Šta je novo?

Zlatibor

Izuzetno mi je drago da ove nove desetospratnice imaju predviđene garaze u preko 0% slučajeva .
 
I pre negde kad je centar bio poplavljen, kad je lokalna vlast tvrdila da se šire zlonamerne montaže, neki ni ovde nisu verovali da se događa.
Evo, opet neadekvatna infrastruktura koja nije u stanju da prati neplansku megalomansku gradnju. Juče je pala velika kiša sa nešto grada, ali sigurno ne takva da bi trebalo da izazove poplavu u bilo kom delu. Bio je to jedan jači letnji pljusak
Primarno, tokom korone i jeste izgrađen veliki odvodni kolektor, ali od njega nema mnogo koristi ako nije urađena mreža odvoda, slivnika, ako se i to što postoji ne održava i ne čisti.
 
Zlatibor u očima stranih turista sa zanimljivim komentarima. Kažu srpski grad sa najintenzivnijom izgradnjom. Ima dobrih kadrova ,,novogradnje", inače sviđa im se ,,urbanizacija".

 
Sada kad smo dobili EXPO 2027 trebalo bi to iskoristiti za brzu izgradnju kraka do Mačkata (Zlatibor). Vučić je rekao da Beogradu sada treba novih 130 hotela za Expo, s obzirom da trenutno ima svega oko 10.000 ležajeva. Međutim problem je jer su trenutno krediti za gradnju hotela izuzetno skupi kao i to što bi posle Expa ostali prazni odnosno sa malim procentom popunjenosti, odnosno neisplativi.
Nameće se Zlatibor sa 50.000 ležajeva i još neki centri van Beograda. Ako bi se izgradio krak do Mačkata za Expo onda bi gosti mogli da spavaju na Zlatiboru i šatl prevozom autoputem da budu za 90 min do Beograda. Takođe i Ponikve bi moglo da organizuje air šatl prevoz za 20 min do Beograda (brzi put 15-20min sa Zlatibora do aerodroma Ponikve je pri kraju)

130 hotela bi koštalo od 1,5 do 2,5 milijarde evra, što je dosta skuplje od celog autoputa Požega - Kotroman!

Trebalo bi da ova ideja nekako dođe do Vučića, Vesića i Malija
 
Узалуд те наде, изградиће станове по њивама дуж аутопута, ту сместити госте за трајање ЕХПО, а онда ће продавати то као лукс станове.
 
i NS i Vrnj.banja i naravno Zlatibor...šteta bi bila da ih ne upoznamo sa lepotama naše zemlje. Stranci su recimo oduševljeni Zlatiborom


Vreme nije bitno, ko da će ceo dan da se šeta po štandovima, obiđe par puta i posle ide po Srbiji. Zato sam ubeđen da je sada prava prilika za osavremenjivanje i gradnju novih autoputeva
 
i NS i Vrnj.banja i naravno Zlatibor...šteta bi bila da ih ne upoznamo sa lepotama naše zemlje. Stranci su recimo oduševljeni Zlatiborom


Vreme nije bitno, ko da će ceo dan da se šeta po štandovima, obiđe par puta i posle ide po Srbiji. Zato sam ubeđen da je sada prava prilika za osavremenjivanje i gradnju novih autoputeva

Koji su to stranci oduševljeni Zlatiborom i sa čime konkretno?

Koji procenat nićenja ostvaruju stranci na Zlatiboru? Bez da računamo BiH i CG.

Posetio sam relativno dosta planinskih centara po Evropi i mogu reći da Zlatiboru fali dosta toga. Jedino u čemu je dobar je gastronomska ponuda. Sve ostalo, ispod proseka za Evropu.

Okanite se te priče da je lepota Zlatibora nikad nigde vidjena.
 
Bukvalno si citirao post u kome se stranac odusevljava Zlatiborom i prica o sadrzajima 20 minuta i pitas "koji su to stranci odusevljeni i cime"
Tih youtubera ima koliko hoćeš i gde god da ih uputiš staviće naslov videa na isti fazon i sa svakim mestom će se oduševljavati. Njima su glavni cilj pregledi.

Koliko je su stranci oduševljeni Zlatiborom govori jasno broj noćenja koji stranci naprave tokom godine.

Ja ne sporim da nije popularan medju lokalnom (balkanskom) rajom, ali praviti od njega neko turističko čudo koje privlači strance je priča za malu decu.
 
Ti travel blogeri prave od nicega atrakciju.Imate gomilu snimaka tih infulensera kako se setkaju po Iraku,Avganistanu i ubedjuju ljude(lazu) kako je ovde sve super.Ljudi gostoljubivi,priroda extra a ne znas iz koje dzamije,pijace ili kolibe da ti pripuca taliban itd.Tako se isto pricaju hvalospevi o Srbiji,a ne zna se gde smo suplji.Ono sto Srbija nudi je Precenjeno!
 
Stranaca (zapadnih) ima svake godine procentualno sve više na Zlatiboru, i ne samo na Zlatiboru, zvanični podaci...problem je što ljudi koji su neobavešteni i ne žele da potraže bar po internetu takve stvari izjavljuju. A neretko i ta muka kad naš čovek ode u jeftinom aranžmanu u Pariz ili dalje po "divnoj" i "bajnoj" jevropi i napari oči, i onda kad se vrati sve mu ovde smeta, smrdi i ništa ne valja!
 
Evo postavi ti tačne podatke za sve neobaveštene. Sve što sam ja pronašao, a da ima iole konkrente podatke za Q1 je sa sledećeg linka:

Копаоник је привукао највећи број туриста (272,4 хиљада), који су у највећем броју били из Републике Србије (181,2 хиљаде). На Златибору је остварено 231,8 хиљада ноћења туриста, од којих је такође већина била из Републике Србије (181,4 хиљаде). Ове две планине су угостиле око 62,6% укупног броја туриста који су ноћили у планинским центрима.

Kada oduzmemo regionalne turiste, pre svih BiH, CG, MKD, ostaje mizerna brojka noćenja stranih turista.

Ne spadam u grupu ljudi kojima je sve tudje bolje od našeg, naprotiv. Ali ne spadam ni u grupu onih koji misle da je kod nas sve najlepše i najbolje... Da budem neskroman, mislim da sam obišao više lokaliteta od prosečnog gradjanina Srbije. I u samoj Srbiji, i u regionu a i po Evropi, pa mislim da imam potpuno pravo da kažem svoje mišljenje.

Na Zlatiboru skoro da ne postoji pravi planinski turizam. Akcenat je na gastronomiji, provodu i nekim zanimacijama koje nisu strogo vezane za planinu. Mi kao društvo nemamo razvijenu kulturu planinskog/aktivnog turizma. Što je to tako, to je druga priča.

Sa druge strane, upoznao sam dosta stranaca koji su posetili Balkan. Kada pričamo o planinama i toj vrsti turizma, Crna Gora, Albanija i Bosna imaju puno više za ponuditi od Zlatibora.
 
Ko hoce da se prezderava mesine, razgleda savremenu demit arhitekturu, oseti vajb Budve na planini, Zlatibor je za njega idealan.
I veliki broj stanovnika Srbije i okoline je upravo ovakvog mentalnog sklopa, tako da za Zlatibor nema zime.
 
Ko hoce da se prezderava mesine, razgleda savremenu demit arhitekturu, oseti vajb Budve na planini, Zlatibor je za njega idealan.
I veliki broj stanovnika Srbije i okoline je upravo ovakvog mentalnog sklopa, tako da za Zlatibor nema zime.
Preteruješ, i ne znam zašto gledaš kroz prizmu tupavih ljudi koji samo peglaju gore-dole u tih betoniranih 300x300m. Stvarno je najmanji broj tako tupavih koji idu da gledaju demit fasade. Nisam ni video takvih bu**** koji se prežderavaju mesine (da nisi ti neki vegan?) Stvarno za većinu ovde mislim da su ljudi inteligentni a opet potpadnete pod taj tupavi stav često!? Ljudi gore dolaze godinama i nikome se ne sviđa tih 300x300 ali nije to pravi Zlatibor niti je to nama bitan deo gradića na planini. Većina ga izbegava, prošetaj se malo kroz zlatiborsko Dedinje i borove iznad crkve ili ka stazi zdravlja, Karauli. Na koju god stranu da kreneš na 500m su livade i možda naletiš i na neku kravu
Ove godine do polovine leta 30 fudbalskih ekipa na pripremama, čist vazduh, ruža vetrova, sunce...pa nisu njihovi stručni timovi budale da ne znaju gde i zbog čega idu na Zlatibor!

@milaki990 imao sam negde i nekad podatke koliko je koliko kojih stranaca bilo, ali se ne sećam da li je na nivou Srbije ili Zlatibora, ako pronađem proslediću. Inače Rusa, Kineza i stranaca koji govore engleski ima sve više i više, da li je trenutno mali broj, jeste, ali to samo znači da je loš marketing jer nema nikakvih razloga da ih ne bude više...čovek iz TO kaže da ima Holanđana, Nemaca, Austrijanaca i Mađara...ja sam viđao i Induse. Veliki broj "stranaca" je upravo iz CG, Bosne i Makedonije, to su sve redom lepe zemlje, ali opet oni vole da dolaze ovde...mislim da je klima i zdravlje glavni faktor

Zlatibor je jedna od najčistijih opština, nema nikakvih zagađivača, to nešto malo prašine od gradilišta se ne oseća ni u centru. Šut je verovatno dospeo u kanalizaciju pa se neki put začepi, ali će sve to proći uskoro jer više takoreći nema slobodnih placeva, i onda sledi pravo uživanje. I te fasade se mogu promeniti i uklopiti u brda iza
I deca iz osnovne škole i razne organizacije, svi učestvuju u akcijama čišćenja ili pošumljavanja i mislim da je bolje da budu primer nego što ljudi ogovaraju zbog 300x300
 
Да, за култоролошки образац који нам је тренутно ин и фаворизован кроз медије и назови елиту, Златибор овакав какав је, у потпуности испуњава захтеве.
Нека им га таквог.
Проблем је што ће ускоро и оних неколико оаза зеленила нестати, попут Карауле или оних неколико преосталих борова испод Института.
Град на планини имаће све мање предности због којих је то и постао.
 
Bio sam na Zlatiboru pre par nedelje posle mnogo godina.

Gradnja je uzasna i neplanska. Pozitivno je to sto je ta kriticna gradnja na relativnoj malo povrsini u centru i oko centra takao da ne utice mnogo na priordu izvan.

Planina je prelepa kao sa razglednice. Prepuno turista kako domacih tako i stranih iz celog sveta.

Ima mnogo mogucih aktivnosti i turistickih atrakcija. Meni je najlepsi hiking jer je planina pitoma i moze da se ide svuda.
 
@beli labud Ne sporim ja lepotu, klimu i pitomost Zlatibora, niti da tamo dolazi sve više i domaćih i stranih turista. Sporim brojnost stranih turista i ono što Zlatibor u kontekstu planinskog centra nudi strancima iz Zapadne Evrope da budem konkretan. Kinezi su specifični jer dolaze u Evropu na duže i često obilaze dosta destinacija, a naravno da je Zlatibor u top 3-4 mesta u Srbiji.
Ne sporim ni to ni da je Zlatibor infrastrukturno bogatiji i sa sportskim terenima i sa dobrim hotelima u odnosu na pre 10ak godina.

Naravno da i sada ima stranaca. Ima ih maltane na svakoj čuki u Bosni na koju su i lokalci zaboravili, pa bi bilo čudno da ih u odredjenom broju nema na Zlatiboru.

Moja poenta je da u tome da u kontekstu planinskog/aktivnog turizma nudi manje čak i od planina u zemljama okruženja. Broj pešačkih satza je minimalan. Ljudi za odlazak na Tornik skijalište leti koriste gondolu. Koliko njih ode biciklom ili peške? Za Stopića pećinu (koja je prelepa) u info centru kažu uzmite quad pošto javni prevoz ne postoji :oops::ROFLMAO: ....

Kao što rekoh gore, mi nemamo kulturu aktivnog planinskog turizma (ili je tek u povoju). Kao društvo sa takvom kulturom napravili smo Zlatibor i ponudu na njemu koja se bazira na uživanjima a ne na aktivnostima.
 
Moj utisak je drugaciji, cela planina je pogodna za hiking tako da ti same staze, kojih u svakom slucaju ima dosta, nisu ni potrebne.

Zlatibor nije planina koja se promovise kao skijaliste niti ima perspektive za to, to je jedna od aktivnosti.

Nisam siguran na sta mislis kada pises da Zlatibor ima mnogo manje ponude u kontekstu planinskog/aktivnog turizma u odnosu na ostale? Ima hiking, prirodne lepote, pecine, gondolu, sportske terene, iznajmljivanje kvadova/sanki, ograniceno skijanje, avantura parkove, etno sela i etno restorane, onaj divlja zapad selo, crkve, manastire... Pored toga ima i grad, koji se meni ne svidja, ali nudi dodatne pogodnosti sto se tice organizacija dogadjaja, kafica, marketa, pesackih zona itd... Sta mu fali u odnosu na druge planaine u okruzenju?
 
Moj utisak je drugaciji, cela planina je pogodna za hiking tako da ti same staze, kojih u svakom slucaju ima dosta, nisu ni potrebne.

Zlatibor nije planina koja se promovise kao skijaliste niti ima perspektive za to, to je jedna od aktivnosti.

Nisam siguran na sta mislis kada pises da Zlatibor ima mnogo manje ponude u kontekstu planinskog/aktivnog turizma u odnosu na ostale? Ima hiking, prirodne lepote, pecine, gondolu, sportske terene, iznajmljivanje kvadova/sanki, ograniceno skijanje, avantura parkove, etno sela i etno restorane, onaj divlja zapad selo, crkve, manastire... Pored toga ima i grad, koji se meni ne svidja, ali nudi dodatne pogodnosti sto se tice organizacija dogadjaja, kafica, marketa, pesackih zona itd... Sta mu fali u odnosu na druge planaine u okruzenju?
Ovo boldovano je problem, prava planina je samo priroda, skladni smestajni kapaciteti i uklopljeni ugostiteljski objekti.
Sve ostalo je manje vise Balkanska/belosvetska sabanija.
Ali raja to voli, tako da je Zlatibor OK za veliki deo populacije.
 
@milaki990
Otprilike te tek sad po malo razumemo, jer naši ljudi imaju sklonost samo da olako konstatuju Valja/Nevalja, a mislim da se na taj način ne može doći do zajedničkih rešenja kako bi nas i investitori i vlast čuli, ovako ako se mi sami ne razumemo ni njima ne pada na pamet da deluju.
I tako kače iz posta u post samo najnegativnije slike, video i komentare, baš ovako kako nam je @NedeljkovicOliver prikazao, pokazujući neku vrstu otuđenosti i tupavosti za celu sliku. Mi ne smemo da smetnemo CELU sliku nikad, zbog u ovom konkretnom slučaju tih 300x300m. Olivere možeš da obrišeš video, ljudi su shvatili :cool: Inače baš tu je bilo najbolje mesto za podzemni parking i jedan lep park iznad

Nove pešačke i biciklističke staze su već ucrtane i projekat je urađen tako da će i to uskoro na red, da ne pričam o ovim većim projektima kao što su Golf teren svetskog nivoa za takmičenja i aerodrom iza Obudojevice na koji će sletati golferi sa svojim privatnim džetovima. Takođe čini se da nema lepše planine za nordijsko skijanje i čuo sam da se i u tom pravcu radi...
 
Vrh