Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Ok, ovo je verovatno

6WXk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWWpRN01EQV8vNmE4OWU4MmI4NTljMTdhYzI3Y2EwMTYzZT...jpeg
 
 
Ovakve tužne slike se nažalost redovno ponavljaju svake godine kad se vodostaj dovoljno smanji. Kanalizacioni izlivi u koritu reke vremenom formiraju sloj taloga koji obalski deo dna reke nizvodno od njih čini sve plićim i sve manje strmim. Zbog toga, kad se nivo reke dovoljno smanji, u njenoj priobalnoj zoni više nema dovoljno vode da bi se kanalizaciju razblažila. Tako živi svet upada u neku vrstu zamke. Oni bivaju privučeni takvoj obalskoj zoni jer zbog obilja organskih materija tu ima mnogo hrane, ali se istovremeno, što je voda plića, koncentracija otrova neprimetno i postepeno povećava, sve dok se ne nađu u zoni koja, leti, više uopšte i nije reka, nego nerazblaženi vodeni izliv kanalizacije. Tu ih ubija ogromna koncentracija otrova i u samoj tečnosti koja se izliva, i vremenom nataloženi otrovi na dnu, a vodene organizme još i nedostatak kiseonika (zbog raspada obilja organskih materija).

Tu kratkoročno, u ovom trenutku (mislim na par dana ili nedelja dok je vodostaj zaista mali), nema pomoći. Konačno rešenje je preusmeravanje sve kanalizacije grada u fabriku za preradu, međutim od toga smo udaljeni decenijama. Ono što bi u međuvremenu trebalo REDOVNO raditi je uklanjati talog ispred svih većih izliva kanalizacije. Dakle izliv bi morao odmah da upadne u duboku rečnu vodu da bi se po živi svet fatalne koncentracije otrova dovoljno razblažile i kad je vodostaj mali. Međutim to se ne radi kad je vodostaj mali, ne samo zbog mirisa i širenja otrovnih isparenja, nego i zato što barže koje nose bagere moraju da imaju dovoljnu dubinu na mestu gde se čisti dno reke, pa se to ne može raditi leti ili zimi. Zbog toga se sada ne može puno uraditi. Ove slike bi ipak trebale da služe kao potsetnik šta sve propuštamo da uradimo u vreme kad je to moguće, da sada već nebrigom direktno ubijamo i živi svet, a time i, malo kasnije, nas same.
 
Klimatske promene (nizak vodostaj) jako lose uticu na ovo jer se fekalije ne razblazuju.

Sa skupom hranom u buducnosti jescemo manje mesa i manje vode ce se trositi u poljoprivredi.
Priroda uvek resi probleme, ovako ili onako.
Drugim recima, svaki eksponencijalni rast se zavrsava, ovako ili onako.
 
Citam kako ljudi sve manje koriste avione, a sve vise zelznicu.
To ej zbog tekuce krize, ali to je upravo ono o cemu sve vreme pisem, zamena najmodrnije tehnologije, manje modernom.
Korak nazad u proslost.
Recimo, kupis obican telefon umesto smartphone telefona. Baterija ti traje 10 X duze.
 
Ali ne zadovoljava sve potrebe. Tu ne računam razmaženu klinčurdiju i omladinu, niti matorce koji su se navukli na iste, već one ljude kojima služi kao sredstvo za posao.
Dobro, top je tacno.
Ali onda je mozda bolje imati laptop.
 
Nije uvek bolje imati laptop. Zamisli saobraćajca koji sa laptopom pokušava da ufotka nepropisno parkirano vozilo...
 
Sinoc, smrad u centralnim delovima grada, kao da nesto gori.
 
Pisao sam vise puta o potrebi stednje tople vode, o sttnosti prkeomernog tusiranja istog.

Medjutim, nedavno sam se uverio koliko i obrnuto moze biti nezgodno. Boravio sam kod socijalno ugrozenih ljudi koji zive od tzv socijalne pomoci.
Oni stede toplu vodu, a najveci problem je sto imaju kvar i ne trose vodu da ne bi curilo na nzii sprat.
Ovi relativno stariji ljudi zaista smrde, narocito jedno od njih sto je posledica urinarne inkontinencije.

Tako da se na zalost ne moze reci, ako sto sam ja pisao, da svi bezuslovno treba da se manje kupaju toplom vodom.
 
Hehe, nije to lako odrediti ko treba a ko ne treba da se kupa.
 
@MC_ izvini bate znam da si me nedavno bio pohvalio i da se u nekim stvarima slažemo, ali moram da ti kažem - da si ti meni živ i zdrav, ali da spadaš u ljude koji se genetski, od rođenja više znoje (manje se ide u WC ali zato se više izbacuje kožom što znači vlažna odeća od aprila do oktobra po ovoj klimi) i koji na stres, bilo psihički bilo metabolički (bolest ili umor) - reaguju znojenjem, drugu bi ti priču o tuširanju i higijeni propovedao.

Takođe, mislim da ti ne znaš kako izgleda provesti i po 15 dana u bolničkom krevetu bez pranja tela (ja sam odležao 40, ali sam uspeo da se istuširam dva puta, u jednom od najgroznijih kupatila koje sam ikad video, i gde su povremeno držali mrtvake dok ih ne odnesu u kapelu), kako je kada se znojiš od stresa i sediš leden i mokar od tog znoja, koža ti je iziritirana i svaki atom tvog tela vapi za tušem, čišćenjem i oporavkom a umesto toga mora da trpi tvoju težinu na grubom bolničkom frotiru.

Zato aj makar probaj da ne filozofiraš o stvarima koje ne znaš dovoljno ili koje ne mogu da važe za sve ljude, jer nisu nisvi ljudi isti.

A da ne pričam što je tuširanje toplom odnosno hladom vodom relevantno za ekologiju i spasenje planete taman koliko je i sipanje galona čiste vode u Dunav sa namerom da se tako očisti reka. A i sam taj čin, odnosno pokušaj određivanja i prosuđivanja ko koliko sme da se tušira... ko koliko sme da upotrebljava svoje osnovno ljudsko pravo na higijenu i sanitarne uslove... je u najmanju ruku degutantno.
 
Poslednja izmena:
Meni je još degutantnije, a i gore, kada neko ko se nenormalno znoji, uzme i na sebe nanese dezodorans i misli da je tako rešio problem, a u stvari onaj ko stoji pored njega, samo što ne izbaci sav sadržaj želudca.
 
Zna li se odakle se, već nedeljama kasno uveče, po voždovcu prostire ova nesnosna buka? Čini mi se da je iz pravca vojvode stepe, negde oko voždovačke crkve... Pevaju se moderni fensi narodnjaci i tako to
 
Zna li se odakle se, već nedeljama kasno uveče, po voždovcu prostire ova nesnosna buka? Čini mi se da je iz pravca vojvode stepe, negde oko voždovačke crkve... Pevaju se moderni fensi narodnjaci i tako to
Zavisi odakle slušaš. U nedelju je bio "koncert" na bazenu na Banjici, to mislim da je pola grada čulo.
A ovako su generalno nikli lokali sa živom muzikom svuda, više bukvalno ne može da se živi od njih. Ja živim blizu Centralnog groblja, i ustanovio sam da na padini prekoputa, u industrijskoj hali prekoputa Štarka, sada ima neka pivnica sa živom svirkom vikendom koju čujem kao da su mi u dnevnoj sobi jer su tačno prekoputa na susednoj padini i ništa ne zaustavlja širenje zvuka. Da živim na Dorćolu, pa da razumem da "moram" da slušam takve stvari, ali ovo više stvarno nema smisla.
 
Jel si prijavljivao?

Inace, da, desava se da se zvuk cudno prostire nekad i da cujemo nesto sto je dalje nego sto bismo ocekivali. Zavisi mnogo i od vibracija, koje znaju bas cudno i bas daleko da se prostiru i onda manifestuju u vidu toga da ih neko cuje u svom zidu kao da su u istoj zgradi, a ne u skroz drugom bloku. Pogotovu sto svaki lokal voli da natovari bascine sto jace, ne bi li uvek delio radost sa ostatkom grada...
 
Jel si prijavljivao?

Inace, da, desava se da se zvuk cudno prostire nekad i da cujemo nesto sto je dalje nego sto bismo ocekivali. Zavisi mnogo i od vibracija, koje znaju bas cudno i bas daleko da se prostiru i onda manifestuju u vidu toga da ih neko cuje u svom zidu kao da su u istoj zgradi, a ne u skroz drugom bloku. Pogotovu sto svaki lokal voli da natovari bascine sto jace, ne bi li uvek delio radost sa ostatkom grada...
Zovem komunalnu redovno, jer preteraju redovno, i verujem da izlaze. Znam i da nisam jedini, što po pričama drugih komšija koji su mi rekli da su zvali, što od same komunalne, pošto se desi da nisam prvi poziv to veče. Problem je što ova pivnica ne podleže nikakvom propisu. Ono da muzika ne sme da se čuje iz bašte posle 11, da do ponoći / 1 moraju da zatvore važi samo za lokale koji su unutar stambenih zgrada. To znači da u centru ima vajde, a da ova moja pivnica, useljena gde joj nije mesto u industrijsku halu, može da zada sebi radno vreme do 5 ujutru, i ja im onda zvanično ne mogu ništa.

Pritom, iako živim u komunjarskom otvorenom bloku na periferiji gde takvim stvarima nije mesto, bio bih sasvim okej sa njima kad bi se oni držali nekog pristojnog vremena. Ja komunalnu nisam zvao u 9 uveče, nego u pola 3 ujutru. Kad bi te svirke prestajale do 12, da narod može da spava, zaista mi ne bi smetali. A pošto se ne nalaze u stambenoj zgradi, ne znam šta može da im se radi osim da u nedogled zovemo komunalce. Da pišem opštini sam ne mislim da će da urodi plodom, a da idem od vrata do vrata i skupljam potpise da se nešto preduzme mislim da je zaista preterivanje za nešto ove prirode, što bi trebalo da je vrlo lako rešivo, i to u korist ljudi koji bi da mogu da spavaju u rođenim stanovima koji nisu ni u turističkoj zoni, ni na obali.
 
Poslednja izmena:
Htedoh da ti dam savet u privatnoj poruci ali reko neka ga ovde, neka vide i drugi pa neka se uputi pritisak na Grad sa što više strana za što više problema, pa se nekad možda nešto i promeni.

Elem, ako oni i pored poziva Komunalnoj nastavljaju da arlauču toliko glasno kao što kažeš, računaj da Komunalci onda više ni ne izlaze na teren. Veruj mi, imaju 300 načina da izvrdaju prijave, pogotovu ako se prijave podnose anonimno. Jer onda mogu da se vade da je bila lažna prijava i da zato nisu izašli na teren, jer u tom slučaju nemaju obavezu da podnesu račun i izveštaj šta je bilo prilikom izlaska na teren. A čak i mimo toga, imaju foru da izlažiraju intervenciju tako što kolima prođu pored objekta koji je prijavljen i nastave dalje. Tako u GPSu odnosno bazi podataka ostaje registrovano da je vozilo bilo tad i tad na toj adresi i šatro izašlo na intervenciju, iako panjevi nikad nisu ni izašli iz vozila.

Obratite se Komunalnoj inspekciji svoje opštine a ako oni neće, ili sumnjate da ne bi ništa uradili a da bi vas odrukali ovima, onda se obratite direktno Gradskoj komunalnoj inspekciji. Ako ni to ne pomogne, onda se obratite Ekološkoj na osnovu emitovanja zvučnog zagađenja i Turističkoj na osnovu kršenja radnog vremena.
Ako ne želiš/ne želite da se otkrivate, napomenite u prijavama da želite garanciju da vaši podaci neće biti nikako ni prosleđivani ni prikazani drugoj strani. Jer u partokratskom Srbistanu cure podaci na sve strane a često su i mastiljare i komunalci u talu sa mnogim mufljuzima. Ova garancija anonimnosti nije stopostotna, ali je makar prepreka da svaki Kurta i Murta ima uvid u vaš slučaj i u vaše podatke i lokacije.
 
Hvala na savetima, vrlo su dragoceni. Što se pivnice tiče, nema pravila, nekad se smire, nekad se ne smire. Otkad im zovemo komunalnu, nisu više redovni, nego nekad banče do 3, nekad o'lade do 12. Nekad nema svirke u opšte, nekad ima više dana zaredom. Nekad i kad objave na društvenim mrežama da ima, ne čuje se - pretpostavljam da zatvore vrata lokala i da bude samo unutra, što je idealni scenario.

Takođe pretpostavljam da to obraćanje inspekcijama ide putem mejla, pa da zato treba napominjati privatnost i šta sve ne (mada i tu postoji šansa da se predstavimo kao "stanari naselja tog i tog" umesto da neko ostavlja svoje ime i prezime). Pretpostavljam takođe da ne bi bilo loše ići hijerarhijski, od opštine pa naviše, da nas ovi viši ne bi iskulirali jer smo preskočili nekog?

Pritom, otkad imamo ovaj problem, iskreno se pitam da li isto tako na primer stanari viših spratova Skyline-a savršeno čuju splavove, iako nisu blizu, jer imaju direktnu vazdušnu liniju do njih, i pitam se gde više u Beogradu čovek može da pobegne a da se ne oseća kao da živi u podrumu diskoteke, ili još gore, kafančuge.
 
Pa da pobegne ne može nikako. Dugo sam vremena sam živeo u Krnjači (znači s druge strane Dunava) i savršeno su se dobro čuli splavovi i koncerti na Ušću. Tako da i stanari Skyline i Beograda na vodi isto savršeno dobro čuju žurke na Savi.

Samo obazrivo, šta god da radite, pazite da formulišete tako da ne mogu da vas mrcvare posle i nikako u neka direktna prepiranja ili kačenja. Niko od njih ne može da radi i bude baš tako u nekoj "anarhiji" ili da nijedno pravilo ne važi za njih, a da nema negde dozvolu ili da je prosto podoban.
 
Skajlajn verovatno ima dobru zvučnu izolaciju kad zatvore prozore, ili barem bolju od prosečne u Beogradu... Mada sigurno i tako nešto dopire, s obzirom na lokaciju...

Mada ako hoćeš stan baš tu, buka dolazi sa cenom... ;)

Drugim rečima, nemoguće je svuda očekivati nivo buke kao u mirnim delovima Dedinja, ali naravno da ne treba ni da trpiš prekomernu buku pa još do 3h ujutru...
 
Vrh