Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Nedavno sam pisao o potrebi ogranicenja tusiranja jer nije dobro ni za nas ni za okolinu.
I evo u Nemackoj je ta ideja prihvacena.

The largest residential landlord in Germany, Vonovia, said it would be lowering the temperature of the central heaters from 11 p.m. to 6 a.m., saving 8% in heating costs.

Ja sam mislio da ljudi dobrovoljno smanje tusiranje. Ali ako ne moze drugacije dobar je i prinuda.
U svakom slucaju svako se raduej kad vidi da je njegovo misljenje privaceno.

(Narocito se zene kod nas previse tusiraju i spiraju time feromone zbog kojih su i atraktivne muskarcima. To nijedna kozmetika ne moze da kompenzuje)
 
Je ли можеш објаснити због чега толико желиш да се директно ограничи крајњи корисник ? Нпр. ово око туширања у Немачкој верујем да је океј, врв нема више вреле воде и тјт, а "нормално" туширање је и даље могуће.
Мислим на ограничење туширања као у смислу дужине туширања, моје домаћинство троши 4-6 кубика месечно, и сумњам да ту може нешто да се смањи, али када год видим да негде цури вода или заврнем вентил или одмах поправим ту чесму, док се исто не може речи за водовод и њихово трошење ресурса.
Узећу Пожаревац за пример јер у њему тренутно живим, када је пукла цев у мојој улици били су позвани првог дана и од тада им је требало 12 дана да је поправе, то није изоловани случај јер и данас на 4 места су баре од пуклих цеви које тако стоје 10+ дана, тако су изгубљене хиљаде кубика воде, без помињања губитка воде на спојевима цеви које ни не можемо приметити.
Верујем да је исто то важи за све ствари које крајњи корисник конзумира - корисници могу смањити коришћење, али то је само делић колико сам произвођач може уштедети уз пропорционално мање труда.
Пошто је мало дужи пост само бих те подсетио на моје питање из прве реченице. Уколико неко други може дати одговор или свој поглед на ово нека се слободно укључи јер ме заиста занимају аргументи за такво размишљање.
 
Pa, jako mnogo tople i ciste vode se trosi na tusiranje. Znaci i mnogo struje, znaci i mnogo uglja u Obrenovcu se pretvori zbog tusiranja u cadj.
Stvar bni mogla ovako da se organizuje. 6 X nedeljno zapiranje, jednom tusiranje.
 
Ista stvar je im sa strujom, toplovodom, trolejbusima, tramvajima, elektrobusima, klima uređajima, televizorima, kompjuterima... pa se eto ne spominju te stvari kao nešto čega treba da se odreknemo. Najveći doprinos se daje tako što se zalaže da se sve ove stvari ne koriste i sl. Ličnim primerom se daje najbolji primer.
 
Pa, jako mnogo tople i ciste vode se trosi na tusiranje. Znaci i mnogo struje, znaci i mnogo uglja u Obrenovcu se pretvori zbog tusiranja u cadj.
Stvar bni mogla ovako da se organizuje. 6 X nedeljno zapiranje, jednom tusiranje.
А могле би ствари и овако да се организују:
1) Обришеш налог на овом форуму.
2) Откажеш уговор код интернет провајдера, ту би уштедео струју коју интернет провајдер троши на тебе као корисника, остали корисници би имали већу брзину интернета, а и каблови би могли да се рециклирају или поново употребе.
3) Однесеш уређај који користиш за приступ форуму на рециклажу.
4) Више не користиш електричну енергију коју си ти до сада трошио док си писао по форуму + ћемо сви ми трошити мање електричне, а бога ми и психичке енегрије на читање екстремистичких глупости које ти овде пласираш.
 
Ja se neredovno tusiram, zivim u skladu sa onim sto pisem.
Sto se tice potrosnje struej zbog interneta, to je za dva reda velicine manje od tusiranja.
Pored toga, kompjuter i ekran mi automatski odu u sleep rezim svaki cas.

Znam da se mnogima ne svidja to sto pisem, ali i o tome mora neko da pise, inace s ene bi znalo da te skole misljenja uopste postoje.
 
Škola mišljenja da je bolje da ljudi na kilometar razdaljine osete da dolaziš, nego da se štedi na svemu ostalom... :ROFLMAO:
 
posle nekog vremena prestajes da smrdis.
taj fenomen sam video i u vojsci
 
POsle određenog vremena prestaneš i da razmišljaš. Video sam taj fenomen kod konzumenata interneta i određenone svrste sadržaja na televiji. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Одговор на разлог за пребацивање на крајњег корисника уместо на произвођача и даље не добих.
Крајњи потрошач има утицај у неким индустријама, нпр да купи нове патике тек када се тренутне похабају, тј стварно затребају и томе слично. Да не користи Амазон доставу за 2 дана уместо "спору" (јер роба путује авионом уместо железницом/бродом) мада то није примењиво код нас, као и већина ствари на које крајњи корисник може утиче.
Све остало ми се чини као пуко пребацивање одговорности и то углавном на сиротињу, зато сам и питао за аргументе таквог размишљања, а не анегдоте.
 
Pa i dobio si argument. Više struje potrošiš na zagrevanje vode nego na druge stvari. A ako manje struje trošimo, manja je potreba i za radom termoelektrana.
 
Мислите да би нпр. мања потрошња струје за грејање простора и грејање воде смањило производњу у ТЕНТ? Не, вишак струје би просто продали.
 
Ja ne mislim ništa. Samo sam objasnio logiku MC_, pošto nekim članovima još uvek nije jasna.
 
Pa, eto u Nekackoj prebacuju na krajnejg korisnika.
Takodje treba istaci da hemikalije i parfemi u sampoinma nepovoljno deluju na zivi svet u rekama.

Drugi sjajan predlog koji sam cuo je povecanje poreza na visokolitrazna vozila (dzipove).
Mozda cak i zabrana dzipova u Beogradu, kao u nekim evropskim gradovima.
 
Poslednja izmena:
To što se prebacuje u Nemačkoj na potrošače je u rangu nemanja gradskog prevoza do Prokopa u vremenu kada ne saobraćaju vozovi.

Drugo, to sa povećanjem poreza za džipove, ne znači da će naši ljudi zbog toga da smanje korišćenje kola. Isto i što se tiče cigara. Šta ćeš, statistika je neumoljiva.
 
Gore mnoge deponije po Srbiji. Baš lepo.

Živela čista Srbija!
 
Postoji jedna suvisna aktivnost u svakom domacinstvu - peglanje.
Posle skoro 10 godina uspeo sam da nagovorim zenu da odustane od peglanja.
Peglamo samo izuzetno.

Manje peglanja znaci manje crnog dima iz Obrenovca.
 
Postoji jedna suvišna aktivnost u svakom domaćinstvu u Srbiji - građanstvo. Da nema njega, ne bi bilo ni potrošnje el. energije i Srbija bi bila raj na zemlji. :D
 
Kakvo sad gradjanstvo?
odustajanje od peglanja imas u celoj Zap. Evropi kao deo zelene agende.
 
Kada ne bi postojali ljudi na teritoriji Srbije, ne bi bilo ni potrebe da rade termoelektrane, hidroelektrane i sl. , jer ne bi bilo ljudi koji bi koristili njihove usluge. Ušteda je neverovatna i tako najbolje vraćamo dug prirodi. Šta tu nije jasno?

A sada da se malo uozbiljimo vraćanjem u realnost. Postoji milion načina da se priroda sačuva, a da to nije, kako ti kažeš "deo zelene agende koju forsiraju Zapadnjaci", propagiranje vraćanja načinu života pećinskog čoveka. Takođe, ovo se odnosi i na ove što mnogo vole da se piše o njima kako su eto odjednom otkrili da su ustvari čitavog života bili ekolozi, ali da se to tek sada ispoljilo kod njih, a kad se ugase kamere i / ili završi članak za novine, oni se opet vrate na staro.

Ja znam da ne želim da budem neko ko će da živi životom pećinskog čoveka, samo zato što su neki umislili da je to jedini ispravan put. Na milion drugih načina mogu da doprinesem, koliko god to bilo minorno, da se nešto konkretno promeni. Pogotovu što ne želim da pravim budalu od sebe (žao mi je što će se neki osetiti uvređenim / razočaranim), kada znam da će milioni drugih raditi dijametralno suprotno, odnosno neće menjati ništa od svojih navika.​
 
Evo. Ekoloski svesniljudi na zapadu uveliko razmisljaju o smanjenju tusiranja. Pa nisam ja to izmislio, video sam tamo.
Ima ljudi koji ne kortiste ni WC solje da ne bi zagadjivali okolinu, nego koriste tzv dry toalet.
Ima citavcih foruma na internetu koji se bave ovim, jer se postavlja pitanje oslobadjanja od troskova onih koji ne koriste kanalizaciju.
Samo sam hteo da ovu tematiku priblizim nasim ljudima jer se time ocigledno niko ovde ne bavi niti je popularno.
(Mozda je moj stil previse drastican)


800px-Humanure_dry_toilet_inside_view%2C_Mongolian_family_house%2C_Ulaan_Baatar_2010%2C_by_Wolfgang_Berger_%286211327744%29.jpg
 
Maње куповине је најбољи савет за чување планете за просечног човека, то што ћу ја да уштедим који литар при туширању не може се пореди са водом која исцури кроз пукле цеви, нити се може поредити са свим загађењем које је направљено да би се памук из америке послао у Бангладеш да се направи дукс који ћу после ја купити у Србији и врв бацити за неколико месеци, ово остало је само уназађење живота за неприметна побољшања
 
Maње куповине је најбољи савет за чување планете за просечног човека, то што ћу ја да уштедим који литар при туширању не може се пореди са водом која исцури кроз пукле цеви, нити се може поредити са свим загађењем које је направљено да би се памук из америке послао у Бангладеш да се направи дукс који ћу после ја купити у Србији и врв бацити за неколико месеци, ово остало је само уназађење живота за неприметна побољшања
u pravu si i za to.
Ali, duksevi se sada prave da brzo propadnu, u njih se dodaje i sintetika koja se pri pranju raspada i ulazi u vodotokove i u zive organizme.
Trebalo bi kupovati lokalnu ili barem tursku robu.
Skuplji materiali manje zagdjuju.
 
@MC_

Nisam ni rekao da si ti izmislio to da se "ekološki osvešćeni Zapadnjaci" ne kupaju ili to trade u retke petke. Rekao sam da je pridržavati se toga glupo (besmisleno, bez nekog efekta), da se ne peglaš i sl. , kada se na milione drugih načina potroši daleko više struje, uglja i sl. , i opet se poništi taj efekat uštede.

Drugo, taj koji koristi suvi toalet, šta radi kada se napuni kanta? Gde je prazni?

Treće, način na koji se zalažeš za promene je pogrešan, jer ko normalan će da se odrekne konzumiranja vode, da se ne kupa, da se ne pegla, da koristi suve toalete i sl.? Kao što rekoh ranije, postoji gomila drugih načina da se uštedi, ali i da se poboljšaju uslovi života u okruženju, a da budu prihvatljivi maltene svakome.

Za kraj, sa tim bavljenjem ekologijom se poslednjih godina totalno zastranilo. Postalo je popularno da budeš ekolog, pa onda udri po tome, ali samo u meri dok ti to donosi slavu i popularnost, dok suštinski od toga ništa konkretnog nema. Meni ne pada na pamet da takvima služim kao dekor, kada ionako gomila ljudi ne vodi računa o ekologiji. Ja ću i dalje da radim onako kako mislim da treba, vezano za ekologiju (u pozitivnom smislu), kako sam uostalom i radio maltene čitavog života.​
 
Vrh