Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Danas sam prosetao uz Savu, pored naselja Stari sajmiste do Gazele. Zazalio sam. Vratio sam se kuci sa kamenom u plucima i ukusom mazuta u ustima. Ne znam na sat se greju siromasni stanovnici tog naselja, ali savakako nije dobro.
 
Toplana u Zemunu i dalje radi na mazut.
Zar je nisu prebacili na gas?
Ovo je verovatno ona situacija kao sa potezom Zoo vrt - Vukov spomenik, koji je proglašen završenim, a još milion sitnica ostalo da se završi.
 
Danas sam prosetao uz Savu, pored naselja Stari sajmiste do Gazele. Zazalio sam. Vratio sam se kuci sa kamenom u plucima i ukusom mazuta u ustima. Ne znam na sat se greju siromasni stanovnici tog naselja, ali savakako nije dobro.
Da je samo tu takvo stanje, pa ni po jada. Na dosta mesta po gradu može da se oseti težak miris grejanja, koji na nekim lokacijama zna i da štipa za grlo.
 
Ja sam mislio da je to već spojeno jer su prošle godine bili radovi na tome.

Kao što @solecar reče, fali tu još neka sitnica. Slično kao i Vinča-Konjarnik. Ne znam da li su skoro nesposobniji vodili ovu državu i grad.
 
nicholas-cage-fabulous.gif

Živ nam bio vetar. 😁
 
“Drugog januara u Batajnici smo izmerili vrednost od čak 471! Sve je bilo sivkasto, a vazduh težak za udisanje.

Dan ranije vrednosti u Batajnici su bile niže, pa smo tako izmerili "svega" 140, ali je zato situacija u centru Zemuna bila mnogo gora - preko 200.Na Badnje veče zagađenost je, takođe, bila visoka - izmerili smo vrednost od čak 463 u Batajnici. Svi su, normalno, svoje domove duže zagrevali, a ložilo se i na ulicama.
Tokom novogodišnje večeri vrednosti su, takođe, bile visoke - u Batajnici i do 143, a u Glavnoj ulici u Zemunu i preko 200. U pešačkoj zoni u Gospodskoj zagađenje je bilo 164, a na gardošu 56.

Naravno, ove vrednosti variraju i u zavisnosti od vremena i mesta, jer se dim neravnomerno širi. Ali ipak, nekim danima je situacija drastično gora.

Još jednu zanimljivu situaciju smo zabeležili u Batajnici. Iako nije preporučljivo šetati po zagađenom vazduhu, vožnja autobusom može biti još gora! Dok je napolju zagađenje bilo oko 68, u vozilu su vrednosti bile veće od 250. Prašina i izduvni gasovi takođe su opasni.

Da je život na periferiji pravi pakao šro se tiče zagađenja govori i podatak da smo ranije istim meračem u Terazijskom tunelu izmerili maksimalno zagađenje od 129!”
 
Da li je neko možda imao iskustva sa prijavama za svetlosno zagađenje i ako jeste, kakva su iskustva tačno bila? Hoću da rešim pitanje jednog reflektora postavljenog na susednoj zgradi koji noću non-stop sija a pritom nije usmeren ka tlu već potpuno vodoravno u druge zgrade okolo.
 
Ja.

Prijavljivao sam prejaku reklamu na Geneksu mnogo puta. Poslednji put sam dobio odgovor u prilogu.

prijava geneks.png

Posle smo nas nekoliko tražili odgovor i detaljno objašnjenje o tim propisima, čime su merili, ali odgovor nismo dobili.

Što se tiče kladionica prijavio sam skoro Soccer-ov displej da je previše jak (kontrast) i kažu da su ga smanjili.
 
Stanje je sada kriticno.
Verujem da cemo sledece godine, kada stanje bude jos mnogo gore nego ove, imati i akutne hospitalizacije i smrtne slucajeve zbog zagadjenja, kao u Londonu 1952.
Verujem da problem ni tada nece biti resen.
 
Da li je neko možda imao iskustva sa prijavama za svetlosno zagađenje i ako jeste, kakva su iskustva tačno bila? Hoću da rešim pitanje jednog reflektora postavljenog na susednoj zgradi koji noću non-stop sija a pritom nije usmeren ka tlu već potpuno vodoravno u druge zgrade okolo.

Ja.

Prijavljivao sam prejaku reklamu na Geneksu mnogo puta. Poslednji put sam dobio odgovor u prilogu.

Pogledajte prilog 152187
Posle smo nas nekoliko tražili odgovor i detaljno objašnjenje o tim propisima, čime su merili, ali odgovor nismo dobili.

Što se tiče kladionica prijavio sam skoro Soccer-ov displej da je previše jak (kontrast) i kažu da su ga smanjili.
Каква је ситуација са светлећим рекламама уз улице, пре свега од стране апотека и других који користе зелено и црвено светло. Заиста зна да збуни возаче и можда чак доведу до удеса. Ту би свакако морала да буде много јача контрола.
 
Stanje je sada kriticno.
Verujem da cemo sledece godine, kada stanje bude jos mnogo gore nego ove, imati i akutne hospitalizacije i smrtne slucajeve zbog zagadjenja, kao u Londonu 1952.
Verujem da problem ni tada nece biti resen.
Ja ne znam gde si ti trenutno ali vetar siba sirom Srbije i zagadjenja skoro da i nema trenutno.
 
Nas problem je sto ne kukamo sada nego samo kada dogori do noktiju.

Da smo neki k od naroda, kao sto nismo, sada bi trebalo ustati.

Posle kada ne budemo videli prst pred okom, onda cemo kmecati.

A ovo malo sto kuka uvek, ne kuka na pravi nacin, nego su depresivni, morbidni smaraci.

Ne, nece ljudi padati po ulicama i ne, nije bas katastrofa u Srbiji. Jos.

Imamo nepovoljne vremenske uslove kada se crvenimo umesto da zutimo i imamo uslove kao sad kada smo zuti umesto zeleni.

Ali nije kao da smo uvek crveni, isto kao sto nije kao da je ovo sto ne mozemo da se zazelenimo po vetru i kisi dobro.

Ipak, ponavljam, ja bih sad kad smo zuti voleo da vidim 100 hiljada ljudi na ulicama koji ZELE cist vazduh i da budemo zeleni.

A ne kad smo crveni da bude, jao, majko, kme kme. Umrecemo, katastrofa.

Treba da idem na proteste sa negativnim porukama, pretnjama katastrofom, nabijanjem straha...

Ajde da budemo ZA cist vazduh, a ne protiv zagadjenja.
 
Vecina ljudi ne zeli cist vazduh.
Ljudi zele u klubove i na splavove, da imaju iphone i idu subotom i nedeljom u TC.
Da ljudi zaista zele cist vazduh, kao sto zele i trude se da cec sada rezervisu put u Grcku, drugacije bi bilo.
Ljudi zele da zive kroz statusnu predstavu o sebi i to je sve.
 
Danas sam sa Cerackog grebena posmatrao dolinu prema Avali.
Do 2/3 avale se vidi izmaglica koj apotice iz hiljada lozista u toj kotlini dole.
Vetar je donosio smrdljivi dim iz tog smera.

Potpuno je jasno odakle dolazi zagadjenje, jasno je i da problem moze biti resen prakticno odmah zabranom prodaje vlaznog lignita sto.ci koja ga lozi.
 
Ajmo i nešto pozitivno.

Ide serija ciklona. Znači košava, kiša, severac, košava, sneg, severac.

Bar 10 ak dana disanja. Nakon toga bi moglo bit gadno gušenje jer će bit hladnije i mirnije.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Razmisljam o tim ljudima. Sve od Rakovice do Rusnja.
Plase se da ce ih komsije ismejati ako plate 6000 din vise za ogrev, da ce im reci da se nisu snasli ako loze kvalitetan ugalj.
Iz svake kuce u toj kotlini suklja cist otrov i spaja se simbolicno na nebu sve do 300-400m nadmorske visine.
Otrov zavisti i bolesti.
Za 6000 din moze u Grckoj da se ejde, moze da se kupi 6 flasa dobre rakije i 12 kutija cigara.


A u autobusu je bio jedan covek koji je tvrdio nekome kako je vazduh bolji nego kad jer on bio mlad i da ne veruje tim meracima.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Ako neko zeli, moze u smiraj vedrog dana da fotografise situaciju u kotlini izmedju Cerka i Avale, sa Ceracke strane.
 
Vrh