Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Ja nedeljama unazad luftiram dok je dan. Čim padne mrak, to postaje haos.
 
Pre neku noc otvorim prozor da izluftiram i morao sam iste sekunde da zatvorim koliko je smrdelo. Na sajtu imam sta da vidim - merna stanica preko puta pokazuje 302. Ako niste znali kada predje 300 ima jos tamnija ljubicasta.
U jbt. A gde je to bilo? Pitam pošto otprilike jednom dnevno bacim pogled na AQ ali nigde nisam zadnjih dana video da je prelazilo i 200, a kamoli 300.

Inače, jel se čini još nekome da je današnji dan bio ok i da - uprkos drukčijim prognozama - ima nešto malo vetra, dovoljno da nosevi ne ''peku''? Ja sam malopre bio napolju i to sam iz udaljenih delova grada i nisam osetio pečenje ni tamo ni ovde bliže centru.
 
Каква иронија. Говорили су да фабрике загађују ваздух у Београду. Нема више ниједне, а ваздух отрован,
 
Ovo je problem koji moze da se resi za narednu sezonu, primenom jedne proste administrativne mere koaj vec postoji.
Da ponovim.
 
Знам, али желим и ја да истакнем ову превару.
 
2/3 становништва Београда се греје ложењем.
 
Ovde su neka lozista lignita, obelezena crvenim pravougaonicima, koja sam pronasao u poslednjih par godina, uglavnom u Starom Gradu, prema Dunavu

lozizista.jpg
 
Каква иронија. Говорили су да фабрике загађују ваздух у Београду. Нема више ниједне, а ваздух отрован,
A tada nisu mogli da žive bez lož-ulja i sličnih energenata. Koliko je samo "naftarica" bilo po onim porušenim vračarskim kućama koje su zamenjene zgradama piključenim na centralno, gas ili se greju na struju. Koliko manjih kotlarnica bilo poput ove na Julinom brdu.

Trovanju kraja nema na vidiku. Nisam mogao da slutim da ću biti primoran na gotovo redovno nošenje maske, i to ne iz epidemioloških razloga. Evo sad u prodavnicu kad idem ako zaboravim masku moram da držim janu preko nosa. Užas. Ali bukvalno je taj smrad nepodnošljiv, bez obzira na deo grada. Nije isto kao kad guši smog.
 
Kada je toplije, razlika izmedju temeparture dima od slabo kaloricnog lignita i okolnog vazduha je mala.
Zato dim pada i zadrzava se.

Prosetajue Gundulicevim Vencom i sve ce vam biti jasno.
 
U jbt. A gde je to bilo? Pitam pošto otprilike jednom dnevno bacim pogled na AQ ali nigde nisam zadnjih dana video da je prelazilo i 200, a kamoli 300.
Energia Gas and Power kod MUPa.

Ovde su neka lozista lignita, obelezena crvenim pravougaonicima, koja sam pronasao u poslednjih par godina, uglavnom u Starom Gradu, prema Dunavu

Pogledajte prilog 151259
Isto osecamo, dodao bih jos jedan kod ovog plavog pravougaonika kod Banije.
 
@MC_, заисте не могу а да не похвалим и захвалим се за овај вид активизма.(y)(y)(y)
hvala.
MIslim da to svako moze.

Palo mi je na pamet da na ovaj nacin moze da se formira lista malih zagadjivaca.
Mogao bi da se napravi sajt. PrijaviLoziste.
Ako neko hoce da pravi voljan sam da mu dam novcanu donaciju.

Sajt bi mogao da bude zanimljiv za kupce stanova.

Najveci problem nije sto ti ljudi loze cvrsto gorivo. Lozili su ga i pre 20 godna.
Problem je sta loze.
Problem je to sto radikalska vlast pusta u promet ovaj otrov da bi
a) zaradila, jer radi se o otpadu, djubretu
b) podilazila najsiromasnijim
 
Postoji jedna veoma zanimljiva oblast, oko Pan. mosta.
Romi koji tamo zive (delimicno u lici Beograd) loze apsolutno sve.

Postoji i jedno izuzetno aktivno loziste kod Studentskog trga, nisam uspeo da otkrijem tacnu lokaciju.
 
Sa prozora vidim crn dim kada loze sve i svasta, oni su tamo odmah iza mosta.
Imam da dodam na tvoju mapu jos nekoliko trovaca izmedju Doma zdravlja Palilula i Takovske.
 
Mislis da moze bez posebnoig sajta?

Razmisljao sam o sajtu i aplikaciji "smrdimivazduh". Ljudi bi mogli da na karti kazu gde im smrdi vazduh.
Zanimala bi ljude kad kupuju nekretnine.
 
Људи се греју на различита горива. Свако узима оно што му је најповољније.

Занимљиво је и то да познајем људе који причају о зеленој енергији, о модернизацији, Европи и људским правима, а греју се на дрва и живе у центру града.
 
Daans po danu imamo 170 P2.5/m3 .
Svaka nam cast.
 
,,Bavljenje sportom kada je kvalitet vazduha jako loš je visoko rizično. Kada se bavite sportom vi više vazduha udišete i unosite veću količinu loših čestica. Deca ne bi trebalo da se igraju napolju kada je vazduh jako loš. Kada je visoko aerozagađenje ne bi trebalo da trčimo ili da se bavimo sportom. Možete to da radite ali da nosite masku “N95”."


Slušajte doktorku, ona zna znanje i sve o zdravlju

maxresdefault.jpg
 
Vrh