Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Jedno pitanje, može li neko ovo da objasni?

IMG_20230102_130050.jpg



A isti ti će da nam objasne da ne vežbamo napolju nego kod kuće kad je veliko zagađenje.

Da li ja ovde negde grešim u razmišljanju, nemam ili ne čitam pravilno informacije, ili o čemu se radi?
 
Nekada je papir trpeo sve, danas internet. I upravo zahvaljujući tolikoj ekspanziji i dostupnosti interneta, imamo gomilu "stručnjaka" koji su isplivali na površinu, bilo da zaista veruju u ono što pričaju, bilo da veruju da će im to poboljšati status u društvu, bilo da očekuju da će tako zgrnuti gomilu love... I ovo se može primeniti generalnoi na svaku oblast.​
 
Jedno pitanje, može li neko ovo da objasni?

Pogledajte prilog 151751


A isti ti će da nam objasne da ne vežbamo napolju nego kod kuće kad je veliko zagađenje.

Da li ja ovde negde grešim u razmišljanju, nemam ili ne čitam pravilno informacije, ili o čemu se radi?
Radi ono što tebi prija. Ako ti se trenira napolju- treniraj, trči, ako ti se ide u teretanu- idi... I ne razmišljaj o savetima internet stručnjaka..
 
Zabranu lozenja u Srbiji trebalo bi uvoditi lokalno (cak i ako je uvodi republicka vlast). U Beogradu bi npr trebalo zabraniti lozenje u samo 2 opstine (Stari grad i Novi Beograd), pa onda postepeno siriti zabranu, opstinu po opstinu. Treba biti realistican i praktican i poceti tamo gde je stanovnicima najlakse da se odreknu lozenja.
 
Kako može da bude veće zagađenje u stanu nego napolju?

Pa lako, napolju može da malo i dune vetar pa malo pročisti, a u stanu su uslovi konstantni i nema gde zagađenje da ode.

Takođe treba imati u vidu da su podaci koje dobijamo sa mernih stanica uprosečeni za period u kome mere. Znači u nekom trenutku je 150, u nekom 120, u nekom 300, u nekom 15, a u stanu ako reimo otvoriš prozor u trneutku kada je napolju 150, ne postoji način da to lako izluftiraš pa čak i da u narednom trenutku bude 20 napolju.

To je moje laičko mišljenje.
 
Zabranu lozenja u Srbiji trebalo bi uvoditi lokalno (cak i ako je uvodi republicka vlast). U Beogradu bi npr trebalo zabraniti lozenje u samo 2 opstine (Stari grad i Novi Beograd), pa onda postepeno siriti zabranu, opstinu po opstinu. Treba biti realistican i praktican i poceti tamo gde je stanovnicima najlakse da se odreknu lozenja.
Trebalo bi ODMAH zabraniti prodaju lignita u gradovima u Srbiji i ODMAH zabraniti loženje u krugu 1km od bolnica. Juče sam prolazio novobeogradskim paviljonima i u okolini Instituta majka i dete je bilo nepodnošljivo od dima iz ložišta oko Tošinog bunara.
 
Koliko ja znam lignit je zabranjen za domaćinstva.

Kao i sve kod nas, imamo zakone, ali nemamo kontrolu
Postoji li negde taj propis?
Ako postoji, prosledicu ga nekim stovaristima.

Treba imati u vidu da je prodaja lignita odnosno prodaja lignita kriminalni posao u kome ucestvuju drzavni organi, EPS i trgovci.
Rudnici lignita su u vlasnistvu EPS-a ili drzave.
SNS sve ovo povezuje i pokriva.
Ne postoji nesto nemoralno, prljavo, odvratno ili zlocinacko sto oni nisu u stanju da nam urade.
 
Kako može da bude veće zagađenje u stanu nego napolju?
Ja sam ekspermientisao. Posto imam merac.
Paljanje jedne prskalice dovelo je do veceg zagadjenja cesticama u stanu nego napolju.
Oni koji imaju kamine takodje to mogu da izazovu.
 
Zagadjenje u stanu profiltriraju pluca troje ukucana za sat vremena... :) Tako da je zagadjenje napolju ipak vece.
 
20230104_103942.jpg
Toplana Novi Beograd. Kombinacija gas/mazut. Jasno se vidi razlika u boji dima.
 
Kako je "prljaviji" dim od gasa nego od mazuta ?
 
zar ima jos toplana na mazut?
Toplana u Zemunu i dalje radi na mazut.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Danas imamo izuzetno zagadjenje.
Narod podlozio lignit i gume za Bozic, veseli se dobrom zivotu u svom mikrokosmosu.
 
Slika kazu govori vise od 1000 reci. Da bi ljudi razumeli koliko je strasna zagadjenost vazduha u Srbiji kao posledica necinjenja vlasti, evo mape Evrope sa prikazom zagadjenosti. Kao sto vidite, Evropa je uglavnom zelena ili zuta, osim Srbije, koja se crveni:
5CB7F916-891D-47CA-B89A-D4C909DA01D1.png
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Ima svakakvih vlasti i vukoje*******ina po Evropi. Nije baš da smo mi jedini pa nam je zato ovako.

Evo, nasumično sam uzeo London gde pada kiša sad i vetar im je pet puta jači.

Nama vazduh nema gde da ode, da je sve idealno i da smo najrazvijenija zemlja po pitanju ekologije, opet bi ovo bio kritičan period.

Eno, utorak se zeleni i kažu da će biti dobar vazduh u Beogradu.

Pisao sam već, naravno da treba raditi na ovome i da treba i protestovati i sve, ali mora se malo biti i realan i moraju se razdvojiti neke stvari.

Ovo su vanredni vremenski uslovi, kao da kiša ne staje mesec dana i slično.

Vozio sam bajs jutros i zaista nikakve probleme nisam imao.

Vazduh je malo jedino, kao na primer da niste luftirali sobu par dana i brisali prašinu.

Ali nije nikakva katastrofa.
 
A ko je na ovoj temi rekao da je vazduh u Beogradu STALNO, SVAKI DAN zagadjen?

Mi komentarisemo onih 2/3 kada je osrednje do tesko zagadjen. Ako bi se prelistala tema, dajem ruku da se ne bi nasao nijedan moj komentar gde sam komentarisao onaj JEDAN DAN mesecno kada je Beograd REKORDER u svetu po indeksu zagadjenja. Ne. Ja sam uvek komentarisao onih 2/3 DANA MESECNO kada je Beograd OSREDNJE DO TEZE zagadjen.

Dakle, na skali od 0 do 10 ja ne idem okolo i ne vicem da je stanje lose za 10. Ja, i drugi ljudi sa teme, idemo i sporadicno ponavljamo da je stanje lose i negde na nivou 7-8. I da je to problem. I da postaje sve gori i gori. I da resenje za njega postoji, samo kada ne bi svi - i drzava i narod - bili tako bandoglavi i aljkavi, da se u peci trpa sve sto padne pod ruku, bez ikakve svesti da ce sve djubre iz odzaka, pre nego sto zavrsi u plucima drugih sugradjana, najvise zavrsiti upravo u plucima ukucana ispod tog odzaka.

Ali sve to pada u vodu jer se pojave inatlije koje zazuljaju ovi koji histerisu na jedan dan mesecno (kad je Beograd najgori u svetu) i onda odluce da miniraju svakog ko prica o bilo cemu u bilo kojoj meri, pa i nas koji skrecemo paznju na 20 od 30 dana kad je situacija losa 7/10.

I onda imamo komentare i prozivanja u stilu "vama se zagadjenje samo prividja 😄 " , "manje gledajte TV i lakse cete disati 😎 " , "meni je psihijatar rekao da je sve samo stvar sugestije 😌 " i, izvan ove teme - "ko vas j... sto biste da jedete banane u zimu 😌 " , "sta kukate ba pare, pa vas tera da idete u pozoriste" i slicno a samo cekam kad ce da se pojavi i komentar tipa "ko vas tera da kupujete tolaet papir, sto ga kupujete ako vam je skup? Imate ruke, zar ne? 😉 "


A da ironija bude jos veca, iste dokone inatlije koje ovde negiraju zagadjenost vazduha i ismevaju svakog ko iole skrece paznju na to, posle odu na teme o elektricnim automobilima i tamo kukaju sto ih u Srbiji (a i svetu) vise ne koriste. I da neko, koristeci istu taktiku, ode na te teme i tim dokonim inatlijama napise "brt sta ce ti elektricni auto, pesaci i vozi bajs" dobio bi dve moguce reakcije : "🤣" i/ili "d... mi ga".

Tako da ispada da je 1) zagadjenje sve u nasim glavama i masti i 2) da je u redu ismevati nekoga ko racionalno i objektivno ukazuje na realnu opasnost i problem zagadjenja... a istovremeno, nije u redu primenjivati isti pristup, skepsu i inacenje kad se radi o elektricnim vozilima ili necemu drugom sto inatlijska strana voli ili zeli. Kukanje sto je vazduh otrovan, i sro su banane 220 su cisto sviranje k... i razmazenost. A kukanje i mastanje o vozikanju u elektricnom automobilu, u vreme kada je struja na putu da dostigne cenu antimaterije, to je u redu. I tu se ne sme i ne treba sprdati, jer su to ozbiljne teme i ozbiljne potrebe. A potreba za cistim vazduhom, ili pak normalnim zivotnim standardom i kupovnom moci, to je za svaku sprdacinu i ismevanje. Okej...
 
Toplana u Zemunu i dalje radi na mazut.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Zar je nisu prebacili na gas?
 
Vrh