Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Donja slika potice iz izvestaja SZO o nepotrebnim smrtima od zagadjenja vazduha u Srbiji.
Izvestaj je jos iz 2016. Danas je stanje daleko katastrofalnije.
Sustina je da umanjenjem prosecnog zagadjenja za 20 ug/m3 dobijamo veliki pad broja umrlih.
Sve su to lako resivi problemi, recimo zabranom prodaje vlaznog lignita.


predikcija.jpg
 
И од тог броја јавни превоз можда 2%. То се видело током ванредног стања најбоље када је саобраћај малтене укинут. Лепо је у оној дебати госпођа из Двери рекла да морају да се укидају индивидуална ложишта. Цена грејања преко топлана у Београду мора да се субвенционише за куће и јавне објекте који се данас греју на чврста горива и мазут. И гас би требало субвенционисати за домаћинства.
 
Vec nedeljama svakodnevno pratim zagadjenje u gradu preko https://waqi.info/sr/ i https://klimerko.org/).
Moguce je identifikovati oblasti koje uvek imaju povecano zagadjenje, cak i kad duva vetar, kad je sve u zelenom.
To su Dobanovci, Zemun, Batajnica, Borca, Zeleznik, Rakovica, Jainci, kraj Bulevara (valjda Mirijevo ili MML).
Zagadjenje na ovim mestima vece je negou centru kad ima vetra.

Otrov jasno dolazi iz predgradja od ljudi koji stede na uglju. To nije gradska sirotinja, to su ljudi koji imaju kuce.

Na nivou Srbije imamo ovo isto. Naselja koja generisu ogromno zagadjenje. Npr Kula ili Valjevo.

zag.jpg
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
To nije gradska sirotinja, to su ljudi koji imaju kuce.
To je ekvivalentno (osim za Dedinje i slične lokacije). Najgore lokalno zagađenje vidim da dolazi iz dimnjaka kuća od siromašnih, a većina kuća spada u tu kategoriju.

Ali iako su sami stanari siromašni, oni poseduju kuću u vrednosti koja često kreće od 200.000€ pa naviše, a koriste najjeftinije materijale za spaljivanje da bi se grejali. Da ne govorimo o tome da su im stolarija i izolacija nula. I ni dinar neće da ulože ni u šta, iako bi im se investicija vrlo brzo povratila. Radije će celog života da troše više para na grejanje nego jednom da poprave stolariju i posle stalno imaju niže račune. Logike bez...

I nije mi jasno kako kod nas siromašni ljudi žive u skupim kućama... Ne znam da li toga ima i u drugim državama van Balkana. Možda je objašnjenje da su davno nasledili plac i da su sagradili kuću pre pola veka, u vreme kad je bilo sve daleko jeftinije. Samo što su ostali u prošlom veku i po pitanju mentaliteta. Umesto da olakšaju sebi život, radije će da dovlače čvrsto gorivo svake godine, da ubacuju to u kotao, da skladište... Umesto da se greju samo na dugme.

Inače, super što gledaš sajt Klimerko, jedan od tih merača je moj. :) I da, ja sam došao do istog zaključka kao i ti, najgore zagađenje je tamo gde su kuće. Npr. Zemun je uvek zagađeniji od Novog Beograda.
 
Koliko kosta sastavljen merac Klimerko?
 
Nažalost se ne prodaje sastavljen, već samo postoje instrukcije kako da se napravi, ali nije svako vičan da lemi i snalazi se sa hardverom i softverom. Ja sam naručio delove sa AliExpress-a (mikro-kontroler, merač zagađenja i merač temperature i vlažnosti), sve ukupno košta oko 20€, plus sam dodao ispravljač za struju i 3D kućište koje je opciono, ali ako nemate kod kuće 3D štampač, možete ili platiti uslugu da vam neko to odštampa jeftino, jer je veoma malo kućište, ili ako imate nekakvu plastičnu kutijicu, da je prosto izbušite da ima rupice za vazduh i rupu za priključak za struju.

Definitivno je šteta što se ne prodaje gotov uređaj. Pretpostavljam da nema dovoljno zainteresovanih kupaca da bi ih neko komercijalno pravio i prodavao, jer ipak je Klimerko "hobi projekat", iako bi trebalo da je od velikog značaja za zdravlje i podizanje svesti o kvalitetu vazduha na svim lokacijama u Srbiji. Verovatno najbolje rešenje bi bilo da neka od domaćih firmi finansira pravljenje određenog broja uređaja i da ih besplatno podele građanima koji žive na lokacijama na kojima nedostaju merači. Upravo jedna takva akcija je već sprovedena pre nekoliko meseci kad je podeljeno 40 Klimerka građanima u istočnoj i jugoistočnoj Srbiji. Nisam ispratio tad, ali pratiću ubuduće, pa ako bude još neka slična akcija, obavestiću ovde.
 
Zanimljivo je i ogromno zagadjenje u Vrscu koji je inace cesto pod udarima kosave.
 

Весић: Комунална милиција од уторка почиње са контролом буке

Комунална милиција ће након примљених жалби грађана заједно са полицијом у наредном периоду појачано контролисати све догађаје у насељу Камендин, најавио је данас заменик градоначелника Београда Горан Весић током обиласка Секретаријата за послове комуналне милиције.

– Ту нема само буке, већ нажалост и неких других противзаконитих догађаја које неки људи који живе у тим становима раде, те ћемо појачати контроле како бисмо заштитили све оне грађане који само желе да имају миран сан и живе нормално у становима које су добили од града. Нажалост, постоје неки људи који те станове злоупотребљавају, тако да ће у наредном периоду уследити наша акција, а и ја ћу доћи у Камендин са својом покретном канцеларијом да разговарам са становницима тог насеља – рекао је Весић.

Он је истакао да су набављени нови апарати за контролу буке и да ће комунална милиција на основу Закона о буци од уторка почети са контролама.

– Ниво буке биће утврђиван на лицу места. Подсетићу да је дозвољени ниво буке 65 децибела а комунални милиционари ће моћи на лицу места да утврде њен ниво, изрекну казну, одузму средство са кога се емитује музика и тако ћемо коначно увести ред када је у питању бука. Обећао сам грађанкама и грађанима Београда да ће спавати мирно, да ћемо решити проблем буке и, док се ја питам, у Београду то ће тако и бити. Мој позив свима који имају ресторане и кафиће је да нормално раде, али са друге стране да не ометају нормалан живот својих комшија. Изборили смо се да и у време короне локали нормално раде, али то не значи да могу да узнемиравају своје комшије – казао је заменик градоначелника.

Он је подсетио да ће београдски комунални милиционари добити нове униформе које су веома квалитетне и најавио нове садржаје у функционисању комуналне милиције.

– Кренућемо и са новим сајтом, где ће сва правна и физичка лица моћи да виде да ли имају казну. Купићемо и нови чамац који ће стићи у марту а којим ћемо контролисати глисирање на рекама, запослићемо нових 100 милиционера и милиционерки, чиме ћемо покрити све приградске општине. До сада смо отворили испоставе у Младеновцу и Обреновцу, настављамо са другим приградским општинама, што значи да ће у граду бити уведен комунални ред а грађани и грађанке заштићени, што и јесте посао комуналне милиције – истакао је Горан Весић.

Секретар за послове комуналне милиције Иван Дивац истакао је да ће у наредном периоду комунални милиционари ситуационо мерити буку у угоститељским објектима и дању и ноћу.

– Имамо шест зона у којима ће бити дозвољени различити нивои буке. Ових дана разговарамо са угоститељима, упозоравамо их на зону у којој се налазе јер имамо дигиталну мапу у којој тачно знамо који је локал у којој зони. Наш циљ је да сви раде и послују нормално, али и да сви други нормално живе. Апелујемо на све да се прилагоде, ту смо и да помогнемо и да им све додатно појаснимо. Првих дана ћемо превентивно деловати а након тога ригорозно поступати како бисмо очували комунални ред – казао је Дивац.

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
MOntirali su ispred naše zgrade veliki bilbord, što liče na ogromne televizore. Imaćemo svetlosno zagađenje. Organizujem komšije da skupimo potpise za peticiju kako bi ga sklonili, zgrada nam je na 20 m od njega. Ali mislim da nema šanse da to sklonimo.
Kako mogu da stavljaju te gluposti tako blizu?
 
Kod nas ljudi )vecina0 vole bilborde, dive se reklamama itd.
 
Zamolio bih ljude da ovaj vikend ne koriste automobile i da se ne kupaju. Ako bas moraju da se kupaju, onda ne toplom vodom.
 
Da li postoji neko minimalno rastojanje od bilborda do zgrade? Mislim na one bilborde koji izgledaju kao ogroman televizor
 
Ваздух у Србији прекомерно загађен – прецизни подаци ускоро на локалу

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Ако власт у Србији одобри рад топионице у центру Бора, чија ће производња и загађење бити повећано за готово три пута у односу на тровање које сада трпимо, кроз једну деценију животни век локалног становништва биће краћи за 25 година него што је данас или нас овде више неће ни бити, сви ће се одселити, нестаће, у разговору за Нова.рс упозорава професорка Снежана Шербула, шефица катедре за заштиту животне средине на Техничком факултету у Бору. Ипак, својеврсни парадокс је раст цена станова у Бору - кинези Купују некретнине и не питају за цене.

Недавно је најављено је да ће кинески „Зиђин“ повећати употребу топионице у центру Бора за два и по пута.
„То значи да ће и загађење скочити. Никога овде не занимају последице и то што се грађани буне, протестују, што ми са факултета упозоравамо на штетне материје које уништавају здравље одраслих и деце. Чак је и градоначелинк рекао како је срећан што ускоро креће нова топионица у центру града, са скоро три пута већом производњом. Животни век локалног становништва краћи је за 10 година од кад су стигли Кинези, а они и даље производе преко сваке мере и загађују ваздух. Држава им све дозвољава, за њих нема никаквих санкција“, наглашава проф. Шербула, која је пре неколико година учествовала у изради студије Института за јавно здравље „Батут“ и Светске здравствене организације (СЗО), која је испитивала узроке повећања оболелих од канцера у овом делу Србије.
Кинези неконтролисано купују земљиште од локалног становништва са циљем да се што више људи исели.
"Зиђин има за циљ да исели што више околних села, откупљивањем земље од породица које су у овом крају десетинама, а неке и стотинама година.Не смем ни да замислим шта су све испланирали, а имамо податке да ће у топионици у центру града спаљивати опасан отпад. Сада се наша власт договорила са Кинезима о пресељењу читавог једног насеља, а те људе су већ селили, па ће сад поново. Цела територија града Бора је под концесијама. Кинеских фирми у Бору има енормно. Овде је људима практично дат ултиматум, или се селите или трпите ово и узмите паре за имања. Цене станова у Бору су почеле да расту јер људи у околним селима Кинезима продају куће са имањем, а онда у Бору купују станове. На једном имању живело је 10, негде и 15 људи, а сад ће сви у један стан, катастрофа", револтирано прича проф. Шербула.
Од 2015, када је кренула производња, ваздух нам загађују арсеном и тешким металима, истиче она.
"Једино су смањили сумпор-диоксид. Општина Бор има своје мераче загађења, а све објављујемо на сајту града. Председник општине Александар Миликић, ипак тврди да нема загађења. Он живи овде, са своје троје деце која удишу тај исти ваздух, али политика је изгледа преча од здравља. Како се понаша врх СНС-а такав модел понашања преузимају и њихови сарадници широм Србије. Наш градоначеник види да председник државе игнорише протесте у Београду, што и он ради са нама. Наш квалитетан концентрат из рудника "Чукару Пеки" извозе, а увозе јефтин, опасан отпад који ће топити у центру града и то је светски пример без преседана, да је у центру једног града топионица. Градоначелник може да стаје у њихову одбрану јер има пуну подршку Зоране Михајловић", каже наша саговорница.
Када је рађена Батутова студија о загађењу у Бору, израчунато је да је на основу досадашњег загађења, животни век локалног становништва смањен за 10 година, а да је аерозагађење узроковало експанзију свих врста канцера, осим рака коже.
"СЗО је установила да је Србија прва по смртности од аерозагађења. Овде су истраживања вршиле европске агенције за заштиту животне средине. Они су покушавали да установе разлоге за велики број оболелих од рака. Закључили су да само рак коже није изазван аерозагађењем, а сви остали су дошли из ваздуха. Нова топионица се без обзира на све увелико гради без дозволе. Недавно су у Бору били представници Министарства животне средине. У њиховој студији није наведено да су у центру града, у непосредној близини топионице основне школе. Навели су само болницу и факултет, али и то би требало да буде довољно. Кажу да ће радити на одсумпоравању, а арсен је највећи загађивач, којим нас убијају. Кад се топи сулфидна руда, испушта се арсенопирит, пратећи минерал руде бакра, који је пун отрова", објашњава професорка.
Ако власт дозволи рад ове топионице убрзо ће се животни век у Бору и околини скратити за 25 година.
"Или ћемо овде имати град духова. Сви ће побећи", закључује проф. Шербула.
Кинези у тајности извозе злато из Србије
По законима Републике Србије, сво злато које се добије у Бору, Кинези морају да понуде Народној банци, објашњава професорка Снежана Шербула.
"Ако има довољно резерви, банка одобрава да се злато извози. Међутим, када је у питању концентрат злата, онда не морају да пријављују Народној банци, већ одмах могу да извозе и препродају. Ако се из топионице извуче бакар, онда остаје концентрат селена, платинума, злата… све племенити метали. Тако ни Народна банка, ни држава, немају увид у то колико су се наши природни ресурси искористили и колико су исцрпљени. На овај начин "Зиђин" осиромашује државу за наредне генерације", упозорава професорка.
"Зиђин" преузима отрован отпад других земаља
По светским морима и океанима постоје такозвани бродови-духови, који превозе отрован отпад који нико неће.
"Они иду од топионце до топионице и плаћају онима који увезу тај отпад и истопе га. Такве отпаде прима "Зиђин", и топи их у Бору јер им се може, држава им се не меша у посао. Код нас топе опасан отпад, док свуда у свету беже од оваквог загађења и избацују га изван својих граница", љутито прича проф. Шербула.
(Нова.рс)
 

Акустичке зоне на територији града Београда


Скупштина Града Београда је на седници одржаној 21. фебруара усвојила Одлуку о одређивању акустичких зона на територији града Београда.

Сви заитересовани грађани и корисници могу да приступе бази преко сајта Града Београда, на страници Секретаријата за заштиту животне средине, у делу корисни линкови, на линку под називом „ГИС чинилаца животне средине са картама акустичких зона Београда”.

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
N1: Na pojedinim delovima reka u Srbiji, BiH i Crnoj Gori, od smeća je sve teže ogledati se u vodi, ali baš to što vidimo odraz je današnjeg čoveka - načina života, ekološke svesti, brige nadležnih. Toliko smo blizu i toliko povezani, a vodama koje nas spajaju, "vodeći računa" da i sebi ostavimo dovoljno, šaljemo jedni drugima - otpad. U sve tri zemlje, priroda nije štedela da čoveka počasti lepotama, niti čovek štedi načine da tu lepotu zagadi, uništi.

1645195557-Potpecko-1-1.jpg


Sasavm logicna posledica turskog mentaliteta. Ako se klanjas sefu, baci flasu u reku i daj sebi oduska.
 
Бацање смећа свуда код Срба је последица бунта према турцима.
 
Trenutno se oseća užasan smrad na području Savskog venca. Da li ima neko neku informaciju? Tražio sam ali nisam uspeo da nađem. Proveravao sam kvalitet vazduha i video da ide pojas smrada Kotež - Centar grada - Savski venac - Čukarica - Obrenovac. U kotežu je index 245, dok je na svim ostalim pomenutim lokacijama 150 - 190. Na NBG, Savski blokovi je 143.
 
Loženje krša. Cela leva obala je takva, maločas sam bio do Borče (tržnog centra) i svuda je smog i po. Kad se pređe u centar, primetno se smanjuje smrad i zagađenje (ovako "na oko").
 
To što se loži krš nije uzrok. I drugim danima se loži isti taj krš, pa se ne oseća tako jak i intenzivan smrad. Ovo prosto štipa za grlo.
 
Prođi kroz krajeve leve obale i naletećeš na 2-3km šetanja minimum 10 kuća gde iz dimnjaka izlazi bukvalno koncentrovano crnilo koje isto smrdi. Znam o čemu pričaš večeras jer sam i sam osetio i poklapa se sa smradom koji izlazi iz ovih individualnih ložišta (njih sam "osetio" u vreme kada zagađenje nije bilo ovoliko, pa ne možeš da ne osetiš kad prođeš).
 
Poslednja izmena:
Loženje krša. Cela leva obala je takva, maločas sam bio do Borče (tržnog centra) i svuda je smog i po. Kad se pređe u centar, primetno se smanjuje smrad i zagađenje (ovako "na oko").
Leva obala koje reke? Gde?

Primetio sam da kako se priblizava kraj sezone, sirotinja u Ovci sakuplja sve sto moze da gori. Raduju se bacenom starom parketu, komadima namestaja, granju.
ne znam da li loze zeleznicke pragove.

Ostavite neku krpu ili carsav nocu napolu da visi na prozoru ili terasi. Pomirisite je ujutru i sve ce vam biti jasno.
 
Vrh