[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=699942#p699942:37709qa5 je napisao(la):
astrodule » 18 Jan 2020 11:37 am[/url]":37709qa5]PM10 i PM2.5 su najvažnije čestice za zagađenje i tamo gde se one ne mere vazduh je odličan, a realnost je najčešće suprotna.
Doduše, u Sepinim izveštajima PM čestice se mere gravimetrijskom metodom, ali to ne možemo da vidimo iz online podataka koji su podaci sa fiksnih mernih stanica.
Koliko kapiram to se radi "ručno" pomoću filtera. Naravno, što češće, to bolje.
Postoji još jedan izvor nerealnih izveštaja o zagađenju.
Prvi je kao što si i rekao. Kod nas je uglavnom veći problem PM zagađenje, pa na svim stanicama gde se ono ne meri stanje u izvešajima izgleda daleko bolje nego što jeste, budući da je ostale zagađivače koji se tamo mere obično lakše držati pod kontrolom.
Ali ima još jedan koji je malo komlikovaniji. PM2.5 je za naše zdravlje daleko opasniji od PM10. Zbog toga Svetska zdravstvena organizacija propisuju i dozvoljnu
dnevnu granicu za PM2.5 od samo 25 µg/m3, i
godišnju granicu od 10 µg/m3, dok je
dnevna za PM10 50 µg/m3, a
godišnja 20 µg/m3. Dakle obe granice za PM2.5 su DVA PUTA manja od obe granice za PM10. Što znači da ako je u nekom trenutku koncentracija PM2.5 i PM10 prekoračena, ali je recimo po vrednosti ista za oba, onda je škodljiva doza PM2.5 prekoračena
2 puta više od prekoračenja za PM10. Što je po zdravlje daleko gore.
Međutim naše i Evropsko zakonodavstvo pod politčkim pristiskom Poljske i drugih država koje koriste puno uglja nije propisalo obavezno ograničenje dnevne doze za PM2.5, kao što traži WHO, pa je za PM2.5 propisana samo godišnja granica. To znači da u izveštajima u Srbiji i Evropi vazduh izgleda manje zagađen nego što bi to bilo kad bi postojala i dnevna granica za PM2.5, tj kad bi se poštovale preporuke Svetske zdravstvene organizacije. Duplo veća osetljivost, odnosno duplo manja dozvoljena dnevna granica za PM2.5 bi sve izveštaje o kvalitetu vazduha DRASTIČNO pomerila nagore. Tj vazduh bi obično bio u goroj klasi nego što sada piše da je bio.
Nažalost, kako sada stvari stoje, upravo se ono na šta smo zdravstveno najviše osetljivi, dakle PM2.5, u izveštajima notira samo ako bude premašen prosek tokom cele godine, ali ne i ako prosečne DNEVNE koncentracije budu drastično premašene tokom većeg broja dana. Pošto mi međutim nismo izloženi GODIŠNJEM PROSEKU, nego obično pre maksimalnim koncentracijama u toku dana (jer smo baš tada napolju), taj godišnji prosek nije reprezentativan za stvarnu zdravstvenu opasnost, i to je ono WHO tvrdi u svojim strandardima.
WHO, Air quality guidelines – global update 2005
https://www.who.int/airpollution/public ... qg2005/en/