Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Било је случајева да су ватрогасци спречени у гашењу оваквих паљења гума и пластике. Посебно код Панчевца.
 

EU seals 'historic' pact on Serbia's lithium deposits​


EU Critical Raw Materials Act (tako se zove dokument)​


Energy transition worldwide will lead to extreme spurs of demand of raw materials within the next couple of decades. The EU document lists explicitly the rise in demand of:
  • Rare materials for magnets used in wind turbines and electric vehicles (6-7 fold)
  • Gallium for semi-conductors (17-fold)
  • Lithium (89-fold) (EU Commission 2023a).

Southeast Europe: Plundering the Western Balkans​


Analysis

Corrupt politicians have been systematically plundering public budgets and natural resources in the Western Balkans for years. Increasingly, international actors are also discovering an El Dorado for dubious investments in these countries. The stakes: prestigious infrastructure projects and much sought-after resources. Environmental standards held up as indispensable in the EU are simply ignored just a one- to two-hour flight away.
 
Zašto stanari ne spreče Rome da pale?
Ili zovu vatrogasce?
Једанпут сам путовао у ХР у време "сезоне паљења стрњике" и док се пређе граница ватра нестаје. Мало сам се распитивао иа сазнао да су тамо изузетно активна добровољна ватрогасна друштва и да нема шансе да неко нешто запали да их ови н епримете и пријаве. Казне су огромне.

Сад нешто гледам постој еи код нас добровољна ватрогасна друштва, постоји чак и закон о њима
али нисам нешто чуо да су допринели у смањењу спаљивања свега и свачега
 
NBG danas, romsko naselje kod poreske...
Ponovicu, oni ne mogu da regulisu spaljivanje kablova, al zato ce Rio Tinto da postuje pravila i da vodi racuna o zivptnoj sredini...

Sprdnja...

1000054161.png
 
Petak, 4:40... Pored raskrsnice T.Bunar i Nikole Dobrovica, imbecili su resili da spaljuju kablove. Znaci spic na jednoj od najprometnijih ulica, oni su dosli i bez imalo straha, rade ovo.

Spaljivanje kablova kod New Minela i preko puta Elixir Gardena

Mislim da je eko straža izašla sa podatkom o 130 mesta za spaljivanje kablova u Beogradu. Ovo imaš i nedaleko ove tačke, pa skoro u svima pravcima.

1. U produžetku Tošinog Bunara prema Zemunu
2. Na Bežaniji preko puta Meka
3. U produžetku Nikole Dobrovića prema mostu, kad se put popne pa ispod.
4. Na kraju Vojvođanske, iza kružnog toka u njivama.
5. U Agostina Neta iza Tehnomanije.
6. Odmah pored tvoje lokacije, naselje pored žel. stanice.

Update: evo još jedne. Mislim da sam jednom upao u taj dim pored parcele iza FDU. Svakako tu negde, možda je bilo i preko puta o. brigada, gde se sada gradi nova zgrada.


Možda još negde postoji.

To su samo kablovi. Grejanje na otpadno ulje da ne spominjem. To je tek katastrofa. Ali zanimljivo je da je verovatno najcrnja tačka oko nas u stvari u bloku 38 baš preko puta najelitnijeg naselja u svemiru. (Ali to je naselje za izdavanje, ne za život 😂)
 
Poslednja izmena:
Prosto nisam znao u koju temu da smestim ovo:


Priča o tome kako gradske vlasti (drakonski?) rešavaju problem automobila sa motorima koji (preterano) zagađuju vazduh.
 
Напољу је смрт попа Мила Јововића! Да л' је мазут неки у питању, или други облик споре смрти...
 
Ne znam da li je neko pominjao blok 39, mesto nesudjenog centra za promociju nauke. Vec neko vreme se povecava broj roma tamo u centru sume.

Pale sve sto mogu, a zimi ko prolazi tim delom vazduh stipa za oci.
 
Ne znam da li je neko pominjao blok 39, mesto nesudjenog centra za promociju nauke. Vec neko vreme se povecava broj roma tamo u centru sume.

Pale sve sto mogu, a zimi ko prolazi tim delom vazduh stipa za oci.
O da... prijavljujem ih redovno, al nista se ne desava, imaju vise prava od nas definitivno. Kad sam bio pre godinu dana i pricao sa njima bilo je oko 10ak porodica... verujem da ih sad ima vise. Od naucno tehnoloskog centra il sta vec mi dobismo ovo

 
I sproveli su zice od bandere blizu stajalista u Omladinskih brigada do šume, kradu struju i nikom ništa. Bice veselo kada krenu nize temperature i krenu da pale gume.
 
Koji je njihov porblem? Jbt, ko da nas bombarduju...

1000068293.jpg
1000068298.jpg
1000068301.jpg
1000068302.jpg


Ovo sto prolazi je dim od vatrometa...
 
Verujem da je dim vatrometa pola sekunde sekunde zagađenja koji železara u Smederevu proizvede.

Ne znam zašto se ljudi hvataju za ove sitne stvari koje su istina veoma vidljive umesto da se guraju male promene na velikim zagađivačima.
 
Bebe
Verujem da je dim vatrometa pola sekunde sekunde zagađenja koji železara u Smederevu proizvede.

Ne znam zašto se ljudi hvataju za ove sitne stvari koje su istina veoma vidljive umesto da se guraju male promene na velikim zagađivačima.
Bebe, ljudi sa ptsdom od bombardovanja, kucici, ptice... Dobro pa duva kosava, uglavnom krecu sa vatrometima tokom zimskog perioda kad il nema vetra uvece, kad zbog hladnoce pritiska itd se sve spusta na dole, a tako i to isto zagadjenje (pored ovog default koje imamo) cineci situaciju tragicnijom. Ne hvatam se samo za to, al mi ide na k., ovde jedine promene mogu da se dese kad se promeni ovaj olos sto je na vlasti, al ne verujem da ce se to u skorije vreme desiti, tako da se nadam kosavi da duva tokom cele zime
 
Pre ovog ološa bio prethodni ološ, a nakon njega će neki novi ološ.
Ne nadam se boljem ni kada ovaj ode.

Za vatromet se ne slažem ali možda zato što sam ljubitelj, valjda me radi taj ptsd od bombardovanja bežanijske kose.
 
Vrh