Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka


Umesto što su taksistima dali subvencije od 8000 eura da izvrgavaju ruglu Beograđane, treba građanima da daju subvencije za prelazak sa Euro 3/4 na modernija vozila. Tako bi moglo da se npr. finansira učešće u dogovoru sa nekoliko poslovnih banaka. Svakako odavno je trebalo zabraniti Euro 3, a sada definitivno i Euro 4.

Nažalost to je naša realnost, dok se u Svetu prelazi na EV, mi se trujemo sa Euro 3 motorima.
 
Ne radi se o nama... Ali su lupili mapu na kraj članka zbog koje mi nije dobro:


Inače, da li se uopšte prati kod nas koliko ljudi dožive preranu smrt zbog zagađenja? Da li se neko setio da izračuna koliko mi svi to plaćamo kao dodatno opterećenje na zdravstveni sistem?

Bila bi zgodna neka analiza te vrste.

Pogledaj prosečan životni vek po zemljama Evrope...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
treba građanima da daju subvencije za prelazak sa Euro 3/4 na modernija vozila.
Samo ako se ta vozila proizvode kod nas. U suprotnom, država finansira slanje para u inostranstvo. A to bi trebalo prvo da se zabrani zakonom, a potom tretira kao veleizdaja.
 
Samo ako se ta vozila proizvode kod nas. U suprotnom, država finansira slanje para u inostranstvo. A to bi trebalo prvo da se zabrani zakonom, a potom tretira kao veleizdaja.

Ne, Euro3 i Euro4 se na proizvodi nigde skoro 20 godina.
Sada se prelazi na Euro 7.

Kod nas se trenutno ne proizvodi ništa, a ovaj novi auto će biti Hibrid, tako da je daleko od Euro 3 ili Euro 4, verovatno Euro 7.
 
@ink To je jasno, a bolje da pare idu na modernija vozila, nego na kante stare 20 godina i sl.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
@ink To je jasno, a bolje da pare idu na modernija vozila, nego na kante stare 20 godina i sl.
Da ali ne državne pare. Mislim, imam svašta ja protiv toga što smo primorani da uvozimo automobile iz inostranstva, ali ako neki pojedinac ili firma želi to da uradi, nema šta ja da se mešam. Ali ako će pare poreskih obveznika da se koriste za to, onda valjda imam pravo da (probam da) se protivim.

Uostalom, pravo rešenje bi bilo da se postepeno uvede zabrana registracije tih vozila, a da se istovremeno zabrani uvoz starijih modela. Ali mislim da se to našim partnerima u EU ne bi dopalo. Plus, trenutna vlast "kupuje" tzv. socijalni mir time što dozvoljava uvoz krntija koje su timovi turskih taksista vozili 0-24 po Gelzenkirhenu dok se maltene ne raspadnu.
 
@ink

Nema to veze sa EU. Mi smo jedina zemlja u kojoj je još uvek dozvoljen uvoz Euro 3 i Euro 4 vozila. Ne bavi se ta EU baš toliko nama.
 
Ја мислим да је овде питању са једне стране подилажење народу да могу да вoзе "нов, добар и јефтин ауто" а са друге стране кад су већ демократизовали вожњу аутомобила високим ценама горива пуне буџет. Да се ЕУ бави овим натерала би и БиХ, али код љих је еуро5 минимум за увоз.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Mislim da smo za EU mi sitni da bismo rešili neki "problem" sa plasmanom starih vozila. To su smešne količine na EU nivou... Ima cela Afrika gde mogu da se reše tih kanti.
Ovde je pre populizam i neki interni "lobi". Ima verovatno istine i u priči o taksama za registraciju i akcizama za gorivo.
Najavljuje se više puta da će biti zabranjen uvoz Euro 3 i Euro 4 polovnjaka, pa se kao i za DPF filtere, takva odluka odlaže... Voleo bih da vidim Eko pokrete da se time pozabave.
 

ovaj link govori o efektima rušenja WTC kula 11. Septembra 2001.
Više ljudi je umrlo kasnije od izlaganja kancerogenom dimu, nego na dan napada. Bilo je tu čestica azbesta, dioksina, plastike....
Sve ono što se u Srbiji neprekidno udiše.

A šta to govori o nama, šta to govori o nama koji evo već nekoliko noći udišemo dim jer stanovnici Pančeva i okolnih sela vole da pale svoje divlje i legalne deponije.
 
Mislim da smo za EU mi sitni da bismo rešili neki "problem" sa plasmanom starih vozila. To su smešne količine na EU nivou... Ima cela Afrika gde mogu da se reše tih kanti.
Ovde je pre populizam i neki interni "lobi". Ima verovatno istine i u priči o taksama za registraciju i akcizama za gorivo.
Najavljuje se više puta da će biti zabranjen uvoz Euro 3 i Euro 4 polovnjaka, pa se kao i za DPF filtere, takva odluka odlaže... Voleo bih da vidim Eko pokrete da se time pozabave.

Za EU mi smo odličan partner, ovakvi kakvi smo. Dobri smo kao tržište za njihova polovna vozila ili potrošačko djubre (Nutelu sa manje lešnika) . Dobri kao deponija, dobri kao rudarska kolonija. Super smo im. Potrudiće se da smanje našu emisiju otrova iz visokih dimnjaka TE jer to odlazi i kod njih.
Nemaju interesa da investiraju u našu ekologiju, pogotovo sada kada smo postali deo "Žrtvovanih zona"

Serbia is a sacrifice zone​

At the beginning of 2004, a new mineral with the chemical formula sodium-lithium-borosilicate-hydroxide was discovered in western Serbia. It was named Jadarite after the surrounding area and nearby river Jadar. This new mineral initially attracted media attention for its chemical similarity to the fictitious kryptonite after the supposed formula of the latter was revealed in the 2006 movie Superman Returns. Kryptonite is Superman’s weak point; while it can give otherwise ordinary people superhuman abilities in the short term, it is deadly over the long term.
The mine threatened more than 15,000 local households, in particular those living in properties located within the area of the proposed site, which could be seized by the state – on behalf of corporate actors in this instance – if their owners are not prepared to sell their land.
That the area around Jadar was planned as a sacrifice zone for the sake of Europe’s green transition was also flagged up by British anti-capitalist research group Corporate Watch, which has criticised the EU as well as Rio Tinto for appearing ready to sacrifice the Serbian environment for the benefit of the European car industry.
 

ovaj link govori o efektima rušenja WTC kula 11. Septembra 2001.
Više ljudi je umrlo kasnije od izlaganja kancerogenom dimu, nego na dan napada. Bilo je tu čestica azbesta, dioksina, plastike....
Sve ono što se u Srbiji neprekidno udiše.

A šta to govori o nama, šta to govori o nama koji evo već nekoliko noći udišemo dim jer stanovnici Pančeva i okolnih sela vole da pale svoje divlje i legalne deponije.
Govori to da su ljudi dugo mrtvi iznutra, iako biološki žive.
 
Misliš na one štp bacaju u Vojvodini, ili na nas u Beogradu što udišemo?
Oni u Vojvodini ne deluju mrtvi.
To što je u Pančevu imaš svuda na svakom koraku.

Čukarica, večeras:
1000014563.jpg
 
A ovo

Serbia is a sacrifice zone​


to ne sme nijedan medij da objavi. A to je u stvari iz zvaničnog dokumenta EU.
 
Jeste, ne smeju ni vatrogasce da zovu?
Da kažu da im smeta dim.
 
Vrh