Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Prolazio sam Jovanovom ulicom. I tamo gde su one stare kuce pod zastitom, prema Francuskoj, gde zive bogati i mocni, tamo jako smrdi na dim i ispred jedne takve kuce, velika kanta puna pepela. Smrdi dakle taj dim, gledam onu kantu. I pomislih: sta ocekivati od borcanske sirotinje, ako ova gospoda sa pedigreom trose lignit na veliko.
Onda shvatim da je srpska elito odabrala za nas ovakav sraman i ponizavajuci zivot u zagadjenju.
Kada malo zavirite u te stanove po Dorćolu brzo shvatite da tu nema nikakve elite. Enterijeri iz doba Tita, uglavnom su to penzioneri koji sklapaju kraj sa krajem. Problem zagadjenja mi nećemo rešiti još najmanje deceniju i tome se ne nadajte sa ovakvim ljudima na vlasti i duže. Ja se za kuću mojih roditelja već skoro 3 godine smaram sa priključkom gasa u centru Kragujevca. Na ,,periferiji,, (7 minuta vožnje do centra) gde mi žive baka i deka o gasnom priključku mogu samo da sanjaju. Dakle i ljudi koji imaju i novca i želje da se otarase kotlova i smrada to ne mogu da urade brzo i efikasno. Da bi 80-85% ljudi prešlo na čistija goriva treba jako jako ozbiljan program države, naravno uz ozbiljan program i veliku finansijsku podršku mora da uslede i zabrane i kažnjavanje individualnih ložišta. Dakle sva ova priča je besmislena i gledanje tih parametara zagadjenja samo narušavate mentalno zdravlje, svoju sudbinu smo odredili na izborima. Zimi zatvorite prozore i upalite prečišćivače to je sve što možete da uradite u narednih pola decenije.
 
Da li je neko probao da izmeri indeks zagađenja ili količinu čestica u vazduhu na planinama tipa Divčibare, Rudnik, Stara planina i sl? Znači da nisu izgrađene poput Zlatibora ili Kopaonika.. Postoje neke mape ali one računaju na osnovu postojećih stanica i meteo prognoza ali to nisu pouzdani podaci
 
Ту живи најпомињанија особа у медијима у Србији.
 
Znači ti istovremeno tvrdiš da postoje ljudi koji žive u starim prizemljušama u Jovanovoj, bogati su i moćni, imaju za Porše a neće da daju za bilo koji vid grejanja koji ne podrazumeva davljenje u dimu? Imaju para i uticaja, puni ko brod, ali vole da spaljuju šta stignu, da mirišu garež svakog jutra i da sami sebi crne i čade prozore i zidove?

Ok...

i-see-really.gif
 
Znači ti istovremeno tvrdiš da postoje ljudi koji žive u starim prizemljušama u Jovanovoj, bogati su i moćni, imaju za Porše a neće da daju za bilo koji vid grejanja koji ne podrazumeva davljenje u dimu? Imaju para i uticaja, puni ko brod, ali vole da spaljuju šta stignu, da mirišu garež svakog jutra i da sami sebi crne i čade prozore i zidove?

Ok...

i-see-really.gif
To nisu bedne prizemljuse.
 

Prilozi

  • 1730029679815.png
    1730029679815.png
    1,6 MB · Pregleda: 29
Ovo nije pitanje odvojivo od ostalih. Nepostojanje pravne države je glavni uzrok ekoloških problema.
 
Ovo nije pitanje odvojivo od ostalih. Nepostojanje pravne države je glavni uzrok ekoloških problema.

Треба бити искрен и признати да је еколошко стање такво какво је зато што то грађани демократски желе, или бар не желе икакво озбиљно решење проблема. И то широм спектра, од левице до деснице само се различите групе усресређују на оно што је њима битно да одбране а криве све остало. Само што ето имамо као ту фарсу од закона јер сви знају да тако треба да буде, иако то не поштују, јер им је прихватљиво да се понашају како не треба и неће их нико осудити због тога. Нико не би заправо хтео да закони прате њихово понашање јер знају да је оно суштински неодбрањиво. Што у пракси значи да нама корени проблем овде није то што "држава неће да спроводи еколошке законе" већ што би власт која узме да спроводи еколошке законе изгубила мандат у рекордном року. Ово је нација која се више буни против наплате карата у аутобусу него отвореног кршења Устава

Ја искрено не знам скоро ни једну једину особу у Београду старију од 40 година да иоле мари за квалитет ваздуха или заштиту животне средине генерално. Људи који маре су по правилу млађи, образованији и неретко мало боље стојећи делови популације а они немају никакву политичку моћ у овој земљи осим што могу да кукају по твитеру и саблажњавају се снимцима на инстаграму. А мањина су и у оквиру сопствене демографије.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Ја искрено не знам скоро ни једну једину особу у Београду старију од 40 година да иоле мари за квалитет ваздуха или заштиту животне средине генерално.
Znaš mene.

Slažem se da je situacija dosta podeljena i ljudi jesu mahom kako si ih opisao, ali ima i dosta ljudi koji su svesni problema. Pa onda možeš gledati i ovako i onako.

Imao si desetine hiljada ljudi na protestima eko straže isključivo zbog vazduha. No ja ne vidim šta može da se uradi u ovakvom nesistemu, čak i da su brojevi nešto drugačiji.
 
Па оно, систем чине људи

Неколико десетина хиљада у граду од милион и по становника, у земљи од шест и по милиона становника није ништа. И притом главу дајем да значајан број тих са протеста не би пристали да себи значајније угрозе удобност ради чистијег ваздуха или би генерално бранили бар неки вид загађења од закона
 
Sto hiljada da dođe opet sve ostaje isto.

A to da ne bi pristali nema veze. Da dođe i milion , sve i da pristanu i da njih zakači ni tad nema promene.
 
Vrh