Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

proizvod radi ali je u kuci dosta manje vazduha (kad je spoljasnji vazduh cist)
Znaci uspe da zadrzi pm2.5 i gasove? Ionako imam dosta prozora pa moze da bude namenjen za jedan samo koji ce biti na kip otvoren tokom veceri. Da li trenutno koristis il znas nekog ko ima? I da li se vremenom povecava propustnost? Hvala!:)
 
Mislim da ima smisla to sto kazes.
Ja sam nekada imao slican filter koji je zadrzavao polen.
Medjutim moras povremeno da ga menjas. Kako se zapusava sve manje vazduha prolazi.
 
Imali smo 2-3 dana odmora od trovanja i evo ga ponovo.
 
Дисање!

IMG_6678.jpeg
 
koliko su tacna ova merenja, kako nabaviti uredjaj i biti deo mreze?

https://waqi.info/ je mreza javnih senzora i ve cgodinama je pratim i u punoj je korelaciji je sa onim sto se izmeri na drugi nacin ili namirise.

jedan od nacina je i projekat:

treci nacin je da nabavis sobni preciscavac vazduha sa integriusanim mernim uredjajem Xiaomi npr. Ali onda meris zagadjenje u svojoj kuci i ono sto merac pokazuje u kuci je u proseku 5 X manje od onog napolju, kada su prozori zatvoreni.

cetvrti nacin je da kupis mobilni uredjaj (rucni)

...
 
Pratio sam projekat klimerko ali koliko sam razumeo uredjaji se prave u licnoj reziji a delove nije lako naci.

Waqi pratim i ja i to je najbolj pokazatelj koliko je zagadjenje lokalno. Mada ne znam koliko se moze osloniti na tacnost.

U Batajnici na jednoj lokaciji uvek pokazuje dobar kvalitet vazduha a i ima smisla jer se radi o jednom bloku zgrada koje je puno zelenila, ne lozi se a od ulice je izolovano redom kioska.

Bas sad pokazuje 31 dok je u Zemunu 166
Batajnica Vazduh.jpg
 
Kada pocne rast zagadjenja, zagadjenej je lokalno. KAsnije kada se akumulira dovoljno cestica, zagadjenej je svuda.
 
Pratio sam projekat klimerko ali koliko sam razumeo uredjaji se prave u licnoj reziji a delove nije lako naci.

Waqi pratim i ja i to je najbolj pokazatelj koliko je zagadjenje lokalno. Mada ne znam koliko se moze osloniti na tacnost.

U Batajnici na jednoj lokaciji uvek pokazuje dobar kvalitet vazduha a i ima smisla jer se radi o jednom bloku zgrada koje je puno zelenila, ne lozi se a od ulice je izolovano redom kioska.

Bas sad pokazuje 31 dok je u Zemunu 166
Pogledajte prilog 185635
Ako vidiš stanicu koja drastično odskače od okruženja slobodno je ignoriši. Za ove nivoe zagađenja nema spasa u mikrolokaciji.

Ili nešto nije u redu sa senzorom ili je vlasnik drži na zastakljenoj terasi ili nešto slično.

Ko želi potvrdu imate merače za 15ak evra na Aliju... Pa možete kolima da prođete bilo koji kraj i uporedite.
 
Imam jedan takav merac ali ne znam koliko mogu da mu verujem. Recimo pored pm cestica meri i vlaznost vazduha i temperaturu i ta merenja dosta odstupaju.

Za druge strane sa tim ne moze da se kolaborira u inicijativi merenja vazduha.

Bilo bi super kada bi recimo grad subvencionisao nabavku kvalitetnih uredjaja (znam to se nece desiti)
 
Imam jedan takav merac ali ne znam koliko mogu da mu verujem. Recimo pored pm cestica meri i vlaznost vazduha i temperaturu i ta merenja dosta odstupaju.

Za druge strane sa tim ne moze da se kolaborira u inicijativi merenja vazduha.

Bilo bi super kada bi recimo grad subvencionisao nabavku kvalitetnih uredjaja (znam to se nece desiti)
Uporedi njegovu vrednost sa državnim mernim stanicama.
 
130 na ulici, 110 na 13. i 90 na 22.

Ovo koristim za merenje: https://temtopus.com/products/temto...curve-easy-calibration?variant=40587983421488

Moram reci da je dosta pouzdan aparat.
Hvala. Verovao sam da je na visokim spratovima značajno niže zagađenje. Dakle ipak nisu rešenje.

Thx. za aparat. I ovi kineski sa Alija za 20tak evra au takođe pouzdani. Svi rade pomoću laser detektora i koliko sam shvatio ima svega par proizvođača senzora koji svi koriste.

Pouzdanost se može proceniti na aplikacijama kad vidiš da se masovno vrednosti podudaraju sa državnim stanicama.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Hvala. Verovao sam da je na visokim spratovima značajno niže zagađenje. Dakle ipak nisu rešenje.

Thx. za aparat. I ovi kineski sa Alija za 20tak evra au takođe pouzdani. Svi rade pomoću laser detektora i koliko sam shvatio ima svega par proizvođača senzora koji svi koriste.

Pouzdanost se može proceniti na aplikacijama kad vidiš da se masovno vrednosti podudaraju sa državnim stanicama.
Nema na čemu, zavisi od mnogo faktora, ali u jučerašnjem slučaju je bilo niže, što obično nije slučaj. Plus 90 je i dalje pakleno...
 
Verovao sam da je na visokim spratovima značajno niže zagađenje.
Mixing-heights.png

Jeste značajno niže zagađenje, ali na još višim spratovima i samo noću. Laički objašnjeno (neka me neko ispravi), ovaj grafik prikazuje prosečnu visinu od površine zemlje od koje počinje sloj atmosfere koji potiskuje čestice tj. ne dozvoljava im da idu više. Stoga iznad te visine vazduh bi trebalo da je skoro potpuno bez čestica. Zbog atmosferskih uslova čestice su noću mnogo više zgusnute kod površine, pa je prosečna visina daleko niža. Vidimo da se i tokom godine (X osa) menja ta visina.

Malo je teže pročitati grafik; obratiti pažnju da su prosečne dnevne visine (crni kružići) daleko više jer je Y osa za njih sa leve strane (u pitanju je oko 1000 do 2500 metara), dok je preko noći (sivi kvadratići) Y osa sa desne strane, te je u pitanju samo 50-100 metara prosečne visine tokom godine. Ako pogledamo zimske mesece kad je najzagađeniji vazduh, visina ne prelazi oko 100 metara, što znači da bi u teoriji vazduh iznad 110-120 metara visine trebalo da bude maltene potpuno čist, noću. Sada imamo kule u Beogradu sa preko 150 metara visine, tako da bi bilo odlično kada bi neko ovo mogao da proveri. :)
 
Skorz dole je stara fotografija koju sam uzeo sa teme "Poredjenje Beogarda nekad i sad"
Obratite paznju na dim. Tako bi trebalo da izlazi dim iz dimnjaka.
Ovako izgleda sirenje dima od mokrog lignita. Imao sam i bolju fotogafiju, negde na ovoj temi.
Uglavnom dim od mokrog lignita brzo se siri ili pada.


1706090135274.png



1706089786500.jpeg
 
Pogledajte sta se desava u kotlinskim gradovima Uzice, Valjevo, Cacak, Bajina Basta, Kosijeric itd.
Srbija truje sebe, sa velikim entuzijazmom.
Komsija mog rodjaka npr sece brusilicom plasticne bacve u kojima se dopremaju pesticidi i to lozi.
Kako uspeva da to gori ne znam.


1706129664725.png
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Vrh