Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Гага":apyykbf2 je napisao(la):
LUCAS":apyykbf2 je napisao(la):
Sad sam bio mesec dana u naselju "Duska Dugouska". Nikakvi pravni odnosi nisu sredjeni. Govorim za T Bunar, a za Vojvodjansku nema sta vise, pa sve je sruseno. Prema tome nebuloze. Zadnji put su obilazili 2009, osim jedne kuce u T Bunaru gde imaju probleme i to je to!
Та кућа у Тошином бунару је од наше чланице БекаБеке, односно њеног свекра. То ће се решити на куково лето, тако бар испада кад се чита између редова онога што је сарпанђи Шапић рекао. Волео бих да се варам у мишљењу!

I ja bih se slozio sa tobom jer tako nam sve ide, ali taj deo ce se morati resiti hteli mi to ili ne. Bice povuci potegni ali se mora resiti. U najgorem slucaju kad "spuste" most na T Bunar. No tu je i INEX (e tu nista nije jasno). Po nekom projektu, tu treba jos mnoooogo toga da se uradi ali ja sam posle zadnje posete postao veliki pesimista te ne verujem da ce grad izdvojiti lovu za ceo planirani (i usvojeni) projekat. Samo kad sam video kraj Vojvodjanske i procitao zavrsetak radova prolece 2014??!! nista mi nije bilo jasno. U stvari, kad malo bolje razmislim, bolje da sedim gde sam i da odmorim od rodjenog grada malo jer mi pripade muka.
 
Гага":3nk5zaqh je napisao(la):
Ко зна и та перионица да ли има папире за рад. Ако је импровизована, а види се да јесте, тешко да има било какав папир ! Најбоље пријавити и ако је без папира, брзо ће је затворити.

clandestino":3nk5zaqh je napisao(la):
Ako sam dobro razumeo prethodne postove, Bezaninac je negde iz tog kraja, pa eto molba ako zna nesto vise o ovome, da li je ovo mozda urbano-artisticka provokacija neke avangardne grupe ili jednostavno dosli divljaci u pitomu Bezaniju.

U pitanju je DIVLJINA u oba smisla.
Al' posto nije prva ni jedina, niko vise ni neobraca paznju...
 
trol.jpg
 
Нешто је почело да се дешава око земљаних радова на раскрсници Тошин бунар-Николе Добровића !
Расчишћава се плац бившег ауто отпада, али не знам да ли је за тај плац извршена експропријација или не, ако не, онда можда власник нешто почиње да гради или је продао плац па нови власник почиње са неком градњом ? А ако је извршена експропријација од стране града/државе, онда.....!?!
Сликао сам јуче на брзину са мобилним из аутобуса 65.

 
Duga je istorija tog placa... Evo informacija koje ja imam:

Zemljište je oduzeto vlasnicima pre više decenija, u doba narodne otimačine. Izgrađena je ulica Nikole Dobrovića, i spojena sa ulicom Tošin Bunar. Osatak zemjišta je vremenom obrastao u korov i šiblje. Nekoliko godina kasije, u doba lične otimačine devedesetih, izvesni genijalac se setio da je to zemljište idelano bas za njegov auto-otpad. Elem, čovek se ogradio, podigao kuću, radionice, razradio biznis, milina jedna. Međutim, kako je pravda spora, ali dostižna, potomci izvornih vlasnika zemljišta su, nakon dugogodišnjeg sudskog spora, uspeli da vrate zemljište koje im je bespravno oduzeto, a potom i da isele otpad. Nakon svih peripetija, ovog proleca je osvanula tabla koja je oglašavala prodaju parcele. Ubrzo je i sklonjena - pretopstavjam da je prodata, pa kupac počinje sa gradnjom, ili su vlasnci odustali od kupovine, pa sami grade...
 
Укњижен плусићћћ Бежанинац за обавештење. Значи ипак нешто почиње да се гради. Вероватно ће мо ускоро и сазнати, ваљда ће осванути нека табла у облику рендера или слично.
 
Nije bas ovako kako je opisao Bezaninac. Stari vlasnici su to ostali, jedino sto im je nacionalizacijom ukinuto pravo svojine, a ostalo im pravo koriscenja zemljista. parcelu su pre oko 5 godina prodali firmi Dalas iz Tutina koja se bavi proizvodnjom namestaja. Dalas se ponadao da ce tu nesto da gradi, ali je odustao. Mislim da je Dalas parcelu dalje prodao nekome i da je taj novi kupac sada rascistio plac. Stari autoservis je bila zajednicka investicija starog vlasnika i jednog od suvasanika parcele, nikad nije zaziveo i pretvorio se u autootpad. Sad je samo pociscen. Jedan objekat je ostao. Nije bilo nikakvih dugogodisnjih sporova. Stari vlasnici su u vreme prodaje utrdili pravo koriscenja po tadasnjem cl 84 Zakona o planiranju i izgradnji i to je sve.

Koliko ja znam parcela je usla u sastav UMP-a, i nema vise komercijalnu namenu, vec joj je namena javna saobracajna povrsina. Znaci od legalne gradnje nema nista. Mozda se preparcelacijom moze odvojiti neki deo koji ima komercijalnu namenu, mada cisto sumnjam.
 
^^^
Hvala na dopuni i ispravci. U tom slucaju sam bio nedovoljno informisan ili pomesao sa nekkim drugim slucajem...
 
belka":cvidu3vh je napisao(la):
Koliko ja znam parcela je usla u sastav UMP-a, i nema vise komercijalnu namenu, vec joj je namena javna saobracajna povrsina. Znaci od legalne gradnje nema nista. Mozda se preparcelacijom moze odvojiti neki deo koji ima komercijalnu namenu, mada cisto sumnjam.


U sastav UMP-a?
Zanimljivo, pošto se parcela nalazi uz deo Tošinog bunara koji je u "punom profilu".
Prva stvar koja mi pada na pamet je - denivelacija.
 
Ja sam pravnik i nisam verziran za saobracaj i urbanizam. Kad kazem u sastav UMP-a, mislim na raskrsnicu UMP-a tj saobracajnice koja ide sa Mosta na Adi do Tosinog bunara i Nikole Dobrovica. Tu je onaj ogroman prsten saobracajne povrsine koji zahvata deo sa leve i desne strane Nikole Dobrovica (ono sto zanima Lukasa). E tu je zapala i ova povrsina koja je rasciscena velikim delom. Moguce da delic parcele ima i komercijalnu namenu, ali rekao sam da sumnjam da se od toga moze nesto napraviti.

Dakle koliko sam ja shvatio tu ce se graditi neka ogromna raskrsnica na vise nivoa, neko dodatno ludilo u koje ce se ulupati pare da se ceo projekat Mosta na Adi dovrsi sa ukupnom cenom od preko 650 miliona evra. Da li to mora i treba tako, neka kazu saobracajci i urbanisti, ja u ovoj krizi mislim da je to previse.
 
Mada jeste zaista čudno da se ovde pravi denivelacija, a 300m gore u Nikole Dobrovića de facto 1+1 sa sve ležećim policajcima :D
 
100926-ump-vs-01.jpg


to je to.
Vidi se da je zemljiste široko, i levo i desno od raskrsnice sa N. Dobrovica, u granicama PDR-a za UMP. Mirise na denivelaciju. Medjutim, ne mora da znači da ce tako i biti, tj. da ce zemljiste ikada biti privedeno toj nameni. Moze ostati namena za saobracajnu povrsinu, a da nikada ne bude izgradjena denivelisana raskrsnica, sto bi bilo loše, jer bi to samo vezalo ruke vlasnicima zemljišta - koji ne bi mogli da ga prodaju, grade na njemu, a nikada ne bi bili eksproprisani.
Interesantno je da je cela Ševina ulica takođe u toj nameni, i tu bi trebalo da bude puno eksproprijacije, sto dodatno umanjuje šanse da se denivelacija izgradi - tu ima desetak kuća koje bi trebalo da se ruše, što mislim da je preskupo za izgradnju jedne denivelisane raskrsnice.
 
Kao sto je receno,prvobitno ce biti raskrsnica a jednog dana denivelisana petlja.Kao sto je recimo dobijamo na pancevackom mostu posle 60 godina,dakle bice ali pitanje kada.Dobro je da se makar zemljiste eksproprise pa da ne bude situacija kao sa pancevcem da ima brdo nelegalnih objekata na placu gde treba petlja da se gradi.
 
vucko,

Ja sam upravo zeleo da iznesem sumnju u povoljan razvoj situacije zbog takvog paniranja.
Eksproprijacija nece biti brana divljoj gradnji. Na predmetnoj lokaciji vec ima divljih objekata na ostinskoj zemlji.

Iskustvo je pokazalo nekoliko bitnih stvari, koje su i potencijalni scenariji za ovu lokaciju:

1. Promeni se namena zemljista - zemljiste se ne eksproprise i pored prenamene - na eksporprijaciju se ceka decenijama - stanari i vlasnici provode godine u neizvesnosti, nice divlja gradnja
2. Promeni se namena zemljista - zemljiste se eksproprise - eksproprisano zemljiste se ne privede nameni - na eksproprisanom zemljistu nikne dilvlja gradnja po sistemu svacije-nicije
3. Promeni se namena zemljista - zemljiste se eksproprise - odmah se privodi nameni --- ovo je idalan scenario i jedini nacin kako treba raditi kako bi se predupredila vecina problema.

Ne znam koji pravni akt regulise tematiku eksproprijacije, ali bi u njega trebalo uneti odredbu koja normira obavezno privodjenje nameni zemljista koje je predmet eksproprijacije. Treba ustanoviti fiksne rokove za pocetak postupka eksproprijacije nakon prenamene zemjista, kao i rokove za pocetak radova na privodjenju nameni zemljista nakon eksproprijacije.
 
Bezaninac, to je u praksi nemoguce uraditi. Sada neki advokati na talasu ovog asto si napisao pokusavaju da ostvare naknadu upravo na taj nacin. Dakle, zemljiste ima javnu namenu, ja samogranicen u njegovom koriscenju, ne mogu da gradim, niti da prodam (jer niko nece da kupi), morate da mi ga izuzmete i platite mi naknadu trzisne vrednosti. Medjutim, uspesnost je gotovo nikakva. Kada bi se takva odredba ugradila u Zakon o eksproprijaciji, na teret budzeta drzave, lokalnih samouprava i javnih preduzeca bi se natovarile obaveze teske nekoliko milijardi evra i to odmah. To bi dovelo do potpune finansijeske blokade drzave. Zato jedino moze da funkcionise trenutni sistem, da se u eksproprijaciju krece kad krajni korisnik zemljista to zeli. Inace u praksi ni to ne funkcionise, jer se cesto dogadja da se sa postupcima krene, pa se oni otezu bespotrebno, pa se odustaje jer nisu obezbedjene pare, imas primer teme na saobracajnici T6.

Inace slika koju si postavio sve govori. Na njoj se jasno vidi da je lokacija koja je rasciscena sastavni deo UMP-a, tako da tu nece biti nikakve legalne gradnje. Za tu lokaciju trenutno moze da se dobije oko 25.000 dinara za 1 kvm zemljista, ali ce ta cifra do 2014. biti dodatno smanjena, tako da vloasnik u najboljem slucaju moze da se nada nekih 100 - 150 evra za 1 kvm zemljista. Ako je platio vise, naci ce se u velikom problemu. I kako su i u Direkciji rekli, na toj lokaciji i bilo kojoj drugoj koja je u sastavu UMP-a, milosti za divlje objekte nece biti. Dobar primer je divlji objekti prekoputa koje drzi INeks. Ineks je inace kupio vlasnik trznog centra Usce u nadi da ce se opariti prilikom eksproprijacije zgrade Ineksa, koja izgleda cela mora biti srusena, jer je kaci UMP ili joj ide po samoj ivici. E ona dva objekta sa kojih je poskidan crep, to su im nalozili da sklanjaju kako znaju umeju, da ne bi radio buldozer. Dakle, nema privilegija, kad je u pitanju UMP.
 
HE, HE, Sevina ulica! Od kad to nisam cuo! Nego momci, ja sam davno dao predlog da se povezu forumi T Bunar i Vojvodjanska, ali evo, kajem se. Nesto mi se cini da od sve te "rabote" o kojoj pisete nece biti nista. Pokusah ove godine da saznam vise, kao neka veza tralala u vec neznam gde, k'o velim da platim za informaciju itd, kad covek rece da se ne glupiram jer niko ne znam nista, ali ama bas nista, navodno se i ne spominje. Malo mi bilo sve to nejasno jer nasta ce da lici sve to kad se most "spusti" na T Bunar? Ono oko Inex-a mi je jos nejasnije, jer nemogu da zamislim 6, pa i 4 trake, da prolaze pored onih zgrada itd. E, a onda kad sam video tablu na kraju Vojvodjanske da se planiraju radovi u prolece 2014 tek sam onda ostao zbunjeT. Tako da sam dig'o ruke od postavljanja pitanja nadleznima.
Bice bolje da sedim gde sam i da cutim. Jer mi sve to lici na :violina: i :blah:
 
Jutros sam na uglu Vojvođanske i Gandijeve video rovokopač guseničar kako utovaruje ostatke srušene zgrade u kamion.
 
relja, video si ovo :)

2012-08-22-081419.jpg


Posle su mu se pridruzila i dva pomenuta slepera i odnela sut. Radove izvodi neka "AR gradnja", tako bar pise na vozilima.
 
Ti kamioni sa natpisom "AR Gradnja" bili su prilicno angazovani 2008 kada se gradila zapadna polovina Vojvodjanske. Mozda je ovo nagovestaj pocetka radova, mada ne znam koliko moze da se zavrsi do prvih snegova.
 
AR gradnja trenutno radi petlju za pancevacki most,i to samo zemljane radove.A oni se priblizavaju kraju,nadajmo se da ce prebaciti operativu u Vojvodjansku.
 
vucko":3vm61lsi je napisao(la):
AR gradnja trenutno radi petlju za pancevacki most,i to samo zemljane radove.A oni se priblizavaju kraju,nadajmo se da ce prebaciti operativu u Vojvodjansku.


Ako je tako kako kažeš, onda je to strašno. Da prođe cela sezona zato što firma kojoj je obećano ima kapacitete zauzete na drugom gradilištu.

Inače, prostor na kojem se nalazila kuća je potputo zaravnat i očišćen.
 
Vrh