Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Uz opasnost da ce nas administrator sve poizbacivati napolje zbog udaljavanja od teme, ja opet moram da iznesem ovde nesto sto mi nikako nije jasno. Danas je jedan ar zemljista tu uz Vojvodjansku procenjen na 15-20,000 evra. I ti sad recimo imas posed od nekih 20 ari i na njemu kucu od oko 200 kvadrata i veci broj pomocnih prostorija. I na osnovu svega, ti izracunas da je najisplativiji moguci biznis uzgoj svinja i naguras 100 komada u svinjac u koji staje 50! I spreman si da ti deca i unuci budu predmet ruganja u skoli, da ih zovu svinjarima, da izbegavaju da dovedu drugove iz razreda, sa fakulteta... Jer zaista je šok kada tvoja nova simpatija, koja se montirala dva i po sata za susret sa tvojom porodicom, odmah po ulasku u dvoriste ugazi stiklom u nesto organskog porekla i pogledom obuhvati svo ono bogatstvo koje je ceka u buducnosti.

Eto, to mi nikako nije jasno.

Ali se opet slazem i sa Bezanincem i sa Reljom i sa Gojetom da ako oni zele da zive tako, i ziveli su tako vekovima, onda taj koji zeli da ih promeni mora da preduzme pametne korake i ponudi prihvatljivo resenje za njih. Reci im samo da se sklone ili cak silom ih naterati da se sklone dovelo bi do bunta svih Bezaninaca pa i nas kojima najvise smeta taj smrad. Tako nece moci.

Al odosmo u off u p.m. Ja necu vise o ovome, mozda na nekom drugom topiku.
 
A - da li ima kupaca?
Kakav je DUP za tu stranu ulice?

PS - niej meni nešto sada stalo do "njihovog načina života koji se prenosio sa kolena na koleno" nego mi smeta to što se država (grad, u ovom slučaju) ne bavi problemom, nego nečinjenjem izaziva sukobe.
 
relja":2ti44r49 je napisao(la):
A - da li ima kupaca?
Kakav je DUP za tu stranu ulice?

PS - niej meni nešto sada stalo do "njihovog načina života koji se prenosio sa kolena na koleno" nego mi smeta to što se država (grad, u ovom slučaju) ne bavi problemom, nego nečinjenjem izaziva sukobe.

Ni ja ne bih vise da raspirujem vatru. Koliko god filozofirali, postoje samo dve opcije:

Ako zakon kaze da je dozvoljeno drzanje svinja u Vojvodjanskoj, onda svi koji to ne mogu da trpe neka potraze za sebe lepse mesto.

Ako zakon zabranjuje drzanje stoke u toj ulici, onda svinje dovidjenja, a Grad neka se dovija kako da to zavrsi, to im je posao.
 
Pozdrav svima! Dugo, dugo pratim forum, pa resih da se pridruzim.

Jedno pitanje. Da li je neko skoro prolazio pored kruznog toka na raskrsnici Vojnodjanske i Surcinske?

Vec par dana radnici nesto rade na samom kruznom toku, izmestili su bilbord koji je tamo stajao, i sad izgleda kao da prave neko postolje za spomenik, cak je uradjena i mala stazica. Nazalost trenutno nemam fotke, uslikacu narednih dana.
 
Ja ne znam ko je spominjao da treba da se sklone ljudi i imovina?? Pa ne smrde ljudi i imovina nego svinje! Znači još jednom: nikom ne smetaju ljudi i imovina nego SMRAD od svinja. Znači ako je moguće da se skloni smrad onda ni svinje nisu problem, ali pošto je smrad ne moguće skloniti onda moraju svinje da se izmeste. Ako ti Reljo uporedjuješ bežanince sa svinjama pa zato kažeš da treba skloniti ljude, e to je onda uvreda za njih. Ja sam i rekao da svi mi živimo u tom smradu, sva deca i svi ljudi koji tu žive i slučajni prolaznici. AKo ti opravdavaš smrad time što i tvoja deca žive u smradu onda mi je jasno što grad ne može da se dogovori sa vama i nešto preduzme.
 
relja":3crlh9yb je napisao(la):
A - da li ima kupaca?
Kakav je DUP za tu stranu ulice?

PS - niej meni nešto sada stalo do "njihovog načina života koji se prenosio sa kolena na koleno" nego mi smeta to što se država (grad, u ovom slučaju) ne bavi problemom, nego nečinjenjem izaziva sukobe.

Da malo spustimo loptu - Relja je upravo poentirao. Niko ne bi drzaoi ne drzi stale u inat nekome, ili zato sto bas misli da tako treba, vec zato sto ne moze drugacije. Svi bi oni odavno "digli sidro" kad bi:

a) Grad resio problem koji je sam proizveo posim planiranjem, odnosno izostankom planiranja
b) privatni investitori ponudili ozbiljne svote za parcele i zidali zgrade ili stagod.

Medjutim, DUP-a nema, pa nema ni kupaca.

Ko hoce da se žesti mora malo bolje da poznaje temu. Ziveli ljudi vekovima i danas zive bez kanalizacije. Treba da budu nesto posebno zahvalni sto su je dobili? Da kazu - sad imamo sve, sveanulo nam sa kanalizacijom, izvol'te pa nas sad shibajte kako vam se hoce. Relja je vec objasnio za crkvu, vrtic i decu.
 
Neke stvari su važnije od toga ko je negde pre došao i čime je počeo da se bavi.

Grad se širi i teoretski bi došao kad tad do svinjara. Samo im treba ponuditi fer uslove.

E sad šta ko smatra za fer uslove - tu se nikada neće svi složiti...
 
astrodule":1iq6co4r je napisao(la):
Samo im treba ponuditi fer uslove.

Samo toliko.

astrodule":1iq6co4r je napisao(la):
E sad šta ko smatra za fer uslove - tu se nikada neće svi složiti...

Ali cemo se svi sloziti da NIKAKVI uslovi nikome nisu ni ponudjeni. To je fer?

Jednostavno je uvedena bezuslovna zabrana, pa ti burazeru vidi sta ces i kako ces da zivis. Ostani bez posla, crkni od gladi, samo ne daj da novom komsiji smrdi.

Pritom, ne bih zanemarivao distinkciju starosedeoci - pridoslice u ovom kontekstu. Nije isto kada se danas oko sela i u njemu podignu stambeni blokovi, i kada bi neko u stambenom bloku sutra resio da osnuje farmu.
 
A što se i jedni i drugi ne raspitate kod opštinskih većnika kako planiraju da reše situaciju. Kako jedni da se reše smrada, a drugi da se reše stoke. Za početak mislim da treba ustanoviti koliko na tom potezu ima registrovanih poljoprivrednih domaćinstava i koliki je broj papkara i kopitara pa da se od nečega krene. Ovako mi ovo liči na priču u prazno.
 
hobotnica":2zar2kai je napisao(la):
A što se i jedni i drugi ne raspitate kod opštinskih većnika kako planiraju da reše situaciju. Kako jedni da se reše smrada, a drugi da se reše stoke. Za početak mislim da treba ustanoviti koliko na tom potezu ima registrovanih poljoprivrednih domaćinstava i koliki je broj papkara i kopitara pa da se od nečega krene. Ovako mi ovo liči na priču u prazno.

Ne bih zeleo puno da polemisem, jer ste obojica u pravu. No nije mi jasno kako to grad, DUP-om ili bilo kojim planom moze da resi problem drzanja stoke i sirenje smrada? Recimo da ima novca i da postoji plan (postoji samo onaj koji kaze ne moze st*** itd, a i taj se razlicito tumaci), da li mislimo da bih ti ljudi hteli to? Relja kaze da zna neke ljude? Pa znam i ja neke. Iako sam napolju zadnjih dvadesetak godina, znam tacno gomilu ljudi, koji "U INAT...", osim za par miliona ne bi prestali da drze stoku. Imamo mi tu malo vecih problema, nego sto su kojekakvi planovi i novac.
 
Da, puno praznih priča tipa :ja znam neke ljude i starosedeoci. Mi niti znamo koliko tu ima starosedelaca niti znamo koliko ima onih koji uzgajaju svinje i ostalu stoku. Niti su svi starosedeoci niti su svi svinjari. Ja samo znam da je jedna kuća na kojoj piše poljoprivredna zadruga ili kuća pored najveći generator smrada. Hvala GOSPODU BOGU što taj smrad nije konstantan nego se javlja predveče, pretpostavljam kada se čiste štale. Imam i ja svoje selo i bio sam u raznim selima ali ovakav smrad je neprevazidjen. Nije mi jasno šta se tu dešava pa da toliko zasmrdi.
 
HCMF":2vquc6nh je napisao(la):
Ja ne znam ko je spominjao da treba da se sklone ljudi i imovina?? Pa ne smrde ljudi i imovina nego svinje! Znači još jednom: nikom ne smetaju ljudi i imovina nego SMRAD od svinja. Znači ako je moguće da se skloni smrad onda ni svinje nisu problem, ali pošto je smrad ne moguće skloniti onda moraju svinje da se izmeste. Ako ti Reljo uporedjuješ bežanince sa svinjama pa zato kažeš da treba skloniti ljude, e to je onda uvreda za njih. Ja sam i rekao da svi mi živimo u tom smradu, sva deca i svi ljudi koji tu žive i slučajni prolaznici. AKo ti opravdavaš smrad time što i tvoja deca žive u smradu onda mi je jasno što grad ne može da se dogovori sa vama i nešto preduzme.

Evo šta ne razumeš: životinje su imovina od koje neko živi.

I druga stvar koju ne razumeš - ja pokušavam da smirim diskusiju.
 
Za neupućene, slika govori više od reči.
Na slici crvenom bojom je uokvirena Bežanija sa sve starosedeocima i imovinom ( svinjama, kako Relja to reče :lool: ) u svojim kućama. Zelenom bojom su uokvireni stambeni blokovi u ulici Pere Segedinca koji su izgrađeni prvom polovinom šezdesetih godina. Plavom bojom su označeni od kružnog toka pa sve do raskrsnice sa zemunskom ulicom: auto servisi, auto perionice, radnje ( vodoinstalaterske, električarske), radnje klasične( s.t.r.), metalostrugar, gradski vrtić, fudbalski klub, crkva, pekare, tepih servis, pijaca ( poveća), knjižara, staklorezac, frizerski saloni, cd shop, benzinska pumpa, farbara, solarijum.
new-picture-1.png


Kao što svi mogu da vide ovo naselje se nalazi usred ogromnog Novog Beograda, sa desne strane su masivni blokovi u kojima žive desetine hiljada ljudi a sa leve strane je Bežanijska kosa na kojoj su kuće i vile. Znači grad nije juče došao u neko selo i počeo da teroriše jadne seljake gradeći im bulevare i kanalizaciju.
Priča da tu žive neki starosedeoci (amiši kojima nije potrebna ni kanalizacija ni moderan bulevar) i koji žive isključivo od svinjogojstva je neosnovana.
Ima svega par kuća koje uzgajaju stoku od kojih je jedna kuća epicentar smrada. Ta kuća se nalazi blizu raskrsnice Vojvodjanske i Dušana Vukasovića, nekoliko kuća udaljena od vrtića, crkve i osnovne škole.

Evo i veće slike
 
Blue":1zhnvu05 je napisao(la):
Pozdrav svima! Dugo, dugo pratim forum, pa resih da se pridruzim.

Jedno pitanje. Da li je neko skoro prolazio pored kruznog toka na raskrsnici Vojnodjanske i Surcinske?

Vec par dana radnici nesto rade na samom kruznom toku, izmestili su bilbord koji je tamo stajao, i sad izgleda kao da prave neko postolje za spomenik, cak je uradjena i mala stazica. Nazalost trenutno nemam fotke, uslikacu narednih dana.

Evo i slika. Da li neko zna o čemu se ovde radi?
Izvinjavam se na upadu u ovu uzavrelu raspravu o starosedeocima bežanije, ali me jako zanima šta se to dešava na kružnom toku. :D

image0713.jpg


image0714.jpg


Inače juče je odnet šut od ruševine kuće koja se nalazila kod sužavanja bulevara...
 
HCMF":3kg1rpy3 je napisao(la):
Za neupućene, slika govori više od reči.
Na slici crvenom bojom je uokvirena Bežanija sa sve starosedeocima i imovinom ( svinjama, kako Relja to reče :lool: ) u svojim kućama. Zelenom bojom su uokvireni stambeni blokovi u ulici Pere Segedinca koji su izgrađeni prvom polovinom šezdesetih godina. Plavom bojom su označeni od kružnog toka pa sve do raskrsnice sa zemunskom ulicom: auto servisi, auto perionice, radnje ( vodoinstalaterske, električarske), radnje klasične( s.t.r.), metalostrugar, gradski vrtić, fudbalski klub, crkva, pekare, tepih servis, pijaca ( poveća), knjižara, staklorezac, frizerski saloni, cd shop, benzinska pumpa, farbara, solarijum.
new-picture-1.png


Kao što svi mogu da vide ovo naselje se nalazi usred ogromnog Novog Beograda, sa desne strane su masivni blokovi u kojima žive desetine hiljada ljudi a sa leve strane je Bežanijska kosa na kojoj su kuće i vile. Znači grad nije juče došao u neko selo i počeo da teroriše jadne seljake gradeći im bulevare i kanalizaciju.
Priča da tu žive neki starosedeoci (amiši kojima nije potrebna ni kanalizacija ni moderan bulevar) i koji žive isključivo od svinjogojstva je neosnovana.
Ima svega par kuća koje uzgajaju stoku od kojih je jedna kuća epicentar smrada. Ta kuća se nalazi blizu raskrsnice Vojvodjanske i Dušana Vukasovića, nekoliko kuća udaljena od vrtića, crkve i osnovne škole.

Evo i veće slike


Isto bi "starosedeoci" mogli reći da su došli kauboji da istrebe indijance.

Ne poričem da je sigurno jako neprijatno živeti u okolini svinjaca, posebno u letnje predvečeri, ali rešenje se može naći samo ako su obe strane zadovolkjene.
Ako su nadjena sredstva da se milioni EUR plate tajkunima za ekspropriaciju zemljišta, sigurno se mogu naći sredstva da se obeštete porodice koje žive na toj lokaciji a bave se stočarstvom.
Nije idealno rešenje, ali o tome je trebalo da se misli na vreme, sada je ostalo da se otklanjaju posledice, kako se mora.
Malo više tolerancije bi trebalo da imaju obe strane.
 
^ to mesto za neki spomenik na tom kružnom toku? možda stave ivana ribara :D
 
Blue":33k6udz4 je napisao(la):
Evo i slika. Da li neko zna o čemu se ovde radi?
Izvinjavam se na upadu u ovu uzavrelu raspravu o starosedeocima bežanije, ali me jako zanima šta se to dešava na kružnom toku. :D

....

Inače juče je odnet šut od ruševine kuće koja se nalazila kod sužavanja bulevara...

Ne treba da se izvinjavas, pitanje ti je mnogo adekvatnije od nekih tvrdjenja koja se ovde iznose.
Elem, oba "dogadjaja" - uklanjanje suta od rusevine poljoapoteke, kao i radovi na kruzom toku, su posledica priprema za veliku svecanost naredne nedelje - obelezavanje 500 godina od prvog pominjanja Bezanije u istorijskim izvorima (1512. godine).

Na mestu uklonjenog suta ce biti postavljena bina na kojoj ce se odvijati program svecanosti, a na kruznom toku ce biti postavljen spomen-obelisk u cast ovog velikog jubileja. jlaki, bio si blizu.

Naravno, s ponosom isticem da su i za jedno i za drugo zasluzne nase drage komsije, Bezaninci, okupljeni oko udruzenja "Stara Bezanija", koje je organizator proslave. Obicni ljudi, koji su se sami organizovali, i sami nasli sredstva da urade nesto za sta im je zajednicki stalo, da pritom da srede svoju okolinu i oplemene svoj zivotni prostor, ti isti "seljaci" koji se ovde cesto stavljaju u negativan kontekst.
 
Spomen obelisk???Ima li objasnjenje zasto je izabran taj oblik?
 
Ekskluzivno! Poštovane komšije stari Bežaninci postavljaju pano povodom najavljene svečanosti.

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


Evo i neki starosedeoci prate dogadjaj.
8.jpg


9.jpg


Stvarno svaka čast i poštovanje ljudima koji su se organizovali, ovo nema veze ni sa svinjama ni sa smradom, ovo je stvarno jedan veliki jubilej na kome ću i ja prisustvovati a pozivam i ostale da dodju i vide izmedju ostalog i jedan od najstarijih a možda i najstariji hram u Beogradu. Što se tiče svake buduće organizacije raznih dogadjaja na Bežaniji, pozivam sve poštovane komšije stare Bežanince da kontaktiraju i nas koji živimo u stambenim zgradama i da zajedno budemo deo organizacije jer mi zajedno stvaramo novu istoriju u kojoj treba da živimo zajedno u jednoj novoj i modernoj Bežaniji. Živeli!
 
A sad i malo šale :) . Poštovane komšije nemojte zameriti na malo šale.

Svim posetiocima ovog lepog dogadjaja topla preporuka da ne dolaze bez gas maske obzirom da će se koncertna bina nalaziti (nažalost) u epicentru smrada.
Prema nezvaničnim informacijama specijalni gost na koncertnoj bini će biti DJ Krmak.

Što se tiče spomenika, takodje prema nezvaničnim informacijama, razmišlja se o ovom predlogu ( slika ispod) kao simbol borbe starosedeoca prema osvajačima iz Beograda.
bebopvec.gif


Takodje prema nezvaničnim informacijama raspravlja se o tome da se na taj dan prekinu svi poslovi u svinjogojstvu kako bi se posetiocima obezbedio čist i svež vazduh. Šanse za tako nešto su male ali ukoliko rasprava bude pozitivna po posetioce, takodje će se obradovati i okolni stanari koji će posle dužeg vremena moći da odlože boce sa kiseonikom i provetre životni prostor.
Dodjite da slavimo zajedno :kk:
 
Komsija, ne zameramo al' nije konstruktivno.

No da se vratimo onome sto je tema topika a to je buduci izgled Vojvodjanske. Na sajtu urbanistickog zavoda Beograda postoji online softver gde se mogu ukljucivati i iskljucivati "slojevi" koji predstavljaju do sada donete urbanisticke planove. Kada se stikliraju svi UP-ovi, dobije se ovakav izgled Vojvodjanske gde zuto predstavlja prostor predvidjen za stanovanje, crveno su javni objekti i povrsine a tamno zeleno je igraliste. Za ove dve tanke crvene linije koje idu paralelno sa Vojvodjanskom pise da predstavljaju "komercijalno trgovacku zonu", a ovo na sredini ulice kao da je novi put koji ce povezivati bulevar i paralelnu ulicu koja bi isla ispod brda. Nesto slicno kao sto na pocetku Vojvodjanske svakoj kuci mozete prici i sa prednje i sa zadnje strane (iz Pere Segedinca).

Meni su neki mestani i ranije pricali da postoji plan da se napravi paralelni put ispod brda za prilazak sa zadnje strane, ali u urbanistickom zavodu niko nije imao pojma o tome.

Ako je jos neko cuo nesto o ovoj ideji ili zna nesto vise bilo bi lepo da podeli sa nama.



[img=PunBB bbcode vojvodjanska-dup]http://www.dodaj.rs/f/19/6m/kTkqN5m/vojvodjanska-dup.jpg[/img]
 
A meni nije najjasniji onaj transparent na fotkici "Seoska slava 03.jun 2012"
 
hobotnica":2qogubzf je napisao(la):
A meni nije najjasniji onaj transparent na fotkici "Seoska slava 03.jun 2012"

Pojasnjenje - hriscanski praznik Silaska Svetog Duha na apostole - tj. "Trojice" ili "Duhovi" je oduvek bio seoska slava Bezanije, kao sto i svako selo u Srbiji ima neku svoju slavu.
 
А ето, јуче и данас у Немачкој је празник "Духови" тј. Фингстен (Pfingsten) и то је код њих баш велики празник, и данaс се у целој Немачкој не ради. И не само у Немачкој него и у Аустрији, Швајцарској, Холандији и Француској.
Извињавам се за мали ефе са теме.
 
Vrh