Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Ma ko se ovde loži na Rusiju- Milica Zavetnica i Bajatović, i to dok ne legne na račun jedna dolarska uplata.
95% naroda zabole uvo i za Ruse i za Ukrajince. Vučić će uvođenjem vojnog roka dobiti sigurno još veću podršku u biračkom telu, glasaće i poslednja baba koja je do sada odolevala.. Možda uvedu i za žene i za muškarce, žene su uostalom i mnogo sposobnije od muškaraca, pa neka imaju prilike i ovde da se pokažu.

Ova norveška selekcija je dobra, tako bi i ovde trebalo da se probere, ko je za šta.. ili za oružje, ili za službe civilne zaštite.

Teško da će moći da teraju sve da služe sa oružjem. Dok su ove ustavne odredbe na snazi-teškoo.
 
Ne bih ja baš tako olako potcenjivao Ruski sentiment i nostalgiju ovde. Naravno da će mnogi između 1) naseljavanja Sibira (ne mislim na gulag, nego na naseljavanje radi ekonomskog oporavka Rusije i te ideje Srbije do Tokija i nas i Rusa 300 miliona) i 2) zapadnjačkog života, na keca odabrati ovo drugo. Ali i dalje ovde ima ljudi koji se na neki od 10 načina osećaju bliskim sa Rusijom ili pak kao i da joj duguju nešto. I, dok ti ljudi zapravo ne odu na zapad, oni ovde itekako utiču na političko stanje i javno mnjenje i samim tim - na kampanje, politike i pristupe političkih stranaka i vođa. Dakle, dok Pera zapravo ne ode iz Srbije na zapad, Vučiću je vrlo bitno da li Pera vidi njega kao patriotu i da li zadovoljava Perine rusofilske ideje i prohteve.

Pogledaj nekad mreže, pogotovu sad u jeku ovog pičvajza. Pogledaj komentare na portalima i forumima. Nekada su ocene i reakcije na portalima i forumima (pogotovu gde postoje brojači bilo koje vrste) realnija slika društva nego pojedine ankete i istraživanja. Ako nema botova i nameštanja brojki (a nema uvek, vidi se kad su neki komentari i ocene botovski a kad je zaista mnoštvo ljudskih komentatora i reakcija), u nekim slučajevima se može videti i po nekoliko hiljada reakcija na neku vest ili komentar. Na kraju krajeva, čak i ovde na ovom forumu, gde nije bilo priče o... tom aktuelnom događaju koji se ne sme pominjati... mogli su se čuti i videti reakcije i kontriranja kad god neko da bilo koje kritičko mišljenje na tu temu, na temu tog debakla i sramote koji se upravo odvija. Dakle, pro-Rusko raspoloženje je i dalje vrlo jako i vrlo brojno u Srbiji.

SNS poglavice to znaju i zato uvek paze da zadovolje i taj aspekt. A sad kad to više nije opcija, sad moraju da animiraju i teše narod drugim papazjanijama. Pošto više ne stoji priča ''bićemo istok zapadu i zapad istoku'', sad se pokreće priča ''Kurti se sprema da osvoji sve do Subotice, ali braćo, ako svi budemo služili vojsku i balavili na državu i predsednika svako jutro, mi to možemo da sprečimo i budemo Balkanska Švajcarska''.
 
Poslednja izmena:
Usred krize izazvane ratom u Ukrajini, on pušta buvu o uvođenju obaveznog vojnog roka od tri meseca...
Samo slep čovek ne vidi da ukrajinska vojska ne bi opstala ni tri dana da su vojnici obučavani tri meseca.
U 21. veku neko pokušava, ne da proda tu priču, nego uopšte spominje takvu mogućnost.... To samo znači da on građane ove zemlje smatra za retarde.... Ili makar - svoje birače.
 
Значи следи нова 1948. па убрзо и нова 1951.
 
Ok, ovo je za Vučićeve vojnike kojima bi on bio vrhovni komandant i koji bi hijerarhijski izvršavali njegova naređenja, ali jer može neka Vojska i za nas koji ga smatramo neprijateljem i izdajnikom, jer ako počne taj rat mi bi ratovali protiv njega
 
U Jugoslaviji je vojska bila obavezna ali škola nije. Zato nam se sve ovo i dešava. Da vojska pravi "čoveka" ne bi nas 30 godina vodili neljudi.
Lično poznajem likove koji su "uspešno" odslužili vojsku a u osnovnoj školi su išli u specijalno odeljenje za mentalno manje razvijene.
Sve si sažeo u jednom komentaru. Dubok naklon.

Već neko vreme ni nema, ili postoji tek marginalan broj stanovnika toliko bednih ili zaostalih, da 'imaju koristi' (i da njihov napredak doprinosi zajednici) od služenja u jednom vanredno retardiranom sistemu, kakva je birokratizovana stajaća vojska.

Niti, kao što napisa Relja, od takve vojske može biti vajde u ratu.
 
Imali smo čitave generacije koje su služile vojni rok pa smo dobili ratove, silovatelje, ratne zločince, razne profitere, mafijaške klanove (voždovački, novobeogradski, surčinski, zemunski) itd. Imate i dan danas ljude po 50 godina koji nikada ništa nisu radili u životu, nisu stekli radne navike u vojsci. To je običan mit. Zapravo, oni na mlade gledaju kao na topovsko meso. Ako političari zeznu stvar i stvore rat, prvo idu vaša deca. Što Slobin sin nije branio Kosovo? Poslao je regrute da poginu na Košarama. Nismo mi svi izlapeli. To što neki matorac nema za kiflu i dosadno mu u životu pa bi da malo gleda rat na Balkanu, to je druga stvar. Oni su najveći zagovornici ratova jer oni u isti ići neće. Pitajte mlade šta žele, a ne Slobine i Šešeljeve glasače.
 
U Jugoslaviji je vojska bila obavezna ali škola nije. Zato nam se sve ovo i dešava. Da vojska pravi "čoveka" ne bi nas 30 godina vodili neljudi.
Lično poznajem likove koji su "uspešno" odslužili vojsku a u osnovnoj školi su išli u specijalno odeljenje za mentalno manje razvijene.

Da ne bude zabune, podržavam vojne vežbe i osnovne obuke za korišćenje nekih oruđa, oružja i alata ali primarno smatram da je civilna zaštita potrebnija od bilo kakve bojeve obuke. Evo već ko zna koja generacija se rodila a da ne zna čemu služi hidrant.
Lepo sažeto.
I još jednom, malo drugačije formulisano: za tri meseca ne može da se od građanina (klinca od 18-19-20 godina, svejedno) napravi vojnik... disciplina, navikavanje, dovođenje u kondiciju, letnji i zimski uslovi, osnovna obuka za običnu pešadiju... Nema trika. Ni pre sto godina, ni u JNA, pogotovo u današnje vreme digitalnog ratišta.
Ako je Ukrajina primer dobro obučene moderne vojske, obuka za tri meseca bi proizvelo pešdaiju goru od ove današnje ruske koja je tamo bila poslata prvih dana.
Pa dok je vojska trajala 12, 9 meseci... kada se cifra spusti ispod 100, počinje da opada diciplina, jer kraj je blizu... na šta bi tek ličilo da vojni rok traje malo duže od četnjeg raspusta?

Odziv na ovo danas "dobrovoljno", kao i pre toga veliki odziv na tzv. "civilno" kada je bila data mogućnost izbora, dovoljno govore koliko su mladići, pored sve patriotske galame, grafita, majica, duseva, tetovaža.. itd, zapravo protiv obaveznog služenja. Ne bi se ni oni tako busali u grudi da im je izvesno da će morati da ostave svoj uhodani civilni život, naprave prekid i odvoje jedan deo života i povere ga "državi" u koju i ovako nemaju poverenja jer već i sami vide kakvi su nam policija, školstvo, zdravstvo, penzioni sistem...

Režimu je vojska potrebna - kao stub, kao podrška. Vojske nema bez ljudstva, zainteresovanih za vojne škole ima, ali da se ide dobrovoljno za vojnika baš i nema... nema kome da se komanduje - nema posla.
Ovaj bi da bude novi Tito, a da Vojska Srbije bude kao JNA koja će da ga čuva. Samo - on nije Tito, a ovo što imamo je ostatak posle raspada te njegove JNA.
 
Jedno mi nije jasno- kada se ovde napiše da će vaša deca ići u rat, ako izbije, da budu topovsko meso, a neće ići deca glavešina, da li se misli da ta ista deca neće ići u rat i ako ne bude služenja vojnog roka? Pa, ići će, samo im obuka neće trajati ni ta 3 meseca, nego 1 dan. Daće im pušku u ruke i teraj.. pa će tek onda biti topovsko meso.

Što se tiče dužine trajanja, klinci danas žive mnogo brže nego starije generacije u njihovim godinama, te ako uspeju da održe pažnju i ta tri meseca biće super. Jednostavno, nisu ista vremena kao nekad, sve je drugačije. Klinci žive brže, ali ne bih rekao i da su zreliji sa 19 godina, nego što su starije generacije bile u njihovim godinama.
Sada su ljudi sa 25 na nivou nekadašnjih dvadesetogodišnjaka.. I o tome treba da razmišljaju kada budu odlučivali koga će da pozivaju na služenje.
 
Ne znam da li si služio vojsku, ali bih iz komentara rekao da nisi - možda grešim.

Ovo što se dešava poslednjih par godina - Ukrajina, Jermenija... nam ukazuje da će rok trajanja takvog vojnika - 3 meseca obuke ili nikakva obuka biti isti - najverovatnije ispada iz stroja u prvom kontaktu sa neprijateljem. Topovsko meso u oba slučaja.

To što se danas živi brže "u civilstvu" nema baš uticaja na uterivanje discipline i promenu navika. Vojska je rigidan sistem, ne prilagođava se ona regrutu već regrut vojsci. Sve je zasnovano na tome. A tri meseca nisu dovoljna da bi se išta promenilo, a jedan od razloga je što taj regrut zna čim udje u to sivilo iza kapije i žice da je kraj za 89, 88, 87 dana i posle prvog šoka će samo da otupi i čeka da se robijanje završi.
Džaba ceo posao, kako god da se gleda.

PS - zaboravih -
kada budu odlučivali koga će da pozivaju na služenje
Obavezno služenje znači - obavezno za sve. Ako nema ravnopravnosti, ako ne važe ista pravila za sve, ako opet bude vezarenja, ako oni sa vezama u vojsci, u "establišmentu" budu mogli da se izvuku ili da imaju povlastice, kao pri kraju JNA, kao u VJ, VSCG... tek onda će porasti otpor obaveznom služenju.
 
Pa ne može da postoji apsolutno obavezno služenje, dokle god Ustav garantuje prigovor savesti. Verujem da će uvesti nešto slično norveškom modelu, eventualno možda 3 meseca osnovne obuke, pa možda još tri dodatna za zainteresovane.

Ne znam koliko će se bilo šta od toga odnositi na nas koji nismo služili vojsku, meni lično je pre neki mesec stiglo rešenje o prevođenju u rezervni sastav uz obaveštenje da se odazovem lekarskom pregledu za utvrđivanje sposobnosti služenja u rezervnom sastavu, kad me pozovu....

Obzirom šta se dešava u svetu u poslednje vreme, meni je logično da će pokušati da uvedu redovno služenje za mlađe generacije. Ne bi me čudilo da i mnoge zemlje u Evropi sada krenu tim putem. Kao civilizacija nazadujemo, moramo se pomiriti sa tim. Šta će uraditi sa nama što nismo prošli obuku, videćemo..

A kad govorimo o dužini služenja, prvi moj otac, koji je služio 15 meseci čini mi se, kaže da su sve to mogli da prođu i za par meseci, ostalo je bilo gubljenje vremena. Pokojni deda je valjda služio 3 godine, bio je i u UN misiji na Sinaju..Imam njegovu fotku na džipu ispred Keopsove piramide sa početka šezdesetih, deda bio faca..a kao klinac voleo sam da mi priča dogodovštine sa plovidbe brodom od Rijeke do Aleksandrije, pa Kairu itd..Svašta je prošao.
 
Па ето, ми сами не можемо да се договримо шта нам се десило 1999 и не можемо да извучемо опште закључке. Али зато можемо, на основу пласираних вести да имамо своје закључке и да знамо бое шта се дешава на терену од самих учесника.

Дакле, ја један најпаметнији знам - а војске психолога, обештајаца баш и не знају.

Него, нешто се зазмишљам, ова кинеска праћка би нам добро дошла 1999, али се нешто размишљам, шта би било да нас опет НАТО нападне? Нешто ми се чини да би се на нас стуштило на хиљаде ракета и дронова, од којих неколико ових справица и не би могли да нас спасу....
 
Ne bi me čudilo da i mnoge zemlje u Evropi sada krenu tim putem
Teško, neće krenuti.
Zemlje koje se već graniče sa Rusijom i osećaju ugroženo na bilo koji način, one već imaju obavezno služenje. Ostatak Evrope, poput Nemačke, Britanije, Francuske, Španije... oni se toga ne boje toliko. Istina je da oni sada ponovo ulažu (više) u vojske, ali to je zato što su neki od njih zadnje dve decenije baš skresali svoje vojne snage. Te sada nadoknađuju. Ali ne obaveznim vojnim služenjem nego nabavkama i ulaganjima u obuku profesionalaca.

Jednom kad neka zemlja napusti služenje vojnog roka, jako je teško vraćati ga, iz više razloga. Menja se struktura, menja se budžet, menja se doktrina, a na sve to - u ovom današnjem globalističko-konzumerskom svetu u kome je sve ekonomski povezano i delikatno, velike kompanije i poslodavci koji su razvili poslovanje u uslovima dok nije bilo vojnog služenja, neće sada da menjaju svoje organizacione šeme i da čekaju dok stanovništvo zemlje u kojoj posluju ode da obavi služenje vojske. Nego će da šutnu te radnike i nabave druge. To je jedan od brojnih razloga što zemlje koje su ukinule vojni rok, više ga nisu vraćale. Sem možda ponekog izuzetka u kome baš ono svakog dana može da dođe do rata. Mada ne znam napamet nijedan takav primer.
A kad govorimo o dužini služenja, prvi moj otac, koji je služio 15 meseci čini mi se, kaže da su sve to mogli da prođu i za par meseci, ostalo je bilo gubljenje vremena.
Naravno da su mogli. Uz dobru obuku, dobre uslove i dobre instruktore, sve se može. Svojevremeno sam se družio i vežbao sa jednim našim čovekom koji je u sklopu Vojne policije bio na Kosovu. Čovek zna znanje i zna da ga prenese. I mada je rođen i služio u vreme JNA, ne drži se tih njenih gluposti kao pijan plota, nego samo ono što je korisno. Ostalo je preuzeo i učio od zapadnjaka. Kao sad Ukrajinci koji praše Ruse. Pardon... narod jedne države istočno odavde koji se odupire invaziji druge države još istočnije. 😄 Doduše istina je da su oružane snage tog naroda zadnjih godina obučavali zapadnjački instruktori, i da je to bilo baš intenzivno i ukombinovano sa povećanjem plata i opreme tih oružanih snaga. Ali nisu svi koji se trenutno bore prošli kroz te obuke, a opet se dobro drže. Zato što su raskrstili sa starom sovjetskom doktrinom (njihov pandan JNA) koja u moderno doba prosto nema mesta, i okrenuli se modernim strukturama, obuci i taktikama. I to radi.

Tajvan npr ima služenje vojnog roka u trajanju od 4 meseca. Istina, postoje kritike da kvalitet nije na željenom nivou, ali... jbg... zato taj Tajvan radi kao mašina i pravi 92% svetskih čipova. Bitna im je odbrana od Kine, ali bitno im je i to da ekonomija i poslodavci ne ispaštaju, a sa njima i narod. Jer neće IBM iz Murike da čeka da Li Mun ubije 6 ili pak 12 meseci u kasarni. A na kraju krajeva, neki kažu da upravo to što je Tajvan ekonomski jak i što od njega zavisi ogroman deo svetske ekonomije i industrije, upravo to odvraća smradiće iz Pekinga da ga napadnu. Znači, kombinuje vojnu moć sa ekonomskom, i to ga drži sigurnim i stabilnim.
 
Ne kapiram ovu tvoju priču o poslodavcima i čekanju.

Ako uvode služenje-ići će nove generacije, klinci koji završavaju srednju i koji još nisu počeli da rade. Šta poslodavci time gube, ništa.. Ovi što upisuju fax imaju vremena i da polože prijemni, odmore mesec dana i da od avgusta do oktobra odsluže vojsku.

Ne vidim tu nikakav gubitak za poslodavce. Sa nama matorima opet bi morali nešto da smisle.. Neke kraće vojne obuke vikendom ili ne znam već šta. U Švajcarskoj ljudi svake godine imaju neke obuke pa im ekonomija ne trpi..
 
Ne kapiram ovu tvoju priču o poslodavcima i čekanju.

Ako uvode služenje-ići će nove generacije, klinci koji završavaju srednju i koji još nisu počeli da rade. Šta poslodavci time gube, ništa.. Ovi što upisuju fax imaju vremena i da polože prijemni, odmore mesec dana i da od avgusta do oktobra odsluže vojsku.

Ne vidim tu nikakav gubitak za poslodavce. Sa nama matorima opet bi morali nešto da smisle.. Neke kraće vojne obuke vikendom ili ne znam već šta. U Švajcarskoj ljudi svake godine imaju neke obuke pa im ekonomija ne trpi..
Pa neće Delez, Lidl, Fiat, Yettel... da čekaju te klince da završe služenje, razumeš? Neće da se drndaju da menjaju svoj model poslovanja i organizaciju da bi se prilagodili naopakoj zamisli jednog čoveka u regionu u kome niko više nema obavezno služenje. Reći će tim klincima ''ok sinko, super, javi se ti nama na novi konkurs kad izađeš iz vojske, a do tada - doviđenja'' i dovešće nekog starijeg.

Švajcarska je neuporediva sa Srbijom u svakom smislu. Iako u priči o vojsci i ekonomiji, Srbi i srpske vođe i političmari najviše vole da nas porede upravo sa njima. I Izraelom.
 
Koliko sam upućen, u slučaju da na vojnu vežbu pozovu zaposlenu osobu, moraju da mu nadoknade novčano dane provedene u vojsci proporcionalno njegovoj trenutnoj zaradi. Ako pozovu nezaposlenog isplacuje mu se neki minimalac. Po tom obračunu programere neće zvati u rezervu nikad :D
Ne znam koliko je ovo tačno, ako neko ima preciznije neka me demantuje ili potvrdi
 
Па ето, ми сами не можемо да се договримо шта нам се десило 1999 и не можемо да извучемо опште закључке. Али зато можемо, на основу пласираних вести да имамо своје закључке и да знамо бое шта се дешава на терену од самих учесника.

Дакле, ја један најпаметнији знам - а војске психолога, обештајаца баш и не знају.

Него, нешто се зазмишљам, ова кинеска праћка би нам добро дошла 1999, али се нешто размишљам, шта би било да нас опет НАТО нападне? Нешто ми се чини да би се на нас стуштило на хиљаде ракета и дронова, од којих неколико ових справица и не би могли да нас спасу....
Ni jedan PVo nije neprobojan. Ukrajina je imala "čuveni" S300 pa ga više nema. Pomaže u borbi ali da je to zaštitna kupola, daleko od toga. kažem čuveni jer smo se kleli u njega a zapravo ovo mu je prvo ratno dejstvo a proizvodi se od 1978.godine
 
A kad govorimo o dužini služenja, prvi moj otac, koji je služio 15 meseci čini mi se, kaže da su sve to mogli da prođu i za par meseci, ostalo je bilo gubljenje vremena.

To što je on tebi pričao, je neka opšta priča većine ljudi koji su služili dok je bilo obavezno.
Prvih par meseci je disciplinovanje, obuka, sticanje fizičke kondicije i nakon toga - blejanje i brojanje cifre do skidanja.
I generacije su naviknute i naučene da se to tako radi i da se samo i jedino tako radi u vojsci... i to je upravo ono što je pogrešno.

Umesto da se svaki dan koristio za intenzivno uvežbavanje naučenog... tereni, taktike iz dana u dan/noć, nedeljna bojeva gađanja... sve se svede na davanje požarstava, dežurstva, straže, čišćenje kruga i ostal redarstva... "stajaća vojska" u bukvalnom smislu. Pa ja za 9 meseci nisam ni jednom podigao šator, jedini sam od svoje klase koji je imao priliku da municijom puni okvire za M-70 (ej, vojnici koji nikada nisu dobili da pune okvir od puške!?!?!)... Noću bukvano nismo i jednom imali bilo kakvu aktivnost...


I kada takvi vojnici upadnu u običnu zasedu na putu dešava se rasulo, jer ne zna se ko šta treba da radi (JNA 90-tih, Rusi danas). itd, itd...
 
Najbolja kritika JNA je u filmu "Karaula", kada regruti brane karaulu sa gomilom automatskog oružja a onaj general sa pištoljem ih sve razoruža :D Takođe tu je i gomila školovanih vojnih lica koja su drljali stolice po generalštabima 30 godina a kad se zapucalou sloveniji odmah predali kasarne.
Moj drug koji je uhvatio sluzenje vojske te godine kada sam ja odložio bio je tenkista, samo teoretski. Nikada nije ispalio ni jednu granatu iz tenka niti zna kakav je osećaj biti u njemu za vreme bojevog gađanja. Kakva je efektivna borbena moć njega i mene koji nisam služio? Gotovo jednaka
 
Mene drugo nešto kopka. Vidimo da se u ratovima značajne štete neprijatelju nanose savremenim naoružanjem, dronovima, tu su elektronska ometanja itd..Neko pomenu programere, pa deluje mi da će najveća potreba biti za njima i u vojsci, ne znam kakvi su danas uopšte efekti pešadije, artiljerije.. Rusi vode rat kao da je 1941..kolone tenkova i očekuju da će se svi predati čim ih vide.. a ovi ih spale dronovima.. i ne vide ih.

Zato ne znam na čemu će se zasnivati obuka današnjih klinaca. Montiranje šatora, logorovanje, pucanje iz puške.. A onda te sutra neko rokne raketom iz treće zemlje, nemaš pojma ni ko je ni odakle je.

A za 3 meseca obuke neće ih sigurno učiti da upravljaju dronovima i kako da vrše elektronska ometanja..
 
Teško da programer ima dodirnih tačaka sa vožnjom dronova.
 
Bez pešadije na terenu nema pobede ni u jednom ratu.

A što se dronova tiče, pa jedna od mera protiv njih jeste upravo oslanjanje na pešadiju (umesto na paradiranje tenkovima niz kanjon od ulice). Jer se protivniku ne isplati da troši raketu od par stotina hiljada dolara i rizikuje obaranje drona samo da bi ubio 5 pešadinaca.

Za upotrebu programera u ratu mora da se imaju odgovarajuća sredstva i uigranost. Ne može programer da ratuje sa svog Androida jer VS ili ko god nema kinte (a ni volje) da uloži u sisteme. Takođe, to što je neko dobar programer ne znači da će biti dobar i u elektronskom ratovanju. To jedino ako je bio na ETFu ili Višoj elektro, pa temeljno pokrio i softverski i hardverski deo, i petljao se i sa aparaturama i laboratorijama. Inače ovi što samo čukaju IF i THEN, teško da će imati neko bolje startno znanje i talenat za radar, elektronsko ratovanje, ometanje... od bilo kog drugog regruta.
 
Vrh