Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Tako smo mi 99te izgubili rat a da nam vojska ostala neokrnjena.
Osim što ostasmo bez većeg i najbitnijeg dela RVa... Koji smo posle nadoknađivali narednih 15 godina.

Ali mogu da se složim da smo se držali mnogo bolje nego što su svi predviđali, pa i mi sami.
 
@Vox91 naravno da ima. Svako znanje može da posluži vojsci ali sumnjam da konkretno softversko inženjerstvo može da mnogo učini u konkretnoj borbi. Više će koristiti u miru, da mladi inženjeri budu zaposleni recimo u VTI u razvoju i inovacijama. Mogu biti u razvoju dronova ili bilo kog vida elektrinike ili softvera potrebnih vojsci.
 
Kao što su Ameri mogli da nas satru i unište za 2 dana, da su hteli, tako i Rusi mogu Ukrajinu.. Da ih ostave bez vode, struje, Kijev u blokadi, prekinu dotok zapadnog naoružanja i to bi bio kraj..
 
Mogu jedino oružjem za masovno uništenje. Ni Rusi ni Ameri nikad nisu završili svoje operacije onako kako su hteli i kako se to zamišlja. Samo su se iživljavali na državama i posle se povukli.
 
Osim što ostasmo bez većeg i najbitnijeg dela RVa... Koji smo posle nadoknađivali narednih 15 godina.

Ali mogu da se složim da smo se držali mnogo bolje nego što su svi predviđali, pa i mi sami.
Slažem se ali ti avioni da su valjali ne bi ni bili izgubljeni. Migovi sa istrošenim resursima i neispravnim radarima mogli su samo da budu glineni golubovi. Kopnena vojska na KIM je bila ogromna i to se videlo kada su se povlačili 99te. Beskonačna kolona oklopnih vozila i tenkova koja je bila spremna za kopnenu invaziju.

Čitao sam skoro neku diskusiju o UK ratu, bio je komentar da Rusi i Ukrajinci treba da dođu kod nas na časove kamuflaža. :D
 
Nevezano za Stexov poslednji post (ovaj iznad, od malopre):


Primer ovoga je bitka za Vukovar. I JNA je eto htela da ga osvoji, i na kraju ga je i osvojila. Ali uz strasne cene i gubitke.

A i ja sam, priznajem, od 24. februara do sredine marta, verovao u mnoge bajke i iluzije. To kao "ma mogu oni al se suzdrzavaju", "bice ovo gotovo za tili cas", "napadac se cak ni ne trudi...", "amputirace vrh i preseci komunikacije i gotovo" i slicno. Pa sam se posle dovoljno dokaza i dogadjaja pomirio s time da moja ocekivanja, pa i ocekivanja i prognoze brojnih analiticara i strucnjaka u prvim danima sukoba (jer su svi zaista ocekivali reprizu Barbarose, cak i NATO oficiri), prosto ne odgovaraju realnosti. I onda napisah i Pantografu post u kome sam mu rekao da je bio u pravu a ja pogresio.
 
Poslednja izmena:
Kao što su Ameri mogli da nas satru i unište za 2 dana, da su hteli, tako i Rusi mogu Ukrajinu.. Da ih ostave bez vode, struje, Kijev u blokadi, prekinu dotok zapadnog naoružanja i to bi bio kraj..

Da su mogli da nas unište skroz - mogli su.
Ali to im nije bio cilj.
Cilj je bio da naša vojska, policija i druge institucije države - napuste Kosovo.

Imao sam jednu američku studiju o "Allied Force" ... na žalost ne mogu da je više nađem.

Mi imamo potpunu pogrešnu percepciju načina na koji su oni vodili taj rat. Nije ni čudno, pošto ovde i dalje istrajava uverenje da se ta "operacija" zvala "Milosrdni anđeo".
NATO-u je sve vreme cilj bio da - Milošević popusti, da prihvati da naša država izađe sa Kosova. I započeli bombardovanje po spisku ciljeva, sa snagama koje su (uglavnom) bile ograničene na ono što je već bilo na rasplaganju u Evropi. Kako Milošević nije popuštao, posle prvog dana, posle tri dana, posle sedam, mesec dana... tako se nastavljalo po spisku ciljeva i dovodile su se nove snage.... sve dok već dosta toga nije bilo porušeno, a još uvek smo imali TENT (jer gađani su objekti distribucije, ne proizvodnje El. energije), mostovi u Beogradu... vodovod u Beogradu... I kada je Milošević konačno shvatio da oni ipak neće stati, da se NATO ipak neće raspasti zbog nelegalne agresije na jednu zemlju, da Rusija neće prstom da mrdne, da gnev Gospoda Boga se neće sručiti sa nebesa da spasi nebeski narod i njegovog vođu...
... Onda je odlučio da ipak potpiše ono što se zove Kumanovski sporazum i da naša država ipak napusti Kosovo.
Tužno, iz našeg ugla katastrofalno, ali na žalost, toliko je jednostavno.
 
Dodao bih kako su nasi lose preveli a opstaje i dan danas pogresan naziv Milosrdni Andjeo. Nije se tako zvala operacija nego "Noble Anvil" iliti Milosrdni Nakovanj. A i dalje 99.9% ljudi misli da je milosrdni andjeo, cak i po televiziji i novinama je tako
Ne menja nista, samo kazem
 
Dodao bih kako su nasi lose preveli a opstaje i dan danas pogresan naziv Milosrdni Andjeo. Nije se tako zvala operacija nego "Noble Anvil" iliti Milosrdni Nakovanj. A i dalje 99.9% ljudi misli da je milosrdni andjeo, cak i po televiziji i novinama je tako
Ne menja nista, samo kazem
"Allied Force" je bio naziv za "združenu", kao se to kod nas kaže, operaciju NATO pakta, a "Nobile Anvil" je bio interni američki naziv za učestvovanje američkih snaga u "Allied Force".
I kada to pokušaš da objasniš ljudima, gledaju te kao idiota.
Pa isto bih to rekao i za ruske ciljeve u Ukrajini. Ne žele Rusi da ih unište, nego da sa "manjim" zahvatima postignu što više, uz relativno ograničeno delovanje.

E sad, niti su Rusi Ameri, da im se mnogo toga prašta i gleda kroz prste, niti je Ukrajina Panama, pa da se preda za 5 dana.

SAD ipak bolje kontrolišu svoje dvorište, nego Rusi, iz raznih razloga.
Ima mnogo jakih razloga zašto Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Letonija, Litvanija, Estonija, Finska... Ukrajina... pre žele da budu deo "američkog" a nikako "ruskog" dvorišta.
Kao i sve bivše republike i jedna bivša "SAP" bivše SFRJ... osim izgleda Srbije.
 
Poslednja izmena:
Ma i Srbija, samo nam je sa Kosmetom zapržena čorba mnogo, realno.

Realno, iz ove rasprave se vidi da je Relja služio vojsku... i solidno se nagubio vremena, ko i svi:)
 
Ja svakako nisam za to da Srbija bude deo ruskog sveta, ali sam isto tako svestan da ako za suseda imaš drugu svetsku silu, onda moraš da se trudiš da nađeš zajednički jezik sa njom.. Naprosto, najlogičnije mi je da budeš dobar sa komšijom, nego da ti preči bude neko sa drugog kraja sveta.

Da bi osigurao mir u kući, nešto moraš da daš, da izgubiš, a nešto da dobiješ. Retko kad se isplati guranje prsta u tuđe oko.
 
Primer ovoga je bitka za Vukovar. I JNA je eto htela da ga osvoji, i na kraju ga je i osvojila. Ali uz strasne cene i gubitke.
JNA nije htela da osvoji Vukovar, već da odblokira kasarnu koju su napadale razne teroristicke formacije i policajci hrvatske nacionalnosti. S'obzirom da je tad jos uvek postojala SFRJ, a JNA bila jedina regularna vojska, svi ostali nisi mogli biti ništa drugo no teroristi.
 
Suština je da su napadi JNA i na Vukovar i na Dubrovnik bili dogovoreni sa Hrvatima. Trebalo je uveriti svet da je opstanak Jugoslavije nemoguć i da treba priznati nezavisnost Slo i Hrv. Što je odgovaralo i Tuđmanu i Miloševiću, kako bi posle zajedno delili Bosnu. U septembru i oktobru 91. traje Haška konferencija, a u Rimu na sastanku ministara EZ Genšer ne uspeva da ubedi kolege o priznanju 2 države..Tek kada su svet obišle slike ruševina Vukovara, stanje se promenilo.

Da je JNA htela da ruši rukovodstva u Zg i Lju to je mogla da uradi u januaru 91.posle afere Špegelj sa uvozom oružja.. Milošević i Jović ni tada, a ni kasnije bisu bili za to, iz straha da JNA i njih ne smakne.. Sve je rađeno u dogovoru, smetali su jedni drugima, hteli su svoje torove da samostalno pljačkaju i rade šta hoće...
 
Suština je da su napadi JNA i na Vukovar i na Dubrovnik bili dogovoreni sa Hrvatima. Trebalo je uveriti svet da je opstanak Jugoslavije nemoguć i da treba priznati nezavisnost Slo i Hrv. Što je odgovaralo i Tuđmanu i Miloševiću, kako bi posle zajedno delili Bosnu. U septembru i oktobru 91. traje Haška konferencija, a u Rimu na sastanku ministara EZ Genšer ne uspeva da ubedi kolege o priznanju 2 države..Tek kada su svet obišle slike ruševina Vukovara, stanje se promenilo.

Da je JNA htela da ruši rukovodstva u Zg i Lju to je mogla da uradi u januaru 91.posle afere Špegelj sa uvozom oružja.. Milošević i Jović ni tada, a ni kasnije bisu bili za to, iz straha da JNA i njih ne smakne.. Sve je rađeno u dogovoru, smetali su jedni drugima, hteli su svoje torove da samostalno pljačkaju i rade šta hoće...
Jaoj bre jbt...
Kako ne možeš da razumeš da to što je rat bio dogovoren ne poništava blamove i neuspehe koje je JNA pokazala tokom čitavih 90ih.

Ali dobro, kako god ti kažeš. JNA je bila siletina, samo su njeni rezultati pogrešno interpretirani, kao što se i sad pogrešno interpretiraju rezultati jedne druge sile oko 1500 km odavde. Evo predloga od mene: pozovite i vratite JNA dinosauruse iz penzije, stavite nekog iz onih emisija o Ukrajini za načelnika Generalštaba i vratite služenje vojske od 12 i 18 meseci. Pa da ponovo napravimo siletinu od Srbije kakva je bila u vreme SFRJ i JNA i pokažemo svima šta znamo i umemo. I sledeće godine u Prizrenu da slavimo. Eto.
 
Old but gold. I uvek aktuelno u Srbiji. Sad sa svim ovim tekućim dešavanjima, idealna je prilika da se ovaj plan napokon sprovede u delo.
Sloba genije.jpg
 
Ja uopšte ne govorim o rezultatima JNA ratovanja i njenom delovanju, već o tome da je to bio dogovoreni rat. A što se tiče ratova devedesetih, JNA nije više postojala od aprila 92. tako da ne znam o kakvim njenim neuspesima kroz tu dekadu pričaš.
 
Sve je to bila JNA, kako god se zvala. Ta zaostavština traje i dan danas, samo je malo izbledela u zadnjih 20 godina. Ali još opstaje i u VS kao što je opstajala i u VJ.
I opstajaće još neko vreme dokle god je raznih Stupara, Julina, Miladinovića i ostale ekipe.
 
JNA je ratovala 10 dan u Sloveniji, takođe fingirano. Pre toga, još u januaru, su se Kučan i Milošević dogovorili o tome da Slovenija može da izađe iz Jugoslavije. Zbog čega je Tuđman besneo i nije sprečio vojsku da krene na Sloveniju, niti je Hrvatska pomagala Slovencima za vreme desetodnevnog rata.

Podsetiću da su i Slo i Hr istog dana proglasile nezavisnost, ali je JNA krenula da zauzima granične prelaze samo u Sloveniji. Zašto nije istovremeno krenula na granicu Hr i Mađarske? I to je bila jugoslovenska granica koju je trebalo čuvati.

Dakle, sve dogovoreno. Pa posle sporazuma na Brionima u julu Jović na Predsedništvu glasa o povlačenju JNA iz Slovenije, na opšti Mesićev užas, koji se tome protivio. JNA se zatim povukla na granice "Srpske krajine", odakle su je u januaru 92. zamenili Plavi šlemovi, opet na Jovićevu ideju, koji je preko rumunskog ambasadora u UN poslao zahtev u ime "Krnjeg Predsedništva SFRJ.

Dakle, delovanje JNA od juna 91. do januara 92.u Slo i Hr, kao i u Bosni do aprila 92. kada se povukla, a tehniku ostavila Vojsci Republike Srpske, bilo je u skladu sa dogovorima republičkih vrhova i u skladu sa tim se treba procenjivati.

Što se tiče kasnijeg delovanja, možemo da analiziramo delovanje Vojske R. Srpske, koja je jedno vreme držala 2/3 Bosne, dok nije ostala bez sredstava. Vojska SR Jugoslavije, pod sankcijama, nije ni mogla da pruži veći otpor 99. ako na to misliš.

Ne znam o kojem drugom delovanju bismo pričali i šta su još mogli da urade.
 
Pišete o dogovornim ratovima, a nikome ne pada na pamet nefunkcionalnost JNA, zbog njene rigidne unutrašnje organizacije, ali i multietničkog sastava.
Dogodilo joj se skoro isto ono što i Jugoslovenskoj vojsci 1941. Urušila se.
 
Не знам чему овакве драматичне реакције, по мом мишљењу треба вратити обавезни војни рок, али не на овакав начин кроз кукњаву по медијима годинама,
донети закон, изгласати у скупштини или како већ да на пример од 2025. свако ко у тој години пуни 18 година подлеже том закону, ко избегава сносиће законске последице и ћао,
а ови који између 2011. и 2025. нису служили не морају, јер би отпор, пренемагање и кукање било превелико, а треба то све што мирније спровести.
 
Vrh