Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Zapravo, evenutalno jačanje tzv. multipolarnog sveta će naterati NATO da dodatno jača svoje kapacitete i da bude agresivniji u reakcijama na eventualne krize u svojim interesnim zonama. To smo videli npr. na Kosovu tokom poslednjih meseci.

Avganistan je potpuno drugačija situacija, ne vidim kako bi to Srbija sutra profitirala kada bi hipotetički propali NATO i SAD... Kako bismo se mi odbranili od svih ovih sa kojima smo ratovali 90-ih? Prvo bi zbrisali i to malo srba sa Kosova, a pitanje je šta bi bilo i u Bosni. Mi nemamo neki veliki vojni potencijal koji nam kao sputava NATO i ne možemo da ga iskoristimo zbog njih.

To su najobičnije gluposti.

Kako bi izgledao taj povratak Vojske Srbije na Kosovo posle 20 godina? Sigurno nas niko ne bi dočekao u Prištini ili Prizrenu sa cvećem. Ko bi skupio vojsku da ide tamo i koje oružje bismo im dali da ratuju? Mi nemamo više ljudi, autobuse voze indijci, a po pekarama hleb mese ljudi iz Afrike.

Nove konflikte mogu da priželjkuju samo ljudi koji nemaju previše pameti.
КиМ ће у наредних 5 година напустити енорман број Шиптара, нико не говори о рату са њима. Наш утицај уз помоћ савезника са истока може на Балкану да буде изузетан. А као што се десио Брегзит, тако ће и ЕУ и НАТО доживети још много веће промене. САД неће пропасти, то никада нисам рекао али ће рапидно изгубити утицај а свакако неће моћи да испољавају агресивну политику према нама као деведесетих. Само да подсетим на Самуела Хангтингтона и његово маестрално дело "сукоб цивилизација" где се јасно види зона утицаја САД и Русије али и арапско-муслиманске цивилизације.
 

Prilozi

  • Clash_of_Civilizations_mapn2.png
    Clash_of_Civilizations_mapn2.png
    35,2 KB · Pregleda: 82
Baš tako. Pritisak Amera i ekipe da se što pre reše preostale neuralgične tačke u Evropi, daleko iza linije fronta će biti sve veći. A to smo mi/Kosovo i R.Srpska.

Uzgred, ovdašnji rusofili ne shvataju da je jedina realna alternativa Amerikancima/Zapadu na Balkanu Turska (a ne nekakva Rusija, Kina) u tom daleko bilo slučaju mi bi svi ovde Amere pravili od blata…
Око турског утицаја ћу се сложити са тобом, међутим што више играча буде било у нашем дворишту, то нама "геополитичка цена" расте...
 
кондоминијум између Русије и Кине је непобедив у 21. веку што пре то схватиш то боље!

Ovo je nešto najbizarnije što sam čuo u poslednje vreme.

Nikakav kondomijum između Rusije i Kine ne postoji

Rusija nije više ista liga sa Amerikom i Kinom. Kini zapravo više i ne treba Rusija, osim eventualno da kupuje jeftine resurse koje ovi rasprodaju, jer ne mogu da ih plasiraju u Evropi. Kina ne pomaže Rusiju vojno. Rusija u koju se vi kunete i koja tobože ima beskonačne resurse mora da nabavlja naoružanje u Iranu i Severnoj Koreji. Zašto bi kupovali tamo, ako imaju svega dovoljno?

Glavna briga Kine je trenutno da popravi ekonomske odnose sa SAD: https://www.globaltimes.cn/page/202401/1306162.shtml

Ne kažem da će Kina i SAD postati saveznici, ali Kini nije u interesu da bude indentifikovana kao saveznik Rusije i oni dobro vode računa o tome.
 
Наравно када цитираш само западне изворе...постоји и постојаће! Руско-Кинески кондоминиум је базиран на економској, политичкој и војној сарадњи. Сви ви потцењујете Русију и сматрате је бензинском пумпом а то је толико далеко од истине...Русија је лидер у производњи иновативних лекова, нето произвођач хране и биће један од највећих извозника хране на планети! Њена привреда ће се развијати исто као и кинеска брже од западних.
Кина и Русија итекако војно сарађују:
Био сам у Русији пре короне и видео све властитим очима! Русија је континент за себе и поред 10 савезника у БРИКСу јој не треба нико више а има 150 држава на својој страни, што наравно сви на западу заборављају. Да подсетим: НЕМАЧКА ЈЕ У РЕЦЕСИЈИ А НЕ РУСИЈА!!!
 
Ne mogu da verujem koji izvori se ovde citiraju. Upravo sam pročitao ovo i saznao da USA kontroliše medije u preko 150 država:
Sledeći put razmislite odakle se informišete.
 
Е па видиш, то ти је као кад ти мени запушаваш уста што нисам у Србији и не познајем стање на терену. Дакле у том случају дајеш искључиву предност онога што је на терену. А у овом случају "мани ме". Зашто сада неко ко живи тамо не познаје ситуацију и није меродаван, али зато твоје читање вести је већ довољно добро да даш оцену свему?
Postoji razlika između zapušavanja usta i odbijanja da se čitaju i slušaju besmislene i neosnovane tvrdnje iznova i iznova i iznova, a još je gore kada neko to pokušava da radi svojim (bivšim) sunarodnicima sa daljine. Ako ti nešto znači, ja to ne trpim ni od naših sunarodnika sa zapada. Nisam ponosan, ali imam iza sebe XY rasprava sa našim ljudima koji žive u Nemačkoj ili Americi a pričaju ili pišu kako bi uveli još X poreza i harača, zabranili prodaju ovoga, uveli obavezu onoga, izgradili još 50 nebodera u Beogradu, još 100.000 stanova, doveli još 1.000.000 ljudi, još 700.000 automobila, itd itd... S druge strane, kada neko priča nešto smisleno i argumentovano, naravno da ću da ga uvažim.

Takođe, postoji razlika između toga da neko ko ne živi u Rusiji direktno govori (pametuje) Rusima šta treba da rade, kako da se ponašaju, kako da pišu... i kada neko ko ne živi u Rusiji govori o tome kako je u Rusiji. Ta dva nisu ista.

Što se vesti tiče, pošto je novinarstvo danas govnarski posao, ja se o meni bitnim temama informišem sa više izvora i sa više strana, pa onda presekom više tvrdnji dolazim do istine. Tako da kada kažem nešto o Rusiji, to znači da sam se dobro informisao o tome, da imam izvore i/ili argumente i da sam spreman da odem s bilo kime i da na licu mesta proverimo ko je bio u pravu. I da priznam grešku ako sam pogrešio i korigujem stav ako treba.

Problem je samo što masa rusofila i srbendi koje znam naprave oko sebe eho-komoru i sektu u kojoj postaje irelevantno ko je objektivno u pravu jer su oni uvek ubeđeni da su to oni. A za sve situacije gde se ispostavi da nisu u pravu, oni naprave sebi izgovor. Tako da u svojim očima opet ispadnu u pravu.

Evo recimo, ako bih ja tebi rekao da je sramotno kako je jedna Moskva potopljena, ti bi meni rekao da ona nije potopljena nego ju je progutao požar. Kada bih ja tebi rekao da je pun kufer Rusa koji su izbegli iz Rusije dokaz da su se život i/ili očekivanja tamo srozali, ti bi mi rekao da su to izbegli samo dezerteri i petokolonaši te da se Rusija taman lepo pročistila od izdajnika i/ili lezilebovića. Kada bih te ja pitao da li je realno da 95% zemalja koje su bile pod Rusijom su jedva čekale da je se otresu, ti bi mi ili rekao da to nije istina, ili da su jedva čekali da se otresu jer su većina njih bili protiv pravoslavlja. I tako dalje.

Kapiraš šablon? Šta god se kaže ili iznese, biva odbačeno. Tu dolazimo do sledeće stavke koje si pomenuo.

Jako jako, jaaaako retko sam viđao da ljudi koji vole da srbuju, da se lože na Rusiju, da popuju o "tajnoj istoriji Srba" , da popuju o ćirilici, o "pravom pravoslavlju", srpstvu, patriotizmu, četništvu, itd... koriguju bilo šta u svojim stavovima. Štaviše, uglavnom ih svaka rasprava sa drugim mišljenjima samo naloži da se još više ukopaju u svoje stavove i tvrdnje. To se desilo i ovde sada, ja napišem da su Rusi ispali skotovi prema Belorusima. Ti me pitaš kako. Ja ti kažem da su pokušali da im otmu MZKT. Ti mi onda na to pišeš o nekom Trampu i Markoviću... ŠKK... ?

I šta onda neko kao ja da radi tu? Čak nevezano za tu stavku, nego generalno u celoj ovoj priči o Rusiji i zapadu, šta ja mogu tebi da napišem, što ti već ne znaš ili nisi već čuo, i koje su šanse da se ikada desi da nakon nečega od tog iznetog ti kažeš "e vidiš, razmisliću o tome" ili "u pravu si, menjam stav". Pa nema toga, neće se to desiti. Znam, jer sam učestvovao u previše ovakvih tema. I znam da kod nekih tipova ljudi, najčešće onih koji su opterećeni ili opčinjeni nečim srpskim ili ruskim, ne postoji scenario u kome oni priznaju grešku, ili menjaju stav samo na osnovu razgovora sa nekim tamo dokonim smaračem na nekom tamo forumu. Oni su već zacementirali svoje stavove slušajući ljude kao što su Šešelj, Miroljub Petrović, Jovan Deretić, Ložanski... s takvim ljudima nema debate, jer oni sami nemaju sposobnost da se menjaju u bilo kom pogledu (sem na gore). Niti žele to. Štaviše, većina njih to smatra sramotom. Nije srpski menjati se. Nije srpski prilagođavati se. Nije srpski nastaviti dalje. Nije srpski priznati grešku. To je za mnoge ovde slabost.

Tako da me je ovo sada nateralo da se zapitam i podsetim zašto sam i kada uopšte došao na ovu temu. A to je bilo pre par nedelja, kad sam se oglasio ovde samo da bih ostavio kontra argumente i kritike na račun bezobraznih bolesnika i gluperdi Vučića i Vučevića, i njihovij najava da će narod da dobije račun za njihove svinjarije i lenjost. Jer znam provereno da njihovi ljudi prate forume i mreže, i da ih koriste za ispipavanje javnog mnjenja. Pa sam bio došao da ih počastim malo i pokažem koliko su glupi. Inače, to da će ovde u političkim i društvenim raspravama i debatama među članovima doći do nekih velikih učenja, menjanja na bolje, konstruktivnih misli i zaključaka... ma za to znam da od toga nema ništa. I ovo mi tamam dobro dođe kao podsetnik da nastavim sa time što sam zapčeo (ionako sam prestao da čitam 95% foruma i tema) i da nema poente da gubim vreme u ovoj raspravi kada se ništa, ama baš ništa neće promeniti posle nje. Videćeš to i sam otom potom. Dođi opet na ovu temu i za godinu dana i pogledaj koliko ljudi je korigovalo bilo koji stav, i koliko.
 
Poslednja izmena:
Takođe, postoji razlika između toga da neko ko ne živi u Rusiji direktno govori (pametuje) Rusima šta treba da rade, kako da se ponašaju, kako da pišu... i kada neko ko ne živi u Rusiji govori o tome kako je u Rusiji. Ta dva nisu ista.

Evo recimo, ako bih ja tebi rekao da je sramotno kako je jedna Moskva potopljena, ti bi meni rekao da ona nije potopljena nego ju je progutao požar. Kada bih ja tebi rekao da je pun kufer Rusa koji su izbegli iz Rusije dokaz da su se život i/ili očekivanja tamo srozali, ti bi mi rekao da su to izbegli samo dezerteri i petokolonaši te da se Rusija taman lepo pročistila od izdajnika i/ili lezilebovića. Kada bih te ja pitao da li je realno da 95% zemalja koje su bile pod Rusijom su jedva čekale da je se otresu, ti bi mi ili rekao da to nije istina, ili da su jedva čekali da se otresu jer su većina njih bili protiv pravoslavlja. I tako dalje.
Журиш са закључцима и размишљаш клишеима.
Само да ти кажем да је четири породице и још 3 младића са којима сам се интензивно дружио отишли из Русије. Једна породица се вратила. Са свима сам у контакту, са овима што су се вратили се посећујемо. Како се то уписује у те твоје престроге каноне?


Ti me pitaš kako. Ja ti kažem da su pokušali da im otmu MZKT. Ti mi onda na to pišeš o nekom Trampu i Markoviću... ŠKK... ?
А да ли ти знаш шта је приходило том покушају, зашто је важан тај МКЗТ и како се прича завршила? Бићу слободан да кажем да не, јер да унаш те одговоре, онда не би помињао случај. Не зато што брани Русе, већ зато што никако не поткрепљује тј не доказује твоју тезу. Кратка ретроспектива
1. Лукашено тражи додатне квоте за гас по ниским ценама
2. Путин неда
3. Лукашенко крене да кокетира са западом, типа отвара се пушта и пошто је јак играч а Руси опечени са Украјином где је већина коопераната била уништена, па су морали све из почетка.
4. Путин схвата да је стртешка грана под питањем јер ако Лукашенко пусти запад, прво што ће се урадити МЗКТ ће се ликвидирати као и сва логистика
5. Хитно се предузимају мере да се то недеси (то је овај део што ти помињеш)
6. Пролазе преговори, договарају се око свега
7. историју односа даље сви видимо


I šta onda neko kao ja da radi tu? Čak nevezano za tu stavku, nego generalno u celoj ovoj priči o Rusiji i zapadu, šta ja mogu tebi da napišem, što ti već ne znaš ili nisi već čuo, i koje su šanse da se ikada desi da nakon nečega od tog iznetog ti kažeš "e vidiš, razmisliću o tome" ili "u pravu si, menjam stav". Pa nema toga, neće se to desiti. Znam, jer sam učestvovao u previše ovakvih tema. I znam da kod nekih tipova ljudi, najčešće onih koji su opterećeni ili opčinjeni nečim srpskim ili ruskim, ne postoji scenario u kome oni priznaju grešku, ili menjaju stav samo na osnovu razgovora sa nekim tamo dokonim smaračem na nekom tamo forumu. Oni su već zacementirali svoje stavove slušajući ljude kao što su Šešelj, Miroljub Petrović, Jovan Deretić, Ložanski... s takvim ljudima nema debate, jer oni sami nemaju sposobnost da se menjaju u bilo kom pogledu (sem na gore). Niti žele to. Štaviše, većina njih to smatra sramotom. Nije srpski menjati se. Nije srpski prilagođavati se. Nije srpski nastaviti dalje. Nije srpski priznati grešku. To je za mnoge ovde slabost.
Сагласан сам да сви Срби имамо проблем са тим да признамо грешку. Извини ако сам те насекирао.

Tako da me je ovo sada nateralo da se zapitam i podsetim zašto sam i kada uopšte došao na ovu temu. A to je bilo pre par nedelja, kad sam se oglasio ovde samo da bih ostavio kontra argumente i kritike na račun bezobraznih bolesnika i gluperdi Vučića i Vučevića, i njihovij najava da će narod da dobije račun za njihove svinjarije i lenjost. Jer znam provereno da njihovi ljudi prate forume i mreže, i da ih koriste za ispipavanje javnog mnjenja. Pa sam bio došao da ih počastim malo i pokažem koliko su glupi. Inače, to da će ovde u političkim i društvenim raspravama i debatama među članovima doći do nekih velikih učenja, menjanja na bolje, konstruktivnih misli i zaključaka... ma za to znam da od toga nema ništa. I ovo mi tamam dobro dođe kao podsetnik da nastavim sa time što sam zapčeo (ionako sam prestao da čitam 95% foruma i tema) i da nema poente da gubim vreme u ovoj raspravi kada se ništa, ama baš ništa neće promeniti posle nje. Videćeš to i sam otom potom. Dođi opet na ovu temu i za godinu dana i pogledaj koliko ljudi je korigovalo bilo koji stav, i koliko.
Мене је живот научио да се не трошим унутрашње на неке ствари, тако да форум више читам, него што пишем. Ову тему посећујем чисто спорта ради. Кафана.
 
Наравно када цитираш само западне изворе...постоји и постојаће! Руско-Кинески кондоминиум је базиран на економској, политичкој и војној сарадњи. Сви ви потцењујете Русију и сматрате је бензинском пумпом а то је толико далеко од истине...Русија је лидер у производњи иновативних лекова, нето произвођач хране и биће један од највећих извозника хране на планети! Њена привреда ће се развијати исто као и кинеска брже од западних.
Кина и Русија итекако војно сарађују:
Био сам у Русији пре короне и видео све властитим очима! Русија је континент за себе и поред 10 савезника у БРИКСу јој не треба нико више а има 150 држава на својој страни, што наравно сви на западу заборављају. Да подсетим: НЕМАЧКА ЈЕ У РЕЦЕСИЈИ А НЕ РУСИЈА!!!
Tesko je nositi se ovde sa Srpskim 5 kolonasima... Ti njima cinjenice, a oni kao pokvarena ploca forsiraju neku svoju pricu ( sva sreca pa ih sve manje mladi podrzavaju )
Pricaju o Rusiji kao da je znaju bolje od nas ovde sto zivimo... U Rusiji je stvarno nikad bolje, vislje je jedan od nato govornika na forumu Prletu poceo da prodaje pricu a odlazecim Rusima - sa vec spremnim odgovorom koje bi mo,da Prle dao ( znaci uceni su da ti i tvoj odgovor koj je istina vec sazvakaju na njihovu korist pa onda kao eto to smo znali ) no za razliku od njih mi prostom matematikom dodjemo do statistike da je od pocetka SVO Rusiju napustilo ~ 450 000 ljudi sto nije ni 0,5% stanovnistva ( to se u Srbiji kaze statisticka greska ) medjutim zapadnjacima su puna usta toga, posto je Rusija nikad bolje plasirana pa realno sem baratanja ciframa koliko je Rusiju napustilo ljudi nemaju sta drugo ni da pricaju o njoj... No posto je tema kakva jeste ima i dobrih vesti, suska se da Teksas hoce nezavisnost te ima punu podrsku u tome od nas sa foruma! Toliko o tome kako u Usa cvetaju ruze pa ce uskoro agresorska drzava biti sa jednom zvezdicom manje na zastavi 😁
Free Texas
 
Izvinite, je li tema geopolitički odnosi u svetu sa osvrtom na rusofobsko rusofilski sukob sa stanovišta ovdašnjih forumaša? Reko da se uključim ili ipak ne...Jer uvek poštujem ili se bar trudim da poštujem naslov teme. Otvorite adekvatnu pa da barem znamo šta da pišemo.
 
Ниједан народ источне Европе није никада одабрао да буде са руске стране гвоздене завесе. Били су тамо против своје воље и на силу. То је, као што је већ поменуто, доказано војним ударима на Мађарску и Чехословачку.
Американци су имали савезнике док су Руси имали вазале.
Jel većina naroda u Crnoj Gori i S. Makedoniji odabrala da bude u istom taboru sa Amerikom, koja je Crnu Goru bomardovala osiromašenim uranijumom, a u Makedoniji podržala šiptarsku pobunu ? U prvom slučaju referendum o ulasku u NATO nije ni održan, a u drugom je održan i propao, pa su se onda naknadno setili da "nije obavezujući". Te dve države su dakle uvučene u NATO na silu i protiv svoje volje. Isto to pripremaju i Srbiji.
Amerika nema vazale :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: Pre godinu dana sabotirali Severni Tok u nemačkim teritorijalnim vodama, a njen mučeni kancelar ne sme ni da kaže ko im je gasovod uništio. To nije ni vazalna zemlja, nego okupirana teritorija, ako to rade jednoj Nemačkoj, kako se tek odnose prema manjim satelitima?
Avganistan je potpuno drugačija situacija, ne vidim kako bi to Srbija sutra profitirala kada bi hipotetički propali NATO i SAD... Kako bismo se mi odbranili od svih ovih sa kojima smo ratovali 90-ih? Prvo bi zbrisali i to malo srba sa Kosova, a pitanje je šta bi bilo i u Bosni. Mi nemamo neki veliki vojni potencijal koji nam kao sputava NATO i ne možemo da ga iskoristimo zbog njih.

To su najobičnije gluposti.

Kako bi izgledao taj povratak Vojske Srbije na Kosovo posle 20 godina? Sigurno nas niko ne bi dočekao u Prištini ili Prizrenu sa cvećem. Ko bi skupio vojsku da ide tamo i koje oružje bismo im dali da ratuju? Mi nemamo više ljudi, autobuse voze indijci, a po pekarama hleb mese ljudi iz Afrike.

Nove konflikte mogu da priželjkuju samo ljudi koji nemaju previše pameti.
Ne propast, nego samo nemešanje SAD i NATO znači nestanak svih njihovih konjušara na Balkanu, jer oni bez mentora nisu u stanju ni da brane to što su okupirali za njihovom čizmom, a kamoli da otimaju dalje.
Ni u Novom Pazaru, Pešteru, Bujanovcu i Preševu ne čekaju srpsku vojsku sa cvećem, pa to ne znači da je odatle treba povući, što već sad zahtevaju neki njihovi političari. Ako nećemo da idemo na Kosovo ako tamo počnu da ubijaju i proteruju Srbe, onda će nam Kosovo doći ovde.
Uzgred, ovdašnji rusofili ne shvataju da je jedina realna alternativa Amerikancima/Zapadu na Balkanu Turska (a ne nekakva Rusija, Kina) u tom daleko bilo slučaju mi bi svi ovde Amere pravili od blata…
Turska pitanje da li se može nazvati i regionalnom silom, a od svetske sile je još uvek daleko milionima kilometara. Amerika i Turska prema Balkanu vode istu politiku, podržavaju Bošnjake, Šiptare, unitarizaciju BiH, otimanje KiM, demografsko i političko rasrbljavanje Raške i juga Centralne Srbije, jedina razlika je što prvi drve o zapadnim vrednostima i demokratiji, a drugi o novom Osmanskom Carstvu i reislamizaciji Balkana.
 
Rzeczpospolita je bila spas za sve te Beloruse i Ukrajince.

Barem su ziveli u sklopu jedne evropske imperije, a ne azijatske Batu-kanove satrapije, gde ljudski zivot nije vredio zizljivog boba, kao tada okupirani delovi Rusije ili sadasnje Ukrajine.

Npr. Magdeburski zakon slobodnih gradova je institucija i tekovina koja postoji i u Belorusiji i Ukrajini, ali ne i u RF. Posledica Rzeczpospolite.
Beloruska i ukrajinska etnička grupa nije postojala u srednjem veku, istočni Sloven i Rus su bili sinonimi sve do Lenjina. Pričati o Ukrajincima u prvoj prestonici Rusije Kijevu pre 1000 godina je isti apsurd kao kada danas neko priča i piše o Bošnjacima u prvoj prestonici Srbije Starom Rasu u istom vremenskom razdoblju.
Kijevska Rusija (a ne nepostojeća "Kijevska Ukrajina")od Baltika do Crnog Mora je bila evropska imperija koliko i Poljsko-Litvanska Unija, seljačka deca su u njoj bila pismena u vremenima kada su kraljevi i carevi na zapadu većinom bili nepismeni, a kmetstvo u toj državi nije postojalo, ono se razvilo tek mnogo kasnije u Carskoj Rusiji. Poljska je okupirala najzapadnije ruske zemlje i nametnula Brestovsku Uniju današnjoj Galiciji i Voliniji, zato su Galičnici unijati poput jednog od Vučićevih dežurnih strašila Olenika danas najveći rusofobi na svetu. Nema neke razlike između poljske i mongolske okupacije Rusije, poljska je bila gora samo po tome što su ognjem i mačem širili katolicizam i uniju, a Mongole vera nije zanimala dokle god im je plaćan danak.
 
Мало је сложенија прича ту. Руси су добили име по викиншком племену.
Но све то је ван ове теме.
 
Interesantna statistika i analiza, treba svako da pogleda, pa da izvuce zakljucke za druge kalibre. Gde kaliraju Rusi, a gde Ukrajinci, prevod radi bez greske, ako nekome treba.
 
Zna li se koliki su naši godišnji kapaciteti?
 
Jel većina naroda u Crnoj Gori i S. Makedoniji odabrala da bude u istom taboru sa Amerikom, koja je Crnu Goru bomardovala osiromašenim uranijumom, a u Makedoniji podržala šiptarsku pobunu ? U prvom slučaju referendum o ulasku u NATO nije ni održan, a u drugom je održan i propao, pa su se onda naknadno setili da "nije obavezujući". Te dve države su dakle uvučene u NATO na silu i protiv svoje volje. Isto to pripremaju i Srbiji.
Amerika nema vazale :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: Pre godinu dana sabotirali Severni Tok u nemačkim teritorijalnim vodama, a njen mučeni kancelar ne sme ni da kaže ko im je gasovod uništio. To nije ni vazalna zemlja, nego okupirana teritorija, ako to rade jednoj Nemačkoj, kako se tek odnose prema manjim satelitima?
Mogu da se složim da ta dva slučaja ne idu na čast NATO paktu, definitivno moram da primetim da se hvatas za slamku. Jer ulazak Poljske u Varsavski ugovor i ulazak Cene Gore u NATO nisu uporedivi dogadjaji.

Takodje nisam nigde rekao da ne postoji dominacija Amerike u NATO paktu ali samo postojanje severnog toka objašnjava suštinsku razliku izmedju američkog i ruskog pristupa. Rusi su napravili zid oko zapadnog Berlina kako ljudi ne bi mogli da prebegnu. Dok sa druge strane Nemci i Rusi prave severni tok i godinama ga koriste.
 
Izvinite, je li tema geopolitički odnosi u svetu sa osvrtom na rusofobsko rusofilski sukob sa stanovišta ovdašnjih forumaša? Reko da se uključim ili ipak ne...Jer uvek poštujem ili se bar trudim da poštujem naslov teme. Otvorite adekvatnu pa da barem znamo šta da pišemo.
Problem je što se na svim temama pokrene ista rasprava, jer nije poželjno npr. govoriti o ruskom javnom prevozu i urbanizmu, ruskim ili beloruskim trolejbusima, o vozovima ili vojnoj tehnici ,naročito, jer odmah krene etiketiranje sa ,,smeće'', ,,ruska gubernija'', ,,propaganda'' ili ,,rusofili''.
 
Nisam uspeo da pročitam sve postove, možda ću ponoviti neke stavove.

Živiomo u istorijski "interesantnom" vremenu, što bi rekao mudri kinez to je kletva. Svet se reorganizuje i to uvek donosi probleme, ratove, siromaštvo. Posebno trpe male države.

Formiraju se dva bloka, u jednom je tz"kolektivni zapad" SAD, EU, Japan, možda i J KOreja, Australija. U drugom su KIna, Rusija, Iran, još neke azijske države koje su pod velikim kineskim uticajem, Belorusija. NIje to BRIKS, briks je nešto drugo. Pitanje je gde će Indija i arapske države. Ratovi koji se vode služe da se diferenciraju strane. Verovatno je ova situacija koja će da obeleži ovu deceniju.

Gde je tu Srbija? Plašim se da naše rukovodstvo i narod u celini nije dorasla situaciji. Nama se upravlja sa strane, ima dva ili tri daljinska koja određuju našu sudbinu. Kada pričamo o situaciji treba prvo i najvažnije uzeti u obzir demografiju. MI smo država od 6,5 miliona, negativni prirast se nastavlja. Šta će nam eventualni konflikt doneti? Da li će i ovao malo mladih napustiti državu? Drugo veoma važno, nema konsenzus šta da radimo sa Kosovom. Zaboravlja se da tamo žive albanci koji imaju već dve decenije nezavisnost i koji ne žele opet da budu pod vlašću srbije. To da će većina da ode je na nivou predškolskih bajki, otiće će dosta ali neće svi. Deulje mi da će da se bore a imaće i pomoć sa strane. Kada kažu vratićemo se na kosovo, ja stalno pitam - šta ćemo sa Albancima. Kada dobijem održiv odgovor onda ću da podržim takav plan. Do tada ostaje mi sumnja da se situacija koristi za lične političke i finsijske koristi.
Treće, osim demografije sudbinu države određuje i geografija. Ko je preskočio u osnovnom razredu pozivam da otvori atlas i da vidi gde se nalazimo, gde će ići putevi podrške, oružja, hrane i ostalo što je potrebno za rat. Gde će ići naša roba, gde će ići nafta, struja itd.

Moje razmišljanje je da se pritajimo koliko možemo, da vidimo kako će se svet podeliti, da ne strčimo i radimo za strane interese (tu mislim na sve), da gledamo svoja posla koliko god to možemo, jednsotavno da budemo mudri. teško li je
 
Ево тако делује светска политика. Ко може, уцењује како би за себе истрговао додатне погодности.
Мађарима су само запретили и ови подвили реп јер немају ту тежину као Турци.
А тежину у преговорима обезбеђује политика, људство, економија, ресурси којекотролишеш, војска којом можеш да одбраниш свој став. И све то треба у мирно време. Јер кад дође рат, то је већ резултат пропале политике.
 
Vrh