Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Drago mi je zbog nabavke, zaista. Ali mislim da sam pre par godina citao da je C-295 i dalje pun problema i decjih bolesti.

Mogli bi clanovi koji vise prate avijaciju da kazu nesto na tu temu.
Чеси и Пољаци су 2008-13/14 имали агонију која је почела рушењем једног пољског примерка 2008. године, а укључивала је проблем са моторима, електроником, немогућношћу коришћњења мамаца, итд.... Било је и неких новијих инцидената опет са мотором, када су имали проблем Шпанци 2019. и принудним слетањем тешко оштетили авион. Оно што се такође помиње, јесте да авион у пракси не одговара спецификацијама у сегменту носивости, а тиме аутоматски и долета. Али, добро... Не би их ваљда сви редом куповали да су смеће.
 
Ево и фотке
274535438_623758542273599_8536360007634807607_n.jpg
 
Danas se jedan helikopter, meni nepoznat, motao po centru Užica. Da li bi to mogao biti ovaj novi MI 25. Iz profila podseća na ranije modele, ali je nekako izduženiji. Nisam u toku sa novim nabavkama.
 
Ако је сиви издужен, онда је сигурно Ми-35. Пре неки дан би требало да су летели изнад Јелице и Овчара у правцу Пожеге.
 
Истекао је стори изгледа, снимак хеликоптера Ми-35 изнад Ужица.
 
Неки људи и даље мисле да је Вулин министар одбране :ROFLMAO:
 
Летелица ових димензија ишла прзином 700 км/сат, на висини од 1300 м дуже од сат времена у НАТО ваздушном простору, кретала се ваздушним простором најмање три земље НАТО чланице и срушила се на НАТО престоницу:


Dužina: 14,33 m

Raspon krila: 3,88 m

Visina: 2,44 m

Površina krila: 10,0 m2

Težina: 6215 kg

Motor: Tumansky KR-17A, maksimalno 19,6 kN

Maksimalna brzina: 1100 km/h

Brzina krstarenja: 1000 km/h

Domet: 1000 km

Plafon leta: 6000 m
 
Na uglavnom malim teritorijama država kroz koje je ovaj X prošao nema se vremena za reagovanje sem za aktivno praćenje. Na prepad su ovakve situacije moguće dok u slučaju povišene borbene gotovosti X bi bio EX
 
Stvari koje treba znati u startu:

1) Ukrajina i Hrvatska imaju tj. imali su iznenađujuće bliske odnose, pogotovu otkako se Ukrajina udaljila od Rusije 2014 i okrenula svima koji je ne vole - link
2) Ukrajinsko rukovodstvo je bilo jako razočarano i ljuto nakon što je Milanović rekao da Hrvatska neće slati vojsku u i oko Ukrajine, čak ni u okviru NATOa - link

Pored gore navedenog, treba imati u vidu verovatnoću da dron lansiran u Ukrajini, bude baš tako lansiran da je uperen ka Zagrebu. I drugo, da ima domet 1000km i mogao je da ostane bez goriva bilo gde na putu ali je, eto, pao baš, ali baš posred Zagreba.

Verovatnoće za to su otprilike kao kada bih ja stajao na praznoj Marakani i šatro nasumično opalim iz praćke i pogodim jednog jedinog prisutnog čoveka na nasumičnom mestu na tribinama. Ono, slučajno se okrenem baš u njegovom pravcu, i igrom slučaja opalim tako da kamenčić padne baš, ali baš na njega. Ne ispred, ne iznad. Nego baš u njega.

Pa vi sami vidite koliko to ima logike i verovatnoće. I koliko je ovo slučajno. Sa sve petokrakom i ćirilicom, znači Tu-141 koji više od 30 faking godina nije prefarban u Ukrajinske oznake nego je izvučen iz skladišta takav, sa sve oznakama i pismom SSSRa i sasvim slučajno uperen baš ka Zagrebu. I baš tu iznad njega ostao bez goriva...
 
Хрватска нема озбиљан систем противваздушне одбране. А НАТО је очигледно заказао као систем. Ето колико су сигурни.
 
Da ali čak i da ima, čisto sumnjam da bi mogli išta da urade za 7 minuta, koliko je navodno leteo iznad Hrvatske.

Gledao sam konferenciju sa Milanovićem i njihovim komandantom PVO. Neka grlata novinarka napada komandanta i kaže ''šta ste uradili kad ste ga uočili?!'' Valjda aludirajući da je trebalo da pucaju na njega. Nego ovaj komandant malo mutav pa samo recituje ''ne možemo da komentarišemo'' umesto da kaže logično i razumno: ''A šta je trebalo da uradimo za tih 7 minuta? Da ispalimo rakete ili zrna na njega i da rizikujemo da oborimo neki civilni avion i pobijemo sve u njemu???'' To bih joj ja odgovorio.

Mnogi ljudi misle da je PVO neko magično svevideće oko, koje ima svaki kubik vazduha iznad zemlje na ekranu. U realnosti, niti je uvek sve pokriveno, niti se otkrije na vreme, niti je moguće išta uraditi za 7 minuta (u mirnodopskoj pripravnosti). Mitovi oko PVO i koliko čak i u 21. veku ima mnogo toga što nije u našoj kontroli i nadzoru se videlo i na primeru MH 370. Onolika aviončina, letela preko i oko nekoliko zemalja sa jakim PVO i nekoliko dežurnih radara, a na kraju je izgubiše svi iz ''vida'' dok je još imala pola rezervoara goriva. I nikad ništa ne nađoše od nje.

E sad, druga je stvar kako je i zašto dron preleteo kroz Mađarsku i Rumuniju a da njihovi nisu to detektovali i digli lovce da izvide. Ali što se Hrvatske tiče, razumem ih. 7 minuta je ništa. Ono što me nervira su obe šenute strane u Ukrajini, koje su dovele do ovakvog pičvajza. I mnogih drugih, izvan vojne sfere, koji sad pogađaju celu planetu.
 
Poslednja izmena:
40 minuta je bio nad Mađarskom i 3 nad Rumunijom. I svi kažu da su ga videli i pratili, ali niko nikoga nije upozorio. Ni zemlje pojedinačno, ni u okviru NATO. Letelica je takva da je više krstareća raketa nego dron.
Sad se priča da je još jedan zalutao.
Navodno, Rusi imaju siatem za ometanje navigacije tih letelica.
Ne znam da li je za tih 7 minuta bilo moguće podići dežurni par lovaca (ako Hrvati uopšte i imaju šta sposobno da tako brzo poleti posle onog fijaska pre koju godinu sa remontom migova baš u Ukrajini) ali Mađari su imali sasvim dovoljno vremena da natenane smisle i reaguju. Biče da je to sad naknadna pamet i da sve tri zemlje kriju da su ispale jage.
I da se ne naslađujemo komšijskim mukama, da se ne lažemo, isto bi se desilo i kod nas. Čudi me da zemlje koje se graniče sa Ukrajinom, nisu svoju gotovost bar u sektoru osmatranja i reagovanja podigle na max. Nije valjda operater na radaru baš tada otišao u wc? To čudo je dugo kao mig 21 i teško 6 tona. 6 tona metla moralo je da vrišti sa ekrana. Ali...
Da li su zato čitav dan kod nas leteli borbeni avioni? Nisam uspeo da vidim nijedan, po zvuku ne bih rekao da su bili migovi, ali u nekoliko navrata čuli su se danas nad Užicem na nekih 1000-2000m.
 
Maђари су могли да дејствују и Грипенима и Кубом, питање је зашто нису. Хрватска се превише ослонила на НАТО као заједничку заштиту и занемарила ловачку авијацију и ПВО, али изгледа је и њихов систем шупаљ.
 
Vrh