Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
@Bender
Lepo.... evo čitam tvoj dokument... računam, pozivaš se na njega, slažeš se sa sadržajem....
Pa onda da vidimo:

Мисије Војске Србије су:
  • Oдбрана Републике Србије од оружанoг угрожавања споља
Dakle, odbrana u slučaju oružanog ugrožavanja.... nema nigde naznake "osim u slučaju napada NATO i satrapa, u kojem slučaju ćemo se predati".
To je dokument na koji se sam pozivaš.... samo čitam šta unutra piše.

Stvarno bih cenio da mi, u skladu sa svim navedenim do sada, pojasniš onaj tvoj stav da se treba predati i kako se to uklapa u ovaj dokument na koji se sam pozivaš, kada te čovek lepo pita zašto si ovde na temi kad tvoji stavovi očigledno ukazuju da nam vojska i ne treba.
Ograničen si ko terasa, i mislim da nema tog posta pa ni crteža koji ja mogu da ti dam pa da ti svhatiš neke osnovne stvari. U tvojoj glavi, jedini razlog zašto Vojska Srbije treba da postoji, je da bi ratovala protiv NATOa. I pukla ko zvečka. I ona i ostatak zemlje. Istina je da VS postoji zbog još nekoliko drugih razloga i zadataka. A od svih njih, sukob sa NATO je najmanje verovatan od svih, gotovo nemoguć. I to je jasno svakom razumnom Srbinu, osim vama nekolicini koji i dalje živite u bajkama a po drugim forumim onanišete na sve ovo što se dešava. Dakle, taj sukob je najmanje verovatan i poslednji po važnsoti od svih zadataka VS. Umesto njega, postoji još nekoliko drugih razloga zašto VS treba da postoji.

A zašto ja učestvujem na ovoj temi, gde sam dao svoj doprinos u više navrata, to se tebe uopšte ne tiče, niti imam nameru da ti obrazlažem i polažem račune. ;) Ako ti se ne čitaju moji postovi, ti lepo iskoristi ugrađenu opciju na forumu i stavi me na ignore listu i nećeš više morati da čitaš povremeni post koji te vraća u realnost. Što je najluđe od svega, nisam ja započeo ovu aktuelnu raspravu, nego ti. Kada si počeo da impliciraš da zato što je u Ukrajini pičvajz, da ovde treba da se vraća vojni rok. Da se peglamo s NATO. I to uz vojni rok koji je neodrživ i neisplativ, ali tebe to naravno ne zanima, tebe samo zanima da razbucamo NATO. Što će se naravno desiti kad na vrbi rodi grožđe.
 
Pa, da je pobedio Draža a ne Broz, što bi mnogima ovde verovatno bilo draže - ovako postfestum, bili bismo u NATO od 1949. I ne bi nas NATO bombardovao. A i Kosovo bi bilo kod nas.
 
Srećom, ljubavi za NATO ovde ne nedostaje :(
Tako je brale. Svi ovde volimo NATO. Ja prvi. To si mogao da vidiš i na temi Teorija i praksa društva pre svega 10ak dana. Nahvalih NATO samo tako. I jedva čekam da mu se pridružimo, jer ga volim i smatram časnim i pravednim. Presrećan sam što taj savez postoji, presrećan sam što nas je okružio, i jedva čekam da mu se pridružimo jer ga volim svim srcem a mrzim svoju zemlju.

Tako je, mi smo slepi izdajnici koji vole NATO a ti si prosvećeni genije koji jedini vidi suštinu i istinu. Stoga, toplo ti preporučujem MCM forum. Tamo obitava rastuća zajednica sličnih prosvećenika i istinogovornika i tamo možeš do mile volje da uvežbavaš svoje scenarije pobeđivanja NATOa i uspostavljanja Panslovenske unije od Alpa do Kurila.
 
U svakom slučaju, dok je NATO u ovom obliku - tj. dok je Rumunije i Mađarske - sve i da Rusi dođu do Užgoroda, tj. zauzmu celu Ukrajinu, ne mogu nam nikako biti vojni saveznici, niti od pomoći. Tu su stvari dosta jasne i jednostavne.
 
Naravno, to se vidi i iz aviona. Ali bukvalno :LOL:
577d396c4321f1f9148b629f
 
Ако некада дође тај дан да уђемо у НАТО онда ћу се посрати и на Србију и на српску војску и на српску заставу, без обзира на све,
а што се тиче пада дрона можда постоји једноставнији одговор од неке намере да се неким пошаље нека порука, а то је да Руси имају уређаје за ометање навигације беспилотних летелица.
 
Ali zašto? Vidi, još pre nego što je počeo pičvajz u Ukrajini, Hrvatska, Slovenija, Mađarska i još neka zemlja (koju zaboravih) su rekli da neće slati svoje vojske na ratišta koja ih se ne dotiču. I ništa, nisu snosili nikakve sankcije zbog toga. Da, NATO je grozan, da NATO je produžena ruka Američkog imperijalizma, i da, NATO obavezuje sve članice da nekad rade i nešto što ne žele. I da, najbitnije od svega - po svoj logici i etici, NATO ne bi trebalo više ni da postoji. Ali ovaj put se videlo da članstvo u NATO ipak nije slepa poslušnost i da ako neka članica ne želi da učestvuje u nečemu, pogotovu ako nije sama u tome, da ne može ostatak saveza da je natera.

Mnoge zemlje u tom savezu ga ne vole, ali su ušle iz interesa ili pritiska. Primera radi, baš je nekim tamo Bugarima, običnom Bugarinu, stalo da bude deo NATOa i da ratuje za njih. Jok, boli ga uvo. Ali uđoše da ih ovi ne bi gnjavili i mračili non stop. Ili jer su ih bili okružili, kao što su nas okružili.
а што се тиче пада дрона можда постоји једноставнији одговор од неке намере да се неким пошаље нека порука, а то је да Руси имају уређаје за ометање навигације беспилотних летелица.
Da, samo što verovatnoća da ostane bez goriva i padne tačno posred Zagreba je i dalje mikronska.

Ja lično mislim da je incident sa dronom ili slanje poruke Hrvatskom rukovodstvu (ili možda celom NATOu) ili pokušaj da se prodrmaju javnosti i narodi NATO članica.
 
Ne valja ti mapa jer su Makedonija i Montenegro u Nato
Ja u pravu si, toliko su velike i bitne da sam prevideo da na ovoj mapi nisu ucrtane. 😄 Tražio sam NATO mapu u Evropi, a većina odmah izbaci sa sve Atlantikom i SAD. Zato nisam obratio pažnju. No suština je jasna. A i svi znamo da smo svuda okruženi NATOom. Čak i u Bosni, jer iako ona nije članica, tamo vršljaju NATO vojske. Tako da...
 
Takođe i južna srpska pokrajina koja je NATO protektorat kao i Bosna. Mi smo bukvalno jedina svetla tačka.
Mada se protivim ulasku u NATO, bilo kakva konfronatcija sa njima je uzaludna. Kad bi mi uložili još 100 milijardi u vojsku opet ne bi imali ni 1% šanse da uspemo. Zato trebamo da očuvamo nasu neutralnost dokle je god to moguće. Bolje nam je da ćutimo i da trpimo nego večito da ginemo u interesu velikih sila.
U istoriji je bilo mnogo velikih sila, ali nisu trajale dugo pa nece ni ove.
 
Poslednja izmena:
Pitanje je koliko će ta naša neutralnost moći još da potraje. Odnosno, pitanje je da li će duže moći da istraje naša neutralnost ili NATO savez. A nešto mi govori da će ovo drugo da istraje duže. Previše je para i truda uloženo u to. Zadnji put kad je bio pred rasformiranjem bilo je 98' ali su onda uleteli Ameri i postarali se da se nađu novi neprijatelji (SRJ, pa Bin Ladeni, pa Sadami, pa ovi pa oni...) i zapadni svet utripuje da mu treba kolektivna odbrana od sila tame i zli dusi. Sad je to već toliko učsvršćeno i usađeno u mozgove Evropljana da nema šanse da se ikad rasformira. Neposlušnosti i razmimoilaženja u stavovima će biti. Ali rasformiranja... ne vidim ga u skorijoj budućnosti. Pogotovu ne sad kad je trust genijala u Kremlju uspeo da uradi ono što ni Ameri nisu uspevali zadnjih 10ak godina - da još jače ujedini Evropu u strahu i želji za NATO kolektivom.

@Dzigi Bau
Hvala, pogledaću, ali ne očekujem da saznam ništa novo ili razumno. Jer nije bitno sve i da se Ukrajinska vojska cela preda a Rusi dođu do granice Poljske. Ukrajina je njihov neuspeh, jer ih je narod trajno zamrzeo, ako do sad nisu imali svoj identitet i cilj, sad ga imaju. Identitet je ''mi smo Ukrajinci'' a cilj je ''isterati Rusiju''. A na sve to, Rusiju od zapada i ostatka sveta čekaju decenije izolacije, a potencijalno i nove separatističke krize. Dovoljno je samo pročitati Kadirove izjave između redova i videti da stalno kmeči za više vojne moći. A kad se još u Ukrajinu, pa i Rusiju dovedu oni i Sirijci, biće to pravo malo multietničko bure baruta puno besnih poglavica i ispretpletanih interesa.

A dok se uopšte dođe do te tačke, treba prvo isterati trupe do Odese i Transnjistrije. A oni su još uvek daleko i od toga. Neće se ovo završiti još dugo, dugo. Ovo je promašaj i greška kolosalnih razmera. Pogotovu kad se uzme u obzir koliko RF dnevno košta ovaj rat. Proguglajte. Za iznos samo jednog dana mogli su da kupe Ukrajince ili ih bar politikom zadrže na vojnoj neutralnosti.
 
Poslednja izmena:
Neutralnost uglavnom ima smisla ako je međunarodno priznata. Zasad naša nije ni nepriznata, ali, hoćemo li ubuduće moći da kupujemo ne ruske avione i helikoptere, nego makar rezervne delove za njih? Pa, koliko nam istolerišu. Kakva je to onda neutralnost?

A kako je u modi Srednji vek, podsetio bih da je sin Sv. kneza Lazara bio osmanski vazal... i praktično rešio odsudnu bitku protiv hriśćanske koalicije kod Nikopolja, samo 7 godina posle Boja na Kosovu. A eno mu bulevara u centru Beograda.

Jedino moralno u vođenju državne politike jeste sleđenje državnog interesa: ako je za Srbiju povoljno da uđe u NATO, treba da uđe u NATO, nema tu nikakve velike mudrosti - međutim, ne bi nas ni primili, iz više razloga, a jedan je nepostojanje podrške u narodu. Ipak nije Srednji vek, i to se računa...
 
Iako se u većini stavova ne slažem sa Perkanom, ovaj put mi se čini da je u pravu. Na pragu smo 3. svjetskog rata, ako već i nije počeo. I niko sa sigurnošću ne može da tvrdi kako će se razvijati i šta nosi sutra. Zbog toga je potrebno obučiti narod da ratuje. Bar osnovne stvari.

Srbija jeste okružena NATO, i naravno da nikakav sukob s NATO u sadašnjim uslovima niti je moguć, niti je realan, niti bi s naše strane imao ikakvog smisla. Takođe, u ovom momentu, kada smo duboko u zaleđini, tj. front je mnogo istočnije, najmanje što NATO-u treba jeste neki sukob ovde. Problem može da nastane ako se linija fronta pomjeri ka zapadu, tj. ka nama. E onda je vrlo upitno kako će se komšije Mađari, Bugari, Šiptari, Hrvati, Bošnjaci odnositi prema nama. U toj situaciji će biti itekako korisno imati narod koji, ako ništa, zna kako da rukuje puškom.

Mislim da je vrlo neproduktivno gajiti iluzije da je i komšijama rata preko glave. Naravno da je svakom normalnom čovjeku rata preko glave. Ali, treba razdvojiti individualno i kolektivno. Kada krene kolektivno ludilo, nema mjesta za individualne pacifističke parole. To smo već viđali, ne tako davno. A valjda je svima jasno koliko nas "vole" gore nabrojane komšije.

I ne samo oni, nego nas ni zapad ne voli. Nikad nije, i nikad neće, ma koliko se neki uvlačili njima u određene otvore. Uostalom, pogledajte samo trenutnu kolektivnu histeriju prema Rusima na zapadu. Ne (samo) prema Putinu, već prema Rusima. Ta kolektivna patološka mržnja ide dotle da se na univerzitetima zabranjuju predavanja o Dostojevskom. Da je to neki savremeni pisac koji je podržao Putina, pa da čovjek i razumije. Ne, oni mrze i Ruse koji su živjeli prije 100-200 godina.
 
Neutralnost uglavnom ima smisla ako je međunarodno priznata. Zasad naša nije ni nepriznata, ali, hoćemo li ubuduće moći da kupujemo ne ruske avione i helikoptere, nego makar rezervne delove za njih? Pa, koliko nam istolerišu. Kakva je to onda neutralnost?
I ja sam o tome razmišljao, kako li će naši lanci snabdevanja a i obučavanja pojedinih kadrova (uključujući i mehaničare i remontno osoblje) podneti predstojeće godine i pravne blokade i prepreke kada Rusija ostane izolovana u svakom pogledu. A fala bogu pa NATO članice - čitaj: SVI OKO NAS - uvek mogu po nalogu Brisela ili Vašingtona da izvedu neku FT1P pravnu foru i kažu nam da nisu u mogućnosti da odobre transfer toga i toga. Do skora, logičan odgovor na to bi bio da neće to tako, jer ipak ne bi bilo u redu i mogli bismo da se bunimo međunarodnim institucijama. Međutim sada, sa ovakvim stanjem i razdorom, pitanje je koliko bi se iko u Evropi potresao što mi ne možemo da dobijemo mašine, delove ili obuku iz Rusije.
 
Neutralnost uglavnom ima smisla ako je međunarodno priznata. Zasad naša nije ni nepriznata, ali, hoćemo li ubuduće moći da kupujemo ne ruske avione i helikoptere, nego makar rezervne delove za njih? Pa, koliko nam istolerišu. Kakva je to onda neutralnost?

A kako je u modi Srednji vek, podsetio bih da je sin Sv. kneza Lazara bio osmanski vazal... i praktično rešio odsudnu bitku protiv hriśćanske koalicije kod Nikopolja, samo 7 godina posle Boja na Kosovu. A eno mu bulevara u centru Beograda.

Jedino moralno u vođenju državne politike jeste sleđenje državnog interesa: ako je za Srbiju povoljno da uđe u NATO, treba da uđe u NATO, nema tu nikakve velike mudrosti - međutim, ne bi nas ni primili, iz više razloga, a jedan je nepostojanje podrške u narodu. Ipak nije Srednji vek, i to se računa...
NATO nije imao podršku naroda u Bugarskoj i CG (bar ne većine) pa su ih opet primili.
I definitivno ne moramo uci u NATO, možemo ko Švajcarci da propagiramo neutralnost, a da sarađujemo iza kulisa. Njihovov pristup je verovatno najpametniji. Oni su sarađivali i sa nacistima, a pred kraj rata i sa saveznicima dok su čitavo vreme bili šatro neutralni. Evo i sad su uveli sankcije Rusiji, ili nama bolnije priznanje Kosova sigurno nije stav neutralne države...
 
Ima tu samo jedan problem - zapad nam nikad neće dozvoliti da budemo kao Švajcarska :D
 
Видећемо како ће се завршити ово ново мешање карата у Европи.
 
A i morali, ili da bar uzbune Hrvate da dočekaju spremni.
Bilo kako bilo, niti smo daleko, niti oko nas ima sposobne pvo
 
A i morali, ili da bar uzbune Hrvate da dočekaju spremni.
Bilo kako bilo, niti smo daleko, niti oko nas ima sposobne pvo
Naša PVO je, rekao bih, dosta sposobna. E sad, malko se precenjuje svemoć ljudi i njihovih sistema - što reče neko, mislim Bender, eno ga onaj malezijski zrakoplov nestao pre skoro 10 godina, još mu nema ni traga ni glasa.

Sleteo i onaj Nemac cesnom na Crveni trg onomad, i diže se frka bespotrebno - ispostavilo se da su ga lovci presreli, prijavili da su videli laki avion i otišli nazad u bazu (ima dobar dokumentarac). Śta je drugo trebalo da rade?

Cenim da su ovde braća Huni pratili let i rekli: 'Ode za Horvatorszag, dobro je...'
 
Verovatnoće za to su otprilike kao kada bih ja stajao na praznoj Marakani i šatro nasumično opalim iz praćke i pogodim jednog jedinog prisutnog čoveka na nasumičnom mestu na tribinama. Ono, slučajno se okrenem baš u njegovom pravcu, i igrom slučaja opalim tako da kamenčić padne baš, ali baš na njega. Ne ispred, ne iznad. Nego baš u njega.

Kad smo kod marakane i fudbala.
Kolika je verovatnoća da daš 3 gola i dobiješ penal a da izgubiš sa 3-0?
Pa eto i to se dešava.
Ponekad su slučajnosti zaista neverovatne pa tako i za ovu letelicu može biti slučaj.
 
Madjari su stava da nece da se mesaju, verovatno bi oborili da je ugrozavao bilo sta. Hrvatima je podignuta borbena gotovost bila i pre ovog incidenta!
 
Vrh