Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 106 31,8%
  • Ne

    Glasovi: 200 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,1%

  • Ukupno glasača
    333
Bogami bio je u pravu s najavom. Osetilo se nesto u medjunozju. Sta ce biti tek kad cudo stigne, ima da nam eksplodira natalitet.
 
Pred koronu je i ovaj trećepozivac i veteran dobio rr.
Rezervni sastav je u ozbiljnom čabru, jer je 79-80.godište posle 3 3dnje koje jw regularno alužilo. Posle, su počela civilna i skraćenja... Zato love svakog čoveka. Dva puta au mi slali jer se na prvi nisam odazvao. Onda au pretili zatvorom i novčanom kaznom. novčanim kaznama.
Kakva vojska, spala da juri čoveka u šestoj deceniji. Dosta je valjda, od mene
 
Još da se i Ponoš (🇺🇲) izjasni na ovu temu pa da se vidi za koga da se glasa 👽
 
Биће у фазону добро је што се модернизација наставља динамиком из његовог периода, и што је и даље формација војске коју је он успоставио са мањим изменама.
 
Pakleni vuk uvek kratko i jasno mnogo bolje objasni situaciju,za razliku od ostalih,koji samo iskopiraju tekst jedni od drugih.
 
Налупетао се и он. Наоружање није ограничено Дејтонским споразумом, већ субрегионалним споразумом о наоружању из Беча усвојеним 1996. На основу тог споразума је СР Југославија имала ограничење на око 1000 тенкова, па су тада сечени тенкови Т-34 (мада се шушка да су продати као старомгвожђе шверцерима који су их препродали у Африку). Било је тада и глупљих потеза, типа сечења Орлова и Мигова 21 који су били оперативни.
Што се тиче тенкова Т-55, они су већином продати у иностранство. Постоје слике транспорта великих количина тенкова што возом што камионима. Ти послови су углавном ишли преко чувеног шверцера Тешића, о чему је пре пар година причао и генерал Делић када је за време Вулиновог министровања објављена продаја тенкова из његове бивше јединице. А и поред свих тих продаја, доста тенкова Т-55 је и даље ускладиштено у Смедеревској Паланци, Смедереву, Пожаревцу, Руми, Ваљеву, Сремској Митровици и у Нишу. Отуд и понуда оних 280 тенкова Пакистану негде 2014-2015.
 
Preteče me Došljak, Pakleni vuk se samo nalupetao i reciklirao sto puta ponovljenu laž. Ovde sam objasnio sve još pre dve godine:
Ovo ne kažem da bih branio SNS, naprotiv, drago mi je što je opleo po njima. Ali to ne znači da ću da podržavam laži, a pogotovu ne srbendaške izmišljotine. Ovakve gluposti dolaze od iste grupice ljudi koja se puva da su vojni stručnjaci i da su provalili svetske zaverenike protiv Srbije, a onda objave fotografiju 50 godina starog zakamufliranog radio tornja pored kasarne Kneževac i kažu da je to HAARP antena. A ove gluposti iz videa se baziraju na glasinama da su mesecima, ako ne i godinama: 1) dovozili desetine i desetine T-55ica u Železaru 2) seckali ih tamo (neisplativo i dugo u bestraga) i 3) topili ih u visokoj peći... a da niko nikad nije to uslikao ili dokazao. S druge strane, imamo slike desetina T-55ica uskladištenih po kasarnama koje sam navodio ranije. Jeste istina da su neki prodati drugim zemljama ali jeste istina i to da VS nema dovoljno ljudstva da opslužuje čak ni ova postojeća oruđa u aktivnom sastavu, a kamoli iz rezervi. Bio je članak o tome pre par godina, mislim u Politici. Ne mogu da ga nađem sad jer ne mogu da ubodem pravu frazu za pretragu ali sećam se da su pisali da tenkista već sad fali.

Dalje, ono o čemu Pakleni vuk priča se zove/zvao Master plan. Vidim da čak ni toliko nije istražio o tome nego je samo smandrljao šturi opis. Elem, tačno je da se sa tim Master planom u jednom momentu otišlo predaleko, i da su se prodavali i neki objekti koje nije trebalo prodati. Ali takvih je oko 10, možda do 20%. Većina ostalih su bili već propale kasarne iz doba, ne JNA, nego Kraljevine. Koje su u vreme SFRJ posle nadograđivane i širene, za jednu mnogo mnogo brojniju vojsku od 250.000 ljudi i državu od 22 miliona ljudi. Kojih oboje više nema. Naravno da će VS gledati da se otarasi viška imovine i nekretnina koje ne može više ni da popuni, a kamoli da održava.

Primetio sam u globalu taj neki trend ljudi ovde da sve gledaju kroz brojnost mašina. Koliko imamo tenkova, koliko helikoptera, koliko PVO, pa i u civilnom svetu - koliko imamo vozova, koliko lokomotiva, koliko autobusa... a niko se nikad ne bavi pitanjima ljudskih resursa. Ko će sve to da opslužuje, koristi i održava. Država i Partija se puvaju kako nabavljaju stvari, što je u osnovi pohvalno, ali (što se VS tiče) nabavljaju sve duplo više od onoga što nam treba i što možemo da iskoristimo. A za to vreme im se kadrovi i ljudstvo osipaju. Jer u ovom kraju sveta vlada neki naopaki menadžment po kome se uvek isprobavaju sva moguća rešenja i pristupi a tek na kraju, kad dogori do noktiju, stavi se prst na čelo i pomisli ''a da možda povećamo plate?''
 
Poslednja izmena:
Sečenje tenka je skuplje od vrednosti gvožđa, a Smederevo uopšte i ne pravi tu vrstu čelika. Priču o topljenju tenkova su plasirali radikali (naprednjaci), da bi iste te tenkove prodali kad su došli na vlast.
Isečen je samo jedan deo tenkova koji su ostali u Crnoj Gori, a novac su donirali stranci.
 
Продавани су тенкови сво време. Трговци наоружања се прилагођавају свакој власти. Баћа СДПР и шверцер Тешић су извозили и за време Коштунице шта год су могли.
 
Generalski sako.jpg

s-595615ae292acbadc13665c6591f78528f32ff72.gif
 
Дошљак, није у питању реформа војске, у питању је реформа друштва, у којој су промењени светоназори код људи у земљи у којој се из бриге за колективитет (народ и државу) у време социјализма човек преорјентише само на себе и задовољавање својих потреба по либерално капиталистичком моделу.

Такве друштвене промене из 1991. у бившим социјалистичким државама Србију нису дубински закачиле, све до двехиљадитих, када јесте почела промена свести код људи и која у континуитету траје и данас.
Сећам се да су нама у средњу тада доводили некакве предаваче, који су нам просипали екстремно либералну, да не кажем анархистичку причу, парафразираћу, да смо сада потпуно слободни као појединци да радимо шта хоћемо, да гледамо само себе, да држава полако одумире, да ће владати корпорације и капитал и да се ми морамо обучити да се сами изборимо у том и таквом свету. Ту места ни за Црвени крст, а камоли војску нема.
 
Poslednja izmena:
Mного је овде окривљен Понош, организација је почела да се цепа још гашењем прво армија па корпуса у доба СЦГ када су Црногорци били главни за ресор одбране. Доста се Баћа овде прави наиван, каже да је ЗСУ-57/2 перспективно оруђе које су Руси избацили из употребе одавно. Велика грешка је што су Стреле уништавали уместо да су их испуцали све. Ово што прича генерал о преокрету 2012. је шупља прича, пошто је формација војске идентична данас као 2012., са разликом раздвајања специјалне бригаде у две бригаде и формирања 4 нових батаљона. Значи војска је остала иста каква је била какда је реформисана.
 
То је био процес и почео је у време Црногораца, а после настављен јачањем његовог интензитета.
Примера ради политику министра одбране (мислим да је тада био Шутановац) су спроводили постављени људи у Управама,
нпр. што се тиче људских ресурса, спроводио је начелник Персоналное управе,
уместо генерала Фезера, искусног човека од интегритета, доведен је генерал Тадић који је спровео масовно пензионисање или отпуштање вишег официрског кадра, па и у самој управи, од којих су многе одлуке биле противзаконите, а на део њихових места доведени су људи из политике који су неупућени у рад начинили пуно грешака, противзаконитих унапређења, политичких постављења, слања на школовање без испуњених услова, промена платних група итд.

Слична ситуација је била и у другим управама, тако да када би се то клупко почело одмотавати, много би тога дошло у питање гледе "реформи". Кажем то је процес који је давно почео и који се спроводи а много људи би морали одговарати за неке ствари да је правна држава, али..
 
Poslednja izmena:
Oтприлике се тај процес спроводи и даље. Нема суштинске промене у развоју војске, једино се истичу набавке опреме, али то је у садашњој ситуацији небитно с обзиром на кључне проблеме са попуном кадрова.
 
Нисам више упознат са догађањима унутар ње, али овако споља гледано је тако.. Али кажем, није проблем сама војска колико друштво у целини.
 
To je sve deo zapadnjackog procesa pacifikacije Balkana i stavljanja pod svoju kontrolu. Kad Evropi treba rat na Balkanu, bude rat. Kad joj trebaju poslusni i mirni psici da rade za nju, bude mir. Kad kaze uvedite svi slicne uniforme, svi uvedu slicne uniforme. Kad kaze ajte malo u mirovnjake po svetu (ne mora NATO, moze i UN), svi pitaju "gde saljemo?"

Srbija je tu dozivela najvece promene iz dva razloga: 1) mi smo zapadu bili najomrazeniji jer smo se najvise i inatili i majmunisali (hvala Slobi i gospodji Sveznajucoj) i 2) mi smo ipak bili nasledili najvise vojne moci od JNA. Naravno da su onda isli na to da nas najvise i ogranice.

Ali ne do te mere da se na traci tovare T-55ice u visoku pec, kako su SNS i njegovi isprdci lupetali.

A i sem toga, i sama VJ je bila prepuna starudija i krseva. I onda javnost cuje "Ameri hoce da se odreknemo XYZ komada oruzja i ljudstva". I to zvuci tragicnije nego sto jeste. A u realnosti rashodovani Dzeksoni, ZSU, T-34 i slicne starudije koje su ionako bile skoro pa neupotrebljive, a sacuvani su M-84 i njemu ravni i korisni aduti. Ali ljudi to odma vide kao nesto "sad oni hoce da nas ostave goloruke"... Pritom zaboravljaju da smanjenje vojske nije dogovreno i zapoceto 2001. nego potpisivanjem Kumanovskog sporazuma 1999., za vreme Patriotskog bracnog para.

E sad, da se 2000ih preterivalo u tom skresavanju vojne moci, to jeste. Ali nije bas bilo ni kao sto je SNS lagao i izmisljao. A da mi je drago sto se sad dosta ulaze u nova sredstva, itekako jeste. Samo sto mislim da se u novu tehniku ulaze duplo vise nego sto treba a u ljudstvo duplo manje nego sto treba.
 
Poslednja izmena:
Мислим да је тад у реформи грешка била што су формирали чисте батаљоне уместо комбинованих и што су повукли Праге. Кресање формације је била припрема за професионализацију, али грешка је учињена зад у одабиру кадрова, доста искусних људи је пензионисано пре времена, а осиромашене су неке установе попут ВТИ и ТРЗ.
 
Када сам попричао са дрвосечом о погибији војника приликом пада авиона МиГ21, септембра 2020, он је мени рекао да су ти војници погинули јер су патриоте, иако сам му објаснио да је авион пао јер је био неисправан током пробног лета и да је за то неко дебело одговоран. Он мени каже да су они изгубили животе јер су патриоте, и да он лично поштује СНС због улагања у војску.

Е овако изгледа резултат пинковске пропагандне машинерије. Сви у Србији знају, то је јавна тајна, да Вучић растура војску по угледу на жуте, док купује кинеско наоружање зарад политичке подршке, и то наоружање које неће никоме користити јер ће по њему падати киша, прашина и блато. Када нема људства онда је највећа криза, а тако је сада.
 
Сад каже Вучић да иде сутра ваљда или за неки дан у Шпанију да потпише уговор о куповини два Каса транспортна авиона, претпостављам “СASA C-295”
 
Koначно замена за Ан-26. Било би добро да се набави и замена за Ан-2.
 
Drago mi je zbog nabavke, zaista. Ali mislim da sam pre par godina citao da je C-295 i dalje pun problema i decjih bolesti.

Mogli bi clanovi koji vise prate avijaciju da kazu nesto na tu temu.
 
Изгледа је одлуку мало погурала и политика да се узме авион од Ербаса. Са друге стране Спартан је скупљи.
 
Vrh