Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

GOJE":ieqk3rm3 je napisao(la):
Mape nisu u redu
Извињавам се због скретања са теме...чисто да одговорим још једном мапом...
europead814fv3.jpg

Остатак поста са тоалет папиром није вредан коментара...:)

Да се вратим српском писму...
15562503.jpg

Винчанска србица је најстарије словно писмо на свету, од кога су настале све писмености Европе и добрим делом Блиског истока.
 
Vidim ćitamo Deretića... "Srbi narod najstariji" ... :laugh: :lool: Svaki kvazi-istoričar i ludak ima tako svoje priče i vinčansko pismo. Ovo je po meni u rangu sa Makedonoidima, no ko hoće da živi u zabludi, nek mu je l'sno - ovo je još uvek slobodna država.

No, nije važno odakle mislimo da je došlo pismo već za šta ćemo ga koristiti. Iako ovo pišem latinicom (takva mi je tastatura, teško mi je na ćirilici), i dugo sam mislio da je ćirilica besmislenost jer nema nekakvu funkcionalnu prednost (samo nedostatke), danas smatram da je ona jedno kulturno bogatstvo. Dvoazbučnost je uopšte interesantna stvar, i nemam ništa protiv ozvaničavanju statusa ćirilice, ukoliko se naravno ona ogradi od uske nacionalizacije ili verskog principa pravoslavlja - uostalom, znamo šta je crkva mislila o ćirilici.

Sadašnje stanje mi je OK, da na zvaničnim sajtovima čovek može da bira default opciju, da dokumenta i zvanični spisi budu na ćirilici, i da natpisi budu dvojezični po principu: imena transliterovana (latinica), lokacije i drugo na engleskom.
 
jovanovm":17ykqnvt je napisao(la):
Vidim ćitamo Deretića... "Srbi narod najstariji"
,,Срби...народ најстарији" је дело проф. др. Олге Луковић-Пјановић (1990.)...;)
 
Znam čije je delo, ali ta fraza je nadimak koji koristimo na skupovima kada pričamo o toj struji pseudoistorije.
Izvini, trebao sam da naglasim da je odvojeno delo.
 
Čak i da su ove budalaštine o Srbima kao narodu najstarijem tačne (a nisu) ne vidim na koji način bi to opravdalo nasilno izbacivanje latinice iz našeg jezika.Naš jezik poznaje oba pisma i latinica nije ništa manje "srpska" od ćirilice.Ono što je najbitnije u celoj priči je sloboda izbora i mogućnost da svaki pojedinac koristi ono pismo koje mu iz ovih ili onih razloga više odgovara.

Koristan link o latinici kao srpskom pismu :
http://srpskalatinica.tripod.com/
 
^^^Užas koliko pretenciozan sajt :notok: Način pisanja me podseća na one koji još žive u 1389-oj... Jedino što su otišli u drugu krajnost...
 
srpska dvorak tastatura ne postoji, ni latinična ni ćirilična. Ponavljam opet, ne može se kopirati engleska. Štos je u maksimalnoj efikasnosti, tj. da se slova koja se najviše koriste nalaze što bliže jedna drugima. Ona nisu ista u engleskom i srpskohrvatskom. Ne može se qwxy menjati sa čćšđž i to nazivati dvorak rasporedom.

ovde je spisak postojećih.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard
 
Srbin napravijo tastaturu i zastitio kod zavoda za int. svoinu tipke slova su u obliku pcelinjeg saca takodje je drugi lik napravio tastaturu za slijepe a Bil Gejts mu nudio oko 100 000 dolara za otkup prava na patent nisu se jos dogovorili
 
Михаило":314cuk9z je napisao(la):
^^^Užas koliko pretenciozan sajt :notok: Način pisanja me podseća na one koji još žive u 1389-oj... Jedino što su otišli u drugu krajnost...
haha...ja bih rekao, katapultirali se u 90-te :rant: :)
 
Имам УС тастатуру и уз помоћ програма сам направио распоред тастера који мени одговара за ћирилицу и латиницу...
По инсталацији ћирилице и латинице наместио сам alt+shift+1=енглески, alt+shift+2=Српски, латиница, alt+shift+3=Српски, ћирилица, тако да пребацивање јако добро и брзо функционише...

Запаковао сам програм и моја два распореда за ћирилицу и латиницу.
Прилично сам се брзо навикао на овај распоред и веома сам задовољан (дакле, ова два распореда које сам ја правио су само за оне који имају УС тастатуру).

http://rapidshare.com/files/229385487/Prepravljeni_karakteri_za_tastaturu.rar
 
Meni je to nekako najlakše na Linuxu, gde se može programirati Windows key da menja tastaturu iz US u RS i nazad, što je zgodno, jer Windows key tamo ničemu i ne služi. Da imam to u Windowsu, verovatno bih i na računaru pisao ćirilicom, ovako, Shift Alt tri-četiri puta po rečenici je stvarno velika gnjavaža.
 
Pa Alt+Shift menja na Windowsu standardno.. dobra je ta varijanta za Linux, samo što je meni Win key za Run box.
 
ok, ali to je samo populacija koja koristi internet (ca. 20 % ljudi ako i toliko) i to onaj njen - cudan - deo koji koristi krstaricu.
 
cudan?

pa bas zato sto je krstarica i kazem....da je anketa na npr. na sajtu b92, broj ljudi koji glasaju za latinicu bio bi jos veci! Taj sajt cak i nema cirilicnu veriziju.
 
Ali vec ljud koji koriste internet vise koriste latinicu, sto mu dodje logicno, a da ne ulazimo u to kakve su online ankete i ko ih popunjava.
 
Pozdrav ljudi! Vec duze vreme pratim ovaj forum, i da se sad ne ponavljam sto rade svi kada napisu svoj prvi post, evo ja bih kao neko ko ima dodirnih tacaka sa lingvistikom i sl, da dam samo par napomena, cisto za ljude koji se frljaju sa terminima:

1. Ne postoji SRPSKO pismo. Kao sto ne postoji ni nemacko, rusko, albansko ili bilo koje drugo pismo. Postoje pisma JEZIKA. To je cisto zbog kao sto sam rekao pausalnog koriscenja termina.

2. Cirilicu koriste i Rusi, Makedonci, Bugari i mnogi drugi narodi pa ni ona ne predstavlja deo “specificnog kulturnog nasledja” (osim ako se nasledje ne ogleda u slovima “lj” i “nj” koje drugi jezici ne poznaju.

3. Cirilicu kao takvu nisu cak ni izmislili Srbi nego Grci, a i nastala je na osnovu grckog alfabeta.

4. Srpski jezik poznaje dva pisma od srpsko – hrvatskog lingvistickog dogovora jos tokom stvaranja kraljevine SHS, dakle nisu kakani komunisti uveli latinicu u srpsko drustvo. Kada govorite o Ustavu, Ustavom je bilo definisano i da je SKJ vodeca politicka avangarda u Jugoslaviji (koliko se vas nasmejalo na ovo :D )? I da su Jevreji u Nemackim zakonima, (za Osnovni Zakon Nemacke nisam siguran da li je to stajalo, niza rasa u Nemackoj i da moraju biti ubijani)... To svakako da ne znaci da je normalno ili istinito. Pravo i pravda su iznad zakona, bas kao i slucaj sa Luciferovim dorcolom i nemogucnosti da se plate isti stanovi i sl... Srpski jezik poznaje dva pisma – cirilicu i latinicu, osim ako se ne zeli promeniti sam pravopis. A to ide pooodosta teze od par recenica u Ustavu. Ili menjanja tabli za ulice. Ako se zna da srpski jezik ima DVA RAVNOPRAVNA pisma, kako onda drzava moze da proglasi za ravnopravnije samo jedno od ta dva pisma?
Zamislite da se propise da zene nemaju pravo na penziju. Da li je to pravedno?


Veliki pozdrav i hvala sto ste me naterali da se ukljucim u ovu zaista zanimljivu diskusiju.
:)
 
Konačno neko ko je u potpunosti napisao ono što ja mislim, a oklevao da napišem. Činjenica da imamo dva pisma je naša velika korist, a s obzirom da čak i mnogi Kinezi sad prelaze da pišu transkripcije na latinici, mislim da bi bilo apsurdno da je mi potpuno odbacujemo i da je koristimo samo za "prevode na engleski", "što sitnije i što neprimetnije", "tek da bi se reklo da nismo negostoljubivi prema strancima".
 
Diavolo":11tp3oa6 je napisao(la):
4. Srpski jezik poznaje dva pisma od srpsko – hrvatskog lingvistickog dogovora jos tokom stvaranja kraljevine SHS, dakle nisu kakani komunisti uveli latinicu u srpsko drustvo. Kada govorite o Ustavu, Ustavom je bilo definisano i da je SKJ vodeca politicka avangarda u Jugoslaviji (koliko se vas nasmejalo na ovo :D )? I da su Jevreji u Nemackim zakonima, (za Osnovni Zakon Nemacke nisam siguran da li je to stajalo, niza rasa u Nemackoj i da moraju biti ubijani)... To svakako da ne znaci da je normalno ili istinito. Pravo i pravda su iznad zakona, bas kao i slucaj sa Luciferovim dorcolom i nemogucnosti da se plate isti stanovi i sl... Srpski jezik poznaje dva pisma – cirilicu i latinicu, osim ako se ne zeli promeniti sam pravopis. A to ide pooodosta teze od par recenica u Ustavu. Ili menjanja tabli za ulice. Ako se zna da srpski jezik ima DVA RAVNOPRAVNA pisma, kako onda drzava moze da proglasi za ravnopravnije samo jedno od ta dva pisma?
Srpski jezik nema dva ravnopravna pisma. Latinica dominira. :(
 
Odlično, imamo jednog ko se bavi jezikom :)

Diavolo, da li je vršen neki ozbiljan pokušaj pravljenja srpskohrvatske kopije DVORAK standarda? Koja se slova (sem samoglasnika) i reči najčešće koriste? Ja to očigledno ne umem da objasnim kao ni proces pravljenja kodnog rasporeda. Cilj je efikasnost jer prilikom korišćenja qwerty-ja prsti prosečne sekretarice u toku jednog radnog dana pređu od 20 do 30 kilometara na tastaturi.

Domaći DVORAK bi bio od neizmerne koristi ali nisam video da se bilo ko od lingivsta trudi da napravi nešto slično, verovatno zbog obima posla (za original je bilo potrebno desetak godina). Svima je lakše da samo kukaju o ugroženosti ćirilice.

što se tiče Vinče
http://en.wikipedia.org/wiki/Vinča_signs

Svaka njima čast ali to je proto pismo, tj. simboli su korišćeni da prenesu poruku ali to još uvek nije pravo pismo. Da je ta civilizacija potrajala još malo duže, imali bi šansu da naprave pravo pismo, i to možda pre Sumera.

Like most undeciphered writing systems, the Vinča script has attracted the attention of fringe authors. The Serbian archaeologist Radivoje Pešić proposes in his book The Vinča Alphabet (ISBN 86-7540-006-3) that all of the symbols exist in the Etruscan alphabet, and conversely, that all Etruscan letters are found among the Vinča signs. This view is not accepted by mainstream archaeologists.
 
Ma nebitno da li je Vinčansko pismo (inače, jedno vreme je guran naziv "Old European Script") bilo puno pismo ili ne, ne može se govoriti o bilo kakvoj vezi sa Srbima kada su isti došli na te prostore nekoliko hiljada godina kasnije. :)
 
Lucifer":pj8zpufd je napisao(la):
:) prosto receno: priroda stvari probija neodrziva pravila. NIJEDAN ustav na svetu ne moze da odredi pismo nekom jeziku. Uostalom, srpskim jezikom se govori i van Srbije, a ustav Srbije vazi samo u Srbiji.
Ima tu malo manje prirode a malo više sile, Lusi. Globalizacija, pomodarstvo, nasilno odricanje od nacionalnog identiteta i tradicije, prisustvo mnogobrojnih okupatora i asimilatora, i još puno toga. Uglavnom, narod koji je pre samo 100 godina pisao isključivo ćirilicom, danas inferiornije pismo smatra svojim. Iz tog razloga je i zaslužio propast u koju nepovratno srlja. :(
 
^^Zbog latinice je zasluzio da propadne srpski narod? E pa stvarno svasta. Daj okani se proricanja smaka sveta za nas srbe. Ne osecam se toliko ugrozenim zbog latinice.
 
Vrh