Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

@jovanovm
Да раздвојимо тезе.
Код Бошњака употреба аребице је неспорна до престанка турске власти у Босни и Херцеговини.

Тврдња да је се елита одрекла и прешла на латиницу не стоји. Управо је елита и негује до данас. И сам кажеш да је босански сабор предлагао да буде треће писмо. Зар то није предлог елите?

Управо због отпора Аустроугарској окупацији Бошњачки интелектуалци налазе подршку у српској култури (уз свесрдну помоћ Краљевине Србије и српских интелектуалаца, ако хоћете поред Љубибратићевог превода Курана 1895 и Шантићеву "Остајте овдје" је наручила српска влада).

Зар није предиван заједнички устанак (срба и бошњака) против Аустроугарске окупације? То је било тако природно да део бошњачке елите буде окренут и ћирилици и српској култури.

Опет, Аустријском заслугом ћирилица је и створена, као напредно писмо, ако хоћете врхунац тадашње научне мисли. Аустроугарска је и одређује као званично писмо.
 
Да ли сте планирали да Беобилд пребаците на ћирилицу као основни одабир? То би било јако лепо!

Ја сам, пошто имам УС тастатуру уз помоћ програма ,,Keyboard layout creator 1.4" направио распоред карактера који мени одговара + hotkey сам наместио на alt + shift + 1 или 2 или 3 за енглески, српски латиница, српски ћирилица...и одлично функционише кад се навикне човек...

Не везано само за устав а у члану 10. устава пише: ,,У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом на основу Устава.", него и због очувања лепе традиције, користите што више ћирилицу и где је год могуће избацујте непотребне стране речи за које постоје адекватне речи на српском језику!!!
Погледајте колико Французи и Немци негују свој језик...нису они ни глупи ни луди...

Живели! :kk:
 
Generalno izbegavam da se upuštam u nacionalno ostrašćene rasprave oko toga da li treba da se koristi latinica ili ćirilica - kad kucam koristim latinicu jer su ekranski fontovi lakši za čitanje (IMHO, ćirilica mi je mnogo kockasta) i jer koristim engleski često, pa mi je čudno kad imam dva pisma u istoj poruci ili kad pišem strani termin ćirilicom (npr. "УС" tastatura iz prethodne poruke). Kad pišem rukom, engleski latinicom, srpski ćirilicom. Mislim da je ovo praksa velikog broja Srba koji imaju pristup tastaturi.

Moj stav je da "volim Balkan, bez potrebe da ga se stidim ili da se njime ponosim" (citiram Mariju Todorovu).

Što se dizajna pak tiče, latiničnih fontova ima daleko više i generalno su bolje odrađeni od ćiriličnih, što opet ne iznenađuje pošto iza ćiriličnih stoje tipografske velesile Rusija, Belorusija, Srbija, Bugarska i Mongolija. Kad sam poslednji put bio u Grčkoj (davno, davno), bio sam zaprepašćen koliko im je neinventivna tipografija (bar ono šta turisti mogu da vide kad hodaju naokolo). Što ne znači da propagiram da Grci treba da pređu na latinicu - nek rade ljudi šta hoće, ja samo pričam o onome što vidim. Ako raspravljamo o estetici logotipa izbor pisma je po meni potpuno nebitan dogod ne ograničava dizajnera u izboru fonta.
 
Evidentno je da je cirilica u odnosu na latinicu zasticenije pismo. Tako i treba da bude, buduci da gradjani ove zemlje imaju istorijsku mogucnost da sacuvaju deo svetske istorijske bastine.

Problem je medjutim sto se kod nas cirilica ne gleda tom svetlu - kao svetska kulturna bastina, vec kao deo nacionalnog identiteta. Dakle, cirilicu ne koristimo kao deo kolektivnog identiteta ljudske civilizacije, kao sredstvo integracije, vec upravo obrnuto, kao ekskluzivitet, kao differentiu specifficu u odnosu na druge narode i kulture. Opet se trudimo da naznacimo koliko smo drugaciji, ergo pametniji od drugih.

Ironija u svemu tome je sto se pokazuje nesto sto se moze nazvati "paradoks istorijskog licemerja", tj. da konzervativizam u praksi uvek brani ono sto je neki bivsi konzervativizam pokusao da srusi. Tako da je konzervativizam formalno kroz istoriju ista ideologija, ali je sadrzinski uvek u suprotnosti sa prethodnim pojavama konzervativizma. Tako da se danas protiv kulturnog imperijalizma upravo borimo braneci istorijsku emanaciju kulturnog imperijalizma - tj. cirilicu.

Druga stvar koja je problematicna jeste "cirilicni elitizam", odnosno nipodastavanje latinice kao pisma uz istovremni napad na one koji se koriste latinicnim pismom. Licno sam par puta trpeo ribanje zbog upotrebe latinice, a cuo sam i primere gde su profesori davali jedinice deci koja su pismene zadatke pisala na latinici. Isto tako su smesni poklici za ukidanje cirilice u ime progrse, jer gde je progres u ponistavanju ljudske kulture!?

Dalje, mislim da je insiistiranje na iskljucivo jednom pismu, ustvari poprilicno ogranicavajuce - i koliko vidim po prethodnim porukama, na foumu vlada konsenzus po tom pitanju. ALi buduci da pored aktivnih, postoje i pasivni ucesnici diskusije, moram da naglasim kako je strasno i kakav je kulturni teror ogranicavanje slobode ljudskog izrazavanja na jedno pismo. Kako je jezivo da neko zeli da te stavi u stege, zaveze ziom da ne mozes svoje reci pustiti, da se ne mozes izraziti, da znacima kojima pises neko iz niskih ideoloskih pobuda oduzima smisao.

I za kraj, jedna poruka svim ucesnicima diskusije:

Glupost je glupost, bila ona napisana na cirilici, ili na latinici.
 
Obecah da cu da postujem sliku lepog cirilicnog "loga" i evo ga. U pitanju je kafana u Vojvode Stepe.

 
Meni je i ovo sasvim pristojno. Ustvari možda i najlepša reklama na ćirilici u gradu.
2dbnxpe.jpg
 
Meni logo pekare "hleb & kifle" skroz izgleda kao da je iz vremena starog Beograda lep i nepromenjen 100 godina.Po meni pun pogodak i primer.
 
& ligatura inače tradicionalno pripada latiničnoj tipografiji (od latinskog et). U ćirilici taj znak ne postoji. Ovo je po meni odličan primer kako je neograničavanje na samo jedno pismo dobra stvar. :)

picture2rp4.png
 
Mali off:

Sad kad pomenuste Hleb & Kifle, zasto na njihovim radnjama pise "osnovano 1953"?
 
Hleb i kifle rade u saradnji sa Ishranom Smederevo, pokušao sam da nađem kad je osnovana, ali nisam našao. Međutim, cenim da je iljadu devesto peset treće. :D
 
Vlasnik leba i kifala su Lily Drogerije, odnosno g. Grujić iz Nove Srbije.
 
Al taj leb dolazi iz Ishrane Smederevo..Oni su im ekskluzivni dobavljač, i ko zna šta još.. :)
 
Jasno je odakle leba dolazi, samo kažem ko je iza firme. A moram da se složim da je ovo prava upotreba ćirilice. Da je Verano uradio na ovaj način, bilo bi izuzetno, ali vako.....
 
Мало да се дубље уђе у тематику, мислим да је потребно...јер имамо нешто чиме би се сви поносили, а ми би да пишемо латиницом по таблама...
49039736.jpg

Најстарија потпуна азбука србице нађена је у Винчи и она потиче из четвртог миленијума пре нове ере. Србица представља прави и стварни изворник писмености. Из ње су настале све врсте европских писмености, а затим и писменост Северне Африке, осим египатског идеописа; такође писменост аријевских племена Азије, араменско, јеврејско и јужно арабијско писмо. Присуство србице као писма у појединим земљама је несумњиви доказ присуства српске културе и њеног превасходног утицаја.




84850495.jpg

Споменик из Меше, Палестина, 7. век пре нове ере.
Јеврејски натпис исписан србицом.


О тзв. хрватима мислим да не треба полемисати јер су они вештачки ,,направљени" и, ако се завучемо мало даље у историју видећемо да се нигде не помињу...
srbijaifruzija745810gfg7.jpg

srbijauvremecarakrepimitb6.jpg
 
Iskreno, Retardinjo, mislim da si promasio forum za ovakve gluposti.
Srbija do Zadra :D Srbica :lol:
:notok: :violina:
 
Srpski jezik ima dva pisma - cirlicu i latinicu. To ne moze da promeni NIJEDAN ustav.

Nadam se da ni sam ne verujes u one gluposti koje si gore okacio.
 
Lucifer":2imkk3oa je napisao(la):
Srpski jezik ima dva pisma - cirlicu i latinicu. To ne moze da promeni NIJEDAN ustav.
Srpski jezik se pise cirilicom, a srpskohrvatski latinicom. S obzirom da je ovaj drugi vestacki napravljen iz cisto ideoloskih razloga kao potpora drzavi koja se raspala, ne postoji ama bas ni jedan razlog da se vise koristi kao domace pismo.

To ne znaci da je pisanje latinicom treba da bude zabranjeno, daleko od toga, no njena upotreba u drzavnim aktima, dokumentima, sudskim spisima i ostalim zvanicnim formama ne treba da postoji.
 
Mape nisu u redu, jer je opšte poznato da je Srbija u vreme Krepimira Oštrivojevića bila u posedu Tokija ( i to preko pacičke strane), a o tome postoje detljni pisani tragovi naravno srbicom a mogu se pročitati na sledećoj slici:

:blah:
 
@Lucifer

Srpski jezik je imao jedno pismo pre 50 godina, pa je neki tamo ustav napravio da ima 2. Isto tako može i obrnuto, malo teže, ali može... Propaganda je čudo... :vops:
 
vrachar":832zva29 je napisao(la):
Srpski jezik se pise cirilicom, a srpskohrvatski latinicom. S obzirom da je ovaj drugi vestacki napravljen iz cisto ideoloskih razloga kao potpora drzavi koja se raspala, ne postoji ama bas ni jedan razlog da se vise koristi kao domace pismo.

To ne znaci da je pisanje latinicom treba da bude zabranjeno, daleko od toga, no njena upotreba u drzavnim aktima, dokumentima, sudskim spisima i ostalim zvanicnim formama ne treba da postoji.
Primetio bih ipak da sve i da nije bilo uopšte ni Hrvata ni srpskohrvatskog, neka transliteracija srpskog jezika u latinicu bi se svakako pojavila, ako ništa drugo, onda zbog računara, koji su sistemsku podršku za ćirilicu dobili tek 2000-tih. Tako su transliteracije dobili i ruski i japanski, između ostalih. Prema tome, dajte da ne opterećujemo diskusiju Hrvatima više.

Inače se slažem da u službenoj upotrebi treba da postoji samo ćirilica, ali bilo kakvo forsiranje ljudi da ne-službene stvari pišu ćirilicom postići će samo kontra-efekt. Na kraju krajeva, ti i ja ovo pišemo latinicom, zar ne? Meni je zaista lakše da kucam latinicom, mada kad rukom pišem, skoro uvek pišem ćirilicom.
 
Ja na forumu pisem latinicom zato sto je brze i lakse. Da je, kako kazes, savremena informatika nastala na istoku, danas bi verovatno svi imali cirilicne tastature.

Ja nikada i nisam prigovarao slobodnoj upotrebi latinice u svakodnevnoj konverzaciji. Ljude ne treba forsirati, ali ih od mali nogu treba uciti da cirilica i latinica nisu isto tj. da je jedno pismo pored sredstva izrazavanja i deo kulturnog nasledja. Cirilica je nesto sto treba stimulisati, nikako forsirati.
 
Михаило":awfcrgoc je napisao(la):
@Lucifer

Srpski jezik je imao jedno pismo pre 50 godina, pa je neki tamo ustav napravio da ima 2. Isto tako može i obrnuto, malo teže, ali može... Propaganda je čudo... :vops:
nije nikakav ustav ustalio latinicu u srpskom jeziku, vec srpski intelektualci, ukljucujuci i Skerlica koji se zalagoa da latinica bude jedino pismo. jedino ispravno je da je srpski jezik u SRBIJI uglavnom bio do Kraljevine SHS pisan cirlicom, ali Srbi ne zive samo u Srbiji. Valtazar Bogisic, Luko Zore, Reljkovic sve su to ljudi koji su se osecali Srbima i pisali latinicom kada je zvanicni jezik u Srbiji i dalje bio ruskoslovenski.
 
Vrh