Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Алексеј":wc2mltyw je napisao(la):
Тема почиње да губи значај због кратких и неумесних коментара појединаца, услед недостатка аргумената. Много је непримерених порука, пуних вређања, као да их је тешко написати? Много је оптужби и етикетирања. Друго, историјске референце се занемарују. Говоре се неистине или полуистине. Период последњих 20 година се узима у разматрање. Све што се издешавало до тада, а везано је за писмо, не уважава се. Управо те ствари објашњавају где је проблем и ближе одређују како ће се све даље развијати. Ко не жели да разуме период од пре 100 година па на овамо, узалудно је објашњавати се са њим.

Tema gubi na značaju jer ubacuješ u diskusiju citate iz "Večernjih Novosti" čiji je urednik bio jedan od jahača Miloševićeve propagandne apokalipse 90-tih godina i sada vodi krstaški rat protiv svega što se ne uklapa u njegovu vizuru sveta uključujući "Politikin zabavnik" uz koji sam sa ponosom odrastao.
 
Ето, када немају аргументе, пишу све и свашта. Осим што си читао тај забавник, јеси ти прочитао чланак који сам поставио или си почео да пљујеш одмах зато што је уредник Новости био Милошевићев...? Немам ништа са политиком и молим да моје коментаре не повезујете са политичким личностима, јер ме то не занима- уопште. Бавим се очувањем ћирилице, јер сматрам да је треба заштитити, а не из политичке идеологије. Не знам ни за једног уредника Вечерњих новости, иако сам вероватно за неке чуо. Пратим их на интернету, јер имају ћириличну верзију, а прве речи сам прочитао из тих новина. Не узимам све за истинито што пишу, а за ћирилицу не нарочито, зато што се не слажем са тим, а не зато што ме је неко убедио, наредио, приморао.
 
Felix":iup1d2hd je napisao(la):
@Delija, nacionalni identitet se ne čuva širenjem histerije o navodnoj ugroženosti ćirilice. To je samo slika i prilika krize nacionalnog identiteta savremenog srpskog društva gde se šuma ne vidi od par stabala. I to nema veze sa odnosnom ćirilice i latinice. A ćirilična histerija je dovela do toga da u jednom trenutku srpska prestonica nema table ulica na latiničnom pismu što znači da putniku namerniku koji dođe u tvoj grad uskraćuješ najosnovniju informaciju o tome gde se nalazi. To se zove nekultura komunikacije.
Као прво, ја никакву хистерију не ширим. Само сам реаговао на шовинистичке испаде на овој теми.

Ка друго, затирање ћирилице заслужује много јачу реакцију од хистерије. Срби у Србији не могу ни документа да изваде на свом писму. Србија је по уставу држава српског народа и осталих грађана а у њој се поштују свачија права сем права српског народа.

Као треће брале:

Zemlja ima više kladionica, kockarnica i pekara nego knjižara, biblioteka, galerija i pozorišta. Knjige se čitaju na nivou statističke greške. Pozorište se posećuje samo ako karte dele za džaba (a inače koštaju manje nego jedan izlazak u kafić). Bastardizovana otomanska muzika se predstavlja kao srpsko etno nasleđe. Mi smo suočeni za ozbiljnom kulturnom regresijom.

Ко то шири хистерију? :laugh:

А после овога не могу да се не запитам чему ова твоја демагогија и оптуживање за нешто с чиме си се ти бавио одмах у следећој реченици? Надам се да је случајан овај трагикомичан спин.

ПС: Скоро сваки образовани странац који посети Београд примети огроман број књижара и библиотека по центру града, тржним центрима, уличне продавце књига...И примети како тога по њиховим земљама нема ни у приближно великом обиму.

ПСС: Позоришта у Београду се већ дуже од деценију далеко популарнија од биоскопа нпр, 4-5 највећих су константно пуна, финансијски одржива а да си посетилац истих знао би колико је тешко доћи до карата за многе представе.

ПССС :) : Београд је чак и у најгрђе време санкција и врхунца турбофолка имао јаку алтернативну сцену, омладину која слуша квалитетну музику па чак и публику која је привлачила неке тада непознате стране бендове који су после постали светски познати. Слично је и данас. Шабанлука ће увек бити с тим што ја не видим никакву озбиљну разлику између бибера и тамо неких елитних одреда, карлеуше и ники минаж и осталих глобално популарних дилетанта и домаћих шабана. А да одеш нпр у Загреб видео би где се турбо фолк скрасио.
 
direktor":2vl5cprm je napisao(la):
Kakve sad veze ima politikin zabavnik

Gospodin Алексеј ubacuje "patriotski" angažovane tekstove iz pomenute novine u ovu diskusiju. Veza je ta što "Večernje Novosti" sprovode banalnu ideološku kampanju razotkrivanja zavere protiv Srba i Srbije. Pre dva dana je na tapetu bio strip iz "Politikinog zabavnika" kao dokaz belosvetske zavere, a pre nedelju dana je dokaz iste zavere što svi ne pišu ćirilicom. Ovaj forum izuzetno cenim što diskusije nisu banalne, već civilizovane i kulturne. Upotreba ideoloških ili kvazinacionalnih propagandnih pamfleta ne priliči tome.
 
И да закључим и заувек се искључим са целе ове секције Беобилда која ме тако с времена на време запрепасти изопаченим ставовима на које наиђем овде.

Идентитет се негује чувањем културе, дакле писма.
 
Delija":30hhi0ki je napisao(la):
Felix":30hhi0ki je napisao(la):
@Delija, nacionalni identitet se ne čuva širenjem histerije o navodnoj ugroženosti ćirilice. To je samo slika i prilika krize nacionalnog identiteta savremenog srpskog društva gde se šuma ne vidi od par stabala. I to nema veze sa odnosnom ćirilice i latinice. A ćirilična histerija je dovela do toga da u jednom trenutku srpska prestonica nema table ulica na latiničnom pismu što znači da putniku namerniku koji dođe u tvoj grad uskraćuješ najosnovniju informaciju o tome gde se nalazi. To se zove nekultura komunikacije.
Као прво, ја никакву хистерију не ширим. Само сам реаговао на шовинистичке испаде на овој теми.

Ка друго, затирање ћирилице заслужује много јачу реакцију од хистерије. Срби у Србији не могу ни документа да изваде на свом писму. Србија је опо уставу држава српког народа и осталих грађана а у њој се поштују свачија права сем орава српксог народа.

Као треће брале:

Zemlja ima više kladionica, kockarnica i pekara nego knjižara, biblioteka, galerija i pozorišta. Knjige se čitaju na nivou statističke greške. Pozorište se posećuje samo ako karte dele za džaba (a inače koštaju manje nego jedan izlazak u kafić). Bastardizovana otomanska muzika se predstavlja kao srpsko etno nasleđe. Mi smo suočeni za ozbiljnom kulturnom regresijom.

Ко то шири хистерију? :laugh:

А после овога не могу да се не запитам чему ова твоја демагогија и оптуживање за нешто с чиме си се ти бавио одмах у следећој реченици? Надам се да је случајно.

ПС: Скоро сваки образовани странац који посети Београд примети огороман број књижара и библиотека по центру града, тржним центрима, уличним оридавцима књига...И примети каоо тога по њиховим земљама нема ни у приближно великом обиму.

ПСС: Позоришта у Београду се већ дуже од деценију далеко популарнија од биоскопа нпр, 4-5 највећих су константно пуна, финансијски одржива а да си посетилац истих знао би колико је тешко доћи до карата за многе представе.

ПССС :) : Београд је чак и у најгрђе време санкција и врхунца турбофолка имао јаку алтернативну сцену, омладину која слуша квалитетну музику па чак и публику која је привлачила неке тада непознате светске бендове који су после постали светски познати. Слично је и данас. Шабанлука ће увек бити с тим што ја не видим никакву озбиљну разлику између бибера и тамо неких елитних одреда, карлеуше и ники минаж и осталих глобално популарних диклетанатат и домаћих шабана. А да одеш нпр у Загреб видео би где се турбо фолк скрасио.

Opaska o histeriji je generalni utisak koji se nije odnosio lično na tebe, već na klimu koja je stvorena u društvu. Ali u tvom odgovoru ima elemenata koji mi daju za pravo da imam takav utisak. A voleo bih da nisam u pravu.

Premisa 1: U Srbiji se poštuju prava svih naroda sem srpskog naroda. Ovo ne zvuči histerično :violina: ? Zamolio bih te za argumentaciju te premise, jer nisam primetio da su meni kao Srbinu i građaninu ove zemlje ugrožena bilo koja prava ili da sam građanin drugog reda. Koja tebi jesu?

Premisa 2: Ovde ni dokumenta ne mogu da se izvade na svom pismu. Koja dokumenta ti nisi dobio na svom pismu? :violina: Zakon je vrlo jasan o upotrebi službenog jezika i pisma, nisam primetio da se ijedan organ lokalne samouprave ili državnih organa ponaša suprotno tome. Ti jesi?

Premisa 3: "Obrazovani stranci su fascinirani brojem knjižara". Koliko je knjižara u odnosu na broj kockarnica i kladionica? Stranac može da bude i iz neke vukoje*******ine pa da bude fasciniran što imamo asflatirane puteve. U odnosu na koju prestonicu imamo više knjižara? Opet premisa bez argumentacije. Zbog posla srećem sa puno sveta mlađe i srednje generacije i prilično sam iznenađen stepenom onih koji "sumljaju", brkaju "jel" i "jer" i helikoptere nazivaju "helihopterima".

Što se teze o popularnosti pozorišta u odnosu na bioskop tiče, u pravu si. Bioskopa u poslednjoj deceniji u Beogradu i nema, većina je otišla na doboš. Nema potrebe za ad hominem napadima batice ko ide manje i više u pozorište, kome je manji a kome je veći :vops:

Slažem se za alternativnu scenu u Bg, ali to nema veze sa temom ćirilice i krize nacionalnog identiteta. Znaš i sam da ta scena nikada nije pripadala nacionalnom miljeu, niti ima takve ambicije.
 
Pa na ranijim stranama ove teme covjek je morao da se proglasi za nacjonalnu manjinu kako bi dobio pasos na cirilici frka se cijela podigla oko toga to ti je promaklo
 
Алексеј":2aoy453t je napisao(la):
...Немам ништа са политиком и молим да моје коментаре не повезујете са политичким личностима, јер ме то не занима- уопште...
Stvarno?
 
direktor":sn5ms8fo je napisao(la):
Pa na ranijim stranama ove teme covjek je morao da se proglasi za nacjonalnu manjinu kako bi dobio pasos na cirilici frka se cijela podigla oko toga to ti je promaklo

Upravo gledam u svoj pasoš: Na koricama piše РЕПУБЛИКА СРБИЈА и ПАСОШ. Na stranici lični podaci sve rubrike ispisane su na srpskom jeziku ćirilicom, a na latinici su naslovi engleski i francuski.

Tužno je što neki brkaju pojam kulture i pisma.

Po toj logici svi Srbi koji su pisali latinicom nisu deo srpskog nasleđa ukljujući Nikolu Teslu. Isto kao što smo kroz istoriju odrekli Srba drugih veroispovesti.
 
"Не узимам све за истинито што пишу, а за ћирилицу не нарочито, зато што се не слажем са тим, а не зато што ме је неко убедио, наредио, приморао."

Да си, felix, прочитао ову моју реченицу, коју си цитирао, видео би да нема потребе да сумњаш у мене и моје ставове. Збиља не верујем у сваку написану реч, а посебно не када је ћирилица у питању, јер имам прилично изоштрене и јасне ставове у вези ње. Не мислиш ваљда да би ми неки површни новинар из дневног листа наметнуо став о нечему што знам много боље од њега?
ПС- Сматрам да си из најбоље намере ословио ме са "господин". Ако је тако, то показује да си васпитана и цивилизована особа, али нема потребе за тим, јер ипак је ово обичан форум. А и не прија ми то овде, јер ме тако ословљавају на послу.
 
А шта пише када отвориш пасош, како су ти исписани име и презиме и остали подаци? Да ли је и теби исписано на другом, равноправном писму, као и у остала 4 милиона пасоша у Републици Србији? Да ли у Правопису из 2010. пише да су два писма равноправна? Зашто онда нема онда оног првог писма, које се само 9 векова више користило од другог? Да ли та верзија латинице олакшава читање страним цариницима? Хрватским и словеначким сигурно, а осталима? Да ли је нормално да тражиш да ти подаци у возачкој и саобраћајној буду исписани ћирилицом иако се то подразумева (прочитати Правилник о возачким дозволама, члан 9. став 5. односно Правилник о регистрацији моторних и прикључних возила, члан 15.)?
 
Nisam zlonameran Aleksej. Pasoš je putni dokument koji koristiš prilikom odlaska u inostranstvo. Stoga lični podaci moraju da budu prikazani pismom koje je razumljivo svakom pograničnom službeniku u svetu. Šta je poenta ispisivanja ličnih podataka ćirilicom u dokumentu koji nije namenjen za upotrebu u Srbiji? Vozačke i saobraćajne dozvole ne koristiš samo kada se voziš po Srbiji, već i u inostranstvu. Kao i pasoš one podležu kontroli inostrane policije ili carine. Stoga nema logike da budu ispisane na pismu koje je razumljivo samo na lokalu.
 
Pa valjda je upravo cip na tom pasosu omogucio da se oni citaju elektronski a da moze u istom ime biti i na klinastom pismu
 
Све си то лепо написао, али коју то латиницу сви страни службеници знају? Да ли им је позната латиница са дијакритицима? Како је онда регулисано у Русији и Бугарској, кад су они за разлику од нас сиромашни- имају само једно писмо? Ако већ нагињеш ка томе да се исписује латиницом, постоји нешто што се зове транслитерација, што гарантујем да не зна огроман број људи који тврди да смо богати зато што имамо два писма везана за један језик и што смо као такви једини у свету.
Овде је много било приче о практичности и олакшавању странцима и причаћемо још о томе ако треба, али зашто службеници полицијских управа не испоштују грађане ове државе, ваљда смо битнији од странаца? Ако не због писма (ко још то гледа), онда због горе наведених чланова правилника који децидно одређују како би требало радити. Те правилнике је неко написао да би их читали и поштовали ваљда, а не да би их бахати службеници користили да у њима завију бурек.
Да ли мислиш да је одрицање од наших учених људи то што ћемо њихове радове и дела штампати ћирилицом? Моје мишљење је да није. Ни напуштањем ћирилице не би се одрекли оних који су стварали на њој, али би смо се одрекли неких круцијалних ствари, нечег на чијим коренима се развијала српска култура кроз векове. Замисли колико губимо напуштањем ћирилице- Клајнова замисао и жеља. Дан када се Срби буду одрекли ћирилице, одрећи ће се и себе.
 
Пасош ЈЕСТЕ намењен и за употребу у Србији. Може се користити у СВИМ ситуацијама и на свим местима у СРБИЈИ као средство идентификације уместо личне карте. Прошлог лета сам загубио своју личну карту и без икаквих проблема сам подизао новац у банкама уз свој пасош и користио га више од два месеца у свим другим ситуацијама уместо ње.
Затим, пре него што се изађе из Србије, прво га прегледају СРПСКИ цариници, а то је У Србији, зар не? Зашто СРПСКИ цариник мора да чита наше личне податке ИСКЉУЧИВО на НЕСЛУЖБЕНОМ језику? Чему та искључивост, и та нетрпељивост према основној, подразумеваној варијанти српског језика? А, образац документа је подразумева! А, неко је, упркос томе, искључио њен упис. Хм, ипак ту има нешто сумњиво, зар не?

Мислим да се овде нико не залаже за то да пасош и други споменути документи имају уписане личне податке само ћирилицом. Оно што ја желим јесте да ми подаци буду прво уписани као у изводима из матичних књига и у личној карти, а онда и романизовани према правилима у ЕУ, која већ постоје. Дакле, да ми пасош буде као што је бугарски, руски, грчки, кинески, арапски и други пасоши, с подацима ПРВО на матерњем језику, а ОНДА у складу с међународним прописима и у облику који је међународно читљив. Образац пасоша нам је већ такав, само што неко из неког разлога није предвидео да нам се у пасош (и друга споменута документа) унесу лични подаци и у изворном облику, као што је обрасцем предвиђено. З а ш т о ?

Како се могу, ако то затреба, сравнити лични подаци из нашег пасоша с личном картом, кад уопште не личе? Свако би могао да сравни две исте речи и на арапском и кинеском језику само по њиховом изгледу, иако не зна ни та писма, ни те језике. Али, како то да уради с нашим пасошем/саобраћајном/возачком дозволом кад у њима НЕМА оног облика који је у личној карти.

Да би то било јасније, како би један обичан службеник (поште, банке, полиције, хотела) у дубокој провинцији неке арапске земље, или то исто у Кини, могао да прочита име власника арапског/кинеског пасоша, који је загубио своју личну карту попут мене, ако би у њему подаци били само на латиници? Не мора свако да зна латиницу, и не зна је. Срећом по њих, њихови пасоши сви ИМАЈУ личне податке и на домаћем језику, па је то само замишљена ситуација.
Али, зашто то немамо САМО ми?
 
@Direktor, a šta ćeš na graničnom prelazu gde ne postoji čitač kartice? Ne koriste svi tu tehnologiju.

@Aleksej, s obzirom da je u Srbiji latinica takođe pismo koje je regulisano zakonom za razliku od Bugarske ili Rusije transliteracija je suvišna i izgledala bi nakaradno. Stojko Stojković piše Stoyko Stoykovich. Imena ne transliteruju ni Slovenci, ni Česi, ni Slovaci ni Hrvati. Uzgred, da li ti je poznato da je pasoš koji si dobijao u Beogradu pre Drugog svetskog rata sa potpisom kralja Aleksandra I bio kompletno izrađivan i latinicom? Ne možeš porediti našu i Bugarsku tradiciju.

@Saša, pasoš je kao što mu samo ime kaže putna isprava, dakle kada se krećeš van granica matične zemlje. To što može alternativno da se koristi kao lična isprava je u redu, ali mu to nije namena. Možeš i vozačku dozvolu da koristiš kao alternativni dokument za dokaz identiteta pa nikom ništa.

Tvoje pitanje je sasvim na mestu, ali odgovor nema veze sa nekakvim teorijama zavere. U ovoj zemlji je sve improvizacija, pogovoto u onim institucijama koje su iz političkih i drugih razloga ostale zatvorene i nereformisane. MUP nije raspisao ni konkurs za izgled ličnih i putnih dokumenata ni registarskih tablica pa smo dobili ovu cirkusku i ružnu ličnu kartu (koja je na ćirilici sa nadrobljenim engleskim prevodima bez ikakve logike), besmislene registarske tablice sa izmešanim pismima kao da smo neka vukoje*******ina iz ex SSSR-a a ne zemlja sa najdužom državotvornom tradicijom u regionu nekadašnje Juge.

Evo kako je izgledao naš pasoš u vreme kraljevine. Tada se pravila jasna razlika između dokumenata za međunarodnu i domaću upotrebu.

aj_9_iovo1_08_3b_s_no2.jpg


Ovde je i ćirilična verzija. Obratite pažnju. Sve je ispisano i latinicom, a nosilac isprave se potpisivao i ćirilicom i latinicom.
http://www.kupujemprodajem.com/Pasos-Kr ... -oglas.htm
 
Felix":2km1x7l9 je napisao(la):
@Saša, pasoš je kao što mu samo ime kaže putna isprava, dakle kada se krećeš van granica matične zemlje. To što može alternativno da se koristi kao lična isprava je u redu, ali mu to nije namena.
Tvoje pitanje je sasvim na mestu, ali odgovor nema veze sa nekakvim teorijama zavere. U ovoj zemlji je sve improvizacija, pogovoto u onim institucijama koje su iz političkih i drugih razloga ostale zatvorene i nereformisane.
Evo kako je izgledao naš pasoš u vreme kraljevine.
Ovde je i ćirilična verzija. Obratite pažnju. Sve je ispisano i latinicom, a nosilac isprave se potpisivao i ćirilicom i latinicom.
http://www.kupujemprodajem.com/Pasos-Kr ... -oglas.htm


Пасош јесте путна исправа, али није САМО путна исправа. По позитивним прописима може да служи и као средство личне идентификације. Дакле, и то му ЈЕСТЕ намена.

Наравно да није теорија завере, већ историја, истина. Пренећу део онога што сам писао на 36. страници ове теме:

Треба знати понешто о нашој новијој историји када се озбиљно говори о овоме. Више десетина година је у Србији било политички неприкладно (чак и опасно), и друштвено непожељно, говорити добро о ћирилици, писати ћирилицом, бранити је. Није латиница однела превагу у многим областима јавне употребе у Србији због свог квалитета, супериорности или магичних предности над ћирилицом, већ због деценијама дугог политичко-идеолошког насиља, мање или више суптилног или грубог наметања, и систематског ружења и искључивања ћирилице из употребе.

Ја већи део свог живота нисам имао НИЈЕДАН лични документ на свом матерњем језику - српском, већ на франкештајновском српскохрватском који је, гле чуда, увек и искључиво подразумевао латиницу! Лична карта, возачка, саобраћајна, војна књижица, изводи из матичних књига ... А то се, занимљиво, водило под - равноправност писама!
И, грађани су веровали да су писма равноправна, иако је телевизија била латинична, књиге све више све време штампане латиницом, новине исто тако, а натписи, путокази, фирме све време мењани на латиницу ... Не - равноправно, и једно и друго, већ је ћирилица скидана и укидана, а постављана и увођена само латиница.

Када су људи убеђени да су писма равноправна - упркос ономе што виде својим очима, упркос томе што се јавно шиканирају они који говоре јавно о прогону ћирилице (познати случај сликара Милића од Мачве), а они који стидљиво и између редова пишу о насиљу над језиком и писмом (нпр. књижевник Драгиша Витошевић) то ипак морају да штампају латиницом (нико јавно и експлицитно не забрањује ћирилицу, али, ајде, усуди се!) - онда је то иста врста слепила која је "видела" да је тадашња Југославија с доживотним председником, једнопартијским политичким системом, тзв. друштвеном својином над привредом и осталим генијалним измишљотинама - најбоља, најслободнија и најправеднија држава на свету.


Слажем се да је превише тога у овој држави импровизација, последица нестручности и незнања. Али, кад је реч о ћирилици, ту није било импровизације, ту је сасвим јасно свакоме ко није идеолошки заслепљен и ко познаје савремену историју, да је реч о њеном систематском потискивању и искључивању из употребе. Данас су на снази последице тога, и, иако је ситуација боља (у понечему и знатно боља), наведени примери с документима и регистарским таблицама су добар пример џепова у систему који се држе исте заостале идеологије и политике и/или упорних покушаја да латиница опстане по сваку цену, чак и када је коначан резултат крајње необичан или непрактичан.

Хвала за слику пасоша Краљевине Југославије. За такав пасош се, с нужним прилагођавањем тамо где треба, ја залажем данас!
Ако се још тада примењивао стандард (домаћи језик и у свему, паралелно, међународни језик дипломатије, који је тада био француски) који непромењен користе и данас практично у целом свету државе с нелатиничним језицима, онда НИЈЕ импровизација што је из наших савремених пасоша избачен домаћи језик, већ јасна, чиста намера. Имали су одличан домаћи узор од пре Другог светског рата, и бројне савремене међународне узоре, а определили су се за необично, нестандардно, непрактично решење, на штету српског језика. Као што су за регистрације имали одличне, веома практичне примере из више околних земаља, али нису ниједан од њих применили.
Не, није то импровизација ... То је веома, веома препознатљива политика.
 
Ko su ti ljudi iz senke? Grešiš prijatelju. Prepoznatljiva politika zahteva određen intelektualni napor neke grupe ljudi. Tako nešto ne postoji u slučaju javašluka u toj navedenoj instituciji. Nego se odluke prepuštaju nekompetentnim ćatama i inerciji.

Istina je stvar interpretacije. Kažeš da je srpskohrvatski jezik frankenštajn tvorevina. Možda i jeste, ali nemoj da zaboraviš da je to tvorevina naših dedova i pradedova, nešto što je svojom voljom kreirala Srbija iz političkih, južnoslovenskih, geografskih i drugih ambicija. Dakle to je deo našeg nasleđa svidelo se to nekome ili ne. Ne možeš to naprosto da izbrišeš gumicom samo zato što ti se ne sviđa. Suštinski je mala razlika između politike južnoslovenstva na čijim krilima je Kraljevina Srbija stvorila Jugoslaviju i bratstva i jedinstva za vreme Tita. Druga ideološka oblanda, ali su osnove bile prilično slične.

Želje da stvorimo Jugoslaviju imala je svoju cenu i svoje posledice. Da li je to bilo najbolje rešenje za Srbiju ili nije, to je stvar za raspravu. Ali to su istorijske činjenice i to je danas deo našeg nacionalnog nasleđa i kulturnog identiteta.

Mene nervira druga stvar. A to je što ne postoje konkursi za sve oblike javne komunikacije i javnih dokumenata. Britanska železnica na javnom konkursu raspiše tender za font koji će koristiti na svim stanicama. Ili Norvežani raspišu konkurs za novi izgled pasoša ili novčanica. Tako najprestižniji dizajneri učestvuju u stvaranju kulture javne komunikacije jedne nacije. Mi tu kulturu na žalost još uvek uopšte nemamo…i to nije nikakva zavera nego klasičan javašluk i nemar.


Evo norveškog pasoša.

392992fa3d2d669e766d72a57a6ea38e.jpg
 
Felix":3vvvkl4o je napisao(la):
Ko su ti ljudi iz senke?

Па, исти или слични онима који на разним форумима не виде чињенице и истину ни када им се оне нацртају, ни када се упуте на чланке и изворе где могу да прочитају нешто о ономе што не знају, и који би, да су на месту ових који су у позицији да нам и даље потурају лоша решења, радили то исто.

Јер, пошто истинита историја и критички погледи на савременост нису више толико недоступни, ипак су посреди идеолошко слепило и, што јес-јес, интелектуална лењост, у дражесној комбинацији с нашом ноторичном менталитетском задртошћу и ниским културним и цивилизацијским нивоом.

Чињеница је (!) да је југословенска идеологија још жива и здрава у главама доста Срба, а нарочито југословенска језичка идеологија. Зато они који доносе споменута лоша решења не импровизују - они су стварно убеђени да је латиница у свему боља, да је ћирилица застарела и непотребна, да њено коришћење заступају зли националисти и шовинисти који немају појма ни о чему ...

Па, питајте неког полуписменог сељака на пијаци зашто је написао полуписменом латиницом рекламу за своје производе, и најчешће ће рећи да је то "због странаца", или "због Словенаца и Хрвата". Такве одговоре ја добијам! А човек је из најсрпскијег српског краја где се никад није писало латиницом, и на пијаци је где замишљени странац, Словенац или Хрват наиђе једном годишње, а и тaj je обично наклоњен ћирилици и хоће да је научи.

И, шта је то до слепило, идеологија забијена као ексером у чело после чега не знате више ни како се зовете?
 
За 60 година ће потомци скенирати путне исправе и возачке документе свих оних који су пристали да им подаци буду исписани другим писмом и закључак ће бити да 99,986% српских држављана има документ на "нашој" латиници. И рећи ће да је то доказ да смо ми још тада били држава која се чврсто одлучила да јој латиница буде основно писмо и што би они тада чували ћирилицу кад су је дедови напустили. А права истина је да су је напустили дедови који издавали документа и који нису читали правилнике, а примали плате, а неки нису умели да на тастатури притисну "Alt+Shift". То је то културно богатство двоазбучја.
 
Delija":2bfp7ady je napisao(la):
Drakche":2bfp7ady je napisao(la):
Govor mrznje, ksenofobija, indoktrinacija, primitivizam.. su termini kojima se karakterisu ljudi koji su zadojeni nacionalnim sovinizmom.
Па да и зато је Радакс испољавајући 1/1 шовинистички став према Русији заслужио такве епитете. А ти имаш пуно право да себе не сматраш припадником било којег народа, па ни српског али немаш право да припадност неком народу сматраш увредом и понижавањем појединаца. У осталом, барем 95% од преко 6 милијарди становника ове планете себе сматра припадником неког народа, племена, заједнице а управо је тај осећај припадности српски народ спасио од нестанка под османском а потом и немачко-угарском тиранијом.

А чак и да себе сматраш наднационалним мегацаром (а тако ми делује) постоји и друга интерпретација коју чак ни твој пренаглашени его не може да оспори:

Осећај припадности заједници истог језика, културе, обичаја, животних навика и пребивалишта је помогао тој заједници да очува исте те своје особине и вредности пред изовима историје а самим тим и опстанак појединаца унутар те заједнице без угрожавња онога што они сматрају својим идентитетом.

Naravno da svako ima pravo da sebe naziva pripadnikom jednog naroda, kao sto vecina i cini, bilo rasno ili kulturoloski.
Na drzavnom novou pak , ako np. govori neki zvanicnik kao sto je predsednik drzave, kada se kaze "narod" to deluje iskljucivo, i da, zasita zvuci kao da smo neka skupina koja je jednomisleci organizam u poredjenju sa jednostavnim i zvanicim pojmom "gradjani Srbije" - koji je za pojedinca dostojanstveniji, politicki i nacionalno neutralniji.
"Narodom" se moze manipilisati, moze se lako stvrpati u jednu vrecu, kao sto se i radi, gradjaninom ne bas.
Ne samo kada kazu drzavni zvanicnici, vec i uticajni ljudi kao sto su knjizevnici itd. pa hijerarhijski sve do ovog foruma.

Srbi su sacuvali svoj identitet za vreme osmanlija kroz jezik, folklor i religiju (ne pismo). Pitanje je koliko smo "sacuvali" ako se uporedimo sa vremenom pre osmanlija, dakle srednjiv vekom, odnosno vremenom pre prosvetiteljstva kada je pojam "naroda" ili "nacije" tek poceo nesto da znaci. Ono sto je najvrednije ocuvano je verovatno hriscanstvo (bilo da je pravoslavlje ili da smo katolici), a to nema veze sa nacionalnim identitetom koliko sa odredjenim mentalnim sklopom u pogledu odnosu prema svetu i prema nama samima, posto je vreme pokazalo da hriscanskim zemljama demokratija vise odgovara i nekako "prirodnije" lezi. Vise se ceni pojedinac i njegove ljudske potrebe i prava, dok se od "naroda" ocekuje vise zrtvovanja radi nekih visih ciljeva, sto je veoma politicki i ideoloski obojeno, kao u vodecim islamskim zemljama danasnjice.

Danasnje doba u Srbiji se bas ne moze porediti sa osmanlijskim, svako vreme ima svoje, ne moze se reci da danas moramo da sacuvamo nacionalni identitet radi opstanka, pre ce biti da nas to vise koci u razvitku, nego sto pomaze kao za vreme osmanlija. Ako pomisljas na teritorije (Kosovo i drugi delovi Srbije koji se potencijalno mogu odvojiti) to jeste i dalje na klimavim nogama bas zbog te ideje o jednom narodu - jednoj drzavi. Nije se moderna Nemacka ujedinila u veliku Nemacku zato sto je nacionalna (to ju je samo razorilo), vec zato sto je ekonomski jaka i demokratska, pa naravno da ce svako hteti da bude deo nje ili da tamo zivi. Mi konstantno imamo to uverenje da mozemo vanvremenski da postojima o da se odrzimo, a istina je da nam takav nacin razmisljanja donosi samo izolaciju i zelju drugih pa i nas samih da se odvojimo od takve drzave i takvog "naroda".

Jos bih da opet skrenem paznju da ja nikad nikog licno ne karakterisem epitetima ("imas prenaglasen ego, megacar" ili gore), a to mi ljudi s kojima ne delim neke stavove ovde non stop rade - da sam ovakav ili onakav. Bilo bi korektnije reci (onako kako se ja trudim da cinim) "ako tako mislis imas prenaglasen ego" ili "takve stavove imaju ljudi sa prenaglasenim egom" itd.
Ja ne zelim ovde nikog da uvredim, pogotovu ne licno, ali ako se neko tako oseti/prepozna zbog neceg sto sam ja izneo sta ja tu mogu...
 
@Drakche
'Narodom se moze manipulisati' ???
Jel, stvarno?
A 'gradjanima' ne moze???

Opet nesto novo za mene...
 
"Nepisani standardi", "Vukajlija" (tj brza pretraga na Google-u) kao argument, u prvom predstavljanju navodne teškoće pri čitanju na "stranom jeziku", nekakva skrivena istorija, plaćenici, sada i "ljudi iz senke"...puno logoreje, a sve to u mirnom, tonu lepog vaspitanja, kao i neki političari koji su se nedavno istuširali i presvukli.
Slika i prilika kvaziinteletualca opsednutih političkim motivima.
 
Vrh