Држава је увела два равноправна писма као политички компромис са два братска народа. Иако је српски народ ослободио комшије и створио заједничку државу, каснији низ компромиса је рецимо доказ да Србија није "окупирала" те народе како тврде њихови уџбеници из историје. У сваком случају, равноправност писама је важила на целој територији Југославије па је ипак после распада државе, само код нас је тај компромос остао ... Да ли се можда Македонци лошије сналазе са светом од нас? Бугари? Руси? Грци? Кинези? Јапанци? ....Felix":ibye4j69 je napisao(la):@Stf, ako te zanima koju to istoriju "ćirilićari" pokušavaju da obrišu dovoljno je da pogledaš postove našeg sagovornika Delije. Selektivno sagledavanje istorije koji pojavu latinice u Srbiji stavlja u kontekst represije i okupacije. Čovek ne primećuje istorijsku činjenicu da Srbija kao državni entitet ima duži istorijski kontinuitet u zajedničkoj zemlji sa dva ravnopravna pisma nego kao samostalna zemlja sa jednim pismom. Pri tome tu i takvu zajedničku zemlju je stvorio srpski narod. To objašnjava odakle latinica i dalje u Srbiji a ne zato što je doneo okupator.
Живимо изгледа у различитој земљи. Број фонтова у ширем јавном оптицају је крајње сиромашан и на ћирилици и на латиници. Документација, дописи, документа, било да су на латиници или ћирилици раде се у само пар фонтова: Times New Roman, Arial, Cambria, Calibri и то је то. Ни на латиници у јавној употреби немаш ништа већи број фонтова, нити су нека графичка лепота. А рецимо, од кад су "кафане" постале ин, иброј ћириличнх фонтова је доста проширен врло допадљивим решењима. Типографија је заиста елегантна.Felix":ibye4j69 je napisao(la):To što ti u svojoj privatnoj kolekciji imaš 1100 fontova ćirilice nema veze sa ovom temom. Broj tipografskih rešenja ćirilice u javnoj upotrebi je ekstremno ograničen i skroman. Čudi me da neko ko se bavi grafičkim dizajnom to ne primećuje.
Саша":8r3y60by je napisao(la):As simple as that
Заборавимо на тренутак на историју, географију, осећања и своје двориште.
Имамо два писма у српском језику.
У једном тренутку ћемо морати да бирамо између та два за СРПСКИ језик. Тај избор никако не искључује знање других језика и писама и њихово коришћење. Ради се само о званичном српском језику, o норми.
Имате три секунде да направите избор.
Држава је увела два равноправна писма као политички компромис са два братска народа. Иако је српски народ ослободио комшије и створио заједничку државу, каснији низ компромиса је рецимо доказ да Србија није "окупирала" те народе како тврде њихови уџбеници из историје. У сваком случају, равноправност писама је важила на целој територији Југославије па је ипак после распада државе, само код нас је тај компромос остао ... Да ли се можда Македонци лошије сналазе са светом од нас? Бугари? Руси? Грци? Кинези? Јапанци? ....
Опет, Делија је у праву, а Директор је постављао и фотодоказе да је за време окупација ћирилица насилно забрањивана и наметана латиница иако су писма била равноправна….
Живимо изгледа у различитој земљи. Број фонтова у ширем јавном оптицају је крајње сиромашан и на ћирилици и на латиници. Документација, дописи, документа, било да су на латиници или ћирилици раде се у само пар фонтова: Times New Roman, Arial, Cambria, Calibri и то је то. Ни на латиници у јавној употреби немаш ништа већи број фонтова, нити су нека графичка лепота. А рецимо, од кад су "кафане" постале ин, иброј ћириличнх фонтова је доста проширен врло допадљивим решењима. Типографија је заиста елегантна.