Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Isti lik je za IDJ muziku - koja postoji jedva 10 godina - tvrdio kako je ona ravnopravan element srpske (muzicke) kulture a ovamo kao latinica koja je u upotrebi u Srbiju preko 100 godina.

I ostali argumenti isto deluju u fazonu "ne zanima me sto 2/3 naroda nesto koristi, u Srbiji to nece proci!" Zaludna druzina, nema ni svrhe raspravljati se s zgubidanima koji u ovom trenutku i u ovim okolnostima nemaju pametnija posla nego da mere ko je veci cirilofanatik.
 
Problem je što ne mogu da je koristim u službenoj upotrebi, tj. ukinuto mi je pravo izbora, problem je što neki teže da se latinica ukine i u javnoj upotrebi, iako, kao što kažeš 95% ljudi je normalno koristi. Iz toga valjda sledi da je 5% ostrašćenih "boraca za tradicionalne vrednosti" dalo sebi za pravo da nama određuje kojim pismom se piše srpski jezik?!
Ово и јесте првенствено вредносно питање али не избора између традиционалних вредности и слободе избора, већ најчешће између традиционалних вредности и личног комфора, као и између "Србије на Истоку и Југу" и "Србије на Западу". Код тихе већине обичног народа је углавном ово прво, а код веома бучне, острашћене и видљиве мањине је најчешће и прво и друго.
 
Problem je što ne mogu da je koristim u službenoj upotrebi, tj. ukinuto mi je pravo izbora, problem je što neki teže da se latinica ukine i u javnoj upotrebi, iako, kao što kažeš 95% ljudi je normalno koristi. Iz toga valjda sledi da je 5% ostrašćenih "boraca za tradicionalne vrednosti" dalo sebi za pravo da nama određuje kojim pismom se piše srpski jezik?!
Чудно. Јер ја имам супротно искуство. Мени у пасош нису дозволили да ми име и презиме напишу ћирилицом већ је написан латиницом. Ћирилицом у пасошу је име написано -на прсте једне руке да избројиш, и то зато јер су се тим питањем бавили месецима и истеривали своја права до краја.

Тако да то "не могу да је користим у службеној употреби" једностанвно није истина. То што су, коначно почели формуларе да издају ћирилицом, управо 95% људи што због инерције што због боле-ме-уши попуњавају латиницом нећу коментарисати.
 
Problem je što ne mogu da je koristim u službenoj upotrebi, tj. ukinuto mi je pravo izbora, problem je što neki teže da se latinica ukine i u javnoj upotrebi, iako, kao što kažeš 95% ljudi je normalno koristi. Iz toga valjda sledi da je 5% ostrašćenih "boraca za tradicionalne vrednosti" dalo sebi za pravo da nama određuje kojim pismom se piše srpski jezik?!
Svakako ti misliš da na tome treba raditi, ali velika većina nas ne misli!
Argument da smo pre mrske Jugoslavije pisali ćirilicom i da je to deo istorije stoji, ali tvoj problem je što ti misliš da treba da se vratimo u to vreme. Niko ne može izbrisati našu istorijsku baštinu napisanu na ćirilici, ali treba priznati da postoji naša baština i na latinici, da se na latinici i dalje stvara i da to nije ništa loše. "Gajeva latinica", kako je pogrešno zoveš, nije bila deo ni hrvatske kulture i istorije, pa je onda postala... i pedesetak godina kasnije postala je i deo srpske kulture i istorije.
Srbi (a i svi ostali narodi) su kroz istoriju prihvatali nove stvari, u životu, nauci, ishrani, higijeni, religiji, kulturi... Zašto se ne boriš da se i sve to vrati na staro, jer je, jelte, tada sve bilo bolje i takva je tradicija?

То су добра и питања, али, на жалост, она су у овом времену нормална само у Србији и сличним земљама где се демократска култура и здрава представа о држави у великој мери изгубила, па људи питања слобода и права схватају махом егоцентрично и превише лично.

Оно што се демократски дефинише као стандард треба сви да поштују, уз свест да има оних којима то не одговара, али, с једне стране, они морају то да прихвате ради опште користи, а, с друге стране, уз постојање довољно простора за изражавање различитости.

Нигде не можете да се жалите што је светло на семафору које значи "Стани!" црвене боје, иако би по укусу многих било да оно буде неке друге боје. Ради опште користи, сви морају да прихвате да је баш црвено, и то се зове друштвени консензус преточен у законе и стандарде. Кад је тај пример по среди, то је тако и на међународном нивоу.

Ствар с писмом српског језика је у томе што оно друго писмо није спонтаном потребом дошло и примило се у њему, већ је - наметнуто у склопу пројекта стварања српскохрватског језика. Тако смо добили два писма у српском, с тајним планом, негде од краја четрдесетих година, да гајевица на дужи рок замени нашу азбуку.
То је у доброј мери успело, али, некако, по слому комунизма, грађани су почели да се освешћују и сазнају сопствену савремену историју, и држава је почела да враћа ствари у нормалу. Ипак су све културне установе у Србији - већ сам их наводио - искључиво на српском језику, исто је с нашом војском, полицијом, судством и свим другим државним системима. Враћен је српски у наша документа, и на саобраћајне путоказе и знакове, и све више у јавни живот - не идеално, али, ствари стоје МНОГО боље него пре само петнаестак година. Ту је и СПЦ као већинска црква у Србији, ту су наши споменици (сви, сем оних из времена комунизма), наша гробља, наше име на вратима, наш својеручни потпис ... Ту су практично сви наши писани историјски документи, рукописи, личнне преписке, тапије, крштенице ... до комунизма. Ја и даље не разумем како људи који славе српску славу, а по писму су католички православци, полу-конвертити, не виде да су оштром сукобу с Црквом у оквиру које славе свог свеца-заштитника.

Напомена - речи као што је "конвертит" користим ИСКЉУЧИВО у описном, никако у вредносном смислу. Оне не садрже осуду ни у најмањој мери. Немам ништа против конвертита било које врсте, право је свакога да промени у себи шта год хоће. Ја се бавим писмом нашег језика као државним и демократским питањем, уз свесрдно залагање за потпуно право сваког појединца на зајемчен личан избор у том погледу. Занима ме уређена држава која стоји на здравим ногама и цивилизацијским стандардима, која је уз то веома либерална у свим доменима људских права и начина испољавања.

Дакле, много је тога што пречи такав прелазак "на нову ствар", а наши грађани се све више освешћују у том погледу.
Чак и да је ствар с нашом азбуком пропала, а очигледно је да није, некако је у складу с културним и цивилизованим импулсом у себи борити се за њу догод та борба има смисла, као што би се борили за угрожену животињску или биљну врсту, за вредан део града под нападом бескрупулозних инвеститора, реку или шуму које хоће да бетонирају ... Запрепашћује ме неосетљивост с којом би се наши људи одрекли азбуке која је у свакој пори нашег живота, културе и државе. То грађани држава на вишем цивилизацијском и културном нивоу не би никад тако радили, па чувају чак и наоко бесмислене, застареле и превазиђене форме и обичаје, догод за њих имају смисла и неку корист од њих. Срби су, на жалост, доживели такав полом, такву темељну промену свести, такав прекид у државности, култури и цивилизованости у комунизму, да им одрицање од нормалности, краљевине, демократије, људских права, сопственог језика и писма - све дође лако. Опет, не осуђујем никога, покрет који се дочепао власти стицајем односа међу великим силама, масовним убиствима неистомишљеника, крађом имовине, понижавањем и пљачком сељака и сатирањем цркве, и учврстио се на ногама терором и укидањем демократије и цивилизације, одгајио је генерације својих конвертита, јањичара, како год хоћете, који нису имали другу свест о истини, себи, прошлости, савременом свету, сем оне која им је утиснута кроз систем.
С тим конвертитством се Србија још рве, очигледно.

Дакле, да завршим, начелно говорећи нема бољег и горег писма, има само то да на нивоу званичног, државног језика, на нивоу стандарда, морамо да имамо само једно од њих два. Историја, култура, цивилизовано понашање и обзири нас јасно упућују на једно од њих. И то је све.

Још једноставније - као државни стандард или Целзијус, или Фаренхајт, и да се тога сви придржавамо. Приватно - како ко хоће, Целзијус, Фаренхајт, Келвин, или нешто четврто, или пето. Као то што имамо званично квадратне метре и литре никоме не брани да говори у ралима, окама, хватима или некој другој јединици, али на званичном нивоу, ради опште користи и функционисања државе, користимо само метар и литар.
Тако имамо и државу, и слободу. Само да то остваримо и у језику.
 
Poslednja izmena:
Дајте мени 50 година апсолутне власти уз слања на голи оток све који се не слажу и да видите како ће за 50 година "демократска већина" да буде за српску ћирилицу

Изузетно је подмукло како су дојучерашњи тирани брже боље искористили либерализам и демократију да ретроактивно валидирају последице деценије своје страховладе и репресије
 
Ако некоме није битно којим писмом пише свој језик, како ја да схватим да је њему битно како изгледа нека зграда/улица/насеље/град, или, како се одржава општа хигијена града (отпаци, ђубре, жврљотине, замазаност и прљавштина)?
Potrudi se. Šta bi bilo da tvoj ker kenja na latinici, da li bi pokupio govance?
 
Poslednja izmena:
Nije on nista drugaciji od tih koje navodno kritikuje, to se moze videti i po postovima na drugim temama. Anarho liberal koji bi hapsio beskucnike i kaznjavao ljude koji ne stancuju decu. Isti je to narcisticko diktatorski mentalni sklop, samo prezentovan u slatkim oblandama. A mnogi predlozi, pored toga sto su bolesni, su mu cesto i nerealni, neizvodljivi.
 
Употреба ћирилице и гајевице

Најбољи тенисер на свету, интелигентан млађи човек, зналац више страних језика, живео је дуго у иностранству - нема никакве дилеме и изговоре, не стиди се, не мрзи га, добро зна ко је, како и шта ради, и како пише свој - матерњи језик:

1668976780073.png


(вечерас у Торину, у Италији, 20. новембра 2022. године)
 
Poslednja izmena:
Bravo za Novaka! Niko mu ne zamera što piše ćirilicom... ne postoji niko ko će ga zbog toga kritikovati, to je njegovo pravo! ..dok bi sa druge strane, da je pisao latinicom, sigurno dobio kritike od nekog dežurnog borca za "srpstvo".
 
Кад бациш ђубре а канту нико ти неће рећи ни слово. Кад бациш поред, наћи ће се бар један да пребаци.
 
Kad se prema ljudima odnosiš sa poštovanjem i ne ugrožavaš njihova prava, niko ti neće reći ni slovo. Ako ljudima kreneš da ugrožavaš prava i pokušavaš da ih pročistiš po svom zamišljenom modelu, naći će se neko ko će te prozvati pogrdnim imenom.
 
Шта су права? Није ли то тај замишљени модел?
 
Kad se prema ljudima odnosiš sa poštovanjem i ne ugrožavaš njihova prava, niko ti neće reći ni slovo. Ako ljudima kreneš da ugrožavaš prava i pokušavaš da ih pročistiš po svom zamišljenom modelu, naći će se neko ko će te prozvati pogrdnim imenom.
писати на писму које ти желиш при попуњавању државних образаца није људско право, у супротном би свако могао да тврди да су му угрожена права ако држава не прихвата њихово писање. По том принципу су Срби у Албанији или Руси у Немачкој угрожени што не могу да пишу на ћирилици (или Кинези у Америци, исти принцип)

Твоје људско право је да пишеш за себе како желиш али то не значи да је ико дужан да са тобом сарађује или комуницира на начин који теби одговара. Штета само што држава није још изричитија по овом питању и условљава све пројекте које финансира / субвенционише да буду на ћирилици ако њихови организатиори желе паре. Тако исто ако желиш паре из USAID или ЕУ фондова мораш да поштујеш стриктне критеријуме да би их добио, до најситнијих цревца у виду смерница за позиционирање њихових логотипа
 
Sta se desilo, ko ti danas prodrmao kavez?

Imaš ti debelu protekciju ovde za razliku od mene 😄 ali sreća je da mi se po idejama i načinu iskazivanja dopadaš, iako nismo uvek i 100% saglasni, pa mi je milo da te čitam... (sreća po mene)

Latinica je toliko prevaziđena da je postala dominantna. Phahaha.

E al ozbiljno sad, treba svi ovi forumski kvazi-rodoljubi da se ujedine i da naprave svoju stranku ili još bolje - svoj pokret.
Užice, Saša, Kailan i Earthmoving. Fantastična četvorka za preporod Srbije.

Dodaj tu i Prleta, nema razloga da se komentari koje pišeš ne odnose u potpunosti i na njega.

Zapravo, Kailana bih izuzeo da je kvazi rodoljub, a sa ostatkom se slažem...

Ja štampanim slovima pišem ćirilicu iz jednostavnog razloga, jer izgleda lepše, a pisanim latinicu jer takođe u mom rukopisu izgleda lepše od ćirilice...

Naravno da je dobro i bogatstvo imati oba pisma. I uopšte ne vidim problem u tome. Često i ne primetim šta čitam, tj. kojim je pismom nešto napisano... Da me pitaš - e ona anketa iz voza što je okačio na modernizaciji železnice... Je l' to bila latinica ili ćirilica, veruj mi da nemam pojma, ne sećam se iako samo je maločas okačio...

Potpuno periferno pitanje... Čitam sve i nikom ne zameram upotrebu ovog ili onog pisma...

писати на писму које ти желиш при попуњавању државних образаца није људско право, у супротном би свако могао да тврди да су му угрожена права ако држава не прихвата њихово писање.

Tu postoji neko nepisano pravilo da se formular popunjava pismom kojim je sačinjen... Ipak, najveća šteta je proizašla iz izbacivanja latinice iz Ustava RS kao ravnopravnog pisma... Onda bi bilo ustavno pravo a ovako je i mimo Ustava ostalo ljudsko pravo jer ja svoj srpski jezik pišem latinicom jer sam tako učio u školi i prihvatio kao ravnopravno pismo i ne može niko moj jezik i pismo da menja u mojim kasnim 30tim... Tako da je ljudsko pravo da opštim sa organima recimo državne uprave latinicom, a oni ako su dužni po novom Ustavu da mi odgovore ćirilicom, so be it.
 
@Noki da imam debelu protekciju ne bih jedan ili dva puta bio banovan sa celog foruma na nedelju dana i sa nekoliko tema na tri dana. 😋 Ali hvala na podrsci i lepim recima (ozbiljno).

Prleta nisam mesao zato sto je za razliku od nekih drugih ovde pokazao sposobnost razumevanja druge strane i sposobnost promene misljenja i pogleda (ako ne ovde, onda na drugim temama). Iz istog razloga i neke druge nisam mesao. A neke druge rado pominjem, jer su ponositi i radi da teraju inat po svaku cenu, pa im i ja vracam adekvatnim merama i nabijam im sopstvene kontradiktornosti i licemerja na nos.

S ostalim se slazem, i naravno da mogu da razumem da neko pise nekim pismom jer mu je lepse. Stavise, slazem se da od varijanti pisanih rukom, stampana cirilica mozda izgleda i najlepse. Ja cenim kada neko pise stampanom cirilicom jer za to treba vezbe i strpljenja. Nesto sto je tesko odrzati kada si u osnovnoj skoli izlozen pacijentima od predavaca koji ocekuju od ucenika da imaju daktilografske vestine, a to se posle prenosi i na srednju i na faks. Samo dok niko nikome ne namece da menja svoj rukopis, svoj potpis, svoja dokumenta i svoje navike zbog nekolicine fanatika koji u ova vremena nemaju bolja posla nego da silje penkala nad cirilicom i sami sebe tako ubedjuju da su neke patriote.
 
@Noki da imam debelu protekciju ne bih jedan ili dva puta bio banovan sa celog foruma na nedelju dana i sa nekoliko tema na tri dana. 😋 Ali hvala na podrsci i lepim recima (ozbiljno).

Prleta nisam mesao zato sto je za razliku od nekih drugih ovde pokazao sposobnost razumevanja druge strane i sposobnost promene misljenja i pogleda (ako ne ovde, onda na drugim temama). Iz istog razloga i neke druge nisam mesao. A neke druge rado pominjem, jer su ponositi i radi da teraju inat po svaku cenu, pa im i ja vracam adekvatnim merama i nabijam im sopstvene kontradiktornosti i licemerja na nos.

S ostalim se slazem, i naravno da mogu da razumem da neko pise nekim pismom jer mu je lepse. Stavise, slazem se da od varijanti pisanih rukom, stampana cirilica mozda izgleda i najlepse. Ja cenim kada neko pise stampanom cirilicom jer za to treba vezbe i strpljenja. Nesto sto je tesko odrzati kada si u osnovnoj skoli izlozen pacijentima od predavaca koji ocekuju od ucenika da imaju daktilografske vestine, a to se posle prenosi i na srednju i na faks. Samo dok niko nikome ne namece da menja svoj rukopis, svoj potpis, svoja dokumenta i svoje navike zbog nekolicine fanatika koji u ova vremena nemaju bolja posla nego da silje penkala nad cirilicom i sami sebe tako ubedjuju da su neke patriote.

Brate ja sam na 2 meseca bio banovan sa svega... a ne tako selektivno i kratkoročno kao ti 😄 Najgori sam od svih... a prva kazna, pa tako jaka... Kad bi preveli na rečnik krivičnog prava u rangu sam belivukove grupe, a ti sitna krađa, potrošnog inventara koji ti je slučajno u toku obavljanja forumskog posla došao pod ruku i tome slično 😆

Nema na čemu na podršci, podržao sam te još jače i iz srca pre 2 meseca al je Igor taj problematični post obrisao...

Al najjače mi je bilo kad mi je napisao " i dodatnih mesec dana zbog pravljenja duplog naloga..."

Dupla tura kazni... mislim se u sebi, nemoj tako jako Igore 😄 ni porote, ni suda, ni svedoka, ni veštaka za taj dupli nalog, ništa 😊

Al nema veze to je sve iza nas sada... Igor mi je sad poput najboljeg drugara...

Eto, za ovaj drugi boldovan deo, ja baš tako mislim o Kailanu da se može voditi dijalog, a za Prleta da je nepodnošljiv u svojoj isključivosti, al oko ostalog se slažemo...
 
Tu postoji neko nepisano pravilo da se formular popunjava pismom kojim je sačinjen... Ipak, najveća šteta je proizašla iz izbacivanja latinice iz Ustava RS kao ravnopravnog pisma... Onda bi bilo ustavno pravo a ovako je i mimo Ustava ostalo ljudsko pravo jer ja svoj srpski jezik pišem latinicom jer sam tako učio u školi i prihvatio kao ravnopravno pismo i ne može niko moj jezik i pismo da menja u mojim kasnim 30tim... Tako da je ljudsko pravo da opštim sa organima recimo državne uprave latinicom, a oni ako su dužni po novom Ustavu da mi odgovore ćirilicom, so be it.

Како ли су могли да мењају генерацијама описмењеним само на ћирилици силовањем латинице? :)

Или сматраш да је пробој латинице у српски језик био кршење људских права?

Измена Устава нема никакве везе са дефиницијом људских права јер људска права не долазе од политичара. Она просто јесу самодоказива и одређена рођењем. Мени не треба Устав да ми каже да имам право да ходам, бог ми је дао две здраве ноге и са њима то право. Једино што Устав или било који други правни орган може да уради јесте да ме спречи да ја своје право изражавам.

Што се тебе тиче ти можеш да државне формуларе попуњаваш и глагољицом, то је твоје право али то не значи да је твоје право да ти их државни орган прихвати као валидне. Свака комуникација захтева две стране и држава (као и фирма или обичан грађанин) имају право да одбију да комуницирају са тобом ако не желе. Мени се веровао или не десило да будем одбијен на тиндеру зато што пишем ћирилицом (са тим изричитим објашњењем) јер ме то чини "затуцаним националистом" па нисам сматрао да је икакво моје људско право тиме погажено.

Али да, свакако се компликује живот људи који су научени да пишу српскохрватском латиницом због чега треба потпуно укинути учење српскохрватске латинице у школама, ионако ће учити енглеску латиницу на часовима енглеског а њом ће сутра и да пишу на интернету
 
Pa već sada ne postoji srpshrvatska latinica. Ć je tj, č je ch... kod pojedinih klinaca ne znam ni da li bi znali kako da napišu nešto bez dva slova.
 
Како ли су могли да мењају генерацијама описмењеним само на ћирилици силовањем латинице? :)

Или сматраш да је пробој латинице у српски језик био кршење људских права?

Ako su ljudima u tom periodu, proboja latinice kako kažeš, zabranjivali da koriste ćirilicu ili da su recimo zahtevi prema organima republike Srbije morali da budu pisani latinicom ili odbijani ako su pisani ćirilicom, onda bih to smatrao kršenjem ljudskih prava, svakako.

Ljudi su naučeni ili naviknuti na jedno ili drugo. I to pismo mogu da koriste i tako opšte sa organima države do svoje smrti i ne mogu im biti odbijani zahtevi zbog toga.

Измена Устава нема никакве везе са дефиницијом људских права јер људска права не долазе од политичара. Она просто јесу самодоказива и одређена рођењем. Мени не треба Устав да ми каже да имам право да ходам, бог ми је дао две здраве ноге и са њима то право. Једино што Устав или било који други правни орган може да уради јесте да ме спречи да ја своје право изражавам.

To znam vrlo dobro. Nema potrebe da mi objasnjavaš ili približavaš prirodnopravnu teoriju... Da su univerzalno data, stiču se rođenjem, zakonodavac može samo da ih prepozna... Dobio sam svoju prvu 10tku iz Uvoda u pravo (Teorija države i prava) svojevremeno kod profesora Dragana Mitrovića...

Ako nešto nije prepoznato kao ustavno pravo, ne znači da nije i ljudsko pravo i ja baš o tome pričam u kontekstu latiničnog pisma i ti mi daš odgovor, tako što mi definišeš ljudska prava...

Што се тебе тиче ти можеш да државне формуларе попуњаваш и глагољицом, то је твоје право али то не значи да је твоје право да ти их државни орган прихвати као валидне. Свака комуникација захтева две стране и држава (као и фирма или обичан грађанин) имају право да одбију да комуницирају са тобом ако не желе. Мени се веровао или не десило да будем одбијен на тиндеру зато што пишем ћирилицом (са тим изричитим објашњењем) јер ме то чини "затуцаним националистом" па нисам сматрао да је икакво моје људско право тиме погажено.

Uh sad odosmo mnogo daleko. 🙂 Probaj na grinderu, tamo ne odbijaju zbog takvih trivijalnosti. 😁 Tamo su brojevi važniji od slova.

Recimo sa ovim ciframa prolaziš garant na grinderu makar i kinesko tradicionalno pismo dodao ispred ili iza, gore ili dole, potpuno je nevažno 95 187 75 21

To su dobitne cifre za grinder...

Naravno da mogu da podnesem zahtev na latinici i da mora da bude uvažen (ljudsko pravo, nažalost danas ne i ustavno) a organ odgovara u skladu sa ustavom, tj. ćirilicom...
 
Ako su ljudima u tom periodu, proboja latinice kako kažeš, zabranjivali da koriste ćirilicu ili da su recimo zahtevi prema organima republike Srbije morali da budu pisani latinicom ili odbijani ako su pisani ćirilicom, onda bih to smatrao kršenjem ljudskih prava, svakako.

Ljudi su naučeni ili naviknuti na jedno ili drugo. I to pismo mogu da koriste i tako opšte sa organima države do svoje smrti i ne mogu im biti odbijani zahtevi zbog toga.
Зашто да не? :) Ето ја сам морао да учим и да се навикавам на руску ћирилицу за време школовања поред нашег писма па држава може да ми одбија захтев ако га напишем на њој

To znam vrlo dobro. Nema potrebe da mi objasnjavaš ili približavaš prirodnopravnu teoriju... Da su univerzalno data, stiču se rođenjem, zakonodavac može samo da ih prepozna... Dobio sam svoju prvu 10tku iz Uvoda u pravo (Teorija države i prava) svojevremeno kod profesora Dragana Mitrovića...
Онда би могао да обновиш градиво будући да се универзална људска права не могу накнадно измишљати нити су позитивна - "моје људско право је да ми се други потчињавају и раде шта ја хоћу" већ су искључиво негативна - "моје људско право је да ме нико не гази док радим за себе, без њиховог учешћа". Опет, ти можеш да пишеш којим год писмом хоћеш али то не значи да је ико дужан да комуницира са тобом већ има пуно право да те игнорише, па и држава
Ako nešto nije prepoznato kao ustavno pravo, ne znači da nije i ljudsko pravo i ja baš o tome pričam u kontekstu latiničnog pisma i ti mi daš odgovor, tako što mi definišeš ljudska prava...



Uh sad odosmo mnogo daleko. 🙂 Probaj na grinderu, tamo ne odbijaju zbog takvih trivijalnosti. 😁 Tamo su brojevi važniji od slova.
Нисам рекао да је у питању била девојка :о)
Recimo sa ovim ciframa prolaziš garant na grinderu makar i kinesko tradicionalno pismo dodao ispred ili iza, gore ili dole, potpuno je nevažno 95 187 75 21

To su dobitne cifre za grinder...

Naravno da mogu da podnesem zahtev na latinici i da mora da bude uvažen (ljudsko pravo, nažalost danas ne i ustavno) a organ odgovara u skladu sa ustavom, tj. ćirilicom...
Опет, зашто би ико МОРАО да ти уважава писмо којим ти пишеш? Ако ја теби сад овде напишем на кинеском писму ти си дужан да идеш код преводиоца да би видео шта сам написао па ми одговориш иначе ми угрожаваш људско право? Ако ја нећу да одговорим на поруку написану на глагољици онда кршим људска права? Небулоза
 
Vrh