stf":2a6upcsr je napisao(la):
Највећи камен спотицања у овој теми заправо не постоји јер су обе стране у праву али ниједна не признаје другу.
Ћирилица јесте угрожена делом као последица забрана, али истовремено то није разлог њеног рапидног истребљења.
Окупаторске забране јесу узрок нестајања ћирилице у српском народу на просторима Босне, Хрватске и севера Србије. Истовремено, нестајање ћирилице на простору старе Србије нема никакве везе са тиме, и то је природан процес. Да постоји нека завера против саме ћирилице не би је било ни у Македонији, нити у Бугарској.
Ипак, и поред Југославије, у самој Србији ћирилица је опстајала све до - деведесетих. Тек од тада креће њено рапидно потискивање, парадокса ли, паралелно са јачањем национализма!!! Па ту нешто није у реду зар не? Нешто се не уклапа у причу о намерном потискивању ћирилице?
Слажем се у вези с утицајем окупације на промену писма
на територији Србије, то је фино запажање. Мало ко је променио писмо због тога - окупационо наметање латинице се, на пример, после Првог светског рата решило обичним декретом за
пет дана, без негативних последица.
Међутим, има и ствари с којима се не слажем.
Бугарска је била у Источном, совјетском блоку, и није било никаквог основа по ком би се у њој наметала латиница. Главни језик Источног блока је био руски. Штавише, у Румунији, Пољској, Чехословачкој и другим земљама Источног блока које користе латиницу у својим језицима није било, чак, ни покушаја наметања
ћирилице. Морали су, вероватно, да у школама уче руски (као што се данас учи енглески), али није се мењало писмо њихових језика.
Увођење другог писма се у СФР Југославији наметало само на српско-хрватском језичком подручју (српски и хрватски су, лингвистички, један језик), покушајем успостављања диграфије. Није ни у македонском (ћириличном), ни у словеначком (латиничном).
А само на српском подручју се системски укидало основно писмо, ћирилица. Није ту било никаквог "природног процеса"! Када држава повуче ћириличне машине за куцање из администрације и нареди престанак њихове производње (!!!), шта ту има природно? Било је природно колико и избори за органе власти у послератној Југославији. Имаш једну партију, комунистичку/социјалистичку, па бирај колико хоћеш.
На жалост, не знамо своју новију историју, и за то нису криве нове генерације. Једино одакле се могу обавестити о њој су књиге и чланци разних аутора, а ту влада прилично шаренило. Али, званичну историју која би се заснивала на чињеницама и непристрасној критици, без јаког утицаја идеологије и политике, немамо, на жалост. Исто је, уосталом, и у скоро свим другим областима, као нација још немамо пуну свест о себи. Зато смо на последњем месту у Европи, потпуно закономерно. Занимљиво је и мени тешко објашњиво да су народи око нас, иако толико слични нама, бар у том погледу националне свести на знатно вишем нивоу. Неки били све време, а неки је накнадно стекли. Само су Срби још без државе, уређеног језика, јасних националних циљева, друштвеног консензуса око најбитнијих питања, колико-толико јасног и здравог система вредности ...
Даље, пошто сам тада свесно живео и добро се сећам, почетком деведесетих је дошло до делимичне обнове ћирилице, а не њеног потискивања! Први пут су се појавили транспаренти на ћирилици у већем броју. Тада је, уопште, први пут почело њено јавно и слободно истицање и спомињање, кренула су сведочења, предлози, пробуђене су наде. Било је то време кад се по први пут после Другог светског рата осетила слобода да се каже нешто о српској ствари, тада су људи почели да причају о до тада неподобним темама, пишу о њима (новине и часописи су то објављивали), организују се, верују у промену.
На жалост, лоша власт, лоша политика, неуређена држава и незрела нација, уз неповољне геостратешке околности, брзо су све то распарале и растуриле. Људи су се разочарали, повукли, бројни из ината окренули на супротну страну ...
Отада су, уопштено говорећи, присутне две супротне струје: за ћирилицу, и за латиницу. Латинична углавном под маском диграфије. Али, то је и даље било много боље него пре деведесетих, јер се тада није смело ни спомињати питање српског језика и писма - и дан-данас има оних који добију оспице на спомен придева српски! Тако да је та ћирилична страна бар могла да опстаје, да први пут дише и објави своје постојање под колико-толико нормалним условима. А то је било довољно да може да се истражује, размишља, враћа унатраг, да се повезују ствари, предлаже понешто.
Али, нама је као нацији потребно јако много времена за све, јако смо спори, нисмо научили да мислимо својом главом, поводљиви смо. Држава је и даље, испод нове и друкчије (демократске, либералне) реторике, под јаким утицајем старог система, старе идеологије и политике. Никако да се изборимо за јасност, за вредност, за добро, за истину.
Интернет је донео прво јак отклон на једну страну, а онда повратак и потврду друге. Отада иде на боље, полако ствари сазревају, има све више материјала и различитих мишљења на интернету, постоји све више могућности и прилика да се слободно изнесу и сучеле мишљења и ставови.
Иначе, већина оних који су за обнову ћирилице залажу се за решавање питања писма
на начин који је у СВИМ европским земљама (и на начин на који се на боље уређују закони и прописи у многим другим областима), на корист
уређене државе и друштва, и
уз пуно ПРИЗНАВАЊЕ слободе у индивидуалној употреби писма и језика.
Занимљиво је како мало коме смета што му држава намеће да вози у августу, на јари од 40 степени и по усијаном асфалту који бљешти тако да боде у очи, с упаљеним светлима, а толико има противника да се српски језик уреди онако како би било добро и за језик, и за грађане Србије, и за Србију, да се тиме врати на оно што је било, и што је добро, и што је општа (неписана) норма у свету! Притом, учили би, знали и употребљавали латиницу онолико колико је то потребно, као што знамо толике друге системе знакова и начине комуникације. Нико не би био оштећен, а свима би било боље!
Као кад се сви држимо једне званичне мере за све, на пример метра, а приватно можеш да колико хоћеш користиш лакат, палац ...
Ја, а и многи други, верујем - колико пута то треба поновити? -
против латинице и против оних који пишу њоме немамо ништа - било би то бесмислено, неправедно, ван сваке памети. Напротив, за признавање сам највишег нивоа слобода и права у тој области, свима. Ми се само залажемо за уређење те области по стандарду који важе другде, свуда. Већ сам писао зашто сам за ћирилицу, а не за латиницу.
Два писма у истом језику су најгоре решење.