Šta je novo?

Uklanjanje snega i leda

Šok ili ne, tamo gde su takve temperature, ili gde je upotreba sauna na mnogo većim temperaturama dnevni ritual, nisu ništa više bolesniji od nas, čak naprotiv. A ako su temperature iznad telesne šok, logično je onda i da su temperature ispod isto takav šok.

Elem, ovi so izgleda nemaju, čuo sam neke komentare i od vozača autobusa sinoć. Još jedna nelogičnost je da nisu ulice koje vode do žel. st. BG:Voza u prvom prioritetu. Ovako do nekih koje nemaju sreće da ispred njih prolaze linije jp, je gotovo nemoguće stići kolima, pa čak i peške.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=597992#p597992:2ddwb0lt je napisao(la):
Blade » 26 Jan 2019 06:58 pm[/url]":2ddwb0lt]Ja od snega, vala nemam nikakvu korist. Imam samo dodatni posao, da čistim oko kuće i isped dvorišta, da čistim auto, ložim jaču vatru...I ništa to meni nije teško, ali traži vreme, kao i svaki posao, a koje nemam. Opet, sneg neće sam da se očisti, ako ga ja ne očistim, ostaće tu gde je.

I kada su kuce u ulici, nebitno da li sa jedne ili obe strane...Neki ljudi ne čiste ispred dvorišta ili vrlo malo. A svako bi trebao da očisti ispred svoje kuce, jer čist put svima treba.

Raduje me ova vest o otopljenju, ako je istina. Možda ni ona letnja vrućina nije dobra, ali i +45 je mnogo bolje, nego i -3 sa snegom. Ja se bar mnogo lakše rashladim, nego zagrejem. Zima kao zima mi opšte ne smeta, u smislu da mi je hladno. Neka bude i -20. Smetaju mi propratne stvari koje zima nosi sa sobom.

Tako je, jer ogromna je razlika nas koji zivimo u kucama i njih (koji se toliko dive ovom ludilu) koji zive po stanovima. Mi sve moramo sami da radimo, ta posast lomi sve pred sobom od biljaka u basti, opterecuje krovove, ledenice prete da uniste oluke, opterecuje cak i dovod struje i ostale kablove, moras da ocisitis ispred kuce i tvoj deo trotoara, + automobil, otezava kretanje i smeta svakodnevnim obavezama, prosto sneg pravi previse problema. A gde su tek one bljuzge koje se stvaraju (koje nas sada cekaju) kada krece da se topi. Cekas prevoz vise od pola sata, onda se zaglavis i putujes po sat ipo vremena...a koliko cujem sinoc se i pesacilo jer prevoz prosto nije radio !

I sada neka neko kaze kako je ovo divno i prava idila, kome se ovo cudo svidja neka ode na Kop ili Zlatibor na par dana pa neka uziva tamo u "carima zime". Beograd nazalost nije za ovakve idile iz svih nama dobro poznatih razloga oko organizacije grada i uslova zivota u njemu.
 
Da li je ovo očišćeno bus stajalište. Ispred zgrade ispred i ispred restorana iza je ceo trotoar očišćen.

I šta mi vredi sada da prijavim, kada će prijavu proslediti tek u ponedeljak a tada će se otopiti
bd6ad62600c8eb80a0f947111e32ea3a.jpg
463fe9e0945b3e3914e905fe89594906.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598008#p598008:3lgnpe5c je napisao(la):
astrodule » 26 Jan 2019 09:00 pm[/url]":3lgnpe5c]Da li je ovo očišćeno bus stajalište. Ispred zgrade ispred i ispred restorana iza je ceo trotoar očišćen.

I šta mi vredi sada da prijavim, kada će prijavu proslediti tek u ponedeljak a tada će se otopiti
....

"Dežurni inpektor po izlasku na teren prema dostavljenoj prijavi nije zatekao sneg na navedenoj lokaciji..."
 
Laki,
Nije ni meni problem fizicke prirode da čistim sneg, nego mi oduzima vreme, koje nemam, a moram za to da nađem. Ako ne nađem, u riziku sam od problema koje je zexland naveo.

A ovo za temperaturu, neka je kao sto ti kazeš. Meni zaista ne bi smetalo da Srbija ima temperature kao neka zemlja u žarkom toplotnom pojasu.
 
Sunce konacno da otopi bjelu dosadu po belomgradu...
 
Koja kuknjava oko snega. Kod nas na Košutnjaku je prava idila, da ne kažem Zlatibor :laugh: Lopatanje je lepa i korisna zimska disciplina, skidanje snega sa drveća takođe. Šetnja po šumi lek za dušu i telo, klinci na sankama sećanje na detinjstvo kad je snega, čini mi se, bilo više. Kolima se prolazi iako smo na brdovitom terenu. Sećam se kad smo bili deca utabamo ulicu od sankanja. Kad poledi, naše radosti. I tad se vozilo još sa ćelavim gumama po tom ledu. Kad vas čitam pomislim da vam je prosek godina 80+ :grand:
 
Izađi iz šume i siđi sa brda u grad radnim danom u špicu, pa se podsmevaj.
 
totalno ukinuti finansiranje parazita novcem poreskih obveznika, dozvoliti da više privatnika obavlja posao čišćenja. građani će odlučivati da li će i kome će da plaćaju i konkurencija i međusobna kompetitivnost će za čas dovesti grad do čistih ulica i trotoara.
 
Relja, uopšte se ne podsmevam već govorim o preobimnoj kuknjavi. Zamisli pao sneg u sred zime? Strašno! Zamisli mora da se izlopata oko kuće (ovi što žive u zgradi sa centralnim najviše i kukaju a realno jedino što imaju je da metlicom otresu sneg sa auta). Meni je leto 10x gore što se tiče ''poslova'' oko kuće, imamo vikendicu i dok pokosimo sve to i ošišamo ogradu itd precrknem x10, a opet zamisli ne kukam ko neka baba, to mi dođe i lepa rekreacija.
Silazim i sa brda i iz šume :roll: zamisli krećem se i u tom špicu koji je inače očigledno 0-24 u bg jer neke babe mrzi da idu i 10 m peške pa sve mora kolima, po mogućstvu samo jedna osoba u autu. Za zastoj se žalite ovima što neće da daju par hiljada za zimske gume a ne snegu. U Bg i kiša kad padne 3 kapi kreće kolaps jer se voze neuslovni krševi.
 
Činjenica jeste da su se ljudi raspekmezili malo. Pa čak i na selima su se ljudi malo previše opustili. Pre se znalo - uvek imaš u kući neke zalihe pred zimu, pa ako je selo odsečeno - imaš drva, brašno, sveće...

Ako padne ovoliki sneg, ne možeš da se ponašaš kao svaki drugi dan. Ako nije neophodno - ne izlaziš napolje (kao kada su blokirane ulice zbog Putina ili Bajdena).
 
Poštovana gospođo ili gospođice 11030 (ne znam šta ste, nikad na tu temu niste pisali, a da sam ja čitao),

Meni je, za razliku od Vas lepše da leti šišam travu, obrezujem voće, okopavam cvece i tako dalje,..I to mi oduzima dosta vreme, a moram da uradim, ali ako nista, uslovi za rad su mi lakši. Nisam nabundan i nije ništa krto, nego radim u šopcu i majici, a kada se umorim i vruce mi je, sednem da popijem neko hladno piće, pa nastavim. Mnogo lakše - složićete se.

Niko od nas ovde ne kuka - kako ste Vi izvoleli to da okarakterišete, samo između sebe komentarišemo. I to sam objasnio, ali Vas je mrzelo da čitate, a ja ću Vam ipak opet ponoviti...Nije nam fizički teško, nego nemamo sve vreme ovog sveta, nego kao zaposleni i porodični ljudi imamo mnogo obaveza, pa dodatnu, koju ne možemo da eskiviramo, normalno je da nerado prihvatamo. Umesto to malo vremena što provodimo kuci, da vodimo decu na sankanje (npr),mi moramo da čistimo sneg, koji ne može da čeka sutra, jer ako se ujutru ne očisti sneg oko kuce i ispred dvorišta, ceo taj dan će se otežano fukncionisati, neko može da padne i da se povredi npr.(sto je najgora posledica nečišćenja snega), o drugim necu ni da pisem...I meni je idila da vodim dete na sankanje ili prošetam...Ali čišćenje istog mi nije idila.

Nije problem da se odvede dete na sankanje, taman posla. Ako te kao roditelja mrze takve i slicne stvari, onda to nisi trebao ni da budeš.

I naravno da je čovek revoltiran, ako je guzva u saobracaju, što je posledica nečišćenja snega od strane nadležnih, a koji parališe sve. Ja na posao moram da odem i u gorim vremenskim uslovima i da ga obavljam, kao i svako od nas. Pa neka i oni rade svoj posao, pa ce bar manje biti ovoga što se dešava.

I ako smo se malo ,,požalili" jedni drugima, nemojte nas odmah etiketirati da kukamo.


Dule,
To sto imam zalihe hrane i svega ostalog, nije mi dovoljno da ne izađem. A ko je taj kome nije neophodno da izađe? Svi moraju na posao, moraju da očiste sneg, da ne dođe do loših posledica...Tako da ne znam ko je taj koji je mora da izađe...
 
Uvek volim da ponavljam paralelu sa posetama stranih državnika kada je grad blokiran, ali prođe bez gužvi. Malo se bolje organizuje vreme i bude manje problema.

Daleko od toga da volim sneg u gradu i da mislim da je Grad dobro dočekao ove snegove.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598105#p598105:2fvsxlao je napisao(la):
11030 » 27 Jan 2019 10:58 am[/url]":2fvsxlao]Relja, uopšte se ne podsmevam već govorim o preobimnoj kuknjavi. Zamisli pao sneg u sred zime? Strašno! Zamisli mora da se izlopata oko kuće (ovi što žive u zgradi sa centralnim najviše i kukaju a realno jedino što imaju je da metlicom otresu sneg sa auta). Meni je leto 10x gore što se tiče ''poslova'' oko kuće, imamo vikendicu i dok pokosimo sve to i ošišamo ogradu itd precrknem x10, a opet zamisli ne kukam ko neka baba, to mi dođe i lepa rekreacija.
Silazim i sa brda i iz šume :roll: zamisli krećem se i u tom špicu koji je inače očigledno 0-24 u bg jer neke babe mrzi da idu i 10 m peške pa sve mora kolima, po mogućstvu samo jedna osoba u autu. Za zastoj se žalite ovima što neće da daju par hiljada za zimske gume a ne snegu. U Bg i kiša kad padne 3 kapi kreće kolaps jer se voze neuslovni krševi.

Potpuno si promašio temu.
Nije stvar u "ispred svoje kuće", nego što ulice nisu čišćene, stajališta javnog prevoza, pešački prelazi...
I još uvek su neočišćeni.

I što je najgore, uvek se nađu neki koji skreću priču: pa nije to baš tako...

Ljudi, budite svesni, ovoj ekipi ovakve reakcije samo daju podsticaj da i dalje ne rade i da razgrađuju sistem.
Videćete već kada se desi neki sledeći problem.
 
Ali problema nema, tako kaže Vesić. To što mi verujemo slikama sa Tvitera to je očigledno naš problem.

Definitivno je najveći problem mali broj ljudi u gradskim službama i prazna kasa kojom bi se platili ljudi koji bi čistili preko studentskih zadruga.

Takođe, ovo je odlično vreme i prilika da se "pitomiji" zatvorenici zaposle na društveno korisnom radu (i to ne dobrovoljno, već po obavezi)

Evo jedne agencijske vesti

Putari su neprekidno na terenu i u Gornjem Milanovcu. U udaljenim selima ima snega. Lokalna samouprava najavljuje da će izdvojiti dodatna sredstva za kupovinu nafte, a u planu je nabavka raonika kako bi u selima meštani sami čistili puteve.

Izdvajaš dodatna sredstva da kupiš još nafte i da kupiš raonike. Što to nije obezbeđeno ranije? Ja sam svestan da je raonik nešto što se koristi par puta godišnje, ali to mora da se ima (isto kao što svaki normalan domaćin ima alat u kući iako ne majstoriše svaki dan).

Slično bilo pre neki dan i u jednoj mesnoj zajednici u Beogradu koja je baš tog dana (kada je padao sneg) radila tek od 11h, a ljudi došli ujutru da uzmu industrijsku so koja se tamo deli.

Naravno, fali nam i sloga, razmišljanje o zajedničkom interesu i takve stvari, ali neke stvari su ipak na Državi i lokalnim samoupravama.
 
Vladivoje":1glsil0n je napisao(la):
A ako su temperature iznad telesne šok, logično je onda i da su temperature ispod isto takav šok.

Objasni ti to gospodi snegoljubavnicima. :mrgreen: :lool:

Tvoja ironicnost i sarkazam nisu na mestu, no dobro, takav si, "taki ti nastup"

Inače homosapiens je "toplokrvani sisar" koji proizvodi toplotu. Pošto je evolucijom ostao bez krzna, smislio je 'ogrtac' da bi svoje telo zaštitio od prekomernog oslobađanja toplote tokom zimskih hladnih dana. A takodje, otkrio je vatru.

Za razliku od zime kada ima više izbora kako može da se zaštiti od hladnoće, po vrućinama mu je jedini mehanizam širenje krvnih sudova i isparavanje (znojenje), kao i u novije vreme klimatizacija prostora u kojima boravi.
No problem ostaje prisutan kada mora (a mora) da napusti takve prostore.

Inače, Meni je svako godišnje doba lepo na svoj način i trudim se da uživam u tome.


11030":1glsil0n je napisao(la):
Relja, uopšte se ne podsmevam već govorim o preobimnoj kuknjavi. Zamisli pao sneg u sred zime? Strašno! Zamisli mora da se izlopata oko kuće (ovi što žive u zgradi sa centralnim najviše i kukaju a realno jedino što imaju je da metlicom otresu sneg sa auta). Meni je leto 10x gore što se tiče ''poslova'' oko kuće, imamo vikendicu i dok pokosimo sve to i ošišamo ogradu itd precrknem x10, a opet zamisli ne kukam ko neka baba, to mi dođe i lepa rekreacija.
Silazim i sa brda i iz šume :roll: zamisli krećem se i u tom špicu koji je inače očigledno 0-24 u bg jer neke babe mrzi da idu i 10 m peške pa sve mora kolima, po mogućstvu samo jedna osoba u autu. Za zastoj se žalite ovima što neće da daju par hiljada za zimske gume a ne snegu. U Bg i kiša kad padne 3 kapi kreće kolaps jer se voze neuslovni krševi.

Upravo tako.
Ljudi 'hejtuju' sneg i zimu kao godisnje doba, zbog nesposobnih i neefikasnih gradskih službi.
Sutra, kad dodje leto a cistoća ne isprazni kontejnere pa se gradom bude sirio smrad i zaraza (kao sto se to desilo u Italiji) , kriviće leto i toplotu, a ne opet nesposobne a odgovorne za gradsku higijenu.

Inače, shvatam da ciscenje snega iziskuje odredjen napor i vreme, no to ako se covek organizuje nije nista značajno.

Da ponovim.
Meni je svako godišnje doba lepo na svoj način.

I da, živim u kući, sa dvorištem, dva prolaza i 15m trotoara. Porodičan čovek sa suprugom, dvoje dece i dvoje staraca o kojima brinem, dakle nisam ni ja bas "dokon" kako neki insinuirase.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Tvoja ironicnost i sarkazam nisu na mestu, no dobro, takav si, "taki ti nastup"

Laki, bar ti bi trebalo da me razumeš, jer si u svojim nastupima veoma sličan meni. :wink:
 
Sadašnjost
Na ulicama Beograda angažovano je 115 vozila „Beograd-puta”, uz još 70 kamiona drugih komunalnih preduzeća i ukupno oko 1.100 ljudi, a na snazi je četvrti stepen pripravnosti, izjavio je večeras zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Daleka prošlost 2010/11
https://www.blic.rs/vesti/beograd/vise- ... du/b7lr0mr
Zimska služba JKP "Beograd-put", koja je danas počela da radi i biće angažovana do 31. marta iduće godine, ove sezone ima 153 vozne jedinice za čišćenje snega što je za 15 odsto više nego prošle godine, izjavio je danas rukovodilac te službe Željko Maravić.

Mogla bi opozicija u skupštini da daaje malo ovakve lako proverljive podatke. Mene je ovo zanimalo pa sam guglao par minuta, a oni ipak mogu da izađu za zvničnom dokumentacijom.
 
Sve opozicija može, ako zaista i hoće, ili bolje rečeno - ako je istinska opozicija.

Međutim i nažalost, nastavak znamo...
 
Ma za temu jako važno dal sam gospodjica ili gospodja. Moj nick je sa razlogom rodno neutralan jer kad sam se registovala smatrala sam krajnje nebitnim pol pri ovim diskusijama. Mogli ste da primetite da bar ja ne potezem te teme, kao Ksenija recimo ''ja sam žeeenaaa mi žeeeneee bla bla'' meni je to krajnje bezveze, i u životu i na forumu.

Drugo, mnogo ste bre uvredljivi. Nemož čovek (ili žena :mrgreen: ) ništa da napiše a da nije zavijeno ko svilena bombona.
Naravno da je grad debilan ako ceo stane jer dolazi Putin. Naravno da zimska služba može to mnogo bolje. Ali ljudi, pao je sneg, jedno popodne je bio zastoj, posle je proradilo. Znate koliko puta sam slušala priču bliskih rodjaka iz Montreala kad krene mećava da im auta ostaju na ulici zavejana, ne mogu da ih nadju dok ne okopni. Pa peške kući dok razmišljaš bukvalno dal ćeš živ da dođeš. I niko ne priča kako je Montreal kretenski grad jer pada prokleti sneg a oni ne mogu u roku od odmah da ga očiste.
 
Slažem se sa damom iznad mene. :D :sesir:

Uvek može bolje da se organizuje i odreaguje, ali ceo svet ima problem sa uklanjanjem velikih snegova.
Treba biti realan i dobronameran pri kritikama vanrednih situacija (u koje sigurno spadaju i obilni snegovi)...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598075#p598075:1flizax7 je napisao(la):
Blade » Нед Јан 27, 2019 2:10 am[/url]":1flizax7]Laki,
Nije ni meni problem fizicke prirode da čistim sneg, nego mi oduzima vreme, koje nemam, a moram za to da nađem. Ako ne nađem, u riziku sam od problema koje je zexland naveo.

A ovo za temperaturu, neka je kao sto ti kazeš. Meni zaista ne bi smetalo da Srbija ima temperature kao neka zemlja u žarkom toplotnom pojasu.

Јесте па да нам се запате неке змијетине типа звечарке,кобре и остали гмизавци :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598184#p598184:12zf1vb5 je napisao(la):
11030 » Ned Jan 27, 2019 6:23 pm[/url]":12zf1vb5]Ma za temu jako važno dal sam gospodjica ili gospodja. Moj nick je sa razlogom rodno neutralan jer kad sam se registovala smatrala sam krajnje nebitnim pol pri ovim diskusijama. Mogli ste da primetite da bar ja ne potezem te teme, kao Ksenija recimo ''ja sam žeeenaaa mi žeeeneee bla bla'' meni je to krajnje bezveze, i u životu i na forumu.

Drugo, mnogo ste bre uvredljivi. Nemož čovek (ili žena :mrgreen: ) ništa da napiše a da nije zavijeno ko svilena bombona.
Naravno da je grad debilan ako ceo stane jer dolazi Putin. Naravno da zimska služba može to mnogo bolje. Ali ljudi, pao je sneg, jedno popodne je bio zastoj, posle je proradilo. Znate koliko puta sam slušala priču bliskih rodjaka iz Montreala kad krene mećava da im auta ostaju na ulici zavejana, ne mogu da ih nadju dok ne okopni. Pa peške kući dok razmišljaš bukvalno dal ćeš živ da dođeš. I niko ne priča kako je Montreal kretenski grad jer pada prokleti sneg a oni ne mogu u roku od odmah da ga očiste.

Gospođice-gospođo :mrgreen: , to sam rekao jer nisam znao kako da se obratim, ne zbog bitnosti za temu. Ovo nije Montreal i tamošnje zime sa našima se ne mogu porediti. Oni su zemlja čiji je jedan deo u hladnom pojasu, a mi smo u sredini umerenog. Da je ovde bila takva zima kao u Montrealu, niko im ne bi zamerio, niti bi išta rekao, toliko smo inteligentni i razumni da shvatimo da su bili nemocni. Ali ljudi su kivni jer placaju kroz dažbine da nadležne sluzbe konkretno i u ovom slučaju rade svoj posao, a ne rade dobro. Ako pada veca količina snega, nije snezna mećava koja čupa drveće, pa da nista ne mogu da urade. Sa boljom organizacijom i odgovornoscu prema svom poslu, nadlezni su mogli da olakšaju funkcionisanje ljudima. To da sneg počne da pada ujutru ili nocas, a oni do uvece nista ne pipnu, je čista neodgovornost i bahatost.


Peđa,
O tome nisam razmišljao, ali istrebio bi to Vučić, on ima rešenje za sve! :D
 
Prvo i osnovno manje vozila i ljudi.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598177#p598177:3fyacp6f je napisao(la):
astrodule » Ned Jan 27, 2019 4:43 pm[/url]":3fyacp6f]Sadašnjost
Na ulicama Beograda angažovano je 115 vozila „Beograd-puta”, uz još 70 kamiona drugih komunalnih preduzeća i ukupno oko 1.100 ljudi, a na snazi je četvrti stepen pripravnosti, izjavio je večeras zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Daleka prošlost 2010/11
https://www.blic.rs/vesti/beograd/vise- ... du/b7lr0mr
Zimska služba JKP "Beograd-put", koja je danas počela da radi i biće angažovana do 31. marta iduće godine, ove sezone ima 153 vozne jedinice za čišćenje snega što je za 15 odsto više nego prošle godine, izjavio je danas rukovodilac te službe Željko Maravić.

Drugo i ta vozila za čišćenje koja su na ulicama ne mogu od drugih vozila da se kreću već su i ona u zastoju. Opet ni ona ne mogu da jurcaju jer se ista kreću po snegu i ledu, a so bacaju iza vozila kojoj opet treba izvesno vreme da ostopi kompletan sneg led. Posle izvesnog vremena ta so se spere, raznese i ulice su opet pod ledom (sad se led daleko brže formira).
Borba sa snegom je teška.
Sećam se i zime 1984.godine. Bio je haos, prevoz nije danima bio redovan. Angažovana je JNA i sve redom.
 
Vrh