Evo još malo o tramvajima. Kada sam govorio o udobnosti i prednosti čoperizacije mislio sam na ubrzanje tramvaja. Kod starih Katica ubrzanje je poluautomatsko, što znači da koliko god je papučica "gasa" pritisnuta, naravno ukoliko je dovoljno pritisnuta, tramvaj ubrzava linearno i ujednom trenutku dostiže maksimum, te se vožnja sastoji od toga da se papučica pritisne, tramvaj ubrza do određene brzine i onda se otpusti, a ne onako kako smo mi navikli na našim automobilima.
Ono što bih takođe želeo da podelim s vama jesu skretnice. Još uvek nije jasno zašto se u Beogradu još uvek koristi sistem kakav se koristio na samim počecima električnog tramvaja, jedina suštinska razlika je u tome što sada postoje pantografi kao oduzimači struje, a nekad su se koristile lire ili trole. Danas postoje mnogo elegantnija rešnja, koja su prilično jeftina, a i učinila bi vožnju tramvajem udobnijom.
Za početak kako funkcioniše (za one koji ne znaju). Verovatno ste se nekada pitali kako tramvaj (šofer) bira da li će skrenuti ili nastaviti da vozi istim šinama, u suštini stvar je vrlo prosta: Skretnica je na šinama opremljena elektromagnetima koji se nalaze u visini samih šina, tu je i grejač koji bi trebalo da spreči smrzavanje i lepljenje jezička skretnice sa šinama. Elektromagnete aktivira tramvaj, tako što zatvara strujno prolazeći ispod dela kontaktne mreže koji je izolovan od ostatka. Pa tako, ukoliko vozilo nastavlja pravo, vozač okreće prekidač kojim isključuje napajanje iz KM i pantograf klizi preko dela mreže predviđenog za skretnice, bez oduzimanja struje, i tako nastavlja bez promene smera kretanja. Sa druge strane kako aktivirati skretnicu. Česi su na to mislili tako što su u KT4 ugradili posebne otpornike, pa tako je neophodno usporiti vožnju, okrenuti prekidač kojim se uključuju samo otpornici, a i manji potrošači kao što su venitlatori
(koji imaju motor od 1.2kW) i motorgeneratori
(uređaj za dobijanje niskog napona, gde električni motor koji se napaja sa 600v okreće generator koji proizvodi 12V ili 24V, već kako je potrebno i projektovano, kod čoperaca se za ovu primenu koriste buck konverteri, svakako ekonomičnije rešenje). Aktiviranjem otpornika i manjih potrošača tramvaj vuče određenu jačinu struje i aktivira elektromagnete koji menjaju smer. Ovakvo trivialno tehničko rešenje se danas koristi u mnogim gradovima, ali ne možda kao u Beogradu. Kod nas se praktikuje staro rešenje, iako su inženjeri ČKD-a osmislili već opisani način, da li zbog neispravnosti Katica ili zbog navika vozača ne znam, a možda i iz razloga što kalemovi skretnica nisu prilagođeni opremi iz KT4 tramvaja...
Kada u Beogradu tramvajdžija želi da promeni položaj kretanje obično ne praktikuju ovo rešenje, već prolazeći ispod skretničkog dela pritiskaju papučicu gasa maksimalno, jednosmerna struje kontaktne mreže na delu predviđenom za skretnicu ima suprotan smer od one u ostatku kontaktne mreže, a snažni motori ne dozvoljavaju da se smer promeni tako lako, što dovodi do trzanja tramvaja i varnica između pantografa i KM, što jako utiče na udobnost vožnje. Često se dešava da tako elektromagneti pregore i da sve kasnije kolege moraju ručno da menjaju smer.
Danas postoje mnogo elegantnija naprednija rešenje, počevši od telekomandovanih skretnica, gde vozač pritiskom na tastere menja smer skretnice kao vi kanale daljinskim na tv-u, do onih naprednijih gde se nadolazeće vozilo prati GSP sistemom i unapred određuje smer kretanja. Naravno takvi sistemi moraju imati dobre zaštite, kako bi se izbelgra tragedija kao u Poljskoj, gde je jedan dečak uz pomoć samonapravljene naprave pomerao skretnice i to u trenutku kad bi prenja deo tramvaja prešao, a drugi pokušao da ode na drugu stranu pa su iskakli iz šina (slična nezgoda zbog neispravnosti skretnica se dogodila u Beogradu pre par dana). Po svemu sudeći stari sistem promena skretnica će dočekati i CAF-ovi tramvaju.
Promena skretnice u Beogradu
[video]http://www.youtube.com/watch?v=beY1R8VpXuU[/video]
Nadam se da vas nisam smorio ovim tekstom