Za sada ništa od velike „Jugoslavije”[
U narednih šest meseci trebalo bi da bude završen plan detaljne regulacije, a čekanje na taj dokument najnoviji je razlog za odlaganje obnove hotela na Novom Beogradu, koja je u više navrata pompezno najavljivana
Spoljašnjost hotela mora da ostane ista, jer je objekat zaštićen kao jedan od najznačajnijih primera moderne u arhitekturi Beograda
Hotel „Jugoslavija” kakav je sada, sablasno prazan i s vremena na vreme iskorišćen kao gigantski „ofinger” za reklamu, sigurno neće izgledati drugačije još najmanje pola godine. U tom roku trebalo bi da bude završen plan detaljne regulacije, a čekanje na taj dokument najnoviji je razlog za odlaganje obnove pompezno najavljivane u više navrata u prethodnih pet godina.
Ako sve bude po planu, građevinski fejslifting hotela koji bi trebalo da ponese „Kempinski” pločicu sa pet zvezdica, počeće sledeće godine, kaže Džordž Šarčević, predstavnik investitora „Alpe Adrija hotela”.
– Veliko otvaranje očekujemo u junu 2015, a završetak projekta sa hotelom, stanovima i šoping molom početkom 2016. godine – ističe Šarčević.
Koliko će novih kvadrata biti odobreno i hoće li na toj lokaciji u Bulevaru Nikole Tesle urbanisti dozvoliti da se zida objekat viši od 12 spratova još nije poznato.
Ali, izvesno je da više nije u igriidejno rešenje arhitekte Gorana Vojvodića, na osnovu kojeg je grčki investicioni fond „Alpe Adrija hoteli” dobio akt o urbanističkim uslovima i podneo zahtev za odobrenje. Mada su investitori bili na pola puta da dobiju neophodne dozvole, od ostvarivanja Vojvodićeve zamisli o podizanju zdanja od 33 sprata, odnosno 147 metara, odustalo se zbog neusklađenosti sa uputstvima „Studije visokih objekata”. Taj dokument osporio je gradnju tako visoke kule zato što se hotel „Jugoslavija” nalazi u zoni koja nije predviđena za objekte velike spratnosti, koji bi ugrozili vizure grada. Drugim rečima, građevinski rez u prostoru veći od osam odnosno 12 spratova mora da bude posebno verifikovan planom detaljne regulacije.
Zato je Komisija za planove Skupštine grada odobrila izradu plana detaljne regulacije za hotel „Jugoslavija” u avgustu prošle godine. Taj posao je najpre bio poveren Centru za planiranje urbanog razvoja (CEP).
– Plan je trebalo da bude završen za 15 meseci. Pre dva meseca investitor je raskinuo ugovor sa nama, a zašto se na to odlučio, pitajte njega – kaže Vuk Đurović, iz CEP-a.
Prema rečima Džordža Šarčevića, investitor je izabrao drugu firmu da uradi plan detaljne regulacije jer je smatrao da će ona brže da završi posao.
Međutim, arhitekta Goran Vojvodić se pita zašto se odlučivanje o projektu i objektu vraća na nivo izrade plana kada su oni već prošli proveru svih relevantnih institucija – od gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, javnih komunalnih preduzeća, Urbanističkog zavoda koji je i pripremio uslove po kojima je Sekretarijat za urbanizam i izdao akt o urbanističkim uslovima.
– Svi predloženi parametri za rekonstrukciju i dogradnju hotela „Jugoslavija” prošli su javni uvid i skupštinsku proceduru. Mišljenja sam da je predloženi projekat kvalitetan i profesionalno utemeljen odgovor u zadatim okvirima i od njega sigurno ni pod kojim ulovima ne bih odustao – izričit je Vojvodić.
Investitor će, sve su prilike, iz fonda za gradnju morati da izdvoji i dva miliona evra jer ulepšavanje hotela neće završiti do juna 2013. godine. Toliko iznosi taksa, odnosno „porez na ružnoću”, koju će plaćati vlasnici čiji objekti ruže izgled primarne zone za turizam u koju u Beogradu spada i priobalje Dunava i Save.
Daliborka Mučibabić
-----------------------------------------------------------
Investitor i dalje veruje u projekat
Na pitanje da li investitor traži svetski poznato ime arhitekture za projektovanje kompleksa u Bulevaru Nikole Tesle, Džordž Šarčević kaže da to nije tačno i da bi to ponovo mogao da bude Goran Vojvodić, za koga ističe da je sjajan arhitekta.
– Verujemo da je kompleks hotela „Jugoslavija” najbolji projekat mešovitenamene u Beogradu, za čiju realizaciju još ne tražimo sufinansijere – kaže Šarčević.
-----------------------------------------------------------
Šta je projektovao arhitekta Vojvodić
147 metara visoku kulu od 33 sprata
258 soba u obnovljenom hotelu
1.200 ljudi bi trebalo da dobije zaposlenje u velelepnom kompleksu na obali Dunava spa i fitnes centri, ekskluzivni restorani, balska dvorana, kongresne i sale za sastanke...
-----------------------------------------------------------
Dokumentacija za „Jugu” bila nepotpuna
2006. U januaru „Alpe Adrija hoteli” kupili hotel „Jugoslavija” za 31,3 miliona evra. Planirali su da u rekonstrukciju hotela od 60.000 kvadrata, gradnju šoping mola i stambeno-poslovnog zdanja ulože između 130 i 150 miliona evra.
2008. Dobili akt o urbanističkim uslovima.
2009. Investitor je gradskom Sekretarijatu za urbanizam podneo zahtev za dobijanje odobrenja za rekonstrukciju i izgradnju u Bulevaru Nikole Tesle. Kako tvrde u toj ustanovi, „Alpe Adrija hotelima” su nedostajale saglasnosti i bilo je potrebno uskladiti idejni projekat sa izvodom iz urbanističkog plana.
– Svi dokazi o vlasništvu na objektu i korisništvu na parceli nisu bili dostavljeni. Sekretarijat je u dva navrata u decembru 2009. i januaru prošle godine tražio otklanjanje nedostataka. Investitor nije ispravio sve primedbe i u februaru 2010. doneli smo zaključak o odbacivanju – tvrdi Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam.
2010. Investitori ulažu žalbu Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja koje ga je poništilo i predmet vratilo sekretarijatu. U postupku ponovnog odlučivanja od investitora je zahtevano da pribavi nedostajuću tehničku i pravnu dokumentaciju.
– Posle toga investitor je zatražio da postupak prekine dok ne pribavi imovinskopravnu dokumentaciju uz argumentaciju da je to procedura koja će pred drugim državnim organima potrajati. Predmet je arhiviran – kaže Vuković.
Politika