Šta je novo?

Studija visokih objekata grada Beograda

ја колико видим, нема нигде зоне изузетно високих објеката, што је :notok:
 
Zavisi sta smatras pod izuzetno visokim, ako mislis 50spr+ onda u ovom gradu nema mesta za takve zgrade. Jedino mesto gde se mogu gradirti zgrade od 45 spr je blok 42, pored belvila gde je sad ona cgmala.
 
Studija pod izuzetno visokim objektima smatra solitere od 100 do 150 metara visine i za izgradnju istih preporucuje jedino Blok 42 kod Zeleznicke stanice Novi Beograd. Studija savetuje da se u Beogradu ne grade objekti visi od 150 metara.

Fleksibilnost studije cemo najbolje osetiti na primerima visokih objekata za koje trenutno postoji inicijativa - pre svega hotel Jugoslavija, West 65 i Plaza centar u Kneza Milosa - ukoliko se izadje u susret investitorima, onda to pokazuje da je studija mekog savetotadvnog tipa, ukolko se bude insistiralo na ozbiljnijem "kresanju" spratnosti, onda se moze reci da je studija rigidna i da na nju gledaju kao na manje-vise obavezujuce smernice.

Dobar primer ce biti i Plan detaljne regulacije za deo Bloka 41a. Plan je trenutno u izradi, a ako se secate, to je deo bloka gde je planiran Campus41.
 
U Novom Beogradu planiraju gradnju rotirajućeg nebodera visokog 480 metara

187024_toranj01_ff.jpg


U Novom Beogradu, na lokaciji koja još uvek nije određena, mogla bi u skorije vreme početi izgradnja neverovatne građevine visine 480 metara. Reč je o rotirajućem tornju sa 80 spratova, od kojih će većina biti namenjena stanovanju.

Rotirajući toranj, mogao bi uskoro da "nikne" ukoliko predstavnici opštine uspeju da se dogovore oko lokacije i papira za izgradnju sa zainteresovanim ulagačem, holandskom firmom "Vital Estates".

Danas je potpisan memorandum o saradnji sa ovom kompanijom i u narednom peruodu trebalo bi očekivati početak pregovora.

Ostali detalji na
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/28...adnju-rotirajuceg-nebodera-visokog-480-metara
 
Pazi brate kad neverujem ..... odkud sad ovo a ovamo onakva studija, onda je studija neobavezujuca .. ako bude bice ili u bloku 42 ili u 26, neznam gde drugde, mada pre tipujem za bl. 42.
 
Wile, ko zna mozda i bude, ovo ti je zemlja cuda i logika ovde neigra neku ulogu znas i sam ..
A sto se tice zgrade kako bre prvih 20 spratova poslovni prostor a posle sve stanovi?! jel su oni caknuti, umesto obrnuto, zamisli kupis gajbu na 60 ili 79 spratu, ludilo, a inace sjajna fora ovo oko rotiranja, po komandi kad pozelis uzivas u pogledu na koju stranu hoces, to mi je strava :) ! I u Brazilu prave isti fazon samo duplo vecu.
 
@ Homer
Koja je bese spratnost odredjena za Campus?
 
Da li samo ja imam želju da se spustm niz ovo u ovo što liči na neki bazenčić ispod? Taman dok čekamo akva park... :D
 
Znas sta sve je ovo super ali nije za nas vec za Dubai i slicna mesta. Neznam ko bi ovde kupio stan, zamisli da zivis na bilo kom spratu od 20. pa nagore ....... brateee .. Ja da sam na Djikijevom i Zaklininom mestu predlozio bi tri zgrade od po 50 ak spratova, pa nek jedna i bude ovakva cisto radi fore i atraktivnosti. Em bi dobili jednu zaokruzenu celinu, em bi bilo atraktivnije a i stanovi bi se lakse prodali :grand: :pob:
 
Ma ovaj arhitekta je globalni prevarant - prema njegovom sajtu, ovakve zgrade su, pored Dubaia, planirane i za London, Moskvu, Njujork i Pariz.

Posto ga ocigledno nigde vise ne shvataju za ozbiljno, lepo dosli ljudi u Srbiju - ovde prolazi svaka glupost. Samo ne znam koja je svrha ove besmislene (samo)promocije!?
 
Sad sam bio na sajtu .. ko da gledam neku kobru kako se izvija! E i to sto kazes, pazi spisak gradova - Dubai, Njujork, London, Pariz, Moskva iiiiii na kraju mi, BG. I meni je to sumnjivo, de bas mi pored ovakvog spiska il mozda covek na nas gleda kao na centar regiona :) pa je red da se kod nas tako nesto napravi.
I odkud da sad dodje lik sa tolikom zgradom kad smo vec jednu toliku odbili i sad kao ovi nasi ce opet nesto da studiraju dal nam odgovara ili ne. Kad jednom neodgovara onda neodgovara a po meni je uvek bolje vise manjih nego jedna ovolika.
 
Homer Jay":4dspduay je napisao(la):
Posto ga ocigledno nigde vise ne shvataju za ozbiljno, lepo dosli ljudi u Srbiju - ovde prolazi svaka glupost. Samo ne znam koja je svrha ove besmislene (samo)promocije!?

izbori su za pola godine. Moramo da zvuchimo extra
 
nisam želeo da dajem pažnju ovakvoj debilnoj vesti kao ova kula ali kad je već tu da kažem nešto.

ono što je zanimljivo kuda bi se proterali liftovi. to bi moralo kroz centralni stub koji se ne rotira pošto zgrada ima 100 spratova koliko je to liftova? verovatno bi bili podeljeni liftovi do 50. sprata i od 50. takođe tu bi morale da se ubudže stepenice. takođe taj centralni stub bi morao da nosi celu težinu zgrade.

i kad bi neko izašao iz lifta stan bi mu se nalazio na drugom mestu svaki put.

sa 480 metara ova zgrada bi nebodera bila najviša posle burj dubai i Abraj Al Bait Towers.
 
Ма не би било лифтова, сваки стан би имао свој приватни шатл. :lool:

А да се сви постови почев од Феликсовог споје са већ отвореном темом о овом Потемкиновом селу и пребаци где треба - у Релакс? :D
 
Jbt oce li neko ikad da se javi i kaze hocu da zidam u beogradu nekoliko normalnih solitera kao svuda u svetu?
 
Problem Beograda uopšte nije manjak želje investitora da gradi već nedostatak kolektivne svesti "aktivnih" i odgovornih urbanista da je makar jedan manji "cluster" itekako potreban za razvoj grada.

Da bi se cluster izgradio prvo je potrebno odabrati jednu lokaciju na kojoj će biti dozvoljeno toliko i toliko objekata. Potrebno je ubiti 2 muve jednim udarcem pa tako i doneti zakon o zoniranju. Tako bi na primer moglo da se izgradi 7 zgrada visine od 150 do 200m +/-10m (tolerancija je 10m gore dole), odnos visine/širine minimum 5:1 što znači da imamo lepe vitke zgrade a ne debele "fabrike hladovine" tipa Beograđanka, Inex, Ušće.

Zakon o zoniranju ne limitira samo maksimalnu visinu već i minimalnu. U nekim slučajevima kao u Njujorku gornji limit ne postoji dok je donji obavezan. Sve naše regulacije limitiraju maksimalnu visinu pa ti gradi kolko hoćeš što znači da možeš i 5 spratova umesto 25. Amerikanci kažu 45 pa naviše da bi sprečili raštrkavanje poslovnih prostorija van CBD-a. Beograd CBD uopšte ni nema. Niti se on očito vidi, niti na razglednicama (poznata Slidnejska slika ili ona iz Toronta možda?), niti na mapama grada. U kulturi ga nema. CBD je deo kulture, deo civilizacije u svetu. To je Šinđuku u Tokiju. Sve sve ali Šinđuku.

Ovime sam hteo da kažem da Beograd ne mora da ima ultramegagiga oblakoderčine niti da ih ima brojčano mnogo već onoliko koliko je nama potrebno u odnosu na broj traženih kvadrata. Gradilo bi se postepeno po potrebi. Kako raste potreba za novim kvadratima tako niču zgrade. Ali ih treba grupisati na jedno mesto.

Najvažnija stvar je da ukoliko sadašnji odgovorni kadar nije sposoban da pristupi rešavanju projekta onda ga treba smeniti i postaviti ljude sa vizijom i iskustvom. Investitori plaćaju i to je to. Nekoliko zgada već gotovo za nekoliko godina.
 
Ja sam vec rekao da u gradskim urbanistickim sluzbama sede ljudi koji u najmanju ruku mrze ovu temu, koji se trenutno vade na aktuelnoj krizi kao da ona traje 20 god unazad ...
Mi ne mozemo naravno ni u jednom pogledu da se merimo sa Njujorkom ili Tokijom(vecina gradova u svetu ne mogu) ali nesmemo svojim cudnim i prepoznatljivim mentalitetom u nedogled da teramo zainteresovane investitore, pocece jos malo i ptice selice da nas zaobilaze na svojoj ruti! I od aktuelne ponude za izgradnju onog, doduse dosta neobicnog tornja, nece biti nista umesto da prihvatimo, pa nek je i 80 spratova, danas se vesti sire brzinom munje pa kad neko tamo u belom svetu vidi sta je ovde pocelo da se dogadja stace i razmislice, vidi, vidi onde se stvari menjaju da vidim i ja dali bi tamo mogao nesto da izgradim, nesto se tamo najzad pozitivno desava ..... to je magnet koji privlaci ostale, upravo takvi grandiozni projekti a ne neki supermarket ili trzni centar, ima ih danas na svakom cosku i u tunguziji.
Nazalost od toga najverovatnije nema nista jer o takvim stvarima u ovom gradu odlucuju i pitaju se ljudi koji zive u nekom svom vremenu i prostoru i koji su malo je reci konzervativni vec retrogradni.
 
Vrh