Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Pogodila ženska u 6 od 7 stavki! U stvari ova sedma, hrana, baš je pitanje ukusa. Meni se lično naša sviđa više, mada je generalno manje zdrava i teža. Oni su navikli kod njih da imaju na svakom koraku te pristupačne restorančiće poput menzi (mi imamo pekare i fast foodove) ili da u svakom većem supermarketu imaju veliki izbor kuvane hrane, gomilu čorbica i da mogu bukvalno tu da sednu i klopaju za relativno malu lovu.

Ovo za frizure je provukla kroz mentalitet, ali suštinski je skroz je u pravu da smo nebo i zemlja. Mislim ok, malo neke predrasude, sigurno ima i toga o čemu je pričala, ali i toga da neke ljude baš briga i prosto im se tako sviđa. Ne znam kako bi mene isprofilisala, trenerku nisam nosio 20 godina, ni kući je ne nosim, samo pidžamu nekad zimi :ROFLMAO:, a leti se i dalje šišam 1/3, zimi samo za stepen više, nervira me kad kosa krene da mi prelazi uši.

Doduše postajem pragmatičniji sa godinama. Jeste krute su farmerke, pantalone znaju da stežu, provalio sam neke planinarske pantalone bez džepova, imaju samo kose gore, a udobne kao da si go. Udobnije i od trenerke, nisu onako šljampave, padaju kao pantalone.

Kako god, mi smo krenuli putem neminovnog uvoza radne snage, bolje je da to budu neki koji su kulturološki sličniji nama. Da pevamo ako svi ti Sloveni odluče da ostanu ovde, zajedno sa pojedinačnim slučajevima, uglavnom prilično školovane nesvrstane braće. Doprineće u svakom smislu, pa i čisto geneteski, no izgleda da im se sve manje i manje dopada ovde!
 
Poslednja izmena:
Simpatično mi što se šeta po kreposti Smederevo golišavog stomaka u sred zime 😊 a i ko nije čuo dovoljno o toj domaćoj znamenitosti, evo prilike da unparedi svoj ruski...

 
Ova mala je uspela da ne prikaže apsolutno ništa lepo sa tvrđave - fokus je bio da se ona prikazuje, a tek ona priča da je zid pravljen ukoso, a ne da se iskrivio.
 
Pa slatka je nek se prikazuje... lepršavo skakuta ima i liniju da to iznese.. šta fali..
 
Исток Псвловић је генерално сератор који краде стране чланке и представља као своју мудрост, али ово је отприлике мишљење младих који зарађују доста у међународним компанијама о нашој гастрономској понуди, као што је претпостављам та Рускиња. Ја можда не бих ништа од тога јео, али то није важно. Менији у нашим ресторанима су објективно сиромашни, чак и за месождере као ја. До скоро ниси имао поштен стејк у већини београдских ресторана. Како је рецимо вегетаријанцима у нашим ресторанима, то не моги ни да замислим.

IMG_0269.jpeg
 
Исток Псвловић је генерално сератор који краде стране чланке и представља као своју мудрост, али ово је отприлике мишљење младих који зарађују доста у међународним компанијама о нашој гастрономској понуди, као што је претпостављам та Рускиња. Ја можда не бих ништа од тога јео, али то није важно. Менији у нашим ресторанима су објективно сиромашни, чак и за месождере као ја. До скоро ниси имао поштен стејк у већини београдских ресторана. Како је рецимо вегетаријанцима у нашим ресторанима, то не моги ни да замислим.

Pogledajte prilog 189059


Iskreno, mislim da domaca ponuda eksponencijalno raste. Eto bas su stejkovi dobar primer, do skoro jedva da ih je bilo sad ima bar 10 stejkhausova i jos nekoliko puta toliko restorana koji imaju sasvim fine u ponudi.

Isto je npr i sa poke bowlom za koji se Istok proserava. Evo sad sam otvorio Wolt i samo kod mene na NBG imas 10 poke dostava, a ima i brdo kafica gde mozes naruciti poke.

Rusi svaki mesec otvaraju neke restorane sa njihovim jelima, od indijskih restorana je do skora bio samo jedan a sad ih je dvocifren broj, imamo konacno i dosta kineskih restorana gde serviraju raznovrsnija jela od ‘piletina sa kikirikijem/soja sosom’ sto je do skoro bila jedina ponuda u gradu.

Ne mislim da kafane sad treba da dodaju avokado tost da bi bile u trendu. U kafanama koje zaista valjaju meni uopste nije siromasan. Vise bih insistirao na kvalitetu nego na prosirenju ponude.
 
Iskreno, mislim da domaca ponuda eksponencijalno raste. Eto bas su stejkovi dobar primer, do skoro jedva da ih je bilo sad ima bar 10 stejkhausova i jos nekoliko puta toliko restorana koji imaju sasvim fine u ponudi.

Isto je npr i sa poke bowlom za koji se Istok proserava. Evo sad sam otvorio Wolt i samo kod mene na NBG imas 10 poke dostava, a ima i brdo kafica gde mozes naruciti poke.

Rusi svaki mesec otvaraju neke restorane sa njihovim jelima, od indijskih restorana je do skora bio samo jedan a sad ih je dvocifren broj, imamo konacno i dosta kineskih restorana gde serviraju raznovrsnija jela od ‘piletina sa kikirikijem/soja sosom’ sto je do skoro bila jedina ponuda u gradu.

Ne mislim da kafane sad treba da dodaju avokado tost da bi bile u trendu. U kafanama koje zaista valjaju meni uopste nije siromasan. Vise bih insistirao na kvalitetu nego na prosirenju ponude.
Moze preporuka za neki od tih novih indijskih restorana? Ja znam samo za Diwali u Ljubickoj koji postoji sto godina.
 
Исток Псвловић је генерално сератор који краде стране чланке и представља као своју мудрост, али ово је отприлике мишљење младих који зарађују доста у међународним компанијама о нашој гастрономској понуди, као што је претпостављам та Рускиња. Ја можда не бих ништа од тога јео, али то није важно. Менији у нашим ресторанима су објективно сиромашни, чак и за месождере као ја. До скоро ниси имао поштен стејк у већини београдских ресторана. Како је рецимо вегетаријанцима у нашим ресторанима, то не моги ни да замислим.

Pogledajte prilog 189059
Менији у Србији сиромашни? Људи ви то озбиљно? Тај Павловић изгледа нигде није путовао...ни по иностранству а још мање по Србији. Буквално нема места у Србији где нема поред традиционалних ресторана и тих фенси-менси места. А онај ко каже да је српска кухиња месиште тај не познаје нашу кухињу. Па колико само посних јела, чорби, салата и пецива има код нас? Јел сте били у УК, Немачкој, Русији...? У Србији ћеш јести бољу пицу и пасту него у 90% италијанских ресторана (иако сам најбољу и пицу и пасту у животу јео на северу Италије и не спорим њихово умеће) а о разноврсности наше хране и кулинарске понуде по разним ресторанима могу се књиге писати. А не само понуда већ и амбијент и цена/услуга су у већини етаблисмана бољи него у иностранству. У Француској недељом ретко можеш наћи ресторане који ради после 14:30 у Белгији сем вафлова и шкољки за друго нису чули...а о ценама да и не говоримо. Павловић је од оних који Мишелин звезду сматрају репером за добру храну. Београд је тек скоро уврштен у њихов каталог а мора да прође неколико година да би наши ресторани могли да добију звезду/две/три...у Европи мораш много да платиш да би добро јео на добром месту. Код нас то није случај, већ имаш за свачији џеп понуду. А колико видим ресторани код нас ничу као печурке који служе интернационалну кухињу. Оно што овде није поменуто то је услуга домаћих хотела која још није на нивоу на којем би требало да буде (част изузецима) као и Бање/Спа центри код нас.
 
Moze preporuka za neki od tih novih indijskih restorana? Ja znam samo za Diwali u Ljubickoj koji postoji sto godina.
Spice na Banovom Brdu (ima i ispostava na NBG koja radi samo dostavu) je dosta dobar, jedina zamerka sto vecina jela bas nije ljuto. Ni srpski pjuto a kamoli indijski :)
I ovde opet dovodimo do njihovog bezobrazluka u stranoj državi gde se pojave.
Postoje restorani koje su pootkrivali a da srpski ne znaju uopšte. Tako se dobija da mora na Engleskom da pričaš sa njima.
Sta bi tek rekao za razne Kineze na Ledinama koji ne samo da ne govore srpski nego ne znaju ni engleski. U meniju sve na kineskom pa samo pokazujes na slike.
 
Spice na Banovom Brdu (ima i ispostava na NBG koja radi samo dostavu) je dosta dobar, jedina zamerka sto vecina jela bas nije ljuto. Ni srpski pjuto a kamoli indijski :)

Sta bi tek rekao za razne Kineze na Ledinama koji ne samo da ne govore srpski nego ne znaju ni engleski. U meniju sve na kineskom pa samo pokazujes na slike.
Isto. Ja sam bio u marketu na ledinama pričali su srpski.
Stim da će pre putin doći da ih posle oslobadja jer im ne dajemo da pričaju ruski neko si dji ping
 
Dok mnogi opet traze taj izgubljeni ukus domace hrane u kojem se uglavnom kuva oko kvalitetnog regionalnog proizvoda, mi zelimo Poke Bowl. Prevaru od jela.
Moja zena, koja nije iz naseg regiona i koja je odlicna i vaspitana kuvarica obozava nase restorane i ukus nase hrane.
Tesko cete, primjera radi, u Hamburgu ili Berlinu naci dobar restoran domace kuhinje, a da nije izuzetno skup.
Italijani su sebi sacuvali taj odnos prema domacoj kuhinji i prema svojim proizvodima. To je blago.
Imamo dosta toga da ponudimo. Da ne pisem o rakijama, likerima i vinima. Tu tek pocinjemo da svhatamo potencijal.
Kolace i torte cete takodje naci dobrih cak u manjim mjestima.
A Beograd je pravi raj za dobar Espresso, Americano ili sta god. Kvalitet cete naci na svakom cosku.
Ali onako opusteno bez te srednjo- i sjevernoevropske tehnicke opsesije.
Razumijem da se uvijek trazi ono cega nema i da raznolikost potrebna. Ali sigurno nam ne mora neko objasniti sta je to ukusno jelo.
E sad da volimo masno, to je vec druga stvar.
 
Nasa tradicionalna kuhinja je ok kad si u dvadesetim.i tridesetim..vec sa 40 god da ne pricam 50 I starije, obavezni su Ili lekovi Ili skidanje sa nase kuhinje..jeste ukusna al nezdravo ubi boze ...verovatno I glavni razlog sto zivimo u proseku 10 god manje od ostalih evropljana
 
Srpska kuhinja ne podrazumeva samo masno mesište ili masna testa. Ima kuvanih jela koja su super a zdrava.

Inače, vezano za globalizaciju i uniformisanje svega, neko treba da napravi ovakvu ilustraciju i za hranu:
amdkekw4_700w_0-jpg.185180


Isto ovo važi i za pića, grickalice, klubove, noćni život, luna parkove, tržne centre, velike koncerte... sa ovom usiljenom šizofrenom globalizacijom, sve je postalo običan copy paste sa samo izmenjenim natpisima grada/zemlje i možda ponekim obeležjem.

A mnogi ljudi u Srbiji otkidaju na to, srećni ko prasići u blatu. Draži im preskupi generički Suši iz generičkog lokala otvorenog pre 3 godine po uzoru na neki kiosk na Menhetnu, nego lovačka šnicla ili pasulj u proverenom a povoljnom domaćem restoranu u koji su nekad išli i poznati glumci, pisci, sportisti...

Nekim ljudima je bitno samo da je strano i samo da je popularno. Pa čak i ako je golo g..no. Samo da ih ne žiga kompleks (koji su sami sebi stvorili) da oni ili njihovo mesto po nečemu nisu u rangu sa Hong Kongom i Menhetnom.
 
Poslednja izmena:
Vrh