Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Ja priznajem da sam prasac mozgom ali ne i telom.. 😁

Noćas ću jesti ponovo roštilj, ovaj put Poncho kobajuuu jedva čekam...
 
Pa znam.. Ti ako išta imaš imas meru..

Walter, poncho, mek, kfc... Tu se vrtim 6 dana u nedelji 😐
 
Srpska kuhinja ne podrazumeva samo masno mesište ili masna testa. Ima kuvanih jela koja su super a zdrava.

Inače, vezano za globalizaciju i uniformisanje svega, neko treba da napravi ovakvu ilustraciju i za hranu:
amdkekw4_700w_0-jpg.185180


Isto ovo važi i za pića, grickalice, klubove, noćni život, luna parkove, tržne centre, velike koncerte... sa ovom usiljenom šizofrenom globalizacijom, sve je postalo običan copy paste sa samo izmenjenim natpisima grada/zemlje i možda ponekim obeležjem.

A mnogi ljudi u Srbiji otkidaju na to, srećni ko prasići u blatu. Draži im preskupi generički Suši iz generičkog lokala otvorenog pre 3 godine po uzoru na neki kiosk na Menhetnu, nego lovačka šnicla ili pasulj u proverenom a povoljnom domaćem restoranu u koji su nekad išli i poznati glumci, pisci, sportisti...

Nekim ljudima je bitno samo da je strano i samo da je popularno. Pa čak i ako je golo g..no. Samo da ih ne žiga kompleks (koji su sami sebi stvorili) da oni ili njihovo mesto po nečemu nisu u rangu sa Hong Kongom i Menhetnom.
Bravo!
 
Чорбе су закон, штета што их нема у понуди као брзе хране, пошто кад се праве на велико онда су најукусније. Могу да буду и скроз без меса.
 
Rusima fale ekspres restorani u centru bg ima da kažem uslovno 2
Jedan u tc milenijum drugi taze na studentskom trgu
 
Nasa tradicionalna kuhinja je ok kad si u dvadesetim.i tridesetim..vec sa 40 god da ne pricam 50 I starije, obavezni su Ili lekovi Ili skidanje sa nase kuhinje..jeste ukusna al nezdravo ubi boze ...verovatno I glavni razlog sto zivimo u proseku 10 god manje od ostalih evropljana
Super, idem da kažem mojoj babi od 94 godine da joj je hrana nezdrava :)
 
Ovome nisam hteo da gledam video... al cover fotka je simptomatična, pa sam morao da prosledim... Kakvih pacijenata sve ima...

 
I onda naravno u lošem kontekstu odma su ukrajinci..
Ko god da je, već je počeo da se baca frazama "nemate prave bla bla"... vole oni to u svojoj zemlji
 
Nasa tradicionalna kuhinja je ok kad si u dvadesetim.i tridesetim..vec sa 40 god da ne pricam 50 I starije, obavezni su Ili lekovi Ili skidanje sa nase kuhinje..jeste ukusna al nezdravo ubi boze ...verovatno I glavni razlog sto zivimo u proseku 10 god manje od ostalih evropljana

Ако ћемо да будемо скроз фер наша традиционална кухиња подразумева и огроман број куваних, чорбастих јела, поврћа са мало или нимало меса, салата итд. али то није секси да се нуди странцима нити се успешно преводи у брзу храну па се често игнорише

Људи су некад живели по 90 година са нашом традиционалном кухињом једући ђувеч и чорбаст грашак, тек је релативно скоро постало економски одрживо за просечног становника да сваки дан једе масно месо и тоне шећера
 
Živeo je 90 onaj ko je preživeo da doživi 90.

Preživeo što infektivne bolesti, što ratove...

ali da, tada su samo srednjovečni sveštenici imali stomačinu, ostali Srbi su izgledali kao ja 🙂

Doduše, ja jedem meso, najčešće roštilj svakodnevno al to je pola porcije prosečnog Srbina + sam fizički aktivan...

Čips mislim da nisam okusio 20 godina.

Dobro je što barem imamo u ponudi sarme sa pireom ili prebranac u dobrom broju viđenijih restorana... al može to i bolje, sladak kupus, boranija.. Ta jela bi mogla biti i relativno brza + đuveč ili kupus s mesom, kao u kantinama što nude... Nego su ukusi deformisani... Prag tolerancije je pao na slatko i masno i roštilj ide najbolje... Zagorelo, karamelizovano, kancerogeno, ide najbolje...

Kačamak, popara, boranija mnogi imaju negativne asocijalice na detinjstvo i odrastanje u nemaštini ili ručak u vrtiću... Može lako da se spremi u kućnim uslovima, nije wow ukusa, a u restoranima će biti naplaćeno petoduplo... Neki restorani i to imaju u ponudi al ne ide...

Slažem se da meso nije bilo na meniju toliko često pre 70 ili 100 godina... ali danas je 2024. preba se prilagoditi... Neki vremenski fusion, a ne samo prostorni, što uspešni restorane najčešće i rade...
 
Zanimljivo je da su nasi preci masovno hasali stvari poput ovsene dok si danas kao fensi moderni gejpeder ako to jedes jer pravi Srbin jede samo pecenje.
 
Živeo je 90 onaj ko je preživeo da doživi 90.

Preživeo što infektivne bolesti, što ratove...

ali da, tada su samo srednjovečni sveštenici imali stomačinu, ostali Srbi su izgledali kao ja 🙂

Doduše, ja jedem meso, najčešće roštilj svakodnevno al to je pola porcije prosečnog Srbina + sam fizički aktivan...

Čips mislim da nisam okusio 20 godina.

Dobro je što barem imamo u ponudi sarme sa pireom ili prebranac u dobrom broju viđenijih restorana... al može to i bolje, sladak kupus, boranija.. Ta jela bi mogla biti i relativno brza + đuveč ili kupus s mesom, kao u kantinama što nude... Nego su ukusi deformisani... Prag tolerancije je pao na slatko i masno i roštilj ide najbolje... Zagorelo, karamelizovano, kancerogeno, ide najbolje...

Kačamak, popara, boranija mnogi imaju negativne asocijalice na detinjstvo i odrastanje u nemaštini ili ručak u vrtiću... Može lako da se spremi u kućnim uslovima, nije wow ukusa, a u restoranima će biti naplaćeno petoduplo... Neki restorani i to imaju u ponudi al ne ide...

Slažem se da meso nije bilo na meniju toliko često pre 70 ili 100 godina... ali danas je 2024. preba se prilagoditi... Neki vremenski fusion, a ne samo prostorni, što uspešni restorane najčešće i rade...
Zavisi i koje meso se jede, koliko količinski, koliko vremenski... sve zavisi.
Kvalitativno nije isto svaki dan jesti kulen i jesti piletinu.
Isto tako vremenski nije isto ako čovek uzme na 6 meseci da jede meso svaki dan dok povećava mišićnu masu, i ako 40 godina svaki dan jede meso.

Ono što se takođe često zaboravlja u ovim temama je da je današnje meso prepuno aditiva, antibiotika, pesticida, plastike, zamrzava se sto puta, često dugo i stoji... a sve to na duge staze urniše telo. Toga pre 200 godina nije bilo.
 
Стил исхране и живота се драстично променио последњих 100 година, док биологија организма није.
 
Mi koristimo previse hlje*******a na primjer. Hlje******* je nekada imao drugu ulogu.
Ali opet, cini mi se da nismo odrasli uz idustrijsku hranu, barem ne u toj mjeri kao drugi narodi, pa imamo jos taj osjecaj za dobru domacu hranu.
I da, to su uglavnom kuvana jela. Nego kod nas i dalje postoji ta ideja da je krkanje mesa bez ike mjere odraz dobrog zivota.
Ja sam odrastao uz tetke gledajuci me tuzno zato sto sam uvijek bio mrsav.
Sve to i ne bi bio toliki problem da ne bi volili da uz to pijemo i pusimo.
 
Vrh