Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Стил исхране и живота се драстично променио последњих 100 година, док биологија организма није.
Upravo tako. I to nije problem samo kod ishrane, nego kod mnogih drugih aspekata. Kako u današnje doba živimo, kako mislimo, kako učimo, kako koristimo alate, kako komuniciramo, čemu smo sve izloženi... Ljudsko telo ne stiže da se prilagodi svemu tome. Pod telo mislim na sve od glave kojom mislimo i učimo, do nogu, kojima hodamo po tvrdim podlogama u modernoj obući. Mnogo toga se strašno promenilo za dvesta godina, a to je 8 do 10 generacija. To je skoro ništa za evoluciju, treba mnogo više da prođe dok se nešto evolutivno trajno izmeni i primeni odnosno dok krenu konkretne trajne promene u telu. Ne kažem da treba ostati zarobljen u vremenu i živeti u srednjem veku, svakako ne, ali ni ovaj drugi ekstrem koji nam se dešava takođe neće da izađe na dobro. Telo čoveka na severnoj hemisferi koji se prosečno hranio 2000. godine je XY puta više izloženo šećeru (zbog komercijalizma i industrije) nego telo čoveka koji se prosečno hranio u istom podneblju 1930ih. A deli ih fazon 3 generacije, što je sa gledišta evolucije jako kratak period. Posle se svi po svetu čudimo otkud toliko bolesti, pogotovu endokrinih i digestivnog trakta.
 
Poslednja izmena:
Sta je hlje*******a? 🤣
Hlje-bina bolan. Inace ljudi, dzabe pisete da sta ne valja jesti jer nije stvar u tome. Nista nije problem ako si umeren i aktivan. Ako sedis ispred tv-a ceo dan i jedes cips, rostilj, cokolade i pijes gazirano naravno da ces razviti svakakve probleme ali ako isto jedes ali umereno a aktivan si neces ni blizu imati iste probleme
 
Има мало и до личне генетике, али у глобалу најбитније је бити активан физички. И по том питању су баш најдрастичније промене. Трансформација од човека који је морао да се креће пешачењем, јахањем, бициклирањем (пре 60-70 година није било страно да људи пређу преко 40 км бициклом дневно због одласка на посао нпр.) до човека који је стално у седишту/столици је највећи проблем.
 
Ako si iz MNE onda nijesi... i iz Hercegovine isto :) A za Bosnu, realno stranac si :)
 
Ако ћемо да будемо скроз фер наша традиционална кухиња подразумева и огроман број куваних, чорбастих јела, поврћа са мало или нимало меса, салата итд. али то није секси да се нуди странцима нити се успешно преводи у брзу храну па се често игнорише

Људи су некад живели по 90 година са нашом традиционалном кухињом једући ђувеч и чорбаст грашак, тек је релативно скоро постало економски одрживо за просечног становника да сваки дан једе масно месо и тоне шећера
Ima i ribe u našoj kuhinji, moj deda je bar jednom nedeljno "išao na reku" u noćnim satima da hvata ribu, ujutru dodje, očisti i jede se dok se ne pojede. Meso nam je ušlo u krv jer smo siromašni pa ko je jeo meso taj je bio bogat. Sada se sve ostalo izbegava, a gura se meso u svakodnevnoj ishrani. Baš pričam sa drugarom pre nekog vremena, odrasli na domaćem suvom mesu (klale su se svinje), pa kad neko dodje iz inostranstva i donese neki podriguški parizer ili fensi mortadelu, šunku mi kao "vauuu al je dobro" :)
 
Znaci da smo sada bogati, jer krkamo meso nenormalno.
 
Meso je prevaziđeno 😛

62dbe5f91168a.webp
 
Dosta realan opis Beograda od jednog Hrvata sa forum.hr

________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pozdrav.

Vratio sam se iz Beograda danas ujutro nakon 3 dana boravka.
Dati cu Vam puno korisnih informacija.
Za pocetak negativno - sam BG je barem 10 razina ispod Zagreba, zgrade vecinsko stare i tamne osim nekolicine novih, neke zgrade u blizini centra razrusene, poput Stare zgrade Generalstaba koja je u neposrednoj blizini Hrama Svetog Save i koja je meni se cini namjerno ostavljena djelomično unistena kao podsjetnik na bombardiranja u devedesetina, ispred te zgrade je veliki plakat koji poziva na uclanjenje u vojsku Srbije, ogroman i masivan pano. Same ceste znaju imati puno rupa i izbočene sahtove, na putu za Ada Ciganliju prigradskim autobusom sa stanice kod Autobusne postaje Beograd; bus je vozio prilicno brzo i naletio na neke ogromne rupe ili potonuca u cesti prilikom kojih sam skoro ustao sa svoga mjesta, jer sam osjećao da mi kicma ne može u sjedecem polozaju izamortizirati sve to. Ipak, ceste oko samog centra su vise-manje u redu. Ada je 20-ak min voznje busom od centra.
Sta se iste tice, prekrasna je, to su plaze i kafici u neposrednoj blizini istih sa pjesackom/biciklistickom stazom oko jezera. Iskreno, jako baca na Jarun. Postoje klupice koje nude besplatno punjenje mobitela putem uticnica za usb. Kada vjetar puse, lijepo je udisati savski zrak. Beogradsko more kako ga zovu, tako i izgleda i opravdava to ime.

Od ostalih lokacija posjetili sko Hram Svetog Save, crkvu Svetog Marka, Narodnu skupstinu, Kucu cveca i Muzej Jugoslavije, Stadion Rajko Mitic (Zvezda), park Kalemegdan te glavni beogradski trg - Trg Republike sa obliznjim ulicama - Skadarlijom i Kneza Mihaila.
Opisati cu sada sve od navedenog i dati korisne savjete.

Za pocetak, na putu Flixbusom iz HR(zapravo je bio Cazmatrans), morali smo na granici stajati otprilike 45min, prvo smo izasli iz autobusa na hrvatskoj strani da nam pregledaju dokumente i puste psa u bus da trazi drogu, zatim isto i na SRB strani, samo bez psa. Na povratku jucer navecer opet ista stvar. Napomena: Srbija nije u EU i na povratku u RH morate na carini prijaviti ukoliko unosite mesto, mlijecne proizvode i sl. te cak nesto od toga nije ni dopusteno unjeti, kao npr. neke vrste voca, povrca, cvijeca i sl. radi potencijalnog unosenja zaraznih bolesti povezanih s istima.
U Samome Beogradu, prilikom izlaska iz autobusa odmah smo na punktu "Informacije" kupili tjednu kartu za zonu A(zona sireg centra BG) za 800 dinara(6-7€) te se tako neograniceno vozili autobusom, trolejbusom i tramvajima. Isli smo i u Zemun, gdje smo se pjeske po brojnim stepenicama uspeli do kule Gardos u nocnim satima odakle je nevjerojatno dobra panorama cijelog BG, mozda i bolja gledajuci kompletnu panoramu(u smislu ds Vam je sve pred ocima, ne morate hodati na drugi kraj tvrdave da vidite neki drugi dio grada kao sto je slucaj na Kalemegdanu) nego na Kalemegdanu, odakle se BG vidi savrseno i sa puno vece blizine, kao i Rijeke Sava i Dunav, te utok Save u Dunav.

Hram Svetog Save je velebna i izrazito lijela pravoslavna građevina sa oblim kupolama zelene boje, ulaz je besplatan, a otvoreno je do 20h. Unutra nemaju klupe za sjedenje prilikom molitve, ali su zidovi i svod fantasticno ukraseni, jedno remek djelo. Unutar Hrama je suvenirnica, koja nije skupa, iako je skuplja od većine onih u centru ili primjerice u Crkvi Svetog Marka gdje ima zaista jeftinih suvenira, tipa 50 dinara sto je oko 3 kune. Ispred Hrama je kip samog Svetog Save i tu je dobar kadar za slikanje u kojemu cete se vidjeti Vi, kip i Hram. Nedaleko je i kip Karađorđu koji je također lijep(par minuta pješke u parku ispred Hrama).

Crkva Svetog Marka je takoder velebna i lijepa, besplatan ulaz, radi do 19 sati, ogromna je, ima i dobar kafic u blizini i park Tasmajdan za kojeg svi kazu da je lijep, ali nisam bio. Isplati se posjetiti.

Park Kalemegdan je jako velik, ali ne i prevelik, na njemu je puno rusevina, ali i muzeja, od kojih je Vojni muzej sa tenkovima i sl. izlozen na otvorenom i jucer je bio besplatan, takoder imate Kip pobednika odakle je najljepsi pogled na rijeke, Ratno ostrvo i grad, te najbolje mjesto za slikanje na Kalemegdanu. Gore prodaju magnete, majice, šubare, pivo po 3 eura jer je turisticko mjesto itd.
Imate tramvaj broj 11(ako sam dobro zapamtio) koji iz smjera juga vozi tocno do ulaza u park na brdu, pa ne morate pjesice jzbrdo. Sam park je izuzetno uredan, ima puno klupica, zelen je i dosta posjećen.

Narodna skupstina je velika zgrada, ali ne prevelika, zagrađena ogradom i ne može se blizu, ali je svejedno izuzetno dobro vidljiva te je odmah blizu Crkva Svetog Marka.

Stadion Zvezde je zanimljiv za vidjeti izvana, jako je ukrasen raznim bojama i detaljima, nije monoton kao neki stadioni na koje smo mi navikli, nudi i vodene obilaske u određeno doba dana, mi nismo isli, ali smo zato vidjeli pravi tenk obojen u boje Zvezde malo zapadno od glavnog ulaza u stadion, uz sami stadion. Stadion je inace masivan i prima 51 000 ljudi.

Kuca cveca je na malome brdu, platite 5€ ulaznicu i imate priliku vidjeti sve - Kucu cveća, Stari muzej i Muzej Jugoslavije. U Kuci cveca počiva Josip Broz Tito, kao i zena Jovanka, ali unutra ima i mnogo stafeta i zanimljivih slika, novinskih clanaka, pisma djece Titu, kao i predmeta inozemnih darova Brozu. U Starom muzeju su izlozeni darovi koje je Tito primio, oružje, zastave, stafete itd. te cete se ovdje ukoliko ste brzi zadrzati barem nekoliko sati, jer ima puno prostorija i u svakoj puno predmeta, a za svaki predmet nešto i piše. U samome Muzeju Jugoslavije je opis članova obitelji Karadordevic sa ogromnim panelima o njihovim zivotima te izlozba posvecena piscu Branku Copiću koji je napisao knjigu Ježeva kućica. Muzej Jugoslavije najmanje je impresivan i da sam ga preskocio ne bi mi bilo zao, smjesten je u ogromnoj zgradi, ali malo toga nudi. U kaficu pored domace craft pivo je oko 3 eura, kava oko 2.

Trg Republike je prilicno velik trg sa glavnim obiljezjem - covjek sa sabljom koji jase konja, ista stvar ko naš Ban Jelacic. Lijevo od tog kipa je kafic/restoran/slastičarna, gdje je pivo oko 3.5€, a kolac oko 4€, ali iznimno su ukusni, milk shake također dobar. Izvrsna lokacija, ali jako skupo, kao i u ulici Kneza Mihaila koja je prekrasna - beogradska Ilica, ali nudi samo markirane dućane, kafice i jedan shopping centar. U ovoj ulici mozete kupiti magnete za frizider na standovima, pecene kestene, kao i Coca Colu s okusom tresnje koju nisam vidio u RH. Ulica Skadarlija se takoder kao i Kneza Mihaila veze na glavni trg, te je ona poznata kao boemska cetvrt i najljepsa ulica Beograda, a ovdje su i najpoznatiji i najbolji restorani. Mi smo jeli u "Dva jelena" i uzeli smo Karadordevu šniclu(rolana pohana svinjska šnicla punjena kajmakom, meso izuzetno mekano) uz koju ide u cijenu i luk, pomfrit i tartar i to kosta 1500 dinara, mijesana salata koja je dosta i za dvoje je 350 dinara, pivo 300 dinara, medovača 450.
Mozete sjediti ili vani s pogledom na ulicu ili unutra gdje ce Vam do stola doci tamburasi i svirati Vam. Konobari obuceni u odijela, ugodni.

Smjestaj nam je bio u uzem centru(unutar 1km od centra), placen 70€ za 2 nocenja za 2 osobe, privatni apartman putem bookinga, check in od 13, check out do 11.
Smjestaj s kupaonicom(wc, tus kabina, wc papir, sampon za tusiranje, gel za ruke, rucnici i susilo za kosu), kuhinjom(frizider, mikrovalna, kuhalo za vodu, pribor za jelo i tanjuri), spavacom sobom(klima koja dobro grije, televizija koja lovi čak i hrt1 da mozes gledati Doru :p te nocnim ormaricima s lampama).

Setali smo i u noci te bili do 23:30 na glavnome trgu i osjecali se sigurno, dojam je da je grad puno sigurniji i mirniji nego se prikazuje, iako kao i svugdje preporucam izbjegavati mracne ulice i neprovjerene dijelove grada. Javni prijevoz je pun čak i u nocnim satima, u Zemunu smo bili u 9 navecer, atmosfera takodjer ugodna, iako i tamo ima puno neurednih i ruznih manjih zgrada, kuca kao i razrusenih kuca odma do ceste, pa i nije bas kao nas Samobor
mrgreen1.gif


Kod odlaska za Zagreb autobusom, idete na onaj veliki zagrađeni dio kolodvora gdje su odlazni peroni, ne idete tamo gdje ste se iskrcali prilikom dolaska iz ZG, jer je autobusni podijeljen u 2 dijela, nije kao u UG sve u jednom. Na autobusnom imate spremište prtljage koje radi do 22 navečer, predate prtljagu ljudima koji tamo rade, platite 250 dinara za cijeli dan i prije 22 je morate podignuti jer tada zakljucavaju spremiste.
 
Dosta realan opis Beograda od jednog Hrvata sa forum.hr

________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pozdrav.

Vratio sam se iz Beograda danas ujutro nakon 3 dana boravka.
Dati cu Vam puno korisnih informacija.
Za pocetak negativno - sam BG je barem 10 razina ispod Zagreba, zgrade vecinsko stare i tamne osim nekolicine novih, neke zgrade u blizini centra razrusene, poput Stare zgrade Generalstaba koja je u neposrednoj blizini Hrama Svetog Save i koja je meni se cini namjerno ostavljena djelomično unistena kao podsjetnik na bombardiranja u devedesetina, ispred te zgrade je veliki plakat koji poziva na uclanjenje u vojsku Srbije, ogroman i masivan pano.
Prestao sam da čitam posle ove rečenice, jer se centar Zagreba, što se tiče fasada, doslovno raspada.
A i Generalštab, bombardovan ili ne, nije blizu Hrama Svetog Save.
 
Ovo kao da je ChatGTP pisao genericki opis Beograda. Skadarlija, Karadjordjeva, Kalemegdan. Aj da je Japanac neki pisao kome to sve stvarno treba da je novo, ali Hrvat, lol, ko da je na drugu planetu otisao.
 
Bukvalno je svim Hrvatima u opisu posla da u prvoj rečenici kažu kako je nešto njihovo bolje, tako da... Njihove recenzije sa debelom rezervom.
 
Ljudi, zasto mi uopste diskutujemo sta stranci misle o Beogradu? Ja ne gledam te klipove niti trazim po youtube klipove njihovih odmora i misljenja. Nekako mi cudno to sto ljudi traze i komentarisu po istim jos se i pravdaju za neke stvari. Dal treba da osecamo bolje kad neko koga nikad nismo upoznali pohvali Beograd ili lose kad popljuje Beograd?
Cudno mi to. Carry on
 
Pa šta je pogrešno rekao? Činjenica da se 90% fasada raspada, tj već se raspalo vire cigle još malo će da se providi u sobe unutra. Nego mi navikli pa nam je kao normalno.
 
Наводно је сада проблем што је Хрват рекао. Пре пар страница је проблем што је Рускиња рекла. А да ли није истина шта је рекао?

Рупе по улицама ја не знам који још град у Европи има као Београд. Можда Кишњев. Ова власт се тиме више и не бави.

А то што је генерички описао централне локације, не знам шта ви очекујете. Сере ми се од ових сакупљача ручкова и бесплатног смештаја који изађу на сиву улицу и све им је амејзинг, вау…
 
Vrh