Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Migranti ne donose nista dobro, odnosno od njih koristi imaju samo kapitalisti i bogati.

Cak i "bogatiji" migranti, kao sto su Rusi i Ukrajinci koji rade za zapadne firme, ovde su usrecili samo stanodavce, (narocito kriminalce koji poseduju po 5-20 stanova) a unesrecili su hiljade podstanara jer su podigli cene kirija.

Migranti nikom nisu doneli nista dobro.
Native stanovnici Zap. Evrope to najbolje znaju.
Migranti odgovaraju samo kapitalistima.
Nadajmo se da ce buduce osiromasenje Evrope zaustaviti migracije.
(Jos ce me vise radovati kada budem video Nemce ili Francuze da idu da sluze kod bogatih Kineza)
Iako sam više puta rekao da su ruski imigranti najpogodniji za asimilaciju, moram da se dobrim delom složim sa citiranim, jer bojim se da ovako neregulisana imigracija u nasu zemlju dovodi do zemene stanovništva.

Sa jedne strane bogati Rusi potiskuju našu srednju i višu srednju klasu iz centara gradova na periferiju ili nazad kod roditelja. Sa druge strane azijska i afrička sirotinja obara cenu rada našim šoferima, građevincima, fizikalcima, konobarima... uz izgovor da naši ljudi neće da rade. Naravno da neće da rade za platu od 350 evra kada je renta stana najmanje 500 evra. Naši ljudi će na kraju morati pobeći u Nemačku, Austriju i slične zemlje da bi preživeli a njih će zameniti imigranti...

Imigracija je dobra samo kada je regulisana dugoročnim potrebama zemlje domaćina, a ako se svede sve na finansijski interes imaćemo za deset godina veliko osiromašenje srpskog stanovništva i teže socijalne nemire. Mnogo bogatije i jače zemlje od nas nisu lako asimilirale manjine. A Srbi su se pokazali kao slabo sposoban narod za asimilaciju drugih.

Još malo pa ćemo i mi shvatiti pojavu političara kao Le Penova koji su celu karijeru izgradili na zaustavljanju imigracije.
 
Kod nas je jedino ozbiljno doseljavanje sa teritorija bivše Jugoslavije. Ovo je tek prvi veći talas sa strane. Verujem da će se većina ovih dezertera vratiti čim se smiri situacija.
 
Ali i da se ne smiri uvek se pitam ko smo to mi/ naši/Srbi... Ja vidim samo lopovluk vlasti i nemoćne ljude nasuprot njih... Video sam da mi je VD direktora odeljenja na poslu bio čovek sa srednjom školom ne jer nije imao ko tu da bude postavljen od građana Srbije sa fakultetom, nego jer je stranački kadriran... Video sam i gledam ljude pa i ovde sa kojima ne delim ni trunku istih ideja i vrednosti... Jesmo svi to mi Srbi... Dovedite mi 10 Alžiraca i Rusa koji razmišlju kao ja za jednog @Прле -ta koji će otići u inostranstvo. Mada je on čini mi se već sam otišao... Uzimam samo kao primer, potpuno je svejedno i da mene lansiraju daleko odavde, a možda i sam odem...

Dugo već živimo u društvu da se ne trpimo među sobom, ali su nam sada već posle par meseci neki Rusi potencijalni problem jer će ne znam šta istisnuti odavde...

Nek dolaze slobodno, barem koliko vidim inteligencija dolazi i samo napred... Ovi vozači sa Šri Lanke, fini, pristojni, odgovorni, lepo voze, ne trube nervozno...

Dakle samo mi to nije jasno ko smo to mi Srbi.... Ja ti, Beki, Prle, Užice, overdrive, solecar, Vox91, earthmoving, Igor, bunanub, steva, švrća... Ko smo to mi, tako kolektivno ugroženi od najezde drugačijih od nas...
 
Не занм колико свесно, али си задео у срж проблема.

Раздвовјићу питања на два дела:

Прво, и од круцијалне важности ко смо то ми?
Друго, тренутно се чини горуће, а у суштини небитно, уколико одговоримо на прво питање: колико нас угрожавају они са најездом на нас.

Јер сагласићеш се, ако нема нас, онда је свака најезда проблем, а ако има нас, онда можемо да се договоримо шта је то најезда која нас угоржава.

Наш основни проблем је што смо секундарне ствари прогласили од највишег значаја, а суштину не да игноришемо, не можемо да је докучимо. Разлика већине на форуму је ако би вршили просту поделу на конзервативне и либералне и сасвим мало социјалистичке погледе. Међутим, то није суштина. Ти наши погледи су важни као и са које стране тераш косу на фризури: раздељак лево, десно или по средини. Од тога се ако ћемо искрено ништа не мења, тј наша суштина од тога не постаје друга. Једино што САМИ СЕБИ изгледмо лепши у огледалу.

Тако да, по мени, проблем је у нама самима. И то није неки проблем, али смо сви по рођењу толико дрчни, да нико неће да попусти па нема разговора о дубљим стварима...
За крај да закључим: више је него очигледно да ка нашем саборном карактеру, постојеће шеме општења које су развијене за друге народе, не дају правилне резултате, те нам је задатак да шему општења направимо сами себи.
 
A Srbi su se pokazali kao slabo sposoban narod za asimilaciju drugih.
Apsolutno netačno.

Nisi ni svestan koliko je Beograd progutao hrvata, slovenaca, rusa, pa čak i nemaca.

Svaki narod koji se ne getoizira stopiće se sa domaćim stanovništvom.

Deca Rusa koja su krenula u školu u Srbiji postaće Srbi u jako kratkom roku.
 
^ Ovo je tačno, samo bih velikim slovom sve te nacije napisao, ali tako je...

Pročitao sam Prle, čisto da ne misliš da ne čitam to što pišeš... Nije to moj manir, čitam sve što pišeš na temama od zajedničkog interesa...
 
Svet u Srbiji

Kako se desilo da od svih zemalja sveta odluče da studiraju baš u Srbiji i to na srpskom jeziku, kako su se ovde snašli i da li su se uklopili, u reportaži "Stipendija: Svet u Srbiji", ispričaće nam mladići iz Tanzanije, Konga, sa Jamajke i iz Palestine.
 
Migranti ne donose nista dobro, odnosno od njih koristi imaju samo kapitalisti i bogati.

Cak i "bogatiji" migranti, kao sto su Rusi i Ukrajinci koji rade za zapadne firme, ovde su usrecili samo stanodavce, (narocito kriminalce koji poseduju po 5-20 stanova) a unesrecili su hiljade podstanara jer su podigli cene kirija.

Migranti nikom nisu doneli nista dobro.
Native stanovnici Zap. Evrope to najbolje znaju.
Migranti odgovaraju samo kapitalistima.
Nadajmo se da ce buduce osiromasenje Evrope zaustaviti migracije.
(Jos ce me vise radovati kada budem video Nemce ili Francuze da idu da sluze kod bogatih Kineza)
A mene zanima odakle neko samo bupne neku ovakvu tvrdnju, i iznese kao aksiom? Koji podaci, koja empirijska istraživanja to potkrepljuju, odakle to dolazi? (Ne očekujem odgovor.)

Evo ja sam npr. za vreme faksa učio ponešto o tome, a sakupio sam i lična iskustva, i evo par stvari koje su migranti doneli na DACH području:
1. Popunjavaju radna mesta koja domaći prosto neće da rade ni za koje pare, ako nisu stisnuti do krajnjih granica. Prošla su vremena kad je Švabo bio spreman da prestoji 40 godina u prodaji ili fabrici, pa da pobedonosno kupi skupu Mečku s odlaskom u penziju i vozi se njom u banju da se leči. Većina radništva tamo se emancipovala i naučila da su svoje zdrave noge vrednije od Benza. Ali znate ko to još nije naučio? Deo Mađara, Slovaka, Srba, Pakistanaca i ostalih zaglavljenih u bespredelu. Naravno, čak i u bogatoj Austriji postoje ekonomski loše stojeća područja, gde su ljudi prinuđeni da prihvataju svakakve poslove, pa npr. tako jedan poznati lanac supermarketa sam organizuje prevoz radnika u Beč iz udaljenijih ruralnih područja Burgenlanda itd. Na ovom forumu tek retko ko ima uvid u slojevitost života u zemljama centra, al isvi imaju mišljene. To je ta neka srpska škola mišljenja bez podataka.

2. Podizanje opšteg nivoa obrazovanja i veština domicilnog stanovništva, kao i kvaliteta usluga. Naravno da jeftinija radna snaga donekle vrši pritisak na tržište rada, i da nisu samo emancipacija i rad na sebi gurnuli Evropljane u sticanje novih veština, nego i postojanje jeftinije uvozne konkurencije za proste i tradicionalne poslove. To može biti nečija životna drama, i na toj patetici će kojekakva Le Penova i ostali KGB agenti da sluđuju mase, ali za društvo u celini posmatrano nema ničeg lošeg da se naučiš savremenijim i kompleksnijim veštinama. Promene su uvek bolne, a posebno promene na bolje. Međutim, kada bi i u Srbiji prosečan čovek znao šta je donji stroj na pruzi, kao što prosečan Nemac zna, ne bi nam tehnička kultura bila takva kakva jeste - nepostojeća, a pola države bez ikakvog plana i reda. Ako ne i više od pola.

3. Kulturološka razmena obavlja se migracijama od postanka ljudske vrste. Od Vinčanske kulture do današnjeg dana, napredak zajednice uvek je bio baziran na kontaktu. Pomeranje ljudi i razmena ideja i dobara donelo je i jastuk i sarmu i džezvu i šrafciger, a npr. u mrtvi katolički Beč unelo je jednu relaksiraniju kulturu svakodnevnog opštenja, pa je danas normalno da razgovarate u gradskom prevozu sa svojim poznanikom, a do pre samo neku deceniju je to bio stravičan prekršaj uobičajenog ponašanja. Nekad se po začine išlo karavanima u Indiju da bi se razbila monotonija evropske kuhinje, danas vam Indijac sam spremi jelo i posluži toplo ispred nosa. U čemu je problem?

Naravno, možemo sad da teoretišemo i kažemo da je zadnjih 12 000 godina ljudske istorije ubrzano srljanje u provaliju, da su kola krenula bespovratno nizbrdo od kad je napravljeno prvo selo i prva njiva, i ja sa tim hipotetički mogu i da se složim, međutim ovde ima i onih oni koji najviše brane ovaj trenutni sistem, takoreći predstavljaju se da su hakovali život u svetu kakav imamo, a koji postoji upravo zahvaljujuću stalnim migratornim pritiscima, a ovamo najopuštenije seru po tim istim migracijama, tu bi oni ne znam kako ograničavali, birkali, poredili stepen teološke neusklađenosti.

Takva trabunjanja osim što su opasna, a ponekad i smešna, pre svega su neistinita.

Da, migracije nose sa sobom probleme, velike probleme. Ono što nije jasno je da li neko veruje da postoji svet i život bez problema? Svako rešenje je uvod u nove probleme, možemo samo birati koji set problema nam je podnošljiviji za rešavanje. Ne znam, neko možda smatra da je tavorenje u siromaštvu na večitom dnu Evrope primamljiviji set problema od bavljenja migracijama i to je legitimno, ali bi bilo dobro da se manje laže kada se iznose sopstvene želje i ideje.
 
A mene zanima odakle neko samo bupne neku ovakvu tvrdnju, i iznese kao aksiom? Koji podaci, koja empirijska istraživanja to potkrepljuju, odakle to dolazi? (Ne očekujem odgovor.)
Putuj malo po svetu. Razgovarj s ljudima. Idi u Pariz, pitaj ih da li vole migrante.
Idi u taj sareni lepi svet kome toliko verujes. Budi migrant. Go and see, my son.

Domace stanovnistvo nigde nije imalo korist od migranata.
Da li su Indijanici imali korist od belih migranata? Ili Aboridzini?
Da li su stanovnici EU imali korist od migranata. Kratkorocnu korist imali su vlasnici kapitala. Dugorocno..... Veicna dece rodjene u Londonu danas su Indijici i Pakistanci.
Carska Rusija imala je nekakve koristi od Nemackih migranata u 19. veku, ali gde su oni sada?
Kakvu korist imamo ja ili ti od Rusa i Ukrajinaca kod nas, ako nismo vlasnici stanova?

Na srecu, doba globalizacije se zavrsilo.
Svet postaje mreza nacionalnih drzava sa jasnom politikom kontrole migarcija.
U EU je isto tako, samo sto vladajuce elite to jos ne shvataju.
Neoliberalni san je zavrsen.
Buducnost pripada ljudima kao sto je Viktor Orban.
 
Uopšte ne moraju da ih vole, ljubav je kategorija osećanja. Korist na koju se pozivaš da izostaje nije osećanje, već je prilično merljiva i dokazana i u konačnici uglavnom materijalna, kao što sam već naveo primere. Evo još jednog prostog primera: ja blago rečeno ne volim policiju, vojsku i slične institucije, čak ih se i gadim, što ne znači da bi bilo bolje bez njih i da sam za ukidanje i da nisam u stanju da poštujem i ljude koji se time bave ili da se s njima vozim autobusom, a tek mi je svejedno da li će me ispendrečiti Ristić ili Ahmedović.

Osnovna odlika odraslosti je sposobnost razlikovanja sopstvenih emocija od spoljašnje stvarnosti, takoreći saznanje da svet nije Ja, međutim, obožavaoci paternalističkih figura poput fašiste Orbana imaju dosta problema s tom vrstom diferencijacije.

Stvarno ne znam kome i čemu Mađarska može da bude primer za bilo šta. Jedino za primer kako ne treba.
 
Mi se trebamo truditi da smanjimo dolazak stranaca u Beograd, posebno nebalkanaca, ja bi uveo da nam plate dnevnu boravišnu taksu 10.000€ ili nek ne dolaze da ne prave gužvu
 
Da li treba smanjiti odlazak Srba u inostranstvo ili im naplacivati boravisnu taksu od 10.000€ tamo?
Šta to mene briga šta će oni u inostranstvu rade?! Ja kažem u svojoj zemlji kako treba biti
 

Prilozi

  • FB_IMG_1602623716523.jpg
    FB_IMG_1602623716523.jpg
    73,8 KB · Pregleda: 144
Drzava je trebala sve Ruse koji su dosli da prvo smesta u prihvatne centre i onda postepeno da se snalaze za smestaj, neugrozavajuci domace stanovnistvo Ovo sto je dozvoljeno je cista hajducija i teror nad domacim stanovnistvom. Srbi su postali gradjani drugog reda pred nekim drugim bogatijim drzavljanima.
 
A sta da stranci kazu da treba iz inostranstva proterati pola miliona Srba? Jel bi te onda brigalo?
Ma nebitno je sta oni kažu i žele, bitno je sta mi kažemo i želimo. Kad pričaš o reciprocitetu i jednakosti, jel ti znaš kakvi su odnosi nas i inostranstva makar zadnjih 100 godina? Jel smo mi njih bombardovali, jel smo im cepali zemlju, jel Romska Indija daje Srbima soc pomoć, jer smo mi njima uvodili sankcije, drali ih preskupom naftom i proizvodima, jel Avganistan ili Sirija hranila srbske izbeglice? Prvo moraš naučiti da u svakoj njijovoj razmeni nema jednakosti već krađe, profita. Zato je bitno da profit i suficit bude naš, a deficit njihov. Zato je bitno da u svakom odnosu im sve debelo naplatimo. Balkan je najbolje mesto na Svetu i nije džabe Bog tu stvorio Čoveka. Ko hoće provede par dana u raju, mora to nama debelo plati, i da finansira u fond naseg nataliteta da dokaže da je zaslužio da bude gost ovde. Sebičnjaci i paraziti nam ne trebaju. Ja sam ekonomista, trgovac sa velikim poslovima u milionskim iznosima i sa svetskim firmama, i znam kako se sa njima odnosi, komunicira i štiti svoj interes. I njihovim oruđem će im sve debelo biti naplaćeno. Ili - srećan put, ne pravite nam gužvu. I zabole me šta će stranci pričati o nama, nebitni su, bitno je šta mi pričamo o njima.
 
Poslednja izmena:
Bogami oštro ti to Earthmoving, oštro...


Ko kaže da nemamo metro 😆

A jesli kontrolora njet možna prohodit besplatna!

Malo lupetara o metrou i poredi gluposti, al je simpa ovako, ne znam kako može nekom Rus da bude pretnja... Gledaj kakav je nesnađen, kao Bogdan Diklić u Majstori, Majstori... Ko može takvom da mu zameri išta... ❤

Samo nek se vozika...
 
Vrh