Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Generalno u celoj Evropi je uobičajeno da nema konverzacije sa kasirkama po velikim marketima, osim "Zdravo" i dajte mi te i te cigare.
Čak i ako je lično poznaješ nema više od jedne neformalne rečenice.
Po seoskim bakalnicama je druga priča, kao i u onih par "komšijskih" radnji koje su preživele globalizaciju.
Ne bih se baš složio. Neuporedivo su komunikativniji ljudi u npr. Parizu, nego u Beogradu, i to baš u svakodnevnim situacijama. I to nije baš do Beograđana-urođenika, nego više do pridošlica iz najpasivnijih krajeva koji misle da je kul biti namršten i mutav.
 
Ja sam odrastao na Voždovcu, doduše više u rejonu 25tice, ali danas idem često kod drugarice tom 26icom... Skoro uvek je krcata + ona krivudava uzana ulica od Dušanovca pa na gore... Znači da biram da kupim stan taj deo Voždovca nikad ne bih birao da mi 26 bude jedina ili glavna opcija do grada...
 
nekad sam radio u hostelu pa mi se vraćaju sećanja. Ne bih hteo da generalizuejm, ali postoje kulturne razlike medju raznim nacijama. Već sam rekao da smo najbolje prolazili sa azijatima, kinezi, japanci, korejci. Amerikanci kako ko, evropejci su većinom bili glasni i bahati, tu spadaju svi iz istočne evrope, i možda neverovatno, jedni od najgorih su bili slovenci. Takvo dranje, pijančenje, nevodjenje računa o drugima nisam očekivao od njih. Englezi standarno svinje, italijani glasni, raspevani, ali hajde da kažemo i šarmantni. Ali broj jedan u negativnom smislu su bili arapi, imali smo redovno grupe iz Tunisa i maroka i to je bilo katastrofa. Ulazili sa kaljavim cipelama u sobe, spavali obuveni, čaršave na pod pa sede na njima, ostaci hrane po podu i slično. Prljavi do boli. Jedan mi je stalno podrigivao u lice, dok ga nisam odalamio pesnicom. Kao to su kulturne razlike, kod njih to nije strašno, kako da ne! Posle me je gledao ispod oka, plašio sam se da mi ne zabode nož u ledja. Noževe su redovno nosili sa sobom. Tako da bih zamolio MC-a kada krene da uvozi migrante, da ih ne bude previše iz Magreba
 
nekad sam radio u hostelu pa mi se vraćaju sećanja. Ne bih hteo da generalizuejm, ali postoje kulturne razlike medju raznim nacijama. Već sam rekao da smo najbolje prolazili sa azijatima, kinezi, japanci, korejci. Amerikanci kako ko, evropejci su većinom bili glasni i bahati, tu spadaju svi iz istočne evrope, i možda neverovatno, jedni od najgorih su bili slovenci. Takvo dranje, pijančenje, nevodjenje računa o drugima nisam očekivao od njih. Englezi standarno svinje, italijani glasni, raspevani, ali hajde da kažemo i šarmantni. Ali broj jedan u negativnom smislu su bili arapi, imali smo redovno grupe iz Tunisa i maroka i to je bilo katastrofa. Ulazili sa kaljavim cipelama u sobe, spavali obuveni, čaršave na pod pa sede na njima, ostaci hrane po podu i slično. Prljavi do boli. Jedan mi je stalno podrigivao u lice, dok ga nisam odalamio pesnicom. Kao to su kulturne razlike, kod njih to nije strašno, kako da ne! Posle me je gledao ispod oka, plašio sam se da mi ne zabode nož u ledja. Noževe su redovno nosili sa sobom. Tako da bih zamolio MC-a kada krene da uvozi migrante, da ih ne bude previše iz Magreba
Marokanci svuda imaju najgoru reputaciju i uvek nose nozeve, koje cesto i upotrebljavaju. Jedan Marokanac mi je rekao da je to zato sto u njihovoj drzavi policija i sudovi veoma slabo funkcionisu, pa su ljudi navikli da medjusobne konflikte resavaju spontano, bez uplitanja sa strane. Inace po Evropi drze deo narko trzista.
 
@nensav
Kaže se pijan ko Slovenac, ne znam šta te začudilo tu. Ako sam negde video pijane dece od 15-16 godina, to je tamo. Moj poznanik je vodio turu po beogradskim kafanama za Slovence. U svakoj bi popili po rakiju... da bi se u nekom trreutku, tokom kratkog međukafanskog hoda, pogubili - svratili u prodavnicu, da 'preseku' pivom...

U novije vreme kukaju po Beogradu, i po hotelima i po kafanama, na Turke. Ako nije viša i urbanija klasa, jako... zaostaju. Jedan hteo da proba svinjetinu u 'Snežani' - groktao konobaru kao svinja npr. Čude se kako u hotelu nema mesdžid. Itd.
 
@nensav


U novije vreme kukaju po Beogradu, i po hotelima i po kafanama, na Turke. Ako nije viša i urbanija klasa, jako... zaostaju. Jedan hteo da proba svinjetinu u 'Snežani' - groktao konobaru kao svinja npr. Čude se kako u hotelu nema mesdžid. Itd.
E turci su, barem kod nas, bili za primer. Možda što kažeš viša urbana klasa. Vrlo znatiželjni sve su hteli da vide, lepo zamole za neku uslugu, nasmejani, pažljivi utisak mi je bio da su baš voleli i Beograd i Srbiju i nas kao ljude.
 
nekad sam radio u hostelu pa mi se vraćaju sećanja. Ne bih hteo da generalizuejm, ali postoje kulturne razlike medju raznim nacijama. Već sam rekao da smo najbolje prolazili sa azijatima, kinezi, japanci, korejci. Amerikanci kako ko, evropejci su većinom bili glasni i bahati, tu spadaju svi iz istočne evrope, i možda neverovatno, jedni od najgorih su bili slovenci. Takvo dranje, pijančenje, nevodjenje računa o drugima nisam očekivao od njih. Englezi standarno svinje, italijani glasni, raspevani, ali hajde da kažemo i šarmantni. Ali broj jedan u negativnom smislu su bili arapi, imali smo redovno grupe iz Tunisa i maroka i to je bilo katastrofa. Ulazili sa kaljavim cipelama u sobe, spavali obuveni, čaršave na pod pa sede na njima, ostaci hrane po podu i slično. Prljavi do boli. Jedan mi je stalno podrigivao u lice, dok ga nisam odalamio pesnicom. Kao to su kulturne razlike, kod njih to nije strašno, kako da ne! Posle me je gledao ispod oka, plašio sam se da mi ne zabode nož u ledja. Noževe su redovno nosili sa sobom. Tako da bih zamolio MC-a kada krene da uvozi migrante, da ih ne bude previše iz Magreba
Potvrda da u svakom stereptipu ima pola istine. U divljem hostelu koji je bio kod mene su isto bili mahom arapi. Boli su se redovno, jednom su napravili poveće njesra pa je došla Interventna i sa pancirima i štitovima upala unutra. Očekivano, te noći i još nekoliko drugih cela zgrada nije spavala. Inače, da li zbog gužvi ili zbog neispravnosti kupatila u tom divljem hostelu, arapi su takođe umeli da se istovare na parče novina i onda su to bacali u svetlarnik. Jbg, životinje. Tako vaspitani, tako odgajani. Takva kultura.

Povremeno su dolazili i Indusi. Ono što je karakteristično za njih je da umeju da se zaborave u smislu da budu glasni u hodniku ali oba puta, sa obe dve različite grupe, kada bih otvorio vrata i rekao im da budu tiši, momentalno bi poslušali i izvinjavali se. Nema nikakvog polemisanja, nema shvatanja lično, nema otpora. Urade šta im se kaže. Bar u tom kontekstu. Kakvi su bili u samom hostelu, ne znam. Možda su i oni s**li u papire i bacali.

Bilo je i evropskih turista, uglavnom rančuga-turista i ''trošim dnevno 10 evra i živim ko klošar'' kategorija turista. I ponekad fudbalskih navijača iz Evrope. Neki su bili ok, neki su bili glasni. Istina, ne sećam se da su pravili incidente u hodnicima, za hostel ne znam. Mada sve je to bilo zasenjeno svinjarijama koje su pravili Arapi odnosno migranti. Jer su oni tu bili stalno.

Sreća pa je to zlo ugašeno, Korona ih je većinski sahranila, jer nisu mogli da podnesu troškove čak ni sa trpanjem 20 kreveta i primanjem svega i svačega. A i doprinela je činjenica da su naređali incidente pa im nakon toliko njesra verovatno više ni veze u inspekcijama nisu pomagale. Đubre od žene koja je držala to i terala inat celoj zgradi je posle stigla karma kada je uspela da se stropošta niz stepenice kada je izašla iz stana u hodnik i zvala neke turiste koji su bili omašili sprat da se spuste, pa se krava sama saplela i istumbala po stepenicama ispred svog brloga. Posle je otišla, zajedno sa svojim ljubavnikom koji je krao po tržnim centrima. Daleko im lepa kuća i želim im da do kraja života svedu sve svoje račune, ili ako ne svedu sami, da im karma sredi umesto njih. Pošto sam siguran da duguju još mnogo, jako mnogo, i velikom broju ljudi.
 
Poslednja izmena:
Ja sam upoznao jednog Tunižanina migranta koji je mesecima bio zaglavljen u Srbiji i sad nećete mi verovati lik mi je pokazao snimak, šta je uradio...

Uvukao se negde ispod autobusa za Budimpeštu... On verovatno ima iskustva i zna gde može da se uglavi i tako išao ceo put, prešao granicu i ne znam da li je mislio da treba dalje bus da produži za Beč a bus se vratio nazad za Beograd i vratio ga tako garavog nazad... I sve je to preživeo lik... Znači snimak mi je pokazao dok se vozio tako...
 
Kako su se taksisti uzjogunili kad su videli kameru, a ovom jadniku nije ništa jasno, da su pokušali da ga zavrnu za kintu.
 
Ona je zaista posebna osoba. Treba im pomoći. Takve ljude ne treba ispuštati, dragoceni su.
 
Migranti ne donose nista dobro, odnosno od njih koristi imaju samo kapitalisti i bogati.

Cak i "bogatiji" migranti, kao sto su Rusi i Ukrajinci koji rade za zapadne firme, ovde su usrecili samo stanodavce, (narocito kriminalce koji poseduju po 5-20 stanova) a unesrecili su hiljade podstanara jer su podigli cene kirija.

Migranti nikom nisu doneli nista dobro.
Native stanovnici Zap. Evrope to najbolje znaju.
Migranti odgovaraju samo kapitalistima.
Nadajmo se da ce buduce osiromasenje Evrope zaustaviti migracije.
(Jos ce me vise radovati kada budem video Nemce ili Francuze da idu da sluze kod bogatih Kineza)
 
Ovakve generalizacije nemaju smisla. NEKI se migranti ne uklapaju lako i nisu previše kompatibilni sa našim mentalitetom i kulturom, pa nam je bolje bez njih. Kod drugih je suprotno, i takvi treba da su dobrodošli. Polako izumiremo, a sada su tu još i razne krize svega i svačega. Već nam fali ne samo stanovnika uopšte, a pogotovo dece, nego i radnika u čitavom nizu profila, od prostog fizičkog rada do stručnjaka. Da ne pričamo što nam je najveći deo države efektivno prazan. Ko je još tamo, ili čeka da ode, ili da umre. To što pričaš je apsurd za nekoga u našoj situaciji.
 
Zuma wrote
,,....Da ne pričamo što nam je najveći deo države efektivno prazan. Ko je još tamo, ili čeka da ode, ili da umre. To što pričaš je apsurd za nekoga u našoj situaciji ,,


Apsurd ?

Stvarno misliš da ce ti stranci umesto vecih gradskih centara poput Bgda , izabrati neku rualnu sredinu i tamo doprinositi svojom delatnošcu ?
Jok
Ponavlja se istorija (pogledaj stara Bg zdanja) , krhki srednji sloj bice potisnit još niže, a višlje lestvice prirodno jesu cilj stranaca koj dolazi sa nekim sredstvima koja ce mu omoguciti ili višlji ili bar isti status koj je i imaO.
Da su hteli lošiji život, ne bi ni dolazili .
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ja nisam nikakav fasista i ne mrzim stance.
Ja smao objektivno zelim da objasnim situaciju, vidjenu stotinama puta, u razlicitim zemljama.
Uvek je isto.

Bogatiji migranti pritiskaju domacu srednju klasu (recimo izazivajuci rast cena stanova).
Siromasni migranti priotiskaju domacu sirotinju, obarajuci cenu rada.

Kapitalisticke drzave zapadne Evrope masovno su uvozile sirotinju da bi snizili cenu rada i osigurali "rast" izvan granica prirodnog rasta koje odredjena drzava moze da ima.
Recimo, Holandija je jos od 1960-ih uvozila Marokance, ali ne one obrazovanije sa obale, vec one jeftinije iz zaledja.
Kapitalu treba jeftina radna snaga. U to doba kapital je imao fabrike, danas, u Srbiji recimo, kapital je sveden na investitore za izgradnju stanova i unistavanje Beograda.

Ne kazem je da je problem uklapanja. I tu se slazem sa @Zumom.
Pricam genralno, jer je uvoz migranata statisticki problem. Postoje male ljudske price, ali generalno to vam je to.
Ne posmatrajte ovo sto pisem kroz neki ideoloski sablon, samo pisem kakve su posledice masovnog dolaska stranaca u neku zemlju.

Sto se tice popunjavanja sela strancima. Znam da su se neke Albanke udale u nasa sela. Smatram da je to sasvim OK, jer su one zamenile domace zene kojima je pretesko da zive na selu i koje zele da budu beogradske dame i idu na splavove. To je dobra stvar, jer te ALbanke nije uvezao Kapital nego su dosle da se udaju.
 
Poslednja izmena:
Vrh