Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Pritom, ljudi su dosli da se provedu i dozive pozitivne strane, a ne da kriticki sagledavaju stvari.
Srbi obozavaju kada ih neko hvali, a to ovima donosi preglede 💰

Sve je to postalo malo dosadno. Zanimljiviji su mi vlogeri koji opisuju svoje iskrene utiske.
 
Drache wrote ,,: ....Pritom, ljudi su dosli da se provedu i dozive pozitivne strane, a ne da kriticki sagledavaju stvari..... ,,

Vecina colorisanih je primorana na putu ka EU da provede 15-tak ko-karantiskih dana u nekoj evropskoj državi radi što lakšeg ulaska u istu. Di ce naci otvoreniju, bližu, jeftiniju ... prestonicu od Bgda...
Teško da imaju ikakav kriticni stav o nužno tranzitnoj tački na svom putu
 

Погледати буквално првих 30 секунди овог снимка

Бар једно 10 примера катастрофалног вођења града и јавашлука јавних сервиса и људима је то скроз ок, навикли се. Небитно што ми плаћамо % пореза као Скандинавци, то што нам је квалитет јавне услуге као да смо у минархији није фрка нећемо ваљда да притискамо државу да ради свој посао како треба побогу ми смо ту да плаћамо и ћутимо

Овај град је заправо супер ко га води
 
Koliko vidim, ovo je snimljeno 2019, u vreme Skadarske rekonstrukcije Trga republike. Samo kažem.
Небитно што ми плаћамо % пореза као Скандинавци, то што нам је квалитет јавне услуге као да смо у минархији није фрка нећемо ваљда да притискамо државу да ради свој посао како треба побогу ми смо ту да плаћамо и ћутимо
Paaa zapravo ne, ima nas koji to radimo, i ovde na forumu rečima i konkretno delima na terenu u vidu prijava, apela, pravnih borbi a i drugih vrsta borbi.
Ali se onda na forumu svako malo nađe par članova koji to karakterišu kao neko bapsko gunđanje, kao neshvatanje kako grad treba da izgleda, kao večno nezadovoljstvo i slično. Pa se priča o tome šta sve narod duguje državi, a država njemu ništa, pa kako se ljudi bez razloga ljute, kako mnogo traže, kako su investitori i Grad uvek u pravu i tako dalje...

Ne znam jednu građansku akciju nekog vida otpora prema nekom moćnom entitetu i nekoj nakaradnoj odluci da se sprovela u Beogradu a da na ovom forumu nije naišla na manje od osuda i podrugljivih komentara. Tako da... i ne znam baš šta je autor u ovom slučaju hteo da kaže... Jer ne valja kad se bunimo, ne valja kad se ne bunimo, ne znam onda šta valja...
 
Da, pre nego sto kliknem, hoću sve disklejmere, da budem siguran da mi ništa neće faliti ako odgledam... 😄

Ajde to što dovodi svoj život u opasnost ali nije ni platio kartu a ja treba klikom da mu doprinosim? Ne znam baš...
 
otkud znam, možda stranci dolaze na temu o strancima... a jes manje smešno kad skratiš citat
 

Шта дигитални номади који су дошли да раде у БГ имају да кажу о њему

У већини случајева, свиђа им се ноћни живот, ниске цене, количина зеленила, топлина људи, безбедност док им се не свиђа превоз, загађење ваздуха, здравство и пушење у затвореним просторима
 
Mogu da se složim samo za pušenje, grozna praksa po zatvorenom prostoru, ali ne kapiram šta im se ne sviđa u prevozu i zdravstvu. Bar u Bg uvek možeš da nađeš lekara specijalistu danas za sutra, a imajući u vidu da ugl odsedaju po Dorćolu prevoz je problem zbog? Pročitah dosta glupavih komentara, žali se što sa kasirkama ne može da ima friendly conversation, debil.
 
a imajući u vidu da ugl odsedaju po Dorćolu prevoz je problem zbog?
Zbog toga što je 26ica puna od 7 ujutru do 23 uveče. Ne znam kakva su mu iskustva sa tramvajima i 79. Ali pretpostavljam da uglavnom koristi 26, a ona je uvek krcata i nehumana. Pošto je drže krševi od prevoznika (Tamnava Trans) sa krševima od autobusa a neretko i vozača. Ima i par normalnih vozila od drugih prevoznika, pošto ne drži celu liniju samo jedna firma. Ali ima tih par krševa koji su večito ukuvani, upuvani i razdrndani. A čak i ovi dobri autobusi su opet uvek puni, tako da ti ne gine stajanje na jednoj nozi a linija ima dosta krivina i dosta uspona i spuštanja.

I da, ima još jedna stvar kod 26ice - ima smešno rano poslednji polazak u dnevnom režimu u smeru ka centru. Poslednji kreće iz Jerkovića u 23:10, što je prilično rano poredeći sa drugim linijama koje poslednji polazak ka centru imaju nekad i u 23:30.

Takođe, veza Dorćola sa Novim Beogradom je nepostojeća. Osim ako je proradila 11ica, mada ko će više da pohvata to, pošto tramvaji u Beogradu više ne rade nego što rade. Već godinama je uvek bar polovina linija u prekidu ili skraćenjima.
 
Poslednja izmena:
Šta pričaš ti dečko, odvuku se od Dorćola do Kneza to može i baba peške, kakve 26ice, kakvi Novi Beogradi?
 
Digitalni nomadi kod nas se dele u dve kategorije.
1) Zapadnjaci, kojima je ovo neka vrsta egzotike. Sve vreme pričaju ko naduvani o BG-u, sve im je novo i super. Slikaju se sa babom, patlidžanom i paradajzom na pijaci.
2) Ex-istočnjaci (mahom Ukrajinci i Poljaci, ili poreklom Ukrajinci i Poljaci), za koje važi ona poslovica o rđavom nečemu i dlaci. Slikaju bubašvabu na zidu Erbienbi stana i lamentuju.

Prijatelji, mogli ste odabrati i neku treću, četvrtu destinaciju za svoj expat život, široko vam je polje glamočko.
 
Najjači su mi ovi stranci koji se dosele u Beograd i smatraju da je ovde neko dužan da se klanja njemu, jer je on došao da oplemeni ovu našu "zatucanu sredinu". Tipa onaj rus što kuka kako ne može da nađe dobar kineski čaj, ili bolivijka koja se zaprepastila da je u restoranu u Knezu saleću prosjaci.

Ja imam jednog rusa u teretani, samo da vi vidite taj nivo odsustva svesti da tu još neko trenira.
 
To ti je čuvena karakteristika mnogih Rusa. Baš smo pre neki dan pričali o tome na temi Demografija. Rusi su poznati po tom stavu i mentalitetu ''ne zanima me ništa izvan moje glave i mog doma''. Što može da im bude dobro recimo u situaciji kad naiđu na neke krimose pa se prave ludi i ovi ih ne diraju. Ali je isto tako loše jer sebe navikavaju da budu ravnodušna odustna tocila koja misle samo na svoju guzicu.

I na toj temi isto napisah kako sam se pre par dana na nekom uskom trotoaru sklonio u stranu da prođu dve sredovečne ruskinje, jedna sa kolicima, i ne mogu krave ni hvala da kažu.

Ljudi ovde padaju na pozadinu od oduševljenja što je došla ta najezda Rusa i Ukrajinaca ali ja gledam sve aspekte i sve posledice toga. I nije sve baš tako dojajno kako ''Nas i Rusa 300 miliona'' ekipa voli da misli i govori.
 
Digitalni nomadi kod nas se dele u dve kategorije.
1) Zapadnjaci, kojima je ovo neka vrsta egzotike. Sve vreme pričaju ko naduvani o BG-u, sve im je novo i super. Slikaju se sa babom, patlidžanom i paradajzom na pijaci.
2) Ex-istočnjaci (mahom Ukrajinci i Poljaci, ili poreklom Ukrajinci i Poljaci), za koje važi ona poslovica o rđavom nečemu i dlaci. Slikaju bubašvabu na zidu Erbienbi stana i lamentuju.

Prijatelji, mogli ste odabrati i neku treću, četvrtu destinaciju za svoj expat život, široko vam je polje glamočko.

Da, to si lepo primetio kao generalnu podelu... Zapadnjacima je omiljen odlazak na naše green markets... Oduševljeni su i iznenađeni kako izborom hrane tako i što za male pare mogu da žive nedeljama u Beogradu a da imaju približno zapadni ugođaj, tj. da im komfora ne manjka...

Ali Rusi, neću da generalizujem, ali žali bože par klikova koje sam napravio... Došao je neki par koji kao strance uči ruski na YT i nastavili su svoj posao odavde... I sve se nešto iščuđuju, začuđuju, pa im je vožnja do Bara bila hell train ride, ogromnim slovima ispisano da privuče pažnju..

E sad sve bi to bilo dobro, jer je objektivno ta ruta mučenje, ali posle Rusije, meni je smešno šta njih dvoje govore... Kao da nikad nisu izašli iz Moskve... Pa nemaju Rusi samo brze vozove... 2016. sam se vozio od Moskve do Rostova... Na svakoj stanici ulaze lokalci da prodaju gotov ručak spakovan u kesu... Znači đufte i pire u kesi, lokalno spremljene na gajbi, sladoled i ribu u kofama pa me slučajno polio lik uljem od te ribe po jakni kad je prolazio vagonom... Pa sam smrdeo do Rostova na ribu... Voz se vuče 25 sati, ni po čemu bolji, lepši ili brži... a onda koliko ima neasfaltiranih puteva, pa minibus da bi izbegao putarinu sat vremena po kamenitom putu od Rostova do Volgograda trucka, neće da izađe na autoput... pa se ker ukakio nekoj gospođi, ceo bus zdiba, niko ne reaguje...

Zemlja im je ono, štapom i kanapom, bilo gde van Moskve ali se iščuđavaju, pa prevrću očima...

A tek što đubre i grafite u Beogradu ne mogu da podnesu, pa ni ja njihovu policijsku državu u tom segmentu ne mogu da podnesem ali sam sa poštovanjem išao tamo, gledao da izvučem najlepše utiske iz svega i sve doživeo kao avanturu!

Da sam oobjavljivao snimke sve bih u tom tonu napravio, kao avanturu i nisam ni jednog trenutka požalio što sam napravio to putovanje, ali eto, njima ispada nekako najteže udovoljiti...
 
Najvise mi smeta kad su glasni, takvi su i englezi, narocito italijani. Sto ne mogu svi ko svedjani ili japanci. Mirni, tihi, nasmejani ljudi
 
Ништа чудно, психологија покондирене тикве. Јуче изашли из осамдесето годишњег брлога.
 
Moram da priznam da sam nailazio i na tihe i neupadljive Ruse, naravno. Ja se uhvatim za ove loše jer oni više upadaju u oči i zato što sam imao iskustva s njima na letovanjima po drugim zemljama. I umeju da budu jako bahati i nonšalantni. Ali istina je da sam ovde u Beogradu video i bračne parove sa decom za koje ne bih ni znao da su Rusi da nisam stajao pored njih u autobusu pa čuo kada su tiho govorili ruski.

Jednom sam isto prisustvovao sceni kada Ruski bračni par, rekao bih viša klasa, pristojni ljudi, ulaze u 31. I majka sa decom sedne negde napred a otac ostane da stoji. I dovati ga neki naš matori rusofil i počne da ga davi. :LOL: ''Ja bio u Rusiji tad i tad... mnogo lepo... znate i ovde ima svašta... Nikola Tesla... Srbi i Rusi, to je jedan narod... u manastiru mi rekli...'' Mislim nisam slušao, samo sam čuo deliće. I udavi ga ovaj čiča samo tako. :LOL: Ali Rus je stoički izdržao i posle kad je došlo njihovo stajalište, lepo se pozdravio i spasio se daveža. :LOL:


Mene kod proseka Rusa (dakle prosek, suma sumarum, svakako ne znači da je svaki takav) ne nervira samo kada su bučni i bahati, nego i to kada su kao ćutolozi koji gledaju samo sebe i ne žele da misle ni o čemu drugom. Jer to nemišljenje ni o čemu drugom može da se odrazi i u tome da tocilo ne može da zatvori vraza zgrade za sobom, da parkira kako mu se ćefne, da ne primećuje kada je neko učtiv prema njemu (kao ja što propustih ove krave), da se ne angažuje oko bilo čega. Jer su oni narod naučen da ćuti i trpi, i to mnogo više nego mi. I onda mogu da iritiraju svojim ponašanjem samo time što neće ni oko čega da se pokrenu. Znaju da se ućute i umuse kao da su mumije koje nisu svesne ničega okos sebe i ne obraćaju pažnju ni na šta.

A ja da odem da živim u tuđoj zemlji, pa svakako bih se potrudio da naučnim osnovne stvari šta se od mene očekuje i kako koja stvar funkcioniše. I naravno da bih se trudio da budem učtiv prema svojim domaćinima. Pogotovu ako sam polu-izbeglica koju primiše po ubrzanom postupku.
 
Poslednja izmena:
Pročitah dosta glupavih komentara, žali se što sa kasirkama ne može da ima friendly conversation, debil.
Generalno u celoj Evropi je uobičajeno da nema konverzacije sa kasirkama po velikim marketima, osim "Zdravo" i dajte mi te i te cigare.
Čak i ako je lično poznaješ nema više od jedne neformalne rečenice.
Po seoskim bakalnicama je druga priča, kao i u onih par "komšijskih" radnji koje su preživele globalizaciju.
 
Поздрав свима из 26-ице:
20220909_172541.jpg
 
Vrh