Кратка пробна вожња преко Старог савског моста прошла је успешно и обрадовала раднике који поправљају мост, јер су се уверили да ће вожња трамвајима од сада бити безбеднија
Прва вожња поправљеном левом страном Старог савског моста (Фото Д. Ћирков) После више од три месеца, Старим савским мостом, који је због радова затворен за саобраћај, јуче је поново прошао трамвај, додуше пробни. Радови на левој колосечној траци су завршени, а нове шине опробане су у вожњи којој су присуствовали представници градске управе и надлежни из предузећа „Интермост”, „Биодекор” и ЗГОП, који су извођачи радова.
Кратка вожња преко Старог савског моста прошла је успешно и обрадовала је раднике који поправљају мост, јер су се уверили да трамвај сада бешумно клизи по новим шинама. Захваљујући звучној изолацији, која је уграђена у шине и представља новину у односу на старе, некадашње клопарање и тутњање трамваја неће се више чути када возило буде прелазило преко моста.
Нови колосек користиће се, за сада, само у вечерњим сатима, за потребе „Градског саобраћајног предузећа”, и још неће бити коришћен за превоз путника. Леви колосек служиће возачима да трамваје превезу до депоа на новобеоградској страни или на поправку.
Поводом пуштања у рад леве колосечне траке, Снежана Воштинаров, директорка „Беоком сервиса”, изјавила је за наш лист да је у току постављање шина и на десном колосеку и да ће на мосту бити уграђена одговарајућа сигнализација која ће упозоравати пешаке и возила на наилазак трамваја из правца Савског моста.
Радови на поправци требало би да буду завршени 13. фебруара, а надлежни из градске управе кажу да је лоше време утицало на брзину обнове, јер је око месец дана температура била испод нуле. Процењује се да ће ове велике поправке коштати око 900 милиона динара, а инвеститор је Скупштина града.
Обновљеном Савском мосту неће се радовати само радници, већ и возачи и пешаци који користе ову саобраћајницу, будући да је радовима обухваћена санација комплетне мостовске конструкције и стубова, проширење коловоза, као и реконструкција прилаза мосту, односно Улица Владимира Поповића и Земунски пут. Такође, биће обновљена јавна расвета, постављено декоративно осветљење, а овај прелаз на реци биће офарбан и добиће нову антикорозивну заштиту.
Савски мост најмањи је мост у функцији друмског саобраћаја и дугачак је нешто више од 400 метара. Саградили су га Немци 1942. године, јер је Мост краља Александра, тада једини преко Саве, био срушен. Почетком осамдесетих година мост је преуређен да би њиме могао да прође трамвај и тада је бетонска конструкција замењена челичном. Од тог времена више није обнављан, осим што је једном асфалтиран коловоз. Према проценама стручњака, преко Старог савског моста је, пре ових радова, свакодневно прелазило око 50.000 возила.
Ј. Беоковић
[објављено: 20/01/2008]