Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Reljo, mislim da bi mogli da zajedno napišemo jedan opako dobar scenario. I da angažujemo Spilberga, jer dok ljudi ne vide onoliko iznutrica koliko ih je bilo u Spasavanju redova Rajana (ili u četvrtom delu Ramba), čist užas i divljaštvo jedne osobe nad drugom, do tada će postojati opasnost da se tako nešto ponovi. Pa nek stavljaju M rejting po sto puta.

btw. nisam znao da se gradonačelnik ubio, mislio sam da je to na početku rata uradio samo mađarski ministar spoljnih poslova, kada je Vermaht počeo da prelazi granicu Mađarske kako bi napao Jugoslaviju.

ps. i ja sam bio u tom kordonu, sa drugaricom, držali smo jedno drugo da ne bi zaspali. :)
 
bigvlada":3nns23dz je napisao(la):
Reljo, mislim da bi mogli da zajedno napišemo jedan opako dobar scenario
Nemam takve ambicije :), bio bih zadovoljan da se taj prostor očisti i uredi i da se otvori taj muzej posvećen svemu ovome o čemu smo pričali.

Jevrem Tomić, Predsednik Beogradske оpštine u periodu 20. 6. 1940 - 12. 4. 1941.
Ne znam ništa o čoveku, osim da je zvanično predao grad SS-ovcima 12. aprila, da bi se potom ubio kada je shvatio da je grad zauzet na blef. To je bilo a propos onoga da bi se u Engleskoj i policija povukla u slučaju okupacije. Znale su švabe šta rade i još pre rata su skupljali podatke o ljudima na koje mogu da računaju kada zauzmu Srbiju. Svi smo čuli o onima koji su pristali da rade pod nemcima, a niko ne spominje one koji su to odbili. Uostalom, kapitulaciju je potpisala vojska, a ne Vlada, ako se ne varam, a Vlada je evakuisana (lep izraz) za Grčku i nastavila da radi u inostranstvu (što je tema za sebe). Ta "država" Srbija nije imala ni pravo ime već se zvala "Nemačko okupaciono područje" (za razliku od jedine "države" u istoriji sveta koja je u zvaničnom nazivu imala atribut "nezavisna").

Ono što me je dodatno šokiralo je kad sam čuo celu priču o tzv Mađarskom paviljonu, koji se danas koristi kao stambena zgrada....bilo sinoć na B92 Info.
 
Neke scene sa otvaranja Sajma:

2lnbple.jpg


n5mumx.jpg


10f19qo.jpg


213pwnr.jpg


67jo5u.jpg
 
stvarno, kako je taj sajam lepo izgledao a kako je sada zapušten, stvarno bi konačno trebalo nešto da urade po pitanju njegove revitalizacije (možda čak, i rekonstrukciju svih hala, u onom originalnom izgledu, sa sve natpisima zemalja, starim zastavama, npr da bude deo koji je tako, ostao u II Sv ratu zarobljen u vremenu, mada iskreno to ne verujem da će uraditi, previše je to posla, a premalo neke eksplicitne koristi po političare (pod tom koristi mislim na pare)...

Eh...
 
relja":2g8oizts je napisao(la):
bigvlada":2g8oizts je napisao(la):
Reljo, mislim da bi mogli da zajedno napišemo jedan opako dobar scenario
Nemam takve ambicije :), bio bih zadovoljan da se taj prostor očisti i uredi i da se otvori taj muzej posvećen svemu ovome o čemu smo pričali.

Jevrem Tomić, Predsednik Beogradske оpštine u periodu 20. 6. 1940 - 12. 4. 1941.
Ne znam ništa o čoveku, osim da je zvanično predao grad SS-ovcima 12. aprila, da bi se potom ubio kada je shvatio da je grad zauzet na blef. To je bilo a propos onoga da bi se u Engleskoj i policija povukla u slučaju okupacije. Znale su švabe šta rade i još pre rata su skupljali podatke o ljudima na koje mogu da računaju kada zauzmu Srbiju. Svi smo čuli o onima koji su pristali da rade pod nemcima, a niko ne spominje one koji su to odbili. Uostalom, kapitulaciju je potpisala vojska, a ne Vlada, ako se ne varam, a Vlada je evakuisana (lep izraz) za Grčku i nastavila da radi u inostranstvu (što je tema za sebe). Ta "država" Srbija nije imala ni pravo ime već se zvala "Nemačko okupaciono područje" (za razliku od jedine "države" u istoriji sveta koja je u zvaničnom nazivu imala atribut "nezavisna").

Ono što me je dodatno šokiralo je kad sam čuo celu priču o tzv Mađarskom paviljonu, koji se danas koristi kao stambena zgrada....bilo sinoć na B92 Info.
Apsolutno !

Sajmistu treba 100% vratiti nekadasnji izgled iz 1940e i pretvoriti u veliki memorijalni centar u sklopu koga bi se nasao i muzej tolerancije.
Paviljoni zadivljuju sa svojom arhitekturom i nekadasnjim sjajem ! A tek eksterijer izmedju zgrada...fontane, cvetni dekori... zaista ponos Beograda !

Ja bih uz originalni izged iz 1940e samo dodao jos i 50.000 elektricnih sveca ili kako god, u smuslu LED dioda, koje bi mogle pravilno polukruzno da se rasporede ka Savi na setalistu u znak secanja na svakog pojedinca logorasa koji je tragicno izgubio zivot u periodu velikog stradanja 1941-1944.

Tako bi i nocu ovaj prostor gledan sa Save, iz pravca starog Beograda bio adekvatno i simbolicno osvetljen, uz naravno komplet dekorativno osvetljenje svih paviljona i centralne kule, sa cijeg vrha bi eventualno mogao da se usmeri beli laser ka nebu, sto bi davalo simboliku vecnog povezivanja nas i ljudi koji su nepravedno i strasno stradali za vreme WW2, a i simboliku trajnog secanja na dogadjaje koji se nadam se vise nikada nece ponoviti...
 
ja imam novu ideju... neka ceo kompleks bude spomen-oblezje, neka u jednu zgradu bude stavljen muzej pod krov, ali uz to bi moglo da se od ostalih zgrada i citavog kompleksa napravi novi kampus beogradskog univerziteta, npr. samo za drustvene nauke ilisl, sa ozbiljnom zajednickom bibliotekom, menzom, sportskim centrom...
 
zexland":2t5klrir je napisao(la):
Sajmistu treba 100% vratiti nekadasnji izgled iz 1940e i pretvoriti u veliki memorijalni centar u sklopu koga bi se nasao i muzej tolerancije.
Paviljoni zadivljuju sa svojom arhitekturom i nekadasnjim sjajem ! A tek eksterijer izmedju zgrada...fontane, cvetni dekori... zaista ponos Beograda !
hmmm...što se tiče arhitekture, razumem te potpuno jer sam i sam do skora tako razmišljao, ali sada mi je Bajfordov stav (o tome je pričao na jednom drugom mestu) sada mnogo bliži. Posle svega što se na tom mestu desilo, zgrade i nisu toliko bitne...

A za predloženi muzej tolerancije - i jedan od preživelih logoraša je prvi protiv toga. Memorijal žrtava i muzej logora i holokausta svakako, ali muzej tolerancije na Sajmištu? Tolerancije prema kome? Da se razumemo, u Srbiji je danas potrebno mnogo raditi na toleranciji, ali zločin na Sajmištu najmanje ima veze sa našom (ne)tolerancijom. Čak sam ubeđen, da taj memorijal i muzej Sajmišta mogu sami da doprinesu podizanju svesti. Ja znam par ljudi, u duši dobrih i pravdoljubivih, koji su ranije, iz prostog neznanja, imali neke glupe i nepromišljene komentare, kojima je bilo dovoljno da ih TV dokumentarac i površno upozna sa dogadjajima pa da iz njih izbije revolt i ogorčenost.
Muzej prvenstveno treba posvetiti žrtvama i iznošenju činjenica.

Lucifere, a zar ne misliš da naš visokoškolski sitem već sada ne proizvodi i previše "društvenjaka" nego što nam treba? :D
Ozbiljno, ja tu zemlju smatram natopljenom krvlju. Nema kvadratog metra u Beogradu koji to nije, ali ovo je ipak mesto masovnog zločina...poštujem tvoju ideju, ali, nije baš zgodno....to može i na nekom drugom mestu...
 
relja":3a15tn87 je napisao(la):
zexland":3a15tn87 je napisao(la):
Sajmistu treba 100% vratiti nekadasnji izgled iz 1940e i pretvoriti u veliki memorijalni centar u sklopu koga bi se nasao i muzej tolerancije.
Paviljoni zadivljuju sa svojom arhitekturom i nekadasnjim sjajem ! A tek eksterijer izmedju zgrada...fontane, cvetni dekori... zaista ponos Beograda !
hmmm...što se tiče arhitekture, razumem te potpuno jer sam i sam do skora tako razmišljao, ali sada mi je Bajfordov stav (o tome je pričao na jednom drugom mestu) sada mnogo bliži. Posle svega što se na tom mestu desilo, zgrade i nisu toliko bitne...

A za predloženi muzej tolerancije - i jedan od preživelih logoraša je prvi protiv toga. Memorijal žrtava i muzej logora i holokausta svakako, ali muzej tolerancije na Sajmištu? Tolerancije prema kome? Da se razumemo, u Srbiji je danas potrebno mnogo raditi na toleranciji, ali zločin na Sajmištu najmanje ima veze sa našom (ne)tolerancijom. Čak sam ubeđen, da taj memorijal i muzej Sajmišta mogu sami da doprinesu podizanju svesti. Ja znam par ljudi, u duši dobrih i pravdoljubivih, koji su ranije, iz prostog neznanja, imali neke glupe i nepromišljene komentare, kojima je bilo dovoljno da ih TV dokumentarac i površno upozna sa dogadjajima pa da iz njih izbije revolt i ogorčenost.
Muzej prvenstveno treba posvetiti žrtvama i iznošenju činjenica.
Da citao sam nesto o Bajferdovim izlaganjima, i postujem njegov stav koji je sasvim na mestu.
Pa to za muzej tolerancije su predlozili ljudi sa B92, koliko se secam...mada bi se taj muzej tolerancije samo nadovezivao na pricu o stradanjima i pricu o tada apsolutnoj netoleranciji nemackih okupacionih snaga...ali sto kazes mozda je i bolje ne mesati gomilu stvari na istom mestu...ako je memorijal centar i muzej neka bude iskljucivo to...

Evo malo fotki centralne kule i spomenika zrtvama holokausta...

ResizeofIMG_0072.jpg


ResizeofIMG_0073.jpg


ResizeofIMG_0090.jpg


ResizeofIMG_0076.jpg


ResizeofIMG_0080.jpg


ResizeofIMG_0085.jpg


ResizeofIMG_0089.jpg


ResizeofIMG_0091.jpg


ResizeofIMG_0097.jpg


ResizeofIMG_0099.jpg


ResizeofIMG_0100.jpg


ResizeofIMG_0104.jpg


ResizeofIMG_0105.jpg
 
Da li neko može da mi pomogne gde da nađem podatke o tome šta se tačno podrazumeva pod obnavlajnjem i aktivacijom ovog poručja? Našla sam plan po kome je prostor na kome su se nalazili paviljoni pre rata predviđen za kulturni kompleks (muzej, seminari, prateći sadržaji..) a deo ka reci za parkovsku površinu koja bi mogla da se uradi kao neka vrsta memorijalnog parka. Mene zanima da li je moguća varijanta rekonstrukcije postojećih objekata (a nije ih mnogo ostalo :| ) uz dogradnju neke moderne strukture koja bi podražavala predviđenu namenu ili se insistira na potpunoj rekonstrukciji celog kompleksa.
 
icy":3p2yyano je napisao(la):
Našla sam plan
јеее, још једно женско на форуму! поздрав за тебе icy. :cool:

верујем да ти планови постоје и сто посто сам убеђен да се задржавају постојећи објекти а сад што се тиче доградње "неке модерне структуре" ја сам лично против сваких интервенција у том смислу.
треба срушити оне објекте који су накнадно изграђени и на том месту посадити неко дрвеће. рецимо.
 
Tolerancija, hmmmmmmm....praviti muzej tolerancije na mestu gde ni t o tolerancije nije postojalo je u najmanju ruku debilno. lepo nek oni obnove kompleks i naprave muzej koji ce prikazati celokupnu istoriju tog mesta (period sajma i period logora).

Moram da kazem da je isto tako debilna ona zamisao sto su u Kraljevu (valjda?) odlucili da 8. februar bude dan tolerancije zato sto je na taj dan ubijen neki decko od strane nekog drugog decka, koji je eto Rom. Totalna zbunjenost. Neki id*** su pretili i prete svim pripadnicima romske manjine u Kraljevu i normalno je da drzava treba da ih zastiti, ali sada od toga praviti farsu i dan kada je izvrseno ubistvo obelezavati kao dan tolerancije je totalno morbidno i glupo.

Ukoliko neko hoce da pravi dan tolerancije, predlazem da se kao datum uzme ubistvo onog decka u BiH (mislim) koji je hteo da zastiti svog komsiju Muslimana od paravojnih snaga. Bila je negde ta vest na forumu, ali sad ne mogu da je nadjem.
 
Hvala Borise na dobrodošlici.
U realnosti i ja misli da bi treblo rekonstruisati komleks, ali ja tražim lokaciju za projekat, pa ne znam da li je to već odlučeno ili se jos uvek diskutuje o vrsti rekonstrukcije. Zanimljiva mi je tema memorijalnog centra, baš bi to radila, i ovo je idealna lokacija. Ali ako se insistira na vraćanju objekata, nema mnogo mesta za moj projekat. :bash:
 
icy":b94xtift je napisao(la):
Da li neko može da mi pomogne gde da nađem podatke o tome šta se tačno podrazumeva pod obnavlajnjem i aktivacijom ovog poručja? Našla sam plan po kome je prostor na kome su se nalazili paviljoni pre rata predviđen za kulturni kompleks (muzej, seminari, prateći sadržaji..) a deo ka reci za parkovsku površinu koja bi mogla da se uradi kao neka vrsta memorijalnog parka. Mene zanima da li je moguća varijanta rekonstrukcije postojećih objekata (a nije ih mnogo ostalo :| ) uz dogradnju neke moderne strukture koja bi podražavala predviđenu namenu ili se insistira na potpunoj rekonstrukciji celog kompleksa.
Evo kataloga sa Salona arhitekture 2008, ''Staro beogradsko sajmište kao staro jezgro Novog Beograda''. Možda si na to mislila kad si rekla da si našla plan...
http://www.urbel.com/documents/sajmiste_katalog_web.pdf
 
Goldstein":1rcfr1bi je napisao(la):
icy":1rcfr1bi je napisao(la):
Da li neko može da mi pomogne gde da nađem podatke o tome šta se tačno podrazumeva pod obnavlajnjem i aktivacijom ovog poručja? Našla sam plan po kome je prostor na kome su se nalazili paviljoni pre rata predviđen za kulturni kompleks (muzej, seminari, prateći sadržaji..) a deo ka reci za parkovsku površinu koja bi mogla da se uradi kao neka vrsta memorijalnog parka. Mene zanima da li je moguća varijanta rekonstrukcije postojećih objekata (a nije ih mnogo ostalo :| ) uz dogradnju neke moderne strukture koja bi podražavala predviđenu namenu ili se insistira na potpunoj rekonstrukciji celog kompleksa.
Evo kataloga sa Salona arhitekture 2008, ''Staro beogradsko sajmište kao staro jezgro Novog Beograda''. Možda si na to mislila kad si rekla da si našla plan...
http://www.urbel.com/documents/sajmiste_katalog_web.pdf
jesam :), ali hvala u svakom slučaju.
 
svi pricaju o obnovi starog sajmista (po originalnim planovima), ali mi nesto ne izgleda kao najbolja ideja da se u okviru sadasnjeg "21.vek" Novog Beograda podize opet ovakav kompleks s pocetka 20.veka... mislim da bi ovo:



islo lose sa SC, h. kontinentalom, Sava gradom, i svim drugim modernim (i velikim!) objektima u okolini.... sam kompleks sajmista bi izgledao dosta "malo" i skromno u odnosu na okolinu ( i to pogotovo u odnosu na buducu okolinu, s obzirom koliko solitera je tu planirano da se gradi,pocevsi uskoro s deltinim tornjem od 30ak spratova itd)

....mozda da se samo jedan deo obnovi, i to npr. onaj sa kulom ,cisto simbolicno (kao spomenik) , ali ceo komplex...ne znam...
 
Meni bi originalan izgled pa bas nekako i legao. Pored svih ti nebodera i kula imao bi jednu mirnu celinu u koju kada udjes ne bi imao pojma da si na NBG, a opet bi mogao da uzivas u toj panorami.
 
Neprijatno iznenenadjenje - odmah preko puta "Posejdona-a" otvoren je kafic sa bastom...
 
Da li neko ima vise informacija o konkursima koji su radjeni, naravno da nisu bili ni blizu realizacije.
Nasla sam podatak da je teren Beogradskog sajma je bio predmet arhitektonskih konkursa – za Modernu galeriju 1948. godine, za Vojni muzej 1949-1950. godine i za Beogradsku operu 1971. godine. Ako neko zna nesto vise... :/
 
Vrh