Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Joj, koliko bi bilo divno da tu kulu barem urede i zastakle ponovo...
I unutar nje stave repetitore, eto, barem nečemu da služi.
I gore na vrh da vrate zastavu.

Pa ne bi mnogo koštalo.
A bio bi zanimljiv detalj.
 
Zdravo svima,pre svega
Posto vidim da nekima nije jasna stuktura Starog Sajmista, naselja u kome zivim, hteo bih da pojasnim i pomognem.
Staro Sajmiste se sastoji iz dva dela.
Prvog, Sajmiste gde se nalazio nekada Beogradski sajam a kasnije logor i drugog, naselja Staro Sajmiste koje je nastalo na nekadasnjim njivama i koje je sagradjeno od 36 - 38 godine koje se nalazi izmedju Starog mosta i mosta Gazela i to je prvo naselje na Novom Beogradu.
Prica da ce Staro Sajmiste da se rusi i stanovnici rasele je prica jos iz 50 - ih godina XX veka ( jos kad je moja majka imala 10 godina) i traje i danas.
Po novom urbanistickom projektu predvidjeno da se prostor nekadasnjeg logora obnovi i rekonstruise kao po izgledu iz vremena kad je nastao Beogradski sajam, naselje sa privatnim posedima koje je legalno izgradjeno i urbanisticki isplanirano 40 - ih godina, raseli, srusi i na tom mestu je planirano da se izgradi hotel, poslovni prostor i kompleks sportskih terena.
Problem je u tome sto grad Beograd nema novca da raseli stanovnistvo jer u naselju zivi oko 2000 - 2500 ljudi,a zakonski nas nemogu raseliti van opstine na kojoj smo. Tenderi koji su raspisani privlacili su zadnjih 20-tak godina brojne investitore ali oni zele teren sa gradjevinskom dozvolom i raseljenim stanovnistvom sto stvara najveci problem.
Zato su se gradski urbanisticki projekti i investicije okrenule izgradnjom placeva na Novom Beogradu koji su slobodni i koji nemaju problem sa stanovnistvom.
2007 godine su se pojavili nazovi investitori, tj.nase agencije koje su htele da kupe placeve po jeftinoj ceni da bi ih kasnije prodali pravim stranim investitorima po 3 puta vecoj i tako zaradili. Neki placevi su i prodati u ulici Dragana Jeftica i Zarija Vujosevica, znam za i koliku sumu,ali ti placevi su prodati od strane ljudi koji nisu starosedeoci, koji su se naselili pre 20 - 30 godina i kojima suma nije bitna. Tako da agencije koje su razgovarale preko advokata sa starosedeocima i koje su naisle na potrazivanje mnogo vecih ali realnih suma koliko i vredi zemljiste na toj lokaciji, odustale od dalje kupovine.
Po mom misljenju rusenje naselja Staro Sajmiste ce se desiti onda kada se na opstini Novi Beograd budu popunili svi slobodni placevi za izgradnju, a po tempu kako se oni popunjavaju rekao bih da ce da bude izmedju 5 i 10 godina. Sto je realni period da se popune svi kapaciteti opstine, nadje investitor i raseli stanovnistvo.
Nadam se da sam nekima dao odgovore na pitanja i pojednostavio problem ovog dela Grada Beograda.
poz
 
Bila bi divna rekonstrukcija. <3
Da i Novi Beograd dobije svoj Trg.
 
Sve to meni lepo izgleda kad bi se sredilo, ali pitanje koliko bi taj trg bio posecen i privlacan.
Upocetku bi sbog radoznalosti dolazilo mnogo naroda ali kasnije s obzirom da je na ivici Novog Beograda nebih rekao da bi bio bio privlacan, jer je planirano da u paviljone budu smesteni, muzej, galerije i koncertna dvorana za klasicnu muziku, a svi znamo koliko su takvi dogadjaji premalo posecivani u nasem gradu jer danasnju omladinu to uglavnom neinteresuje.
Mada gradu fali jedan takav kvart i celina gde bi na jednom mestu bilo izlozbenog prostora i sa pratecim sadrzajima.
 
Budući da Novi Beograd nema ništa od spomenutog, bilo bi odlično da dobije. Možda čak i pozorište.
 
A sto mislis da ne bi bilo poseceno?
Pa ionako je staro Sajmiste predvidjeno za rusenje, zamisli samo kada bi tu bio sagradjen ogroman broj stambenih i poslovnih zgrada. I gde bi ljudi odlazili na Sajmiste da se relaksiraju, jer im je blizu. Naravno dolazili bi i ostali koji zele da posete upravo Sajmiste a i prolaznici koji bi se tuda zadrzavali na svojoj putanji. To onda ne bi uopste bila periferna lokacija, naprotiv!
 
Aj procitaj moj post sto je gore,zivim na starom sajmistu i znam da 100% nije predvidjeno da se tu u blizini grade stambene zgrade,sto sam gore naveo. Tako da tvoje razmisljanje otpada
poz
 
Meni je naselje staro sajmiste idelana lokacija za mnoge vazne javne zgrade i povrsine, moze biti ponos novog beograda, u njegovom srcu i na Savi, samo ako se pametno iskoristi,
 
ma ok sto je za rusenje,al pitanje koliko bi bilo iskorisceno na pravi nacin,tj.dal bi ljudi imali stalno interesovanje da dolaze na tu lokaciju. Ja sam upravo renovirao jedan deo kuce i nisam stedeo para pa nek me ruse kad hoce. :violina:
 
Pa mislim da ceo taj deo bi trebala da se napravi jedna primarno poslovno-komercijalna zona... A naravno da se stanovništvo odgovarajuće relocira... na neku parcelu na NBG ili možda Bežaniji, gde bude mesta..
 
Ja bih više voleo tu da vidim stambeno/komercijalnu/... četvrt. Ne volim jednofunkcionalne gradske zone, nekako mi je bzv, beživotno.
 
pa možda ali može da se napravi lep skyline sa poslovnim zgradama....
 
Skyline moze i da se pravi sa visokim stambenim zgradama.

toronto-skyline.jpg



Vidite li ovu zgradu levo sto se gradi? To je stambena. Takodje, ove tri levo od tornja (spreda, najnovije) su takodje stambene ako se dobro secam.

evo jos:

320_01.jpg
 
da, al pazi, ko će ovde imati takvu finansijsku konstrukciju.. tj koliko bi kvadrat u takvoj zgradi trebao da košta da bi se isplatili troškovi gradnje i još pride zaradilo?
eto to baš ne znam, jer evo znam pričao mi je drug kad smo se šetali po Bejrutu da npr su stanovi na rivi u tim visokim zgradama od 1,5 mil $ pa naviše...
 
Staro sajmište je idealno mesto za zgradu opere i turističko čvorište.
 
Cujem da ce da uskoro rusiti deo izmedju Mosta Gazele (ulica Zarija Vujosevica i Sadika Ramizia) do prodavnice u uluci Sadika Ramiza.Koliko je to tacno?Ja zivim u Sadika Ramiza 129 to je odmah do Gazele,ali koliko sam razumeo to nece dirati i deo koji se nalazi na mojoj strani ulice.Ja sam na sajmistu od 75.god. i secam se svih izgradnji u okolini,od SC pa do ovih zadnjih GTC 19a, nas su uvek zaobilazili.NIje meni lose ovde,kad zabodes sestar u sajmiste i opises krug ja sam na 5 min. od svega kolima.
 
eileen":248fbckl je napisao(la):
Staro sajmište je idealno mesto za zgradu opere i turističko čvorište.
A da je nesto zapitam...zasto se u raznoraznim pricama toliko forsira ta opera? Sta je to, neki simbol metropole, pa da nam toliko treba? Nemojte me shvatiti pogresno, nisam ja protiv kulture, ali ima toliko kulturnih institucija koje treba urediti srediti - pozorista, muzeji (!!! u katastrofalnom stanju), zasto bacati pare na operu? Ko ce uopste da dodje da gleda tu operu? (ne mislim na zgradu, no na same predstave)
 
Ја идем кад год имам времена, одгледао сам скоро све опере које се дају у Народном позоришту. Ко није био нека оде једном - неће се покајати!:kk: (от - препорука "Италијанка у Алжиру", "Пајаци", "Севиљски берберин" и "Фигарова женидба"
).
Али потпуно се слажем да је изградња Опере у овом тренутку глупост - прво да реновирамо ово што имамо (Народни музеј, Народно позориште, позоришта за децу,...) па тек онда да се бацимо на оперу.
 
Znači niko nema pojma?
A dali neko zna kad će krenuti rekonstrukcija Gazele?
A logorski deo Starog sajmišta dabi se sredio,za to stvarno treba imati pare na bacanje.jer tu nesmeju biti izgradjene ustanove koje promovišu zabavu,jer je neprikladno istoriji.Poseidon je bio diskoteka 30 dana i odmah su se našle organizacije koje su ga zatvorile i zabranile rad.A sad u staroj zgradi preko puta poseidona,u kojoj je bio magacin bip-a sad je kafić???????Kafić????Odmah pored spomenika žrtvama logora.
 
Vrh