Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

CASTELBIANCO":2xrmlacr je napisao(la):
....Precesljacu jos jednom forum da vidim da nisam nesto preskocio, ali ideje za 18icu ne videh.
07ee04e294885875125c53726f9ce188.jpg

Ne trudi se, opet je došlo do zabune i brkanja dva toponima, i nadam se da je ovo poslednji put.
Postije renderi idejnih projekata za blok 17 (Sajam), ne i za naselje u bloku 18.
 
@Relja
Ma pretpostavio sam ja na sta ti mislis, ali sam samo hteo da naglas potvrdim da se radi o renderima za obnovu bloka 17 (kompleksa Starog Sajma).
Da li znas postoji li igde bili kakav dokument, plan, nacrt, idejna zamisao, bilo sta vezano za blok 18? To bih bas jako voleo da vidim. Nemam nikakav plac, kucu ili bilo kakav interes vezano za taj deo grada. Cisto neka moja fikcija.
 
Ne znam, milsim da je projektom "Europolis" iz veselih 90-tih bilo planirano i uređenje leve obale Save, za razliku od "Navodnog Beograda", ali nisam siguran.
 
Hvala na odgovoru Relja. Tako sam i mislio. Ideje ne kostaju pa nadam se da ce neko talentovan propustiti svoju ideju kroz neki od 3d studia za NSS/blok 18. A za Igora molba da porazmisli o razdvajanju ove dve teme na sledeci nacin:
1.Ova tema ostaje ovakva bez "Naselje" u nazivu
Stari Sajam/Staro Sajmiste-blok 17
2.Za vec postojecu temu blok 18 dodati
Naselje Staro sajmiste-blok 18
Mislim da bi se u tom slucaju obe teme razvijale podjednako.
 
Понедељак, 27. октобар 2014.

Биће расписан велики међународни конкурс за изградњу Меморијалног центра „Старо сајмиште”

1632313_v_vesic.jpg


Старо сајмиште никада није било адекватно обележено као стратиште људи и овим пројектом се исправља велика историјска неправда, рекао је за РТВ Пинк градски менаџер Горан Весић.

– До 10. маја 1942. године, то је био логор за Јевреје и ту су убијени скоро сви Јевреји који су живели пре рата у Београду. После тога постаје логор за Србе и друге антифашисте. Он се налазио формално на територији Независне државе Хрватске, али је био под управом Немаца и ту су довођени људи са територије целе Србије. Мислимо да је овај пројекат важан и да је наш дуг према свим људима који су ту страдали да се тај простор обележи – изјавио је Весић.

Према његовим речима, Скупштина града је пре неколико месеци донела одлуку да се 10. мај прогласи Даном сећања на холокауст, то је дан када су нациситичке власти у Београду објавиле да је Београд град без Јевреја.

– Сада смо формирали комисију са владиком Јованом Ћулибрком на челу, који је један од најстручнијих људи за питање прогона у Другом светском рату, а потпредседник комисије је Александар Вулин, министар за рад, борачка и социјална питања. У комисији је велики број историчара, новинара, представника јеврејске заједнице и свих оних који могу да помогну да осмислимо на који начин ће изгледати овај простор. Комисија ће имати састанак већ наредних дана, а после тога ћемо утврдити концепт како ће тај простор на Старом сајмишту изгледати – рекао је градски менаџер и додао да ће Град обавити све неопходне послове и да ће бити расписан велики међународни конкурс за изградњу меморијалног центра који ће бити посвећен свим жртвама Старог сајмишта.

– Реч је о великом пројекту који ће се реализовати неколико година. Важно је да се кренуло, рачунамо и на средства из донација јер постоје фондације у свету за обележавање оваквих места. Када будемо сазнали како ће изгледати меморијални центар, онда ћемо знати колико ће то и коштати. Реализација пројекта ће трајати, али је ред да Старо сајмиште коначно буде обележено на достојан начин – рекао је Весић.

Izvor: Grad Beograd
 
Као што рекох - Обратити се званичним путем Немачкој и њиховим фирмама, Италији, Мађарској, Румунији. Холандији (Филипс беше?) да доставе средства за реконструкцију њихових павиљона као и за обнову централне куле и свих околних јавних површина.

Сценарио по ком би одбили да финансирају ово је незамислив.
 
Град обавити све неопходне послове и да ће бити расписан велики међународни конкурс за изградњу меморијалног центра који ће бити посвећен свим жртвама Старог сајмишта.

Mene ovo brine prvo 1 medjunarodni konkurs
2 gradnja netreba nista tu se gradi
Ja bi uklonio nelegalnu gradnju , obnovio postojece paviljone ,izgradio porusene paivljone
U iste bi smjestio muzeje koji nemaju svoj prostor u 1. spasicev paviljon muzej posvecen stradalima u logoru
2.u njemaci paivljon muzej gsp
3.u rumunski muzej pozorisni
4.u intalijanski muzej sporta
5.u madjarski prirodnjacki muzej
I slazem se sa delijom oko trazenja para ali moram da ponovim da je JOSEF ŽAMBOKI vec nudio u 2 navrata novac
 
Delija":2rrr1b3g je napisao(la):
Као што рекох - Обратити се званичним путем Немачкој и њиховим фирмама, Италији, Мађарској, Румунији. Холандији (Филипс беше?) да доставе средства за реконструкцију њихових павиљона као и за обнову централне куле и свих околних јавних површина.

Сценарио по ком би одбили да финансирају ово је незамислив.

Ja mogu da zamislim da će se samo grohotom nasmejati, pa se nadam da im se niko neće obratiti bilo kojim putem.


Ljudi, prvi, glavni i najveći problem sa uređenjem Sajmišta je - raseljavanje.
Sve rekonstrukcije, projekti, memorijalni centar, spomen obeležja... sve to može da se izmašta, isplanira, projektuje, crta, gradi... ali tek kada se objekti isprazne, a stanari presele.
Samo sa iseljavanjem ateljea iz centralne kule su se bavili godinama, šta tek očekivati da će biti sa ljudima koji u paviljonima imaju stanove? Kad budem čuo Vesića i Malog da spominju stanove za raseljavanje, poverovaću da će se nešto i uraditi.
 
a što je raseljavanje toliki problem? Koliko tu ima porodica? 10?
Eno u Stepi toliko neprodatih stanova, GDS ustupi po proizvodnoj ceni i to sve zajedno ne bude tako strašno
 
mekbejn":uy4ve53w je napisao(la):
a što je raseljavanje toliki problem? Koliko tu ima porodica? 10?
Eno u Stepi toliko neprodatih stanova, GDS ustupi po proizvodnoj ceni i to sve zajedno ne bude tako strašno

Svakako više od 10 porodica. Minimum 50, a možda i znatno više.
Imamo Mađarski paviljon, čehoslovački, italijanski, pa zatim tri reda između kule i stadiona Brodarca, i plus još do 10 baraka...
 
Aha, nisam znao da baš toliko ljudi tu ima.

Svakako treba da se nađe nekako sistematsko rešenje, ali svakako to košta :(
 
relja":1odzpmgv je napisao(la):
Ja mogu da zamislim da će se samo grohotom nasmejati, pa se nadam da im se niko neće obratiti bilo kojim putem.
Зашто би се насмејали? Теби ту има нешто смешно?
 
A koji su tvoji argumenti sa kojima bi od njih to tražio?
 
Румуни, Италијани, Немци и Мађари имају моралну и историјску обавезу да оваква места чувају од заборава. Наша је свакако највећа у овом случају јер се логор налази у центру Београда али поменуте државе би такође морале да помогну иницијативу за обнову и фомирање пристојног меморијалног и што да не, делом и културног центра.

Притом, ради се павиљноима који су били коришћени (не знам каква је власничка структура била) баш од стране тих држава пре рата. Имамо по читавом свету (а и у Србији) примере где стране државе у другим земљама обнављају и чувају своје културно и историјско наслеђе. У том смислу значење Старог Сајмишта је двојако, посебно за Немачку.

Ако је теби ово смешно и нејасно биће ми испод части да наставим са тобом даљу дискусију.

Свако добро.
 
Očekivao sam tako nešto, ali sam ipak sačekao.

Vidi ovako: ko je kriv za stanje u kojem se nalazi Sajmište?
Pre svega - nacistička Nemačka, koja je izazvala rat i time odgovorna za sve posledice rata. Odgovorni su za pretvaranje Sajmišta u logor, za smrt logoraša, a posredno i za američko bombardovanje 1944 (jed da nisu izazvali rat, ne bi bilo ni bombardovanja u kojem je srušeno Sajmište). Naša država je od Nemačke naplatila ratnu štetu (svakako tema za sebe), i te pare je potrošila na mnoge stvari, ali ne i na uređenje Sajmišta. Podsetiću, pare su trošene na izgradnju podmornica, podzemnog aerodroma u Bihaću, Železatu u Smederevu... zapravo, država je dobila mnogo para, a posle je trošila na skupe gluposti. Pare su postojale, ali su sprcane.

Ne možemo večito tražiti odgovornost nekog drugog. Sajmište, kula i paviljoni su nacionalizovani posle rata, i nije ulagano u njih. Sa kojim pravom, posle 70 godina neulaganja mi imamo pravo da od Italije, Nemačke (sa čijeg paviljona su skinute kamene ploče za BDP, a halu deceijama koriste razne firme za radionice, tehnički pregled), Mađarske (ljudi na plafonu svog stana imaju kuku na koju su vešani ljudi), Turske (u bivšoj logorskoj mrtvačnici je otvoren - restoran) itd. zahtevamo bilo šta?

Ej, pa nisu na Sajmištu 70 godina paviljoni propadali zato što te zemlje, njihove trgovinske komore i njihove firme nisu za tih 70 godina održavale svoju imovinu. Ne možeš tražiti od njih da vrate u prethodno stanje ono što im je oduzeto. Šteta je naplaćena. Kako i koliko, ponavljam, je druga tema, ali je para bilo - i država ih je sprcala. Sa kojim argumentom da tražimo: "pa jesmo mi od Nemačke naplatili štetu i da je ta priča odavno završena, ali znate, mi mislimo da nama treba još, jer mi nismo održavali ono što smo oduzeli, a znate, iako smo vam oduzeli, upropastili, to decenijama, pa i dan danas, koriste koriste neke firme i neki ljudi, ali nama sada odgovara da pričamo da je to ipak vaše i da je uređenje Sajmišta vaša obaveza"?
Nemoj da smo neozbiljni.
 
Из тог разлога сам се оградио и навео да је наша највећа одговорност (иако лично комуњарски режим не сматрам нашим). Но опет је стање у последњих 25 година аппсолутно наша кривица.
Али, у питању су државе које економски стоје много боље од нас. чија је историјска одговорност у ширем смислу немерљива и које су и до сада трошиле стотине милиона евра на финансирање разних НВО-а, странака, организација и транге-франге пројеката у Србији. Притом су и потрошили милијарде на бомбардовање Србије које се по историјским мерилима десило практично јуче.

ПС: Савезничко бомбардовање 1944. године је одговорност искључиво савезника и делом комуњарског режима. То је злочин против српског народа 1/1. Немачку присуство (које је тада са или без бомбардовања бројило последње дане а то су савезници добро знали) им је очигледно послужило само као добар изговор за разарање српских градова.
 
Ne možeš stalno kriviti druge za sopstvene greške.
Bart Simpson može da se vadi sa "nisam ja kriv, đavo stoji iza toga", ali ne živimo u crtaću.

Mislim, OK, ja tebi ne branim ni da tako misliš niti da pokušaš da tako nešto uradiš (srećno), ali to je neozbiljno.
 
Као што рекох, за мене комунистички покрет идеолошки нема никакве везе са Србијом осим што су им снаге биле попуњене и до 90% српским топовским месом. Тај покрет и ту власт Срби ни у једном тренутку нису водили.

А од 1990е до данас Србијом владају стране службе преко својих (опет) посткомунистичких/социјалистичких полтрона. СПС на власти није био само 4 године. Дакле комунисти/социјалисти су на власти у Србији 64. године од последњих 70.

Наша одговорност је "само" што смо дозволили ту антинародну/ антидржавну/ антицивилизацијску власт у нашој земљи. Ја ту власт нисам, нити ћу икада сматрати својом/нашом. Полазим од тога да Србија од 1941. године до данас није слободна нити има све полуге власти у својим рукама па с тога њен народ не може бити у потпуности одгворан за стање у њој а сами тим ни на Сајмишту.
 
Мислим да је овде кључно питање шта држава планира са простором старог сајмишта, односно да му определи будућу намену па да онда тражи моделе за његову обнову. Лично бих волео да му се врати предратни изглед, али будући да је био место страдања, нова намена би му била музеј геноцида над српским народом и осталима на његовим животним просторима.

Што се тиче наплате ратне одштете од поражених у Другом светском рату, подсетио бих претходника да СФРЈ или није или је незнатно добила, но ево занимљивог чланка на ту тему..
http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=414047
Наравно, поред њихове материјалне, постоји и морална одговорност, о којој тек није било ни речи.

Други светски рат завршен поразом нацистичке, фашистичке те осталих ужасних идеологија и земаља и народа који су их следили, односно победом две идеологије чији се сукоб тек распламсавао и у даљем току историје прерастао је у Хладни рат, који је самим својим почетком потпуно изменио политичку карту и практично анулирао епилог Другог светског рата, наиме суперсиле су поражене са невероватном лакоћом једноставно инкорпорирале у своје системе. Након завршетка Хладног рата, поновио се исти сценарио, док је корпус који се још увек осећао српским, или југословенским остао да брани неки облик социјалистичког уређења, националну економију, затворено тржиште, у бици са хегемонијом суперсиле униполарног света и изашао поражен оставши морално сломљен на рушевинама парадржавне творевине, подразумева се, ограниченог суверенитета. Ово сам написао да бих подсетио другог од мојих претходника да је његова уистину праведна и исправна, али дечачки наивна замисао тешко спроводива. Узмимо на пример Немачку, као нашег највећег дужника и потенцијалног обновиоца свог павиљона, ако не и целог сајмишта. Та земља је поражена у Другом светском рату, али је престројена на страну САД и као један од верних савезника победила у Хладном рату и постала највећа европска економија, те као таквој, ми не можемо постављати услове у овој консталацији. То се зову измењене међународне политичке околности.

Такође, морам да подсетим да се код нас цивилне жртве никада нису на адекватан начин поштовале и ту нема претеране разлике изеђу владара или идеологија осим у случајевима када се од њих могло имати политичке користи, што је срамотно и што се мора исправити, надам се, овом приликом.
 
Delija":rio053un je napisao(la):
Као што рекох, за мене комунистички покрет идеолошки нема никакве везе са Србијом осим што су им снаге биле попуњене и до 90% српским топовским месом. Тај покрет и ту власт Срби ни у једном тренутку нису водили.
.


Не знам да ли си чуо за појам: "Методологија научног истраживања"?
Надам се да си га изучавао, али мало заборавио, па апелујем на тебе да се подсетиш и почнеш примењивати на ето историјску науку, или филозофију, јер ствари нису ни издалека тако једноставне каквим се чине..
 
Ova tema se pretvara u političku debatu i podnošenje referata, samo još nedostaje predsedavajući da dodeljuje reč.

Ja razumem da ovde ima ljudi koji nemaju kome i gde da iskazuju svoje političke stavove, ocene istorijiskih okolnosti i međunarodnih odnosa, ali ne mogu da izdrže pa jedva čekaju da se neko pređe pa da im da povoda, samo - koliko takve priče imaju veze sa Sajmištem, ljudima koji sada tamo žive, firmama koje tamo rade i tom budućem memorijalnom centru koji se najavljuje, evo, decenijama?
 
relja":2ekiztvk je napisao(la):
Ova tema se pretvara u političku debatu i podnošenje referata, samo još nedostaje predsedavajući da dodeljuje reč.

Ja razumem da ovde ima ljudi koji nemaju kome i gde da iskazuju svoje političke stavove, ocene istorijiskih okolnosti i međunarodnih odnosa, ali ne mogu da izdrže pa jedva čekaju da se neko pređe pa da im da povoda, samo - koliko takve priče imaju veze sa Sajmištem, ljudima koji sada tamo žive, firmama koje tamo rade i tom budućem memorijalnom centru koji se najavljuje, evo, decenijama?


Коначно уређење не само сајмишта, зависи на првом месту од политичке воље, односно сензибилитета, социјалне интелигенције и квалитета у најширем смислу људи који чине нашу политичку елиту и омогућaвају им или не, да донесу праве одлуке. На том смо нивоу зрелости да од институција мало тога зависи. Све остало су само техничка питања.
 
Не трпамо ми идеологију и политику у причу старог сајмишта. Трпала ју је комунистичка власт (подигли су чак и споменике на Сајмишту у ту сврху) а данас то чине прозападне невладине организације.

Лично сматрам да су упрааво идеологија, политика и нечији интереси главни кривци за тренутно стање Сајмишта.
 
Vrh