Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Читао сам око три странице уназад, али не у целини. Можете ли ми рећи на којој страни је то објашњење? Хвала
 
У преводу: остави дискусију старим члановима. Да је дискусија до сада квалитетно вођена, не би било потребно читати свих 30+ страница, од којих се пола своди на неповезана препуцавања.
 
Ne možeš da se samo pojaviš tražiš neki sažetak. Meni vaspitanje nalaže da prvo pročitam celu temu pa da se uključim u diskusiji.
Tvoj stav me asocira na one klince što traže kraću verzije lektire.

Poslato sa telefona
 
毋不敬,儼若思,安定辭":12gwkwis je napisao(la):
У преводу: остави дискусију старим члановима...
Verujem da to nije poruka jer ,,Borba,, u takom dugom periodu je jako iscrpljujuca za ponvljanja :)

Rešavaje starog sajmišta vuče za sobom i uredjenje oklnih prostora....

Mnogobrojna ,,planska,, skretanja i jesu dovela do ovolikog broja stranica
a jasno je da naj vecu koristi imaju korisnici status quoa na uštrb Beogradjana

Žrtve sajmišta nisu iz dr. gradova vec iz Bgd i samo tako ih treba posmatrati a ne
kao bele, crne, žute....

Zajdiniča crta je da Beogradjani prošli , sadašnji i buduci vole Bgživot te i projektno rešenje treba biti u tom pravcu
a ne stvaranja mesta za izbegavanje kako jedna od opcija navodi. . . .
 
Sve je već lepo objašnjeno, a jedan od predlagača ideje je i član foruma.
U žiriju su ljudi koji su zaslužni što je logor Sajmište uopšte naučno obrađen (prof. Koljanin, npr.).
Ideja je lepa i plemenita.
Ne pravi se podela žrtava po veroispovesti, već se odaje pomen ženama, deci, starima i bolesnima, porodicama (tj onome što je ostalo nakon streljanja muških glava) koje su na tom mestu odvođene u smrt, na surov i jeziv način.
Mesto zločina treba obeležiti da se pamtilo šta zlotvori mogu da urade ljudima.

PS - opustite se, ovo nije uperno protiv Srba i Srbije, jer utuvite to sebi - Srbi nisu odgovorni za Holokaust.
Informišite se o Sajmištu sa relevantnih izora a ne preko internetskih bljuvotina koje dolaze iz Hrvatske i Bosne.

Srbi i Srbija odaju počast ubijenim građanima, sa velikim zakašnjenjem.
Ovo je jedan od koraka u podizanju svesti kod "nadležnih" da Sajmište mora da se upristoji. I to je sve.
 
relja":v22l8wrq je napisao(la):
Sve je već lepo objašnjeno, a jedan od predlagača ideje je i član foruma.
U žiriju su ljudi koji su zaslužni što je logor Sajmište uopšte naučno obrađen (prof. Koljanin, npr.).
Ideja je lepa i plemenita.
Ne pravi se podela žrtava po veroispovesti, već se odaje pomen ženama, deci, starima i bolesnima, porodicama (tj onome što je ostalo nakon streljanja muških glava) koje su na tom mestu odvođene u smrt, na surov i jeziv način.
Mesto zločina treba obeležiti da se pamtilo šta zlotvori mogu da urade ljudima.

PS - opustite se, ovo nije uperno protiv Srba i Srbije, jer utuvite to sebi - Srbi nisu odgovorni za Holokaust.
Informišite se o Sajmištu sa relevantnih izora a ne preko internetskih bljuvotina koje dolaze iz Hrvatske i Bosne.

Srbi i Srbija odaju počast ubijenim građanima, sa velikim zakašnjenjem.
Ovo je jedan od koraka u podizanju svesti kod "nadležnih" da Sajmište mora da se upristoji. I to je sve.

Хвала на одговору. Свакако да место треба обележити. Не кажем да је уперено против Срба, али сам из претходних коментара (нисам све могао читати, како је неко великодушно препоручио, јер се ипак ради о 33 странице) стекао утисак да ће се поменути само Јевреји, што ми је засметало, исто као што би ми сметало да су поменути само Срби, јер би се тиме, без икаквог разлога, стварао раздор.
 
boca-ica":19npafgd je napisao(la):
毋不敬,儼若思,安定辭":19npafgd je napisao(la):
У преводу: остави дискусију старим члановима...
Verujem da to nije poruka jer ,,Borba,, u takom dugom periodu je jako iscrpljujuca za ponvljanja :)

Žrtve sajmišta nisu iz dr. gradova vec iz Bgd i samo tako ih treba posmatrati a ne
kao bele, crne, žute....

Zajdiniča crta je da Beogradjani prošli , sadašnji i buduci vole Bgživot te i projektno rešenje treba biti u tom pravcu
a ne stvaranja mesta za izbegavanje kako jedna od opcija navodi. . . .

Ви вероватно не примећујете негативан став који испољавате према народности и религији. Не схватам зашто налепницу 'Београђанин' доживљавате као повољнију од 'Србин', 'Јевреј', 'Ром', 'хришћанин'. То није одраз толеранције, ако сте случајно у заблуди да јесте.

Проблем није 'црнило', 'жутнило' и 'белило', већ мржња и духовни трулеж човека. Врхунац толеранције (у хришћанском смислу, љубави, што је далеко позитивнији термин) се не постиже елиминацијом разлика, већ поштовањем и љубављу насупрот тим разликама. Толеранција је када вам 'црнило', 'жутнило' и 'белило' не сметају, када не мрзите друге који испољавају своје боје, нити се стидите да испољите своје. Игнорисање или покушај уништења истих, пак, је на равни друштвеног инжињеринга и давања себи за право да контролишеш људску природу; а све то на бази погрешног веровања да је проблем спољашњи, а не првенствено унутрашњи, проблем морала.
 
Da ne bude zabune
.... odaje pomen ženama, deci, starima i bolesnima, porodicama (tj onome što je ostalo nakon streljanja muških glava) koje su na tom mestu odvođene u smrt, na surov i jeziv način.
Mesto zločina treba obeležiti da se pamtilo šta zlotvori mogu da urade ljudima.
se odnosi upravo na Jevreje. Oni su na Sajmištu ukrcavani u hermetički zatvoren kamion.
Kada bi kamion prešao preko pontonskog mosta i zaustavio se u Braće Krsmanovića, jedan od SSovaca bi izašao i preusmerio izduvne gasove iz auspuha u tovarni prostor u kojiem bi se nalazilo do 100 osoba.
Kamion bi nastavio put ka Jajincima. U toku vožnje izduvni gasovi bi usmrtili ove nesrećnike. U Jajincima su ih čekale iskopane rake.
Kamion je korišćen dok je bilo jevrejskih logoraša, a potom je odvezen iz Beograda. "Jevrejski logor", kako se i zvao po SSovskoj "formaciji" je promenio ime, postao je "privremeni" ili "pritvorni" logor za zatvorenike - da, može se reći da su veliku većinu činili Srbi. To su bili Srbi sa Kozare, zatim politički zatvorenici, zarobljeni partizani, bilo je i četnika, ljudi koji su upućivani na prinudni rad...
Uostalom:
http://www.open.ac.uk/socialsciences/se ... -logor.php

Sajmište mora da se sredi i da se otvori muzej posvećen svim logorašima i žrtvama, bez daljnjeg.

Ovim spomenikom u Braće Krsmanović mi čuvamo sećanje na najmračniji zločin nad najnedužnijim žrtvama logora - ženama, decom, starima, bolesnima. Najmračnije je to što su ubijeni samo zbog porekla.
Mi im ne dižemo spomenik zbog njihovog porekla, već zbog mučeništva. I to treba da bude samo korak bliže ka Memorijalu na mestu logora.
 
Реља, не односи се управо на Јевреје, јер су у истом том логору, на исти или сличан начин, пострадали и Срби (32.000) и Роми. А, кад смо већ на тој теми, у Београду не постоји никакво пристојно обележје српским жртвама Јасеновца, и уопштено српским жртвама Другог светског рата, које, уз дужно поштовање, нису имале ни то сразмерно достојанство да заврже у гасним коморама. Мој прадеда и прабаба су, после мучења, живи спаљени од стране усташа, а велики број њихове родбине и пријатеља је завршио у јамама, у које су живи бацани. Значи, манимо се било каквог категорисања нивоа патње (тако сам доживио ваш коментар, али је јасно да вам то није била намера). Или помињимо све, или никога - помињаће све, хвала Богу, па је ово поглавље приче нашег закаснелог одавања поште мученички пострадалима, ваљда, завршено.
 
Relja je hteo reći da su na ovaj način ubijani uglavnom jevreji.
I da taj jedan spomenik ne znači da ne treba celo Sajmište preurediti i staviti spomen obeležja za SVE žrtve.
 
А ја Рељи кажем да нису на тај начин углавном убијани Јевреји, нити је прихватљиво да се било којој групи да привилегован статус. Ако они добијају посебан споменик, шта са осталима? Молим, направите по један за све страдале - Србе, Роме, Јевреје, партизане (ако се закључи да дотичнима потребан одвојен споменик). Тиме де не само осигурава једнак третман, већ се и избегава стварање антисемитских сентимената. Такође, морам Рељи поручити да Старо Сајмиште није никаква изолована појава, и да у овој земљи и народу не постоји никакво достојно обележје којим се даје пошта свим мртвима - ако пратимо пример Израела, српским жртвама, али нема разлога да то не учинимо уз већу укључивост. Ако се тако процени, могу се створити јединствени споменици на самим местима страдања, а негде у нашој престоници се могу створити одвојени споменици јеврејском народу Југославије, Србима пострадалима од Првог светског рата, наовамо, итд.
 
A ja tebi opet kažem - informiši se, jer očigledno ne znaš išta o temi.
 
Кинез, одустани.
Видиш да на линковима који су постављени, лепо пише да ни једна друга жртва није убијена у душегубки, сем јевреја. Доказано, проверено, Реља рекао, нема места за друге тврдње. Немој да си напоран, ускоро следе епитети, ако не престанеш. А јасно је већ да си ксенофобичан, ниси толерантан и клерофашизам избија из тебе. Јасно :wink:

Мекбејн, молим те ископирај му тај део из линкова, хоћеш?
 
"毋不敬,儼若思,安定辭"
ja sam pokušao da prevedem tekstst koji si izabrao za nick, videh da je neki citat koji se ne da prevesti ako se ne zna jezik, pa samim tim ni razumeti.
Ako ti nije teško, daj objasni šta si hteo sa tim nickom, jer glupo je da te oslovljavamo sa "Kinez".


Dr. Koljanin je detaljno proučio istoriju logora Sajmište. Ni pre ni posle njega niko se nije tako detaljno i studiozno bavio ovom temom na čisto naučnom nivou. Pri tome mislim na činjenice proverene naučnim metodama.
Link koji sam postavio sadrži tekstove koji su napisani na osnovu njegove kapitalne knjige o logoru, a koja može da se kupi u knjižari u zgradi Novosti na trgu Nikole Pašića, a može se naći i u Gradskoj i u Nardonoj biblioteci.

Ja zaista ne razumem otpor. Ni otpor ovoj plemenitoj ideji niti otpor informisanju.

PS - epitete ne lepim, a ako se neko prepozna u šablonima - nisam mu ja kriv što mu mozak tako funkcionše.
 
mekbejn":3pd4dqeg je napisao(la):
Ej Borčanac nisam ti ja sekretarica :D

Šalu na stranu, nemam sad vremena da kopam po linkovima, zato sam prizvao Relju :)
Не љути се. Нисам тако мислио, то што сам написао односи се на две ствари.
Прва је да је момак прозиван што није читао, а изгледа да ниси ни ти задње линкове :wink:
Друга је да не треба да тражиш. То што си хвалио, нећеш наћи.

Нико не може да тврди да су само и искључиво Јевреји убијани у душегубки. Поготово не,јер и да пише, истину последње треба тражити у радовима финансираним од стране Енглеза, јер они су нас и увукли у тај рат. За свега 100 000 фунти, како наводе...
 
Opet isto. Koljaninova istraživanja, na osnovu kojih je urađen sajt i dokumentarac B92, su rađena 1980-tih i početkom 1990-tih, kada su i objavljena.
Kakvi "radovi finansirani od strane Engleza"? Zato što je sajt na domenu .ac.uk?
Svašta.
 
relja":34f4cfww je napisao(la):
Opet isto. Koljaninova istraživanja, na osnovu kojih je urađen sajt i dokumentarac B92, su rađena 1980-tih i početkom 1990-tih, kada su i objavljena.
Kakvi "radovi finansirani od strane Engleza"? Zato što je sajt na domenu .ac.uk?
Svašta.

Ovaj vebsajt je vezan za istrazivački projekat koji finansira Britanska Akademija (British Academy) a bavi se posleratnom memorijalizacijom jednog od glavnih mesta Holokausta u okupiranoj Srbiji za vreme Drugog svetskog rata, Jevrejskog logora na Sajmištu.

Ово је са твог линка. На којима, ја нисам нашао да се тврди да су само Јевреји погубљени у камиону убици. Тако да је стварно доста лажне толеранције. Ово је баш пример да ако издвојимо једну групу људи, све губи смисао. И убице су тако делиле ствари и издвајале. Тако да, ако је негде примерено тако делити и мерити људску судбину, оно бар у оваквим случајевима није.

И да те поштедим труда:
Ја сам клерофашистичко, нацистичко, националистичко, ксенофобична затуцана ст***. Чисто да те не замарам да ми то понављаш :(
 
1. Јесам
2. Игде ту то пише?
3. Јеси. Само не сада... још :p

Па ако нема неки део где то пише, прескочићу даље оспоравање не утемељеног и само твог става, који гласи: Сем Јевреја, нико други није погубљен у камиону убици.
 
Vrh