Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Jedno je nas stav
a drugo je (nama nepoznat) stav ljudi koj su izgubili nekog na tom mestu
ne pitati i njih a postupati samo po stavu jedne organizacije jednostavno nije uredu
 
boca-ica":3tjlpooz je napisao(la):
Jedno je nas stav
a drugo je (nama nepoznat) stav ljudi koj su izgubili nekog na tom mestu
ne pitati i njih a postupati samo po stavu jedne organizacije jednostavno nije uredu

viewtopic.php?p=258284#p258284
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ki.sr.html

...Добили смо велику моралну подршку од Јосефа Левија, амбасадора Израела, и он ће надгледати пројекат, као и од др Рубена Фукса, председника Савеза јеврејских општина Србије, кога ћемо позвати да буде члан комисије – објаснио је Гајић...
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=793321


Društvo | sreda 25.12.2013 | 16:11
Zaštititi lokaciju Starog sajmišta
Izvor: Tanjug

Beograd -- Ministar kulture Ivan Tasovac i direktor Centra ''Simon Vizental'' Efraim Zurof saglasili su se da je neophodna zaštita lokacije Starog sajmišta.

Kako je saopšteno iz Ministarstva, tokom sastanka ukazano je na potrebu da buduća institucija obuhvati više segmenata (memorijalni, obrazovni, naučno-istraživački).

Sagovornici su se saglasili sa inicijativom da se Muzej žrtava genocida trajno smesti u okviru budućeg memorijalnog kompleksa, a istovremeno je dogovoreno da se formira Međunarodni stručni savet u koji bi bili uključeni vodeći srpski i inostrani stručnjaci.

Ministarstvo kulture i informisanja, u saradnji sa Muzejom žrtava genocida i relevantnim ustanovama kulture pripremiće Predlog izmena i dopuna zakona o osnivanju Muzeja žrtava genocida kako bi se stvorio pravni okvir za preseljenje muzeja na Staro sajmište i definisale funkcije i aktivnosti te institucije u narednom periodu.

Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda intenziviraće aktivnosti na izradi elaborata za utvrđivanje čitavog kompleksa za prostornu kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja.

Ministarstvo kulture i informisanja i ovom prilikom iskazuje punu posvećenost očuvanju dostojanstvenog sećanja na žrtve Drugog svetskog rata stradale na Starom sajmištu (Jevreje, Srbe, Rome i dr.) i naglašava značaj uspostavljanja kulture sećanja u odnosu na žrtve Holokausta na našoj teritoriji, navodi se u saopštenju.

Sastanku su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Dejan Ristić, sekretar Ministarstva kulture i informisanja Igor Jovičić, kao i predsednik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida episkop lipljanski Jovan (Ćulibrk).

Nadam se samo da ovo nije bio sastanak reda-radi.
Mislim da su se na republičkim pozicijama našli ljudi koji kapiraju koliko je važno da se nešto učini kako bi se Sajmište upristojilo, ali se pribojavam šta će da kaže ministar finansija...

I na rkraju krajeva, ovim i treba da se više bavi Republika, ne samo Grad.
 
NAJPOZNATIJA svetska operacija hvatanja preživelih nacista iz Drugog svetskog rata, „Poslednja šansa“, počeće i u Srbiji, najavio je čuveni lovac na naciste i direktor Centra „Simon Vizental“ Efraim Zurof. Čovek koji je neke od najpoznatijih zločinaca priveo pravdi, među kojima i komandanta logora Jasenovac i Stara Gradiška Dinka Šakića. Posle toga njegova glava je ucenjena na 25.000 dolara.


* Očekujete li da ćete naći nekog nacistu u Srbiji?!

- Zapravo ne znamo šta ćemo naći u Srbiji. Ideja je da otkrijemo naciste za koje trenutno ne znamo. Ako istražujemo u Srbiji, to bi moglo da nas dovede do zločinaca u Hrvatskoj.

* Ima li na vašoj listi najtraženijih zločinaca iz NDH?

- Bili su Ivo Rojnica, Dinko Šakić i Milivoje Ašner. Svi su umrli.

* Kako objašnjavate ono što se dešava u Hrvatskoj – uništavanje ćiriličnih tabli, veličanje ustaštva...?

- Pomogao sam da se Dinko Šakić privede pravdi. Svi su se složili da mu treba suditi. To je bio granični kamen u istoriji hrvatske demokratije i vidite šta se dogodilo posle. Kada sam otišao u Jasenovac, bio sam šokiran. Najvažnija stvar koju je demokratska Hrvatska uradila u borbi protiv ustaštva jeste izvođenje Šakića pred sud. A to nisu ni pomenuli na ceremoniji u Jasenovcu. Nema Šakićeve slike u muzeju, nema slike nijednog komandanta logora. Govorimo o ustašama, a kad prođete kroz logor nemate nikakvu ideju šta je ideologija ustaštva, kako je nastala, ko je osnivač pokreta. Mislim da su stavili samo sliku Pavelića. Hrvatska je zemlja podeljena na pola. Nije svaki Hrvat fašista, naprotiv, mnogi su antifašisti. Ali postoji problem političkog kukavičluka posle odlaska Stipe Mesića. Josipović i ostali lideri nisu rekli ni reč o Šimuniću.

* Da li vas je iznenadio „slučaj Šimunić“?

- Nije u pitanju samo jedan čovek. Šokiralo me je je što je hiljade ljudi na njegovo „Za dom“ klicalo „Spremni“. I to na Maksimiru, gde su pale prve jevrejske žrtve u NDH.

* Zašto smo i danas svedoci polemika o broju ubijenih u Jasenovcu?

- Zato što nikada nije bilo ozbiljne državne komisije koja će utvrditi tačan broj. Ako Hrvati kažu da je ubijeno maksimalno 50.000 ljudi, a Srbi kažu 700.000, to nije čak ni blizu. Znam da je bilo najmanje 100.000, ali moglo bi biti i mnogo više. Zato je potrebna međunarodna komisija.

* Kažete da „Brisel spava“ dok se u Litvaniji, Hrvatskoj i drugim zemljama rađa neofašizam. Kako je mogće da spava?

- Mislim da spavaju namerno jer ne žele da budu optuženi da se ponašaju diktatorski prema tim državama. U isto vreme, ponašaju se diktatorski prema Grčkoj kada je reč o ekonomskim pitanjima. Hrvatska, Letonija, Estonija i Litvanija su bile fine dok nisu ušle u EU, a onda su počele da žmure na neonacizam. To daje gorivo ekstremnim snagama širom Evrope.


Stara Gradiška

* Jedan od najtraženijih zločinaca sa vašeg spiska bio je Šandor Kepiro, koji je umro ne dočekavši osudu. Kako je moguće da je od svih krvnika iz „Racije“ samo on optužen?

- Ostali su mrtvi. Učestvovalo je 15 oficira i oni su umrli. Za ostale, obične vojnike, ne znamo ko su. To zapravo dobro ilustruje probleme sa kojima se srećemo. Recimo, da imam listu stotinu žandarma i vojnika koji su tih dana bili u Novom Sadu, nemam dovoljno resursa da ih sve pronađem.

* Helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da su srpske vlasti prve „rešile jevrejsko pitanje“ tokom rata...

- Većinu Jevreja u Srbiji ubili su Nemci, a ne Srbi. Bilo je ljudi poput Nedića koji su kolaborirali sa Nemcima, ali Srbi nisu imali Jasenovac, nisu stavljali ljude u gasne komore. U svakoj evropskoj državi bilo je ljudi koji su sarađivali sa Nemcima. Ali ne možete to da poredite sa onim što se desilo u Litvaniji, gde je, van velikih gradova, ubijeno stotine hiljada Jevreja, a Nemci često čak nisu bili prisutni, Litvanci su to sami radili.

* Kada sagledate rezultate lova na naciste, mislite li da smo tu bitku izgubili jer je mnogo njih izbeglo kaznu?

- Tokom prvih 30 godina posle rata stotine hiljada ljudi je izvedeno pred sud, ali ne svi. Očigledno su se neki veoma važni izvukli. Ali posle toga morate na stvari da gledate drugačije. Treba reći: „Hvala bogu što smo pronašli one koje smo našli“. Da sam razmišljao u duhu vašeg pitanja odustao bih odavno. S obzirom na prepreke, svaki korak koji smo napravili je pobeda. Za mnoge od njih je najbolnije kad ih otkrijemo u javnosti, jer čak ni članovi njihovih porodica nisu znali za njihovu prošlost.

Jadovno

* Kako je moguće da je nacizam još živ čak i u zemljama koje su pretrpele strašne zločine?

- Kako objasniti da u Rusiji postoje neonacisti? Dvadeset miliona Rusa je izgubilo život od njihove ruke. Jednostavno, Rusija je velika zemlja i ima dovoljno idiota koji će biti nacisti. U Grčkoj, pa čak i u Srbiji, postoje ozbiljni ekonomski problemi, a oni uvek pogoduju rastu fašizma. Ako dodate globalizaciju i strah od gubitka nacionalnog identiteta, to je preduslov za desni ekstremizam.

* Koliko je nacista koji su bili na važnim funkcijama još živo?

- Ne znam. Niko nikada nije mislio da ćemo moći da nađemo sve nacističke ubice. Ali, ako biramo između nešto pravde i nimalo pravde, ja biram nešto pravde.


PRIČA O DIANI FASCINANTNA

* Znate li priču o Diani Budisavljević, Austrijanki koja je spasla 12.000 srpske dece iz ustaških logora?

- Nikada ranije nisam čuo za nju. To je fascinantno. To je tipičan primer koji se ponavlja svuda u Istočnoj Evropi. Znaju za takve heroje, koji su ostali humani uprkos užasima, a oni se trude da u heroje pretvore ljude koji su ubijali Jevreje. To nije normalno!


Jasenovac


KONCERTI NA MESTU MASOVNIH ZlOČINA

* Zalažete se da se na Starom sajmištu otvori memorijalni centar. Da li ste upoznati sa problemima oko te lokacije i s idejom da se podigne tržni centar?

- Znam. Sličnu suludu ideju imali su u Poljskoj, gde su hteli da podignu tržni centar nedaleko od Aušvica. To se dešava stalno. Imate koncerte na mestima masovnih zločina. Zato je potrebno da Centar „Vizantal“ glasno upozorava i viče: „Probudite se, stanite, nemojte to da radite!“

* Jedna ideja je da to treba da bude muzej genocida Srbije, koji će imati i deo posvećen stradanju Jevreja. Druga je da treba izgraditi isključivo muzej Holokausta. Šta vi mislite?

- Nije u redu napraviti centar posvećen samo Jevrejima. Ja sam protiv toga, kao Jevrejin. Tragedija jevrejskog naroda jedna je od najvećih u istoriji. Ali, da budem potpuno iskren, Holokaust u bivšoj Jugoslaviji bio je propratna predstava za mnogo veće masovno ubistvo Srba.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... zam-Hrvata
 
Баш хтедох да поставим тај текст.Велики човек.
 
Интересантан чланак у данашњим Новостима о отварању првог међунарадног сајма аутомобила у Београду 1938. године.

Beogradske priče: Sajam automobila 1938.
Zoran Nikolić | 26. decembar 2013. 11:07 | Komentara: 1
Prvi beogradski sajam motornih vozila održan pre 75 godina. Svi elitni svetski proizvođači izlagali kod nas, a naši novinari se žalili što je pojam „motorizacija“ relativno nov i što se automobil smatra luksuzom



http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... obila-1938
 
bg-sajam-(8)_620x0.jpg

bg-sajam-(5)_620x0.jpg

bg-sajam-(14)_620x0.jpg


http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... obila-1938
 
Што се споменика и спомен обележја жртвама геноцида и ратних злочина тиче - њих никад не може бити превише, сваки је потребан и важан, стога не разумем што постоји било какав отпор постављању овога још једног спомен обележја страдалим Јеврејима.

Уосталом, ми од Јевреја управо и треба да учимо како се чува и памти сопствена историја, и одаје пошта свим прецима и жртвама.

Сем тога, и да се не лажемо - да није Јевреја, и њиховог памћења и утицаја, вероватно би, знајући политику Хрватске и однос извесних познатих светских организација које на њу утичу, меморијални центар Јасеновац одавно већ био преоран и затрпан.
 
Отпор се односи на посебно етничко издвајање жртава. А сви жртве истих догађаја, идеологије...
За остало се вероватно сви слажемо.
Наша држава никада није радила за сећања на наше жртве, тако је и данас. Само један број ентузијаста обележава места највећих догађаја или страдања.
 
Отпор се односи на посебно етничко издвајање жртава
Na starom sajmištu bilo je žrtava raznih pripadnosti istina da je velika razlika po brojnosti
Davanju na značaju etničkog akcetovanja
upravo ne dozvoljava da se umanji znacaj etničkog razvrstavanja
To dodaje snagu razvrstačima, koji još čame po nekim mračnim čoškovima sanjajuci novu priliku
Danas u svetu veliki broj stravičnih sukoba upravo iza sebe
kao podlogu nosi etiketu plemensko etničke naci. pripadnosti od ovih ili onih
a ko i kako ih je podgevao sve vreme do eskalacije ?
 
OK, onda ćemo da postavimo obeležje zbog zločina nad ženama, deci, starima i bolesnima koji su ugušeni u kamionu gasnoj komori na beogradskim ulicama, uz usputno spominjanje njihove veroispovesti/porekla.
 
Које је?
Шта би ти написао?
Већ сам ти написао на твој крив став цитат који ниси оспорио. Упркос жељи, покушају...
8000 Јевреја И 500 Партизана... Можда су и Партизани били Јевреји? Можда није ни било тих 500, можда није било никога другог...
Не разумем твоје теорије, не знам шта желиш, ни зашто си пристрасан толико.
 
Daj malo spustite loptu vidjecemo sta ce biti kad bude polako
 
relja":1i26c17e je napisao(la):
OK, onda ćemo da postavimo obeležje zbog zločina nad ženama, deci, starima i bolesnima koji su ugušeni u kamionu gasnoj komori na beogradskim ulicama, uz usputno spominjanje njihove veroispovesti/porekla.
Tako je,
zločin je nad čovekom od strane zveri
pa tek onda da navedu razvrstavanja

A spomenik neka bude i mega dimenzija
jer takav može i svima da bude mio, za diku i ponos a i koristan :)

u kružnoj progresiji akcije i rekcije samo rezultira usijanjem i destrukcijom
nikada ne bi smelo tako nešto da se ponovi i
iz tog razloga treba da se ,,ladi,, a ne da se ,,podgreva,, akcetovanjem

Ne smemo da zaboravimo da se po nekim mračnim čoškovima i danas kriju zveri :grand:
a dokaz se povremeno pojavi kao novinska vest od koje se svi sablažnjavamo i a brzo zaboravljamo
da se upravo ovde u Beogradu prebijajanja pa čak i smrti dešavaju
ne samo odraslom čoveku već i detetu
samo zato sto je razvrstano po boji , pripadnosti
a tim razvrstavačima na spisku su danas ovi a sutra oni i tako redom

I sad treba li samo ,,podgrejavati,, akcetovanjem pripadnosti ?
 
Како лепо рекох, барем у овој области, постављања споменика жртвама геноцида и злочина, "од вишка глава не боли".

А свако ново међусрпско препуцавање око тога, и примедбе типа "посебно етничко издвајање жртава" је врло штетно за нашу ствар.

Ко нас спречава да дижемо споменике и нашим, српским жртвама?
 
Borčanac, ja sam te zamolio za referencu - ne Vikipediju, nego referenncu, a ti si me ignorisao.
 
Zvezdarka lijepo receno kako ide prica oko spomenika ,Baci pogled na temu ,
 
relja":3v42r0s9 je napisao(la):
Borčanac, ja sam te zamolio za referencu - ne Vikipediju, nego referenncu, a ti si me ignorisao.

Да ли ти то оспораваш? Чиме оспораваш? Док не кажеш да то није тако и своју референцу којом то потврђујеш, морам да те игноришем! Ти за сада само хоћеш да изгледа да си то оспорио! Зато нисам хтео да се јављам али сада морам јер ти настављаш.
Осим пристрасности, и става да је твоје мишљење непотребно оспоравати, нисам видео ништа друго. Тако да ти википедија за сада остаје највиша научна референца. А ти сада понови да се нико не информише и да је у твојој глави енциклопедија тона и море поузданих референци... и да смо у области у којој си ненадмашан...
Ако тврдиш да није тачан цитат, дај доказ, и следи извињење. Ако не, а наставиш да мутиш, и то арогантним тоном прескочићу те у причи (дисквалификовати)
А то је штета јер знам да си квалитетан појединац и потребан си у расправама које имају тежину, али аргументовано, како често знаш да функционишеш.
Овде ми је не примерен расизам, и волео би да све жртве то и остану, да се не праве разлике.
 
Evo, da ti objasnim, i tebi i drugima, pošto si bezobrazan preko svake mere:

ti si preneo, bez linka, tekst sa domaće Vikipedije, članak Dušegupka. Taj članak nema referencu za podatak o 500 partizana.
Ništa neobično, većina članaka o II svetskom ratu, partizanima, narodnm herojima, ofanzivama i sl je prepisana iz nekih površnih knjiga pisanih u vreme SFRJ koje sadrže neproverene i pristrasne podatke, što sam i objasnio u scom postu, koji si takođe ignorisao.

Ja sam o Sajmištu pročitao sve što mi je palo pod ruku, i nigde nisam naišao na takav podatak (Bajford, na osnovu Koljaninovog rada, za početak).

Ako grešim, ako imaš izvor, pa daj da vidimo, šta te košta?
Ili ćeš da me ignorišeš? Veoma zrelo.

Ti imaš potrebu da osporavaš postavljanje spomenika. Ja iskreno verujem da nije u pitanju antisemitizam, već nešto drugo, ali nisam još siguran šta.
A onda si krenuo u diskusiju iz prostog inata. Ne trpiš da ti neko pokaže da nisi u pravu.

I još nešto, kako radi Vikipedija: svako može da se registruje i da uređuje članke.
Eto, ja sam uredio članak o Spitfajeru u Muzeju vazduhoplovstva, na međunarodnoj Vikipediji.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_su ... res#Serbia
Naime, u Hrvatskoj se već neko vreme provlače tvrdnje da je pogrešno utvrđen identitet aviona, i da je to bio lični avion jednog Hrvata (moš misliti koliko je to bilo bitno u NOVJ avijaciji). To je na kraju dopelo i na strane, ozbiljne stručne forume, pa u neke knjige.
Srpska zavera ozbiljnih razmera protiv Hrvata (površni nacionalisti svih zemallja, ujedinite se).

Ja sam popričao sa čovekom koji je radio na istraživanju te mašine, prikupio podatke iz relevatnih članaka i knjiga, registrovao se i potpuno izmenio tekst i za sve, ali bukvalno za sve sam naveo reference, sve sa ISBN kodovima.

Rezultat: članak posle mene niko više nije editovao, a urednici su posle mene čak postavili drugu ilustraciju (fotografiju iz Muzeja) kada sam ja izmenio tekst ispod tadašnje fotografije, koji nije imao veze sa stvarnošću (pomešani periodi, mašine sa serijskim brojevima, podtipovi aviona, babi milo ono što joj se snilo).

Ako me ti "diskvalifikuješ" - nikakva šteta za mene.
 
А ако сам себе дисквалификујеш?
Ако сам ја безобразан преко сваке мере, шта је онда ово? Стално ми качиш неке епитете, на више тема. Па и ја сам човек, могу да се узбудим због тога. Зато што је лажно и произвољно а не из неког ината. Шта је зрело? Па зрелије ми је да не улазим даље јер ћеш ти увек наставити...и када нема шта( као пост изнад ) Никакав одговор, само понављаш антисемитизам, ксенофобија, референца ти је слаба, пих. То сам већ видео са више људи да радиш.
Опет не оспораваш цитат, већ википедију, на којој радо пишеш, ствари које ти оспоравају...или тако нешто.

Све једно, јасно је да и ти схваташ да међу хиљадама, има и других, трећих...тако да, уживај у будуће, нећу ти одговарати. Свима нам објасни!
 
Postaje znaimljivo nemojte prekidati idem da kupim kokice
 
Borčanac, jednom si za sebe napisao da lako padneš u vatru, pa ti je posle krivo. Mislim da je ovo jedan od tih trenutaka.

Ti nisi ni pročitao šta sam napisao. Ti si taj koji je naveo citat, bez izvora, i trdoglavo se držiš njega. Kako da ti osporim nešto što nisi ni naveo odakle ti. "Pih reference"? Pa onda tebi nikakav argument ne znači. Za sve što piše npr na semlin.info postoje reference.

Predlažem ti da se obratiš direktno ljudima koji rade na postavljanju ovog obležja i da im ti lepo objasniš oni da nisu u pravu, da ti raspolažeš tačnim podacima, pa im i objasni odakle ti.
 
Užas, stvarno užas.

Ovo se dešava u ciklusima, taman se malo slegne priča, i ponovo kreću žurke i svirke...
 
Vrh