Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Igor":3azj9uo7 je napisao(la):
Zanima me da li mislite da prilikom kompletne rekonstrukcije treba zadrzati drvece i kompletno zelenilo u okviru kompleksa staro sajmiste ili ga treba skloniti kako bi kompleks vizuelno prodisao ili po meni najbolje naci neki kompromis u redukciji siblja i pokdresivanju krosnji?


zeleno ali bez vidljive arhitekture cak i kada bi se rekonstruisala

Kao sto napisah odmah iznad - mislim da ne treba seci drvece sem na mestima gde to bas mora.
Okolis je isto toliko bitan kao sami objekti, cak i kada se objekti ne bi rekonstruislali, ciscenjem i sredjivanjem okoline bi se postigao dobar efekat. Ne dozvoliti unistavanje prirode.
 
Ja mislim da bi bolje bilo ceo prostor urediti sa potpuno novim zelenilom.

A prvo drvo koje bih uklonio je veliko i moćno stablo koje zaklanja originalno staro kameno stepenište Mosta kralja Aleksandra, na strani do Sajmišta.
Žao mi ga je i voleo bih da se nadoknadi sa nekoliko drugih stabala na nekom drugom mestu. Ali, kao i većina stabala na tom prostoru, ono je divlje, samoniklo i ne bi ni trebalo da bude tu.
 
Da osetljiva je tema a cinjenica je da bi deo stabala trebao biti uklonjen.
 
Има доста самониклог багрема, нисам баш пажљиво гледао али сигурно да има доста још неког безвредног шибља. Крошње осталих стабала би требало поткресати јер у постојећем стању сигурно ће у озбиљној мери заклонити реконструисани комплекс. Можда има и неког солидног зеленог материјала које вреди сачувати, сад делује у пакету овако као џунгла.
Ово је са јефтинијег становишта.
Сигурно да је боље стручним службама дати да се занимају зеленилом, прво да иде уклањање већине постојећих, па све темељно опет садити.
 
Чланак у Данас о будућем меморијалном центру Сајмиште. Чак се појавио и мањи цртеж изгледа центра, који не говори пуно, али...


Rekonstrukcijom Starog sajmišta biće ispravljena istorijska nepravda
Rešavanje statusa memorijalnog kompleksa Sajmište
AUTOR: D. M.


Grad je rešen da nastavi poslove na rekonstrukciji Starog sajmišta, a oni su započeti raspisivanjem tendera za tehničku rekonstrukciju tog prostora.
Naša je namera da ispravimo jednu istorijsku nepravdu i da vratimo moralni dug prema žrtvama koje su stradale na prostoru Starog sajmišta - rekao je Željko Ožegović, član Gradskog veća, na sastanku sa dr Rubenom Fuksom, predsednikom Saveza jevrejskih opština, sa kojim je razgovarao o rekonstrukciji spomeničkog kompleksa na Starom sajmištu. Ožegović je naveo da ovim Grad želi da podstakne sve one koji mogu da daju svoj doprinos, od državnih organa do nevladinih organizacija i Saveza jevrejskih opština, da pomognu. Kako je istakao, to pitanje mora se rešavati na više nivoa, zbog komplikovanosti imovinskih odnosa, nedostatka dokumentacije, umetničkih ateljea koji tamo postoje, ali se mora razmišljati i o programskom delu, za koji se trenutno formira komisija.
Dr Ruben Fuks, predsednik Saveza jevrejskih opština, istakao je da je posle niza decenija status Starog sajmišta počeo da se rešava.
- Poslednjih godinu dana primetno je da se stvari pomeraju u pozitivnom pravcu. Jevrejska zajednica je svakako zainteresovana za ceo projekat memorijala i očekujemo mesto gde bismo napravili muzej Holokausta, koji ne bi samo komemorisao tadašnji „Judenlager Semlin“, kao prvu fazu logora Staro sajmište, nego i ostale žrtve širom Srbije. Izrazili smo želju da nam se dodeli „Nemački paviljon“, koji bismo uredili uz pomoć sličnih muzeja u Jerusalimu, Vašingtonu, Parizu, Berlinu i drugih muzeja Holokausta - rekao je predsednik Saveza jevrejskih opština.
Kompleks Starog sajmišta proglašen je za spomenik kulture 1987. godine. Do sada je obavljen veći deo istraživanja, prikupljena dokumentacija i sačinjeni predlozi za memorijalni kompleks, a prvi praktični koraci biće radovi na sanaciji Centralne kule.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beog ... _id=263541
 
Ovaj članak iz Danasa deluje kao štampana verzija priloga Studija B.
Kamo sreće kada bi svi mediji poklanjali pažnju Sajmištu, pa makar svi ponavljali jedno te isto.Tada bi se političari utrkivali da se slikaju, pa bi se možda neto konkretno i uradilo.

A na slici je prikaz Sajmišta i okoline uoči rata (vide se i stubovi visećeg mosta). Teško da možemo očekivati oakvu rekonstrukciju, a i pitanje da li nam tako nešto uopšte i treba.
 
Pa neceno, valjda, posle svega da zakljucimo kako rekonstrukcija nije potrebna?
Staro sajmiste ima visestruki simbolicki znacaj, od toga se mozda niko nece najesti, ali verujem da bi konacnim obnavljanjem ostavili nesto vredno buducim generacijama, a to su ti vremenski znakovi empatije prema onim slabijima, prema izgubljenim zivotima koji su mogli puno da doprinesu ovom gradu i drzavi. Samo to sto se nesto obnajvlja posle visedecenijskog zanemarivanja vec nesto znaci.
Ne treba oko toga praviti veliki show program, mesto bi bilo lepo i kada bi ostalo decentno' kao sto je sada otprilike, samo u daleko boljem stanju. Mislim da je bas dobro sto je drvece tamo tako 'divlje' naraslo.

Na kraju krajeva kako-god da naprave, za tako nesto bih uvek kupio markicu viska.
 
Rekonstrukcija svega zatečenog je neophodna i mislim da se tu svi slažemo.

I ja sam ranije smatrao da treba obnoviti sve srušene paviljone , ali više nisam toliko zagrejan za tako nešto (a već skoro 10 godina pratim ovo, pišem i malkice pomažem nekim ljudima).
 
Ne sme se raditi rekonstrukcija koja bi ugrozila spajanje sa bulevarom Nikole Tesle
 
Prepreka spajanju Bulevara Nikole tesle sa Vladimira Popovića je postojeći "nemački paviljon"...

Sajamski paviljoni iz tzv. prve faze izgradnje Sajma su se nekada nalazili na prostori koni je van ove trase.
Dakle, imamo jednu sačuvanu zgradu (doduše izmenjenu do neprepoznatljivosti) koja smeta saobraćajnoj infrastrukturi.
Koliko ja znam, ova zgrada se nalazila van samog kruga logora, u njoj je bio smešten deo uprave, i nije služila za smeštaj logoraša.

Bila je lepa i interesantna zgrada, ako se zanemare nacistička znamenja u XXXL veličini.
 
Pa aj reci tvoje misljenje da li si za rusenje samo te zgrade zbog gradnje saobracajnice koja je preko potrebna tom slepom crevu grada...

Ja sam inace za potpuno obnavljanje kompleksa i kulturu secanja kroz muzej, radionice, predavanja i bilo kakve druge aktivnosti...
 
U jednom od ranijih postova sam i napisao da ne bih imao ništa protiv da se nemački paviljon sruši kako bi se spojile ulice.
Uostalom konačno ćemo dobiti i odgovor - da li se tu zaista nalazi masovna grobnica?

Ja sam pre za neki spomen park u u kojem bi se nalazile rekonstruisane sačuvane zgrade.
Ne bih se protivio ni obnovi celog kompleksa, ali ne vidim svrhu tolikih objekata. Koliki treba da bude taj muzej i kako bi se organizovao program u tolikom prostoru a da to bude održivo i u daljoj budućnosti? A u pitanju je veliki prostor...

Sa druge strane, srušeni veliki paviljoni su bili mešovite konstrukcije, sa dosta drvene građe. Danas bi se naravno koristili moderni materijali, ali onda to više nije to. Paviljoni jesu izgledali moderno i da su opstali, danas bi svakako bili atrakcija. Sa današnjom tehnologijom to bi bile obične hale samo sa kopijom fasade iz 1930-tih, a to, bar mene, ne impresionira. Možda nekome to nije bitno, meni je malo bez veze.
 
Igrarište Brodarca, 14.7.2013

teren je uklonjen, zemlja je izneta kamionima na travnjak pored spomenika i izravnata bagerom.
Na mestu terena se mogu videti pobodeni kočići.

szew.jpg


m3nf.jpg


ravr.jpg


gt8c.jpg


meni deluje kao da se sam teren rekonstruiše.
 
meni deluje kao da se sam teren rekonstruiše.

Naravno, nasa posla
jer posle nemoguce su ikakve izmene jer ce se posmatrati kao sastavni deo ,,novo,, zasticenog kompleksa

Zato sve vreme i zagovaram r e v i t a l i z a c i j u a ne rekonstrukciju

U odnosu na današnjicu veliko je pitanje
ne samo da li ce biti dovoljno novca za rekonstrukciju
vec je i u pitanju vreme i kvalitet povratka tog prostora u život Beograda (živi primer je muzej na tr. Republike)

Revitalizacija je kao daleko ,,mekše,, uredjenje
dozvoljava jeftinije , brže i savremeniji pristup rešenju St. sajmišta

Veliko je pitanje je i šta Beogradjani žele jer vecina i ne razlikuje znaćenje ta dva pojma
te samo izjašnjavanje je vrlo sumljivo ako u postavci pitanja nema i kraceg tumačenja šta se pita
Koliko vidim niko nije ni sproveo anketu niti javnu raspravu
vec je jednostrano, od strane a sada vec tog sastava vlasti u odlasku, doneta odluka samo o rekonstrukciji
što nije uredu i fer prema Bgdu i Beogradjanima.
 
Зашто нпр не би активирали земље које су имале своје павиљоне како би макар помогле реконструкцију? И онако су све учествовале и у другом светском рату а неке богами имају и моралну и историјску одговорност према овом месту.
 
Treba prvo potvrditi da li su zaista "imali", tj bili vlasnici paviljona paviljone, ili samo zakupci. Prelistao sam "Tajmu Novog Beograda", napisaku u novinarskom stilu, i ovaj podatak nisam našao, sve je "pričam ti priču".

Mi smo daleko od rekonstrukcije ili revitalizacije, za šta god se neko ovde zalagao.
I pored svih priča, ideja, planova, prvi, glavni i suštinski problemi još uvek nisu rešeni: vlasništvo i iseljavanje, gde i kako.
Rekonstrukcija (delimična ili potpuna) neće biti problem, bice zicer za političare koji tada budu na vlasti.
Ali glavni posao će uraditi onaj ko bude rasčistio prostor, a kao što vidimo, to uopšte ne ide lako.
 
Delija":3h8e1x7z je napisao(la):
Зашто нпр не би активирали земље које су имале своје павиљоне како би макар помогле реконструкцију? И онако су све учествовале и у другом светском рату а неке богами имају и моралну и историјску одговорност према овом месту.

+1 :) :kk:
 
Delija":1dkcp2ml je napisao(la):
Зашто нпр не би активирали земље које су имале своје павиљоне како би макар помогле реконструкцију? И онако су све учествовале и у другом светском рату а неке богами имају и моралну и историјску одговорност према овом месту.
+
Изузетно мудро.
Али да не постављамо ствари одмах тако. Могли би да реконструишемо сами, а да се доделе павиљони државама са обавезом организовања и одржавања манифестација, изложби и друго, као и одржавање самих објеката. Како би сећање на жртве могло и живо да преноси учења и утиске помрачења људских умова.
Ово све из разлога што мислим да ће се лакше средити све, него заживети и одржавати активним и свежим, па ту да очекујемо помоћ са стране.
 
Delija":309vh7jd je napisao(la):
Зашто нпр не би активирали земље које су имале своје павиљоне како би макар помогле реконструкцију? И онако су све учествовале и у другом светском рату а неке богами имају и моралну и историјску одговорност према овом месту.
I od mene plus. Mislim da bi trebalo lobirati kod bivših i sadašnjih uticajnih diplomata, a podjednako naravno i na višem nivou, da bi se prvo stvorila neka ideja i koncept, ali i dobra volja. Mnogo je lakše da se tako iznedri i kvalitetan projekat i finansijska sredstva.
 
+ takodje, sa nadom da sredjivanje kompleksa nece trajati decenijama.
 
of30.jpg


i komentar na (nezvaničnoj?) fejsbuk stranici FK Brodarac

FK Brodarac Novi Beograd
16. јул
Ocekujemo da se u avgustu zavrsi postavljanje vestacke trave,a u oktobru verovatno idu reflektori!
 
Срушена је бензинска пумпа Беопетрол на Старом сајмишту. Да ли ће правити другу (модернију !)) или је нешто у саставу реконструкције овог насеља (тешко), је друго питање !!!! Слика од пре неки дан.
 
lol za reflektore a nadam se sredjivanj tog dela
 
Nadam se da nece biti nove pumpe,dovoljna je Dejtonka za taj kraj.Ako se dobro secam urbanistickog plana ne bi trebalo da grade novu pumpu na tom mestu.
 
FK Brodarac definitivno rekontruiše teren, postavljaju kanale za drenažu (možda im gostuje Ral Madrid?)
 
Vrh