Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

dsc06950.jpg

dsc06951.jpg

dsc06952.jpg

dsc06953.jpg
 
Sto ja je stavio da se nebi gubuila dobio je mejlom
 
Zanimljvo mi je kako te fotografije "putuju" nakon što ih postavimo na PZ forum i kasnija tumačenja :)
Sa ovom sam se ja malo zezao u Photoshopu pošto sam je skinuo sa Ebay-ja...
A poenta i jeste da se deli i širi dalje, i drago mi je da se to dešava.

Ali, najveći ekstrem je ovo: pre 6-7 godina sam u Photoshopu spojio značke SK Jugoslavija, SK 1913 i grb FK Crvena Zvezda i postavio to na SSC forumu. Od prilike - uočite sličnost :p ...normalno, nikome nije bilo interesntno.

Prošle godine pronađem na nekom navijačkom sajtu čitav "elaborat" o tome kako je Zvezda naslednik predratnog SK Jugoslavija, a centralni dokaz - taj moj "uradak", na koji sam već i zaboravio :p
 
Stvarno me slatko nasmija :laugh: ,ja nikad ne potpisujem slike i drago mi je kad se djele i kad ih sto vise ljudi vidi.
 
direktor":296ilrxj je napisao(la):
Baš u ovom paviljonu Italijanskom i češkom su kolonija i ateljei naši najpriznatijih slikara,trebaju ih inkorporirati u rešenje celog komleksa,jer oni su ti koji trebaju daju život tom kompleksu,inače oni na naprikladnij način umetnošću odaju počast žrtvama logora,pripremaju i izložbu u pomeni istim,a predlažu i saradnju,radionice i razmenu sa Izraelskim umetnicima ,tako da bi kompleks živeo na najprikladniji način.Mislim da bi projektanti ovo ozbiljno trebalo da razmotre,i prvo porazgovaraju sa celom kolonijom umetnika,pa ko će im dati bolje ideje za razvoj i život kompleksa,koji jako veliki i mora da postoji neki život,događanja,izložbe,susreti i sl.
 
2012 wrote: ,,. . . kolonija i ateljei naši najpriznatijih slikara,trebaju ih inkorporirati u rešenje celog komleksa,jer oni su ti koji trebaju daju život tom kompleksu,inače oni na naprikladnij način umetnošću odaju počast žrtvama logora,pripremaju i izložbu u pomeni istim,a predlažu i saradnju, radionice. . . ,,

+1 :)
 
Ne mogu sada da pronađem, ali je u Politici od pre par dana izašao članak o Sajmištu.
Pošto tamo izgleda ništa nije regulisano, na vrata kule je postavljeno obaveštenje korisnicima prostora da treba da se isele...
 
Nemaju umetnici atelje samo upomenutoj kuli, već u većini okolnih paviljona,slobodno se može reći da tamo živi i Beogradski monmartr..u razgovoru sa njima čuo sam da će nastupiti udruženi sa predozima i zahtevima,pred gradom,jevrejskom zajednicom i ostalim nadležnim..bilo bi zaista neprikladno da se niko ne obrati priznatim umetnicima,jer će onda oni njima..
 
Svakako da nisam za to da neko ko je živi na Sajmištu bude izbačen na ulicu, ili da neko ko koristi prostor da stvara ostane bez uslova za rad. I opština i grad imaju dovoljno poslovnog prostora da umetnicima omoguće da rade negde drugde.
Samo - poznati umetnici? O čemu se radi?
 
A zasto umjetnicke duse nisu odrzavale prostor ,i placale racune itd,Prostor izgleda kao da ga niko ne koristi .Naravno da nikog ko je legalno tu netreba izbaciti bez alternative .Po meni grad bi generalno trebao recimo u visnjici gdje se planira izgradnja jednog veceg naselja napraviti cjeli kvart za raseljavanje ne samo sajmista vec i mnogih drugih lokacija koje su sad ruglo grada a ujedno koce razvoj pa vrsiti nadoknadu kvadrat za kvadrat
 
Нажалост, пола века код нас је постојала пракса да се појединим људима додељују стамбене јединице бесплатно, а то је значило да чак нису морали да плаћају ни њихово одржавање. Тако се створио паразитски слој друштва који је то сматрао природним поретком ствари, па му до мозга није допирало чак ни то да оно што је бесплатно добио макар адекватно одржава. Не, они су сматрали да од месечне "станарине" у износу паклице цигарета мора да се одржава њихова зграда, да се плаћају вода, смеће, грејање, одржавање зграде, па чак и замена бојлера, славина итд. На пријемима су глумили елиту овога друштва, плате трошили на путовања, летовања и кафане, а код куће се понашали као клошари. И те навике су им остале до дан данас. И не знају за стид. Зато имамо овакве слике простора који је појединцима уступан бесплатно.
 
relja":2hctfp7j je napisao(la):
Svakako da nisam za to da neko ko je živi na Sajmištu bude izbačen na ulicu, ili da neko ko koristi prostor da stvara ostane bez uslova za rad. I opština i grad imaju dovoljno poslovnog prostora da umetnicima omoguće da rade negde drugde.
Samo - poznati umetnici? O čemu se radi?
Zato što su umetnici skoncetrisani u nekoliko paviljona odvojeni od stanara.Oni su i održavali o svom trošku poluraspadnute paviljone, da nije njih odavno bi sve bilo urušeno.Zašto da ti umetnici rade negde drugo?,kao što rekoh tamo treba da postoji neki život ,a šta ćete prikladnije od umetnosti.Po meni bilo bi potpuno pogrešno da se napravi kompleks,bez života,sadržaja da ga povremeno obilaze ekskuruzije i sl.treba ljude i građane ukorprirati da budu svakodnevni deo priče,informišu se o istoriji mesta,logora,pogledaju izložbe,da se susreću sa umetnicima ,pesnicima iz Izraela ,a ne da ga obilaze u širokom luku.Mislim da projektanti treba da porazgovaraju sa ljudima koji bi tu ostali kao deo priče,a grad sa onima koji bi da se rasele i prihavate drugu lokaciju. :kafa:
Direktore,prostor se skroz koristi,iako zbog oronuli fasada ne izgleda na prvi pogled.Svi uredno plaćaju račune inače ne bi mogli da opstanu bez struje i vode ,logično,a greju se na drva jer nema cg.i jake struje.
Sizif,mislim da ne treba da daješ tako paušalne ocene a ne znaš stanje stvari, i nisi pričao tamo sa ljudima,oni i jesu prava elita ovoga društva,koja najčešće teško živi,ko se u srbiji obogatio od slikarstva?Ali danas elitom smatraju razularene pevačice grand produkcije i tajkunske žene verovatno si pomešao temu sa pinkom.Dok,slikari,naučnici stvaraoci se gledaju sa žaljenjem..čak i prezirom,navikli su oni na to.
 
Како да не. Покосити траву два пута годишње, искрчити шибље, очистити двориште, офарбати столарију једном у петнаест година, окречити фасаду, заменити поломљени цреп, поправити водокотлић... Све је то незамислив трошак, нарочито када нешто добијеш бесплатно.
 
@2012 - više puta je ponovljeno "poznati umetnici".
Ko? O kome se radi?
 
Neću nikoga da pominjem lično,ima ih nekoliko...za sada ne idu javno,žele normalnu komunikaciju sa komisijom ,samo sam skrenuo pažnju da oni koji prate te tokove,znaju.
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... m-sajmistu

Obeležje žrtvama ustaša na Starom sajmištu?
V. TALOVIĆ | 01. mart 2013. 20:58 | Komentara: 23

Akcija “Novosti”: Održan prvi sastanak Inicijativnog odbora akcije "Podignimo spomenik žrtvama genocida". Matanović: Očekujemo da pomognu i država i grad. Mesto- Staro sajmište
Staro sajmište moguća lokacija za izgradnju spomenika

AKCIJA "Večernjih novosti" prihvaćena je i spomenik žrtvama genocida biće podignut. Na to nas hrabri i podstiče ogromna podrška naših ljudi širom zemlje i rasejanja. Žrtve neće biti zaboravljene.

Ovo je, u petak, na prvom sastanku Inicijativnog odbora "Podignimo spomenik žrtvama genocida", rekao naš istaknuti šahovski velemajstor Aleksandar Matanović, koji je i pokrenuo ideju da se izgradi spomen-obeležje, ili memorijalni centar i od zaborava otrgnu svi nevino stradali u logorima smrti.

- Prvi korak je učinjen, put je otvoren. Očekujemo da nam pomognu i grad i država, ali iznad svega ljudi dobre volje

Inicijativni odbor, u kojem su i akademici Vasilije Krestić i Matija Bećković, profesor Smilja Avramov, diplomata Vladislav Jovanović, dr Sanda Rašković Ivić, dr Momčilo Pavlović, prof. dr Slobodan Čikarić, dr Milivoje Ivanišević, predsednik "Veritasa" Savo Štrbac, dramski pisac Siniša Kovačević i generalni direktor i glavni urednik Kompanije "Novosti" Manojlo Vukotić, predložio je niz konkretnih predloga s kojima će veoma brzo pred najvažnije državne organe.

- Da bi ovaj monumentalni spomenik nikao, trebalo bi što pre odrediti njegov sadržaj, prikupiti dokumentaciju, napraviti projekat i odrediti način prikupljanja sredstava - rekao je Matanović.

Uveren da je dužnost da se iskaže pijetet prema žrtvama genocida "u trajanju", jer se nama, nažalost, genocid ponovio, Siniša Kovačević je rekao:

- Svedoci smo da su Jevreji i Jermeni umeli valjano da oplakuju svoje žrtve. Čujemo vapaj naših mrtvih, neoplakanih, neopojanih... A mi smo zaboravom abolirali genocid. Kao da ne znamo da propadaju narodi koji su zaboravni. Ovaj spomenik će nam pomoći da ne zagubimo sećanje na naše velike žrtve i one koji su zločine počinili. Ova veličanstvena ideja ne sme da ima partijsku boju, već da za istim stolom okupi sve.

VELIKA PODRŠKA JAVNOST, ne samo stručna, pokazala je ogromno interesovanje za našu akciju. Osim akademika, uglednih profesora, istoričara koji istražuju zločine nad Srbima u 20. veku, javljaju se bivši ratnici, logoraši, potomci žrtava i svedoci genocida, iz svih krajeva zemlje i rasejanja. Apeluju da se "u ime nevinih stradalnika konačno podigne srpski Jad Vašam".

Za Sandru Rašković Ivić nema časnije ni preče obaveze potomaka nego da čuvaju uspomenu na pretke.

- Ovaj spomenik, koji ostavljamo našem narodu je istovremeno i oduženje duga i opomena budućim generacijama i zato se s radošću prihvatam svake obaveze. Projekat što pre treba da predstavimo našoj crkvi, SANU i svim važnim državnim organima i institucijama. Njihova podrška ne sme izostati.

Da je spomenik žrtvama genocida podsećanje kroz koju je golgotu prošao srpski narod, tvrdi i Vladislav Jovanović.

- Sa velikim istorijskim zaostatkom, blagodareći akciji "Novosti", ispunjavamo nacionalni i moralni dug prema ogromnim žrtvama. Akciju "Novosti" trebalo bi da podrže svi Srbi u zemlji i rasejanju, koliko ko može, da bi taj budući memorijalni centar postao svojevrsno svetilište.

Dokumentacioni centar "Veritas" ponudiće deo svoje dragocene arhivske građe i materijala. Savo Štrbac kaže da su sramna licitiranja srpskim žrtvama i da će ovaj spomenik konačno pomoći da se sačuva sećanje na žrtve kojima su "oduzeli pravo na život, ali svi oni imaju pravo na ime".

I Milivoje Ivanišević, direktor Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. veku, spreman je da deo građe ustupi memorijalnom centru koji vidi na - Starom sajmištu.

- Sajmište je simbol stradanja i zato ga smatram idealnim mestom na kojem bi trebalo da nikne memorijalni centar - kaže dr Slobodan Čikarić. - Očekujem da na putu realizacije ove ideje "Novosti" imaju podršku države. Spomenik je moralni dug prema žrtvama genocida u NDH i obaveza da se takvo masovno zatiranje srpskog naroda ne ponovi.


- Očekujemo da se i država uključi i zajedno sa "Novostima" i brojnim darodavcima, kojih će sigurno biti, povede akciju o podizanju spomenika, spomen-obeležja, spomen-muzeja ili memorijalnog centra, svejedno za koju se varijantu opredelimo - rekao je Manojlo Vukotić, direktor i glavni urednik kompanije "Novosti". - Očigledno, bila bi velika društvena, politička i kulturna greška da se ideja ne realizuje. Obratićemo se uskoro najvažnijim državnim organima, uvereni da ovo spomen-obeležje mora da se podigne kao dug prema žrtvama koje još nismo ni pobrojali. Mi ćemo i dalje nastaviti da medijski pratimo akciju, uvereni da će i druge kolege pružiti podršku.

Nemam ništa protiv da se podigne još jedan spomenik, ali iz ove vesti ništa nije jasno: svim žrtvama genocida, žrtvama Ustaša, da li je lokacija Sajmišta samo jedna od ideja...bojim se da je, ovaj put zbog prostora Starog Sajmišta, na pomolu još jedan pijačarski pičvajz između onih "n Srbija", pri čemu je n=(1,2,.i..∞)
 
Pa valjda ce jos jedan paviljon pored kule posvetiti srb zrtvama od strane NDH mislim da ideja nije losa samo je pitanje hoce li je realizovati na pravi nacin .Mislim da romske yrtve nebi trebale biti zapostavljene .Cekamo nastavak price .
 
Pa, prezenovana je malo nejasna ideja, a uostalom, Ustaše su držale logor na tom mestu jedva nešto duže od mesec dana sredinom 1944. Ako dođe do realizacije, postaviće se pitanje zašto se to radi ovde, a ne na stratištima po Vojvodini, odgovor će biti jasan - zbog politike, isto kao što i "kontra Srbija" od "ove Srbije", iz Novosti, insistira na svom viđenju memorijala.
I sve se to dešava zbog decenija nečinjenja od strane države.
 
Boze sad nesto razmisljam...umesto da su onih 600.000 evra za besmislenu kopiju Terazija ulozili makar u Sajmiste vec bi se nesto videlo tu...mogli su da urade puno stvari...za pocetak da saniraju kulu i naprave uredjen park oko nje...
 
Btw, oni drugari zbog kojih je neko odavde zvao građevinsku inspekciju koja je obustavila ove radove se nastavljaju, stigli su do izolacije.

eYdy5L3.jpg
 
Vrh