Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Ako prostor bude sredjivao b92 na kraju ima da nas ubede da smo mi vodili treci rajh :kafa:
 
11030":21gyqk9i je napisao(la):
Ako prostor bude sredjivao b92 na kraju ima da nas ubede da smo mi vodili treci rajh :kafa:
Не би ме чудило...
 
Aha, isto kao što se mamografom srBkinjama daruje rak, u inkubatorima se guše srBčad, u narodnim kuhinjama se srBskoj sirotinji daje otrov, u sigurnim kućama se časne srBkinje tuku lopatama, a srBski heroj Milorad Čavić zahvaljujući Fondu B92 čami lu tamnici okovan lancima... :rolleyes:
 
Homer Jay":ua1zw06t je napisao(la):
Aha, isto kao što se mamografom srBkinjama daruje rak, u inkubatorima se guše srBčad, u narodnim kuhinjama se srBskoj sirotinji daje otrov, u sigurnim kućama se časne srBkinje tuku lopatama, a srBski heroj Milorad Čavić zahvaljujući Fondu B92 čami lu tamnici okovan lancima... :rolleyes:

Da dodam, ali u ozbiljnom tonu, da se ni jedan drugi medij ne bavi ovim problemom, da se osim NVO i Jevrejske zajednice gotovo niko drugi i ne oglašava po pitanju sudbine Sajmišta.
Na B92 redovno gostuje dr. Milan Koljanin, koji se najviše bavio logorom Sajmište, i čija su istraživanja i korišćena za dvodelni dokumentarac.
B92 je to napravio maltene u poslednjem trenutku, dok još uvek postoje živi logoraši. Ostalo je snimljeno, sačuvano i zapisano. Niko se drugi time i ne bavi.

Sa stavovima nekih NVO možemo da se slažemo ili ne. Ali, kod nas bar postoji mogućnost različitog mišljenja, drugačijeg stava i diskusije, što je jako bitno za mentalnu higijenu društva.
U suprotnom bi sve bilo prepušteno mediokritetima iz partijskh vojski i vele-trgovcima koji žare i pale Srbijom.
 
relja":2klyt7b1 je napisao(la):
Sa stavovima nekih NVO možemo da se slažemo ili ne. Ali, kod nas bar postoji mogućnost različitog mišljenja, drugačijeg stava i diskusije, što je jako bitno za mentalnu higijenu društva.

Homer Jay":2klyt7b1 je napisao(la):
Aha, isto kao što se mamografom srBkinjama daruje rak, u inkubatorima se guše srBčad, u narodnim kuhinjama se srBskoj sirotinji daje otrov, u sigurnim kućama se časne srBkinje tuku lopatama, a srBski heroj Milorad Čavić zahvaljujući Fondu B92 čami lu tamnici okovan lancima... :rolleyes:

На којој очигледно морамо још доста да радимо само што термини као што су НВО и ментална хигијена друштва не би смели да се нађу у истој реченици.
 
Znam da ovo nije politički forum, ali vidim da ti Delija baš gajiš toleranciju prema političkim neistomišljenicima..
 
Једино не могу да толеришем сарказам , да не кажем цинизам , као и неистине на овом форуму и поготово на овој теми.

едит: Ја политику нисам спомињао већ стање друштва и пропаст његове свести а за то је прилично одговорна политика између осталог и зато што од странке до странке,од НВО до НВО зависи да ли су Срби фашисти или антифашисти , да ли су једини кривци и злочици 90их или жртве великих сила , да ли преувеличавамо или срамотно запостављамо сопствене милинске жртве у 20. веку... Е таква јавна расправа дефинитвно није добра за менталну хигијену већ управо супротно.

Видиш,око таквих питања у свим нормалним и бар привидно здравим друштвима таква и друга слична питања и спорења једноставно не постоје јер сваки народ има најмањи заједнички чинилац.Ја бих тај чинилац назвао минимумом достајанства и националне свести који нам очигледно фали. А то што ти у овоме видиш политичка неслагања а не проблеме нације и генерално друштва је доказ моје тврдње.

Зато је таквом друштву могуће увалити Недићевог папагаја за национални симбол.Зато се овде неки јављају као запете пушке када се треба спрдати са именом сопственог народа....

:violina:
 
Ja sam samo reagovao na pominjanje mentalne higijene i NVO u istoj rečenici.

Oko nekih stvari se slažem sa tobom (konsenzusa o strani i učešću u 2. SV. ratu npr.).
Ali ovde pričamo o obnovi spomenika žrtvama fašizma, siguran sam da se slažemo oko važnosti ove teme. A da li je u radu logora učestvovalo 2 ili 20 srba, mene ne interesuje, izdajnika je uvek bilo na svim stranama, ali to je individualna stvar (i individualna krivica).
 
Delijo - poenta je da se osim B92 i NVO niko ne bavi pitanjem Sajmišta.
Zbog čega je tako? Gde su ostali predlozi?
Uostalom, ja nisam našao ni jednu zamerku njihovom dokumentarcu.
Zašto Grad i Republika ne rade ništa da upristoje taj prostor? Zato što tu nema materijalnog interesa za one koji bi se time bavili.

A što se tiče NVO - širok pojam. Ima na sajtu Grada spisak NVO kojima Grad daje pare. Impresivan spisak, meni je proširilo saznanje šta zaista NVO znači.

Za NVO i mentalnu higijenu teška i obimna tema. Npr - ne simpatišem Natašu Kandić, ali smatram da je učinila veliku stvar za mentalnu higijenu Srba kada je došla u posed i objavila u medijima onu video kasetu koja se čak izdavala po video klubovima. Naravno, svi znamo da je ogromna većina vojnika VRS otišla u rat da se njima i njihovim porodicama ne desi upravo to, i su oni rat proveli na liniji pokušavajući da prežive, a ne divljajući u pozadini kao razne DB-ove paravojne grupe. I jako je bitno za nas koji ovde živimo da znamo kakvi neljudi slobodno žive među nama i da postoji čitav sistem koji ih štiti.
Za mene je to njen pozitivan doprinos, a upravo zato što nismo imali nikoga drugoga da to uradi.

Društvo nije navijačka grupa da svi moraju da misle i rade isto.

I uostalom - WTF je "nedićev papagaj"? To se stalno spominje, ali ja ne kapiram.
Jel' Nedić grb Srbije držao u kavezu na radnom stolu? :p
 
mekbejn":ms8ic1dd je napisao(la):
Ja sam samo reagovao na pominjanje mentalne higijene i NVO u istoj rečenici.

А ја сам само реаговао на твоје поимање овога као политичког сукоба.

relja":ms8ic1dd je napisao(la):
Delijo - poenta je da se osim B92 i NVO niko ne bavi pitanjem Sajmišta.
Zbog čega je tako? Gde su ostali predlozi?

Поента је да се нико па ни НВО и Б92 не бави нашим жртвама у првом,па и у другом светском рату.

relja":ms8ic1dd je napisao(la):
Za NVO i mentalnu higijenu teška i obimna tema. Npr - ne simpatišem Natašu Kandić, ali smatram da je učinila veliku stvar za mentalnu higijenu Srba kada je došla u posed i objavila u medijima onu video kasetu koja se čak izdavala po video klubovima. Naravno, svi znamo da je ogromna većina vojnika VRS otišla u rat da se njima i njihovim porodicama ne desi upravo to, i su oni rat proveli na liniji pokušavajući da prežive, a ne divljajući u pozadini kao razne DB-ove paravojne grupe. I jako je bitno za nas koji ovde živimo da znamo kakvi neljudi slobodno žive među nama i da postoji čitav sistem koji ih štiti.
Za mene je to njen pozitivan doprinos, a upravo zato što nismo imali nikoga drugoga da to uradi.

У овом случају не знам од ког твог става овде да кренем.Не знам с чиме се мање слажем.Можда ми је најгора последња реченица да нисмо имали кога да нас "суочава са реалношћу и посипа пепелом. Имали смо цео западни свет који нас је називао фашистима,кољачима и силоватељима. Заправо не само да су се "бавили хигијеном нашег друштва" него су нас у то име и бомбардовали и то више пута у свакој средини где су Срби живели.Није то било тако давно. Сви њихови аргументи су се испоставили као фалсификати али ни то никога не тангира.

relja":ms8ic1dd je napisao(la):
Društvo nije navijačka grupa da svi moraju da misle i rade isto.

Национална питања и минимум патриотизма нису предмет дискусије у иоле здравом друштву . О томе ја причам овде

relja":ms8ic1dd je napisao(la):
I uostalom - WTF je "nedićev papagaj"? :p

То ти је тренутно грб републике Србије
 
Delija":3uh0ee5l je napisao(la):
relja":3uh0ee5l je napisao(la):
Delijo - poenta je da se osim B92 i NVO niko ne bavi pitanjem Sajmišta.
Zbog čega je tako? Gde su ostali predlozi?

Поента је да се нико па ни НВО и Б92 не бави нашим жртвама у првом,па и у другом светском рату.

Ovde je tema - šta sa Sajmištem.
B92 je sasvim korektno preneo istraživanja Milana Koljanina. Ništa anti-srpsko nisam čuo, a koliko se sećam, niko na B92 nije spominjao kolaboraciju.
To što neko iz neke NVO *ere o nečemu o čemu nema pojma - je tužno, ali ne menja potvrđene činjenice o sajmištu.

Delija":3uh0ee5l je napisao(la):
relja":3uh0ee5l je napisao(la):
Za NVO i mentalnu higijenu teška i obimna tema. Npr - ne simpatišem Natašu Kandić, ali smatram da je učinila veliku stvar za mentalnu higijenu Srba kada je došla u posed i objavila u medijima onu video kasetu koja se čak izdavala po video klubovima. Naravno, svi znamo da je ogromna većina vojnika VRS otišla u rat da se njima i njihovim porodicama ne desi upravo to, i su oni rat proveli na liniji pokušavajući da prežive, a ne divljajući u pozadini kao razne DB-ove paravojne grupe. I jako je bitno za nas koji ovde živimo da znamo kakvi neljudi slobodno žive među nama i da postoji čitav sistem koji ih štiti.
Za mene je to njen pozitivan doprinos, a upravo zato što nismo imali nikoga drugoga da to uradi.

У овом случају не знам од ког твог става овде да кренем.Не знам с чиме се мање слажем.Можда ми је најгора последња реченица да нисмо имали кога да нас "суочава са реалношћу и посипа пепелом. Имали смо цео западни свет који нас је називао фашистима,кољачима и силоватељима. Заправо не само да су се "бавили хигијеном нашег друштва" него су нас у то име и бомбардовали и то више пута у свакој средини где су Срби живели.Није то било тако давно. Сви њихови аргументи су се испоставили као фалсификати али ни то никога не тангира.

Ja se ne osećam posut pepelom ako je na svetlo dana izašao snimak na kojem se neko šepuri kada ubija vezane ljude. Pre toga ja nisam verovao da srpski borac može da učini tako nešto. A realno, prava bombardovanja su počela nakon tog događaja u koji mi po defaultu nismo želeli da verujemo.


Delija":3uh0ee5l je napisao(la):
relja":3uh0ee5l je napisao(la):
Društvo nije navijačka grupa da svi moraju da misle i rade isto.

Национална питања и минимум патриотизма нису предмет дискусије у иоле здравом друштву . О томе ја причам овде

Srbovanje nije patriotizam. Nabavka inkubatora, raskrinkavanje pljačke veka, i deljenje hrane za gladne jesu.

Delija":3uh0ee5l je napisao(la):
relja":3uh0ee5l je napisao(la):
I uostalom - WTF je "nedićev papagaj"? :p

То ти је тренутно грб републике Србије

Gde može da se uporedo vidi zvaničan, usvojen grb nedićeve Srbije (i kako se zvanično zvala država kojom je upravljala vlada Milana Nedića?) i ovaj današnji?


I zbog čega je sve ovo bitno kod problema uređenja Sajmišta?
Ožegović je zadužen. Mi ga plaćamo, šta je do sada uradio?
 
Петак, 27. jануар 2012.

Отворена изложба „Холокауст у Србији 1941–1944”

1488137_Aleksandar_Lebl__v.jpg


Поводом обележавања 27. јануара – Међународног дана сећања на жртве холокауста, у Музеју историје Југославије данас је отворена изложба под називом „Холокауст у Србији 1941–1944”. Изложбу је, у присуству градоначелника Београда Драгана Ђиласа, отворио министар рада и социјалне политике Расим Љајић.

– Добро је што се данас у Београду отвара оваква изложба и што се сећамо онога што се дешавало у нашој историји. Током Другог светског рата страдао је огроман део јеврејске заједнице која је живела у Београду и зато је обавеза мене као градоначелника и Владе Републике Србије да урадимо све да добијемо меморијални центар на Старом сајмишту. Ту ћемо сви ми који живимо у Београду и они које пут нанесе у главни град Србије моћи стално да се подсећамо невиних људи који су убијени само зато јер су били друге вере и нације – рекао је Ђилас.

Он је истакао да се град Београд у последњих годину дана интензивно бави овом тематиком – ново радно тело почело је да прикупља податке како би пре свега решило најспорнију ствар око подизања меморијалног комплекса, а то је имовинско питање.

Очекујем да Влада предложи, а потом Скупштина усвоји посебан закон који би регулисао материју тог меморијалног центра и олакшао решавање имовинских проблема. На тај начин бисмо у наредних неколико година могли да урадимо оно што је наша обавеза према онима који су невино убијени. Ми ћемо наставити да радимо заједно са републиком на овом питању, како би смо добили место са сталном поставком. То ће бити место где ће будуће генерације моћи да науче да треба да опраштамо, али да не заборављамо, јер заборављање у неким историјским тренуцима може поново довести до антицивилизацијских догађања. После свега ћемо изаћи пред свет, али и пред нас саме и рећи како смо урадили оно што је била наша обавеза – закључио је градоначелник.

Министар Расим Љајић рекао је да изложба треба да представи јавности стравичне размере тог ужаса.

Република Србија још једном недвосмислено истиче посвећеност сећању на невине жртве које су настрадале на овим просторима током Другог светског рата. Наша земља је поносна на своју антифашистичку прошлост и улогу коју имала у процесу победе над тим режимом. Такође, наша држава и овим чином одбацује сваки облик антисемитизма и ксенофобије који покушајем прекрајања историје релативизују злочине почињене између 1941. и 1945. године. Ова изложба је средство којим ту поруку и данас преносимо – указао је Љајић.

Преживели припадник јеврејске заједнице у логору „Старо сајмиште” Александар Лебл захвалио је организаторима изложбе и изразио наду да ће у догледно време на том простору бити достојно обележено место логора.

Изложба представља јединствен пројекат такве врсте у нашој земљи од завршетка Другог светског рата. Посетиоци ће моћи да на једном месту сагледају феномен холокауста у Србији и да виде читав низ вредних експоната, видео-записа, као и сведочанства преживелих.

Отварању изложбе присуствовали су они који су преживели холокауст, потомци жртава, некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, председник Савеза јеврејских општина Србије Рубен Фукс, представници министарстава Владе Србије, чланови дипломатског кора, представници међународних организација, града Београда, општине Савски венац, као и великог броја установа културе, науке и образовања из читаве републике.

Izvor Grad Beograd
 
Preteče me Homer,

Он је истакао да се град Београд у последњих годину дана интензивно бави овом тематиком – ново радно тело почело је да прикупља податке како би пре свега решило најспорнију ствар око подизања меморијалног комплекса, а то је имовинско питање.

'ajde i to da vidimo!
 
Javljaju forumasi na SSC forumu da se gradi neki objekat u starom sajmistu.Da li je tamo uopste dozvoljena gradnja???

Lokacija je juzno od Brankovog mosta,ka kruznom toku na sajmistu.


Mogambo;89309388":276jbdji je napisao(la):
Sajmiušte.. Slikano pre sat vremena


dsc0528copy.jpg
 
Koliko mi je poznato, nije dozvoljena gradnja, tako da je verovatno reč o čistom divljaštvu.
 
Divča gradnja, a neko moje mišljenje je da je to pokušaj da se nešto ućari pre početka raseljavanja.

Neka informacija koju sam ja dobio ("reče mi jedan čovek....") je da će uskoro početi iseljavanje umetnika iz prostorija centralne kule, i da se priprema "elaborat" (dokumet koji valjda prethodi izradi projekta) za njenu sanaciju, rekonstrukciju i revitalizaciju.
Ne znam više od toga, a verujem da će Studio B detaljno pokrivati tu akciju, kada ona bude počela.

Ova divlja gradnja je posao za Komunalnu policiju - taman da vidimo koliko su efikasni.
 
Pa nek ih prijavi neko komunalnoj ili gradjevinskoj inspekciji. :)
 
Ne bih se iznendio da je to u sastavu plana za obezvređivanja značaja tog prostora
kako bi kompleks dobilo tretman običnog građevinskog zemljišta čij bi gospodari bili Austrougari :blah:
 
Ljudi, opušteno. samo treba ispratiti u narednih par dana kako će reagovati komunalci.

Samo da podsetim na vest od 27. januara i Đilasovu izjavu
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=164743#p164743

Он је истакао да се град Београд у последњих годину дана интензивно бави овом тематиком – ново радно тело почело је да прикупља податке како би пре свега решило најспорнију ствар око подизања меморијалног комплекса, а то је имовинско питање.

I baš sada je neko počeo da gradi :laugh:
 
Комунална инспекција Нови Београд - 311-5044. :) Ко има времена нека зове, ја сам ових дана пребукиран са испитима и обавезама. :)
 
jlaki":ot5vnjso je napisao(la):
vucko":ot5vnjso je napisao(la):
Pa nek ih prijavi neko komunalnoj ili gradjevinskoj inspekciji. :)

A njima koliko treba da reaguju do tad će kuća biti izgrađena
Kod mene su veoma brzo reagovali,prakticno istog dana kada sam prijavio neku nelegalnu gradnju.
 
Vrh