Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Slazem se ja da je vazno obeleziti taj prostor. Verovatno da bi mogao da iscupas novac od jevrejskih organizacija za muzej holokausta u jednoj od hala, ali veliki deo bi i mi finansirali i to je sve. Naravno i mi imamo duznost da uredimo jednu halu posvecenu samom logoru, gde je ipak najvise stradalo Srba. Po meni bi bilo dobro da imamo jedan muzej koji ce obeleziti stradanje Srba kroz citav 20. vek, jer su nekoliko puta pokusali da nas satru, i to se mora sacuvati u secanju. Pored takvih objekata svaki komercijalni objekti ne bi mogle doci u obzir, sto iskljucuje privatne investicije, sto znaci da bi ceo prostor drzava morala rascistiti od divljih objekata, urediti, izgraditi ponovo stari sajam, i onda se brinuti o izdrzavanju institucija koje ce se nalaziti u tim objektima. Sto znaci ogromna kolicina novca, te ce sajam ostati ovakav najmanje sledecih 20 godina.
 
@vranac
Mislim da bi prostor koji bi obelezio samo stradanje Srba reprezentovao istu tu fasisticku ideologiju koja ih je i pobila.

Tamo je umrlo 40,000 ljudi, i prica je dovoljno teska da nema potrebe razvodnjavati je mesanjem sa nekim drugim slucajevima. Postoji nesto specificno u Holokaustu, jedno posebno zlo, koje treba pojasniti, istraziti, i predstaviti ljudima. Eto recimo, ko zna da su ljudi okupljani u Kalemegdanu pre prevozenja na Sajmiste/Banjicu? Ko zna za cuveni kamion u kome je gasirano preko 6000 zena i dece?
 
jovanovm":25e0kui5 je napisao(la):
@vranac
Mislim da bi prostor koji bi obelezio samo stradanje Srba reprezentovao istu tu fasisticku ideologiju koja ih je i pobila.

Onda isto vazi i za Jevreje... Oni po celom svetu ostvaraju muzeje o sopstvenom stradanju. Ne vidim po cemu je njihovo stradanje specificnije od bilo cijeg drugog osim sto je prikazano kroz holivudske filmove... Cak neki njihovi predstavnici kao Jovan Bajford imaju drskosti da nam kazu da govorenje o srpskim zrtvama predstavlja nacionalizam.

Ili ce se otvoriti muzej o opstem stradanju drugom svetskom ratu na ovim prostorima gde ce biti ukljuceni i jevreji u procentu zrtava koje su cinili, ili ako se otvara jevrejski muzej, moraju i Srbi da imaju svoj muzej jer je ovo nas glavni grad. Oni imaju na stotine muzeja po svetu na tu temu mi nijedan.
 
vranac":wbe0vh0t je napisao(la):
jovanovm":wbe0vh0t je napisao(la):
@vranac
Mislim da bi prostor koji bi obelezio samo stradanje Srba reprezentovao istu tu fasisticku ideologiju koja ih je i pobila.

Onda isto vazi i za Jevreje... Oni po celom svetu ostvaraju muzeje o sopstvenom stradanju. Ne vidim po cemu je njihovo stradanje specificnije od bilo cijeg drugog osim sto je prikazano kroz holivudske filmove... Cak neki njihovi predstavnici kao Jovan Bajford imaju drskosti da nam kazu da govorenje o srpskim zrtvama predstavlja nacionalizam.

Ili ce se otvoriti muzej o opstem stradanju drugom svetskom ratu na ovim prostorima gde ce biti ukljuceni i jevreji u procentu zrtava koje su cinili, ili ako se otvara jevrejski muzej, moraju i Srbi da imaju svoj muzej jer je ovo nas glavni grad. Oni imaju na stotine muzeja po svetu na tu temu mi nijedan.


Vidi ovako - ti Jevreji su među našim babama i dedama bile komšije i prijatelji kao i bilo ko drugi.
Prošli su Albaniju kao i Srbi, i nastavili posle da žive normalno (do ubistva Aleksandra i Korošecovih zakona).
Oni nisu bili tamo neki stranci, već obični građani.
Zbog čega je njihovo stradanje specifično? Zato što su bili obeleženi i proglašeni građanima bez prava još pre potpisa kapitulacije.
Zato što su Nemci prvo sa njima ispunjavali kvote za odmazde.
Istoriografija posle rata je za akcije ilegalaca u Beogradu samo navodila "i za odmazdu je streljano 50 komunista", "za odmazdu je streljano 100 kominista".
Danas znamo da su te kvote bile popunjene prvo Jevrejima, a posle politički sumnjivima.
Specifični su zato što je samo za Jevreje otvoren konc logor, bez krivice, samo zato što smetaju okupatoru.
Oni su bili prva žrtva, streljanja sto Srba za jednog Nemca su počela tek kada je zafalilo Jevreja.
Da li ti shvataš šta znači kada preživi svaki deseti, kada se zatru cele porodice? Nemci su Srbe hteli da pacifikuju, Jevreje su skoro istrebili - eto tako, zato što im se hoće.

Ja pratim šta priča Bajford, i ništa slično nisam čuo (ili ga razumeo, kako god).

Beograd je, vidi, bio naš zajednički grad, nisu oni bili tu u prolazu.
Pročitaj malo ko je sve sahranjen na Jevrejskom groblju i u kojim godinama su izginuli, možda će ti biti malo jasnije.
 
Specifični su zato što je samo za Jevreje otvoren konc logor, bez krivice, samo zato što smetaju okupatoru.
Oni su bili prva žrtva, streljanja sto Srba za jednog Nemca su počela tek kada je zafalilo Jevreja.

U NDH kojoj je uz Bosnu pripadao i ceo danasnji Srem je doneta odluka da do septembra bude reseno srpsko pitanje, dakle ranije nego Hitlerovo Konacno resenje, tako da prica da su tu sudbinu jedino imali Jevreji je neistinita. Takodje su medju Srbima cele porodice zatrte. Pa na Kozari do 60-ih nije bilo vojnih regruta.
 
Tema se zove "Stari Sajam i naselje Staro sajmište".
Verujem da proučavaš našu istoriju i da znaš jako puno podataka, ali ovo nije forum na koji se većina nas registovala da raspravljamo o takvim stvarima.
Pričamo o prostoru u Beogradu između dva mosta, koji ima svoju mikro-istoriju, i kako ga najzad pristojno urediti. OK?
 
Nisam ja zapoceo politicku pricu. Ona se vrti od samog pocetka teme. Ja sam samo rekao sta ce se desiti ako se misli da je zbog logora svaka baraka tamo svetinja. Imacemo ovakvo ruglo kao sto ga i imamo danas. Treba se stradanje obeleziti u celini, ali na nacin na koji nece jos jedan deo grada osakatiti, i neka to bude kraj price o istoriji sa moje strane.
 
Procitao sam, i ne znam zbog cega treba da promenim misljenje sada? OK onda neka ostave ovo djubriste tamo i to ce biti obelezavanje logora na prikladan nacin....
 
Vranac procitaj clanak iz politke koji sam linkovao.
 
Niko i ne kaže da treba da ostane đubrište - upravo je i cela poenta teme da je stanje u kojem se danas nalazi Staro sajmište nedopustivo.

Razlikuju se samo ideje šta treba raditi sa tim prostorom - preorati ga i "prilagoditi" za izgradnju stanova, molova, kancelarija i sl. ili ceo kompleks transformisati u memorijalni centar koji će ne samo podsećati nego i upozoravati na jezive stvari koje su se tamo dogodile.
 
Kada je on prenamenovan u koncentracioni logor vec nije imao onaj predratni izgled, i dobio je raznorazne barake unutar kompleksa, pa bodljikavu zicu oko njega... Po meni na takav nacin ne bi trebalo obnavaljati logor u strogom centru danasnjeg Beograda. Ukoliko ga obnavljaju neka mu obnove predratni izgled, a unutar objekata nek prave memorijalne centre, muzeje i slicno. Ali za to sve nema danas para i nece ih jos dugo biti.

Ukoliko se stupa u medjunarodnu saradnju oko otvaranja muzeja, treba se paziti sa kim se to radi. Na primer Simon Vizental centar cuva istinu o dogadjajima na ovim prostorima, tako da bi sa njima bilo dobro uci u saradnju, dok ADL finansijski najjaca jevrejska organizacija koristi holokaust cisto iz finansijskih interesa, i izvrce istoriju po potrebi.

Deo uz samu obalu da se ne bi komercijalizovao na pogresan nacin, a opet da bi mu se dao neki sadrzaj, neka se dodeli prodavcima knjiga, kao na Seni u Parizu:
http://www.dreamstime.com/booksellers-on-the-seine-in-paris-thumb16820451.jpg

Pretvaranje hala za izlozbeni prostor za instalacije "apstraktnih umetnika" o trosku drzave sto se najcesce do sada predlagalo je gore nego da se sve to preore i proda investitorima.

@direktor
Clanak je dobar, zato sto je istinit. Interesantno je da bas Helsinski odbor koga on uz Tudjmana pominje kao falsifikatore istorije, i organizacije slicnog profila i finansirane iz istih izvora (budzet SAD, Soros fond) traze da oni upravljaju tim prostorom i da nas "suocavaju prosloscu" kao da su Srbi vodili taj logor.
 
vranac":2t85j9yc je napisao(la):
Kada je on prenamenovan u koncentracioni logor vec nije imao onaj predratni izgled, i dobio je raznorazne barake unutar kompleksa, pa bodljikavu zicu oko njega...


Ovo jednostavno nije tačno.
Sve zgrade su preživele Aprilski rat, ali su na većini bili oštećeni krovovi i polupana stakla posle detonacije i rušenja Mosta kralja Aleksandra.

Predratni paviljoni su korišćeni za smeštaj logoraša.

Ograda je već postojala i pre rata (vidi se i na predratnim fotografijama) samo je pojačana kada je osnovan logor.

Zgrade su teško oštećene 1944, samo je nekoliko manjih paviljona preživelo do danas (Spasićev, Mađarski, Čehoslovački, Italijanski, Rumunski ako se ne varam, Centralna kula), a većina zgrada koje se sada tamo nalaze su podignute posle 1945.
 
@vranac
Neki Srbi su takođe sarađivali u vođenju tog logora, okupljali ljude, streljali ih i ubijali. Da li to znači da su svi Srbi fašisti? Ne. Ali ako krijemo one među nama koji su ubijali druge ljude, onda nismo ništa bolji od njih.

Srba u Hrvatskoj ima i dan-danas, posle užasne i genocidne Oluje, a Jevreja u Beogradu više NEMA. Dobro se sećam Hitlerove čuvene - "Jevreji su fermentacija dekompozicije naroda", sećam se hladnoće iz Zaksenhauzena i pogleda kroz bodljikavu žicu, te one prljave sobe u Vanseeu gde se u par redova hladno i proračunato odlučivala smrt miliona ljudi na ekonomski najefikasniji način.

Muzej ne sme biti muzej posvećen SAMO jevrejskim žrtvama, već svim žrtvama tog logora, ali jasno je da je nacistička ideologija bila zasnovana na potpunom genocidu Jevreja, i jasno je da je taj genocidni projekat na teritoriji Beograda bio uspešan. Nažalost i tugu.
 
jovanovm":1w7hr68d je napisao(la):
@vranac
Neki Srbi su takođe sarađivali u vođenju tog logora, okupljali ljude, streljali ih i ubijali. Da li to znači da su svi Srbi fašisti? Ne. Ali ako krijemo one među nama koji su ubijali druge ljude, onda nismo ništa bolji od njih.

Pričaš o Sajmištu? U kojem periodu, na koga tačno misliš?
 
jovanovm":2p3lsgse je napisao(la):
@vranac
Neki Srbi su takođe sarađivali u vođenju tog logora, okupljali ljude, streljali ih i ubijali. Da li to znači da su svi Srbi fašisti? Ne. Ali ako krijemo one među nama koji su ubijali druge ljude, onda nismo ništa bolji od njih.

GOVORIS NEISTINE!. Nijedan Srbin nije ucestvovao u vodjenju logora i streljanjima.

jovanovm":2p3lsgse je napisao(la):
Srba u Hrvatskoj ima i dan-danas, posle užasne i genocidne Oluje, a Jevreja u Beogradu više NEMA.

Srbi su nekada cinili preko cetvrtine stanovnistva na teritoriji danasnje Hrvatske, a sada ih ima 2-3%.

Jevreja je bilo jako malo u Srbiji... Takodje nije istina da ih danas nema uopste. Ima ih vise hiljada u BGu, ali se cesto ne izjanjavaju kao Jevreji na popisu.
 
vranac":cbsf6oo2 je napisao(la):
jovanovm":cbsf6oo2 je napisao(la):
@vranac
Neki Srbi su takođe sarađivali u vođenju tog logora, okupljali ljude, streljali ih i ubijali. Da li to znači da su svi Srbi fašisti? Ne. Ali ako krijemo one među nama koji su ubijali druge ljude, onda nismo ništa bolji od njih.

GOVORIS NEISTINE!. Nijedan Srbin nije ucestvovao u vodjenju logora i streljanjima.
Волео бих да је тако, али гледајући логично, није. И дан данас у Србији има Срба фашистичких и шовинистичких идеологија, значи, било их је и тад. Мрачни умови не бирају националност, има их у сваком народу.
vranac":cbsf6oo2 je napisao(la):
jovanovm":cbsf6oo2 je napisao(la):
Srba u Hrvatskoj ima i dan-danas, posle užasne i genocidne Oluje, a Jevreja u Beogradu više NEMA.

Srbi su nekada cinili preko cetvrtine stanovnistva na teritoriji danasnje Hrvatske, a sada ih ima 2-3%.

Jevreja je bilo jako malo u Srbiji... Takodje nije istina da ih danas nema uopste. Ima ih vise hiljada u BGu, ali se cesto ne izjanjavaju kao Jevreji na popisu.
И мени се чини да Јовановм мало претерује. Сем ако пре рата, Јевреји нису чинили огроман проценат становништва. У Београду их има и данас, ја неке и познајем.
 
stf":13te4vsp je napisao(la):
Волео бих да је тако, али гледајући логично, није. И дан данас у Србији има Срба фашистичких и шовинистичких идеологија, значи, било их је и тад. Мрачни умови не бирају националност, има их у сваком народу.
.

Sve je to tačno, ali ovde se priča o Sajmištu, a ne o Banjici ili Glavnjači.

Ja sam iz jednog "anti srpskog" izvora pročitao navodnu izjavu jedne logorašice koja se seća "nedićevih stražara" na Sajmištu, a ništa slično nisam čuo niti pročitao nigde drugde.
Da li se žena zbunila - otkud ona zna u čijoj je nadležnosti logor: SS, Vermahta, Gestapoa, Specijalne policije...? Čuje folsdojčera kako priča "beogradski", ne razlikuje uniforme kao i većina ljudi - i eto ti "nedićevca". A zna se tačno ko je vodio logor. I što je najstrašnije - većina Jevreja koji su završili na Sajmištu se sama javila.

Broj Srba koji je pomagao Nemcima dok su istrebljivali Jevreje po Beogradu i drugim gradovima ("vodiči", pozivari, prevodioci...) je toliko zanemariv prema:
- broju partizana u šumama (i moj deda)
- broju četnika u šumama (moj deda nikad nije voleo da pije :p )
- broju ratnih zarobljenika odvedenih u Nemačku posle Aprilskog rata (i moj drugi deda, a mogao je da radi kod Nedića)
- broju civila koji se nikako nije kompromitovao dok su pokušavali da prežive (i moje babe)

da stvarno ne mogu a da ne pomislilm na zlu nameru kada se insistira tim pojedincima.
I unapred - svako poređenje Srbije pod okupacijom sa Danskom pod okupacijom mi je apsurdno.
 
Lepo ja onda rekoh da ce biti ,,frke ,, šta rekonstruisti , namenu ili pre namenu objekta
lično glasam za rekonstrukciju namene (sajma) sa adekvatnim i jasnim obeležjem na sećanje na logor
Zbog zlih jezika da napišem
da je moj deda Lazar, sa starog sajmišta odveden i streljan u Jabuci :( postoji tamo spomenik
U ,,malom sajmu,, da uživaju nj. potomci u posecivanju raznih atraktivnih postavki :)
a ne da zaobilaze to mesto kao danas :rant:

zexland je svoj domaći ,,staro sajmište,, odradi izvrsno :kk:
a sad su na potezu drugi . . . .
 
stf":2uoivgzg je napisao(la):
vranac":2uoivgzg je napisao(la):
jovanovm":2uoivgzg je napisao(la):
@vranac
Neki Srbi su takođe sarađivali u vođenju tog logora, okupljali ljude, streljali ih i ubijali. Da li to znači da su svi Srbi fašisti? Ne. Ali ako krijemo one među nama koji su ubijali druge ljude, onda nismo ništa bolji od njih.

GOVORIS NEISTINE!. Nijedan Srbin nije ucestvovao u vodjenju logora i streljanjima.
Волео бих да је тако, али гледајући логично, није. И дан данас у Србији има Срба фашистичких и шовинистичких идеологија, значи, било их је и тад. Мрачни умови не бирају националност, има их у сваком народу.

То што причаш је нажалост резултат медијске сатанизације гласила у страном власништву. Нађи ми један историјски извор који говори о Србима да су учествовали у управљању Сајмиштем. Па оно се тада није ни налазило на територији Србије него НДХ.
 
Нисам очекивао овакву расправу на Беобилду. Доста тужних ставова сам затекао овде.

Сматрам да сајмиште треба постати меморијални центар и исто тако сматрам да не би требало у том центру "фаворизовати" (јако неприкладна реч) било коју од нација које су претрпеле геноцид у том рату.

Јовановиме,твоје изјаве сматрам увредљивим.Надам се да су само из незнања.Страдање Срба (па и Јевреја) у НДХ је био немерљиво веће од страдања Јевреја у Београду а крајњи ефекти су малтене исти с тим што су Срби у ХР били малтене један цео народ од којег је тамо данас остало око 2-3%.Јасеновац је био трећи фашистички логор по величини а само су за српску децу у том рату на простору НДХ постојали посебни логори. О дивљачким начинима на који су та убиства вршена боље и да не причам.

Јако је тужно да већина Срба данас зна много више о случајевима јеврејских страдања него српских у том рату.Да све буде још горе многи последњих година оспоравају антифашистички покрет у Србији за који ја одговорно тврдим да је пропорцијално броју становника био најјачи на свету. Сведоци смо да се данас о нашем трошку снимају и пропагирају чак филмови који мешају српску омладину, српске симболе па чак и српски патриотизам са фашизмом и на тај начин блате све набројано.Тиме стварају нове генерације наших сународника који се стиде онога што јесу иако имају пуно право да се тиме поносе. Јако је тужно да ретко ко у овој држави зна да је сваки трећи Србин погинуо у првом светском рату.Ако већ данашњи свет на неки начин игнорише наше страдање у том рату као и генерално цео тај сукоб, то ми никако не би смели. Ја се нешто не сећам неких расправа о тој теми нити неко планира било какав достојан меморијални центар за жртве који наш народ очигледно заборавља.

Поразмислите мало о последњој реченици мог поста и болдованим речима. ;)
 
Делија, са овим се слажем апсолутно, укњижен плусићћћ.

На жалост, многи су већ заборавили и бомбаровање 1999. године и сва он страдања.
 
Vrh