Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Mogu samo da potvrdim da se ovaj put stvarno nešto radi, da nije reč samo o pustoj priči.
 
da li su predvideli spajanje bulevara nikole tesle i vladimira popovića?
 
Radi se o spašavanju preostalih zgrada i promeni njihove namene, osnivanju institucije koja će se baviti sećanjem na logor.

Mislim da se ne bave saobraćajnim problemom, mada bi trebalo, jer bi pri svakoj ozbiljnijoj revitalizaciji prostora ona uličica između Brankovog i Tramvajskog, što prolazi Renoovog centra - postala zatvorena za saobraćaj.
 
Sta ce biti sa ljudima koji zive tamo, kojima je sajmiste njihov dom?
Raseliti, a kuda?
Primecujem da se malo ko duze zadrzava na ovoj "problematici" kada govori mogucnostima i o buducnosti starog sajmista.

Dok sam gledao dokumentarni film o starom sajmistu dobio sam utisak kroz njihove razgovore sa naseljenicima da pored svih elementarnih nedostataka koje imaju ziveci tamo - mesto prozima nekakvim cudnim mirom koji se cini gotovo vanvremenski. Oni stariji nisu pokazali puno interesa da promene mesto prebivalista ni kada bi dobili bolje uslove za to. Mislim, cak, da tamo ima i nekih izbeglickih porodica.

Sajmiste je od rata do danas naseljavano na slican nacin kao romska naselja po Beogradu; pravno neregularno ili polu-regularno.., a opet nekako iskonski prirodno za ljude - dodjes i nastanis se.

Plasem se da ce u cilju 'humanizacije' mesta genocida kroz memorijalizaciju do toga doci krajnje nehumanim akcijama 'hirurskih' raseljavanja ljudi sa tog mesta. To bi moglo da ispadne prilicno paradoksalno. Ono sto je neophodno ne mora uvek biti ispravno.

Moj utisak je da su naseljenici sajmista,na neki nacin, vec dali svoj 'doprinos' time sto tamo zive, rastu, rade, raduju se, tuguju, radjaju i umiru... Trenutna situacija jeste ogledalo celokupne istorije starog sajmista, one 'nenasilne' (uslovno receno) istorije, a kako vidim gotovo svi planovi zele taj deo da izbrisu, sto ne bi bilo nista novo za nas.

To svakako ne znaci da stvari treba ostaviti kakve jesu, vec da sve treba uzeti u obzir.

Ako ne bas u krugu starog sajmista, onda na odvratnom industrijskom delu u produzetku...
kao mesto za socijalno najugrozenije, mesto za stare, bolesne, mesto za dusevni mir i 'isceljivanje' zivotnih, civilizacijskih i urbanih 'rana'.

Mozda sam se malo 'poeticki' zaneo u pisanju, ali to je ono sto ova tema budi u meni; humanost i zdravo razmisljanje. Voleo bih kad bi svi pronasli svoje ozdravljenje na Starom Sajmistu.
 
Svaka čast na unošenju jedne ljudske crte. Na žalost mnogi (pa i ja) razmišljaju u ovom slučaju strogo tehnički, a ne o tim ljudima.
Slažem se da bi to trebalo izvesti na jedan dostojanstven način, ali pred zakonom (ako su nelegalno useljeni) ovi ljudi nisu ništa "humaniji" od Cigana ispod Gazele ili kod buvljaka...
 
Niko i ne planira da te ljude izbaci na ulicu.
Njihovo preseljenje je i jedini pravi problem koji koči rekonstukciju i otvaranje memorijalnog centra.
Sa firmama je neuporedivo lakše.

Sa druge strane, ne verujem da nekome može da bude prijatno da živi u sobi u kojoj su ljudi bukvalno premlaćivani na mrtvo (npr. Mađarski paviljon).
Ni oni paviljnoni od posle rata nisu bili građeni kao stambene zgrade.
Niko nije tu napravio svoj dom zato što mu se baš tu sviđa, ne verujem da se radi o ličnom izboru.
I da nije reč o Sajmištu, da se pavijoni nalaze bilo gde drugde, trebalo bi ljudima ponuditi bolji smeštaj.
Pitanje je i da li oni plaćaju nekome kiriju za "smeštaj" a da to nije Grad. Ne bi me iznenadilo.

Zbog ovakvih situacija se i grade stanovi za raseljavanje.
Samo bih molio da se sada ne počinje sa pričama "kako za njih može, a za Rome iz Belvila ne može".
 
Ne treba zaboraviti da je na toj lokaciji mnogo slikartskih ateljea, sa nekoliko najvećih imena današnjice i da bi projekat pored galerije koja je predviđena i novim projektom trebalo da ukorporira i slikarske atelje kao jedini prikaldan sadržaj na takvom mestu.. :kafa:
 
Uz dužno poštovanje prema svačijem mišljenju, to je razvodnjavanje.
Rekonstrukcija i revitalizacija su motivisani zapostavljenom strašnom prošlošću tog mesta.
Aspkt ateljea je beznačajan u odnosu na ono što se tu dešavalo 1941-1944.
Uostalom, kula, koja je prva na redu za rekonstrukciju i u kojoj su se nalaze ateljei, je predviđena za memorijalni centar, i u njoj fizički nema dovoljno mesta ni za izložbeni deo i sve prateće službe...
 
Relja,niko ovde ne "razvodnjava" temu,jer mi uopšte koliko sam ja razumeo.. niko ne raspravlja o tome da li treba ili ne graditi meorijalni kompleks,već to smatramo kao jasno neophodno.Mi smo krenuli da raspravljmo o projektu i sadržaju tj.detaljima i da ukazujemo na zatečeno stanje koje se ne može ignoristai jer kako je i grad saopštio postoje izvesni imovinsko-pravni problemi koji će se tek rešavati.Tvoj post ne doprinosi bilo kakvom dijalogu na ovu temu,jer posle njega možemo da zatvorimo temu,i sve što je rečeno pre toga izbrišemo .Sve to nije u duhu Beobuilda,pretvaranje teme u tabu i da Beograđani ne treba da bilo šta kaži ili predlože u vezi projekta(ne zaboravi da smo se mi ovde prvi i zalagali većinom za raspisivanje međunarodnog konkursa za memorijalni kompleks).I konačno ,održana je i međunarodna konferencija u zahvaljujući u organizaciji Jevrejskog saveza u domu vojske,gde sa baš vodila prigodna debata na tu temu i gde us predstavljeni razni projekti među kojima i onaj koji je predstavljen medijima od našeg arh,iz Holandije,predstavljeni projekti uključuju i neke od predloga koje pomenusmo ovde..
Ateljei oni najznačajniji,su van kule smešteni u nekoliko paviljona,a ako je projektom predviđena galerija ali ne u kuli, ne vidim zašto memorijalni centar ne bi postao u jednom delu kompleksa i kulturni sa delom možda baš na glavnoj aveniji kao monmartr,a to bi memorijalnom centru pored tužne strane unelo i život..ne vidim drugi prikladniji prateći sadžaj memorijalnog centra od kulture,galerija,ateljea,vajarskih radionica..književnih susreta :rolleyes:
Recimo da bi to bilo i mesto gde bi se Beograđani redovno susretali i upoznavali sa Izraelskom kulturom,slikarstvom,vajarstvom,pesnicima...to je ono što bi još više povezalo ljude i obogatilo kulturni život grada.
Ideja je da memorijalni centar ne treba da bude samo klasičan spomenik žrtvama,on je i napravljen,na obali Save,ali nije dovoljan da bi se predstavila cela tragedija ovog kompleksa,već da tu postoji i neki život..a ono što je viđeno predloženo za kulturu ide u prilog tome.
Sviđa mi se predstavljeni projekat i koliko sam primetio , ideja je da se ljudi sreću i komuniciraju na tom mestu a ne obrnuto..
 
Ja ostajem pri svom stavu.
Uostalom, pravi projekat još uvek ne postoji, koliko ja znam, još uvek se radi na definisanju projektnog zadatka.

A u cilju diskusije, voleo bih da se ovde objavi nešto detaljnije o umetničkom stvaranju na mestu Sajmišta - osim tajnog izvođenja "Godoa" i ateljea Miće Popovića (imao sam priliku da ga izbliza vidim u prvim danima Protesta 1996, manje od mesec dana pre nogo što je preminuo, kada je, u onoj gužvi, ozbiljno bolestan i slab došao među prvima da nas podrži, a niko nije ni znao šta zapravo hoćemo i koliko će to da traje...).
 
Na međunarodnoj konferenciji su predloženi projekti od kojih je jedan iz Holandije posebno predstavljen medijima.Za sada ni jedan nije zvanično usvojen kao konačni barem kakoje objavljeno u jučerašnjem Blicu.
http://www.blic.rs/data/images/2012-05-11/242722_bg-staro-sajmiste3_f.jpg?ver=1336738821
Arhitekta kaže;
- Ne mogu ovaj prostor da zamislim ni kao memorijalni centar, ni kao muzej jer bi se time transformacija Starog sajmišta kroz vreme zaokružila i ostala da boravi u prošlosti. Htela sam da vidim novu transformaciju kompleksa koji bi nastavio da živi, ali tako da se ispoštuje prošlost, pre svega žrtve Drugog svetskog rata koje do sada nisu ispoštovane. Zato smatram da bi edukativni centar bio idealno rešenje - objašnjava Maja Popović koja je 2011. svoj rad predstavila i na izložbi u Beogradu.
Ona smatra da bi specifična arhitektura objekta trebalo da “ispriča” prolaznicima i posetiocima šta se zaista kroz istoriju događalo na Starom sajmištu.
Kompleks bi se sastojao iz biblioteke, ekspo centra i kule. Paviljoni u kojima su ljudi stradali i živeli u strašnim uslovima po mom projektu su čitaonice u kojima će gotovo stalno vladati tišina. U kuli bi se napravilo mesto za auditorijum i debate dok bi u ekspo centru umetnici izlagali u galerijama - kaže Popovićeva.
U njenom arhitektonskom poduhvatu čak bi i praznine imale određenu ulogu.

- Posetioci će na mestima gde su nekada bili paviljoni videti prazninu i osetiti odsustvo nečega što je jednom postojalo. Nestanak takvih paviljona bi, na primer, bio označen otiscima u zemlji. Takođe, u jednoj od zgrada će jedina prava linija simbolizovati kolonu jevrejskih porodica koji ostavljaju svojinu i ključeve na putu za logor - objašnjava Popovićeva.
 
A gdje je tu konkurs ili mlada arh ima neko prvenstvo nad ostalima .Hocemo KONKURS :)
 
Ozegovic je rekao juce da ce prvo raditi kulu i da ovaj projekat grad ne moze uraditi bez podrske republike.
 
direktor":xdpt85ct je napisao(la):
A gdje je tu konkurs ili mlada arh ima neko prvenstvo nad ostalima .Hocemo KONKURS :)
Pa održana međunarodna konferencija ima status konkursa..
 
2012 to nemoze biti jedno je prica kad tata gura cerku i njeno rijesenje a drugo je konkurs i ta medjunarodna konf toliko je bila javna da niko nije zano da se odrzava dok nije prosla obozavam to tako i usvajaju planove
 
vucko":vakxdht1 je napisao(la):
Ozegovic je rekao juce da ce prvo raditi kulu i da ovaj projekat grad ne moze uraditi bez podrske republike.


a na vlasti u republici su vanzemaljci.. to je nesto slicno kao kad je djilas posle ubistva tatona organizovao proteste gde je "apelovao" na vast da nesto ucini i zaustavi nasilje... bice da nije imao kredit na mobilnom pa nije to mogao licno da odradi nego mu je trebao miting
 
Onovili bi oni to to nije velika kinta nego tim ljudima treba negdje dati stanove a to kosto posto u stepi ide prodaja kao luda mogli bi im tamo dati stanove. :)
 
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/.../Veliko+masonsko+bratimljenje+u+Beogradu.html

27. 05. 2012

Press

TAJNI OBRED U HRAMU „POSEJDON“

Veliko masonsko bratimljenje u Beogradu

U beogradskom hotelu „Astorija" juče je završen dvodnevni kongres Konfederacije udruženih velikih loža Evrope, a sinoć su u hramu „Posejdon" ritualno sklopljena nova bratstva slobodnih zidara između Velike nacionalne lože Srbije i loža Rumunije, Bugarske, Španije i Češke
Masoni

Nema skrivanja


Masoni juče na skupu u Beogradu
Nakon skupa masoni su objasnili da je bilo reči o unutrašnjim pitanjima organizacije.

Pao veo tajnosti

U večernjim časovima u hramu „Posejdon" održan je tajni ritual, nakon kog su masoni proslavili svoje okupljanje.Uprkos tome što se godinama oko masona gradi veo tajnosti, a jedan broj njih se i sam skriva od javnosti, atmosfera u hotelu „Astorija" juče je bila maltene slavljenička. Veliki majstori loža rado su pozirali fotoreporterima, a veliki broj njih imao je želju čak i da se obrati novinarima. Veliki majstor Velike nacionalne lože Srbije Dragoslav Pavlović kratko je rekao da su teme dvodnevnog kongresa bile u vezi sa samom organizacijom.
Masoni
Govor, pa tajni sastanak

Veliki majstori loža rado su pozirali fotoreporterima pre početka rituala u hramu „Posejdon"
- Razlog ovog skupa je stogodišnjica Velike lože u Srbiji, koja je 1912. u Vašingtonu i zvanično priznata. Sledeći skup biće u oktobru u Rimu, potom u decembru u Parizu, a u maju ćemo imati kongres u Rumuniji - rekao je Pavlović.Međutim, nakon ovog skupa masoni će uskoro održati još jedan. Pavlović je objasnio da se radi o skupu visokih veća evropskih loža koji će se održati u Beogradu.On je naglasio i da je evropska loža prevazišla granice Evrope jer u nju bi trebalo da budu primljene lože sa drugih kontinenata.- Razgovarali smo u ulasku Paragvaja, Venecuele i nekih drugih loža - rekao je on.

Neki ostali bez viza

Uprkos priči o velikoj moći masona, zanimljivo je da neki od njih nisu došli u Srbiju jer nisu uspeli da dobiju vize.- Nažalost, braća iz Paragvaja nisu uspela da dobiju vize zbog čega nisu došli, a vize nisu uspeli da dobiju ni Moldavci. Oni su ovlastili velikog majstora Rumunije da ih zastupa - objasnio je Pavlović.Međutim, na skupu su se pojavili masoni iz Rusije, Španije, Italije, Rumunije, Libana, Bugarske, Letonije, Češke...Pavlović je najavio i bratimljenje naše lože sa Rumunijom, Bugarskom, Češkom i Španijom. Zanimljivo je da je veliki majstor bugarske lože Sevino Batanov objasnio značaj ovog bratimljenja na tečnom srpskom jeziku.
Masoni
- Za nas je važno što možemo da uspostavimo kontakt sa srpskim ložama. Srbija je otvorila jedan novi put ka Evropi i drago nam je što možemo da izbrišemo senke prošlosti i krenemo da gradimo nešto zajedno - rekao je Batanov.Veliki majstor rumunske lože Dudurel Nikolesku održao je govor u kojem je naglasio da je divan osećaj biti sa braćom u Srbiji.- Nije samo zadovoljstvo već divan osećaj biti sa braćom i komšijama u Srbiji. Moć masonerije je u moći njenih članova u mnogim zemljama. Ja verujem u masoneriju, jer ona podstiče usavršavanje čoveka. Zato naša braća treba uvek da se pitaju šta oni mogu da učine za masoneriju, a ne šta masonerija može da učini za njih - rekao je on.

„Zidanje" etike

Iako postoje mnoge knjige koje govore o negativnom uticaju pojedinih masona na čovečanstvo i političke prilike u svetu, oni tvrde da rade za dobrobit sveta. Tako je Masimo Milkopiko iz Italije rekao da je biti mason jako težak posao.- Mi radimo za čovečanstvo, razvoj etike i morala. Gradimo sebe da bismo postali bolji ljudi. Iako smo različiti, imamo različita mišljenja i religiju, mi smo ipak braća - rekao je on.Masoni su nakon zvaničnog dela u večernjim satima obavili ritual u hramu „Posejdon" na Starom sajmištu, koji, naravno, nije bio otvoren za javnost. Ipak, Pavlović je otkrio da je na njemu planirano da budu pokazani neki podaci iz prošlosti naše lože, kao i obavljeno bratimljenje. Nakon toga masoni su imali svečanu večeru na kojoj su služeni isključivo domaći specijaliteti i najkvalitetnija vina.

Radovan Ž. Marković


Alal vera koliko su "prosvećeni" . Kakva zmlja, takvi i Masoni.
Ili. kao što je rekao Bojsi Del-Boju: "Da li si ikada video kako izgleda dno zečijeg kaveza?"

Masonski "hram" i "obred" na mestu konc-logora????? eeeeejjj???
 
И још Свето писмо на столу као обред полагања масонске заклетве !!!

Купио сам данашњи Прес кад сам видео и прочитао на насловној страни наслов и поднаслов. Разочарење кад сам прочитао где су имали "тајну" вечеру. Сад би све ове масоне требало уза зид и на лицу места ......
Па зар наши масони и сада ново изабрани велики мајстор велике националне ложе Србије проф. др. Драгослав Павловић (само ме интересује на ком је факултету), није могао то да спречи и изаберу други „храм“ (кафану) за одржавање тајног ритуала, и још горе, прославу окупљања.
Које је то гажење и пљување по мртвим људима и историји. Од масона се друго и не може ништа очекивати, уосталом то је и једна врста секте.
 
Eh,moji bi ih zabranili dok kazes keks.Samo polako,zabranicemo ih ponovo :D
 
Mene te teme o "tajnim društvima" i "ko vlada svetom" :p nikada isu nešto zanimale (znam za onu anti-masonsku izložbu u vreme okupacije) , ali ovo me je iziritiralo - još jedan događaj koji pokazuje koliko je niska svest o Sajmištu.
 
Vrh