Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Hvala. Rasvetlio si mi jednu veliku enigmu.

Dakle, komunjare su se bas iskazale u posleratnom periodu. Od lepotice kakva je bila posta kod zeleznicke napravili su moskovski magacin, zbog parade su sje*******ali Terazijsku fontanu, potpuno poseljacili Karadjordjevu, pocistili ovakvu zgradu...

I jos ako se samo malo prisetimo, da do pre dvadesetak godina nije osvezena nijedna stara fasada, pa je nas grad pre mogao da se zove Crnograd nego Beograd...

A kad su mi neki cilageri svojevremeno pricali da je BG pred II svetski rat bio evropski grad u punom smislu reci, mislio sam “Izlapele dede, ne znaju sta pricaju”.
 
Zahvaljujuci cinjenici da je u arhivama sacuvala sve planove grada, Varsava je osamdesetih rekonstruisala citav siri centar, razoren u Drugom svetskom ratu. Sta mislite, da li bi imalo smisla da mi obnovimo jedno zdanje u kome bi mogao da se smesti Muzej Beograda ili vec ne znam sta? Da vratimo jedan dragoceni kamen u mozaik koji svedoci o vremenskoj vertikali i da ovo nije grad skorojevica.
 
Pravo da vam kazem, znam da ce te me svi zaklati :), ali meni je drago da su srusili tu potkovicatsu zgradu... Nekako mi je mnogo lepse sada.. Doduse, bilo mi je mnogo lepse kad je na tom brezuljku bio grb Beograda koji je posadio Djindjic, nego sad ova nakaradna fontana... Ali, jbga.. :)
 
^^Па ево да ја почнем :)

Та "накарадна" фонтана је само реконструисана фонтана која је на истом месту постојала и раније а која је само затрпана приликом ослобађања од "монархистичке тираније" и свега што на њу подсећа.

Што је најбоље њени "темељи" су случајно "откривени" приликом каквих радова након 2000 г. те је одлучено да се обнови због чега ни мало не жалим.
 
Pa.... Da znam to, otkrivena je, ali koliko znam nije obnovlljena onako kako je prvobitno izgledala, vec malko drugacije...
Drugo, koji je slepac mogao na tu fontanu da postavi onakav mermer i onakvim (kamenim?) plocama da poploca park oko fontane. To prosto, jednostavno ne ide.
Trece, zasto nesto sto je postojalo pre "oslobadjanja" ne moze da bude nakaradno? :)
 
^^Твој претходни пост ме заварао па сам помислио да можда не знаш за "поновно откривање" фонтане, нисам стручан да оценим њену реконструкцију али мени тај парк сада изгледа лепше.

Такође, слажем се да је накарадност могућа и присутна у сваком добу али ја једноставно не знам превише значајних објеката која су подигнута пре ослобођења која бих тако окарактерисао, но и то је вероватно само питање афинитета.

Једноставно, жао ми је те "потковице" и још многих ствари које су нестале са доласком партизана, али о томе се већ довољно расправљало до сада на више тема.
 
Ma naravno da je bilo prelepih stvari pre rata, ali mislim da se nekad "malko" preteruje u glorificiranju onoga sto je bilo pre i nipodastavanju ovoga posle. Da, nacinjene su mnoge "gluposti", ali i neverovatne dobre stvari. npr. misli da je Trg Nikole Pasica vrlo odlicno uradjen, narocito je meni drago sto je srusen onaj blok zgrada izmedju skupstine i Muzeja istorije Jugoslavije (sad Srbije, mislim) - a poratne zgrade tipa Dom sindikata i zgrada skupstine grada su se super oblikovale celinu. Takodje, ovde smo videli, da mnoge stvari koje se pripisuju "Dobrovicizmu" su zapravo nacinjene pre rata - zgrada Putnika i palata Zora.

;)
 
To bezumno vracanje u predratno stanje nas je vec skupo kostalo... setite se samo drveca na studenjaku koje je poseceno pre oko 5 godina pod izgovorom da ga pre rata nije bilo... a onda su posadili novo jer su nasli sliku na kojoj ga pre rata ipak ima... ili setite se izbora zvanicnih boja za zastavu Srbije... uzeta je zastava iz borbe protiv Turaka, stara kao metuzalem, vec odavno izbledela i te boje koje je vreme uneredilo i koje inace postoje samo na reklamama za prasakak namenjen domacima koje zele da ocuvaju boju svojih dzempera, sada su nas nacionalni ponos... a setite se za kraj i slaboumne "denacionalizacije" koja je na pomolu i koja ce stotinama ljudi vratiti nekretnine koje su pre rata bile pod debelim hipotekama kojima je unistenjem bankarskog sistema u DFJ potpuno nestao trag... ti stanovi, kuce, radnje bili su cesto njihovi koliko su i kola koja uzmete u rent-a-car-u vasa.

a tog cvetnog grba secam se i pre djindjica, mislim? u svakom slucaju nije postojao apsolutno nijedan razlog da se i posle vracanja te kvazifontane koja prska kao skapao hidrofor u crnoj gori ne nastavi sa uredjenjem grba svakog proleca...
 
Ево мог поста са сликама од пре скоро годину дана http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=24059#p24059

Не недостаје ми грб чак мислим да би у оваквом окружењу био и сувишан али мислим да би евентуалну дискусију о овоме требали наставити у теми "Паркови" http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=104

Што се тиче денационализације имамо тему и за то http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=217
 
a da ima posebna diskusija o fontanama, onda ni o fontani izmedju dvorova ne bi trebalo ovde govoriti ili sta? tih par stvari koje sam napisao spadaju skupno u temu stari Beograd i odnos prema njemu, a odnose se direktno na fontanu, jer sam hteo da pokazem da je rec o opstem maniru nazalost, a ne izuzetku izmedju starog i novog dvora.
 
Evo još malo slika raznih naselja u svojim ranim fazama:

Julino brdo:
nlpe92.jpg


Braće Jerković:
anmybc.jpg


Kanarevo brdo:
10f5b8p.jpg


Mislim da je ovo Miljakovac:
rcn6e9.jpg


Banovo brdo:
2mo8m6f.jpg


Konjarnik:
w2g5jt.jpg
 
Što bi rekla moja razredna,

kaže se: molim i drugih puta!!!! :grand:
 
Lepe slike solitera...slike su lepe, al je u stvarnosti doživljaj mnoooogo drugačiji (sad čujem kako je ovaj iznad mene povukao lanac od vodokotlića :p ).... a Indira odjekuje od prekoputa :lol: (ne pratimo svi Ligu šampiona)
 
И ја слично размишљам, ал рекох да не кварим идилу :) (бежим назад на гледање пенала :D )
 
Ugao Terazija i Trga Nikole Pašića:
2eankf6.jpg


Pogled na ''Albaniju'' sa ugla Kneza Mihaila i Obilićevog venca:
14cbqt4.jpg
 
Vrh