Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

2yknolk.jpg
 
Ух, колико је лепо изгледао тај ланчани мост :(((
 
Kako super izgledaju Terazije sa ovim drvecem. Leti baca super senku a i fasade se manje vide koje i nisu nesto reprezentativne izuzev naravno hotela Moskva.
 
Kneza Miloša, parna strana, na sredini slike je današnja ambasada SAD:

292wnfd.jpg


Terazije početkom 60-ih:
13yqvpl.jpg
 
Trg Republike 20-ih. U prvom planu stara kuća Ilije M. Kolarca a u pozadini se nazire Narodno pozorište:
2w409pv.jpg


Trg Republike početkom 60-ih
2dueeev.jpg
 
Goldstein ti si kao arhiv. ;) Svaka cast na slikama. Odusevljen sam Beogradom 60ih godina. Ove slike pokazuju kako bi fino mogao da izgleda NBG kad bi se svi ti soliteri sredili, kad bi se zastakljene terase "odstaklile", kad bi se antene, klime i ostala sranja prebacili na krov... Ok malo je to utopijski ali lepo je pustiti masti na volju.
 
e a znate šta mene zanima, eto Goldštajn možda bi ti to mogao pomoći.... Prvo Narodno Pozorište je koliko se ja sećam izgledalo potpuno drugačije od ovog koje je sada, pa i od ovog koje je na slici iz 1952ge... Zanima me, jel to bilo neko dorađivanje, sređivanje, ili je npr bilo uništeno u I Sv Ratu... Isto tako i za palatu Zora, koja je po mom mišljenju mogla biti jedna od reprezentativnijih zgrada u Knezu
 
^^^ Narodno pozorište na Trgu republike, građeno je od 18. avgusta 1868. godine (maloletni knez Milan Obrenović je tog datuma položio kamen temeljac) do 30. oktobra 1869. kada je i otvoreno. Izgrađeno je po zamisli Aleksandra Bugarskog i uz pomoć beogradskog preduzimača i izvođača Josifa Štajnlehnera.
Prvobitan plan da se ono izgradi na Zelenom vencu je propao pa je sazidano na Trgu. Današnja fasada se razlikuje od prvobitne koja je bila u maniru neorenesanse.
35k4m6o.jpg

nn5gmw.jpg

10f9kqx.jpg

Izgled po ideji Bugarskog iz 1869.

Ovaj izgled se nije dugo sačuvao. Prva rekonstrukcija je usledila u dva navrata: 1911-12. (ometena balkanskim I Prvim sv. ratom) i 1919-22. po projektu Josifa Bukavca iz 1911. godine (taj izgled ima I danas).
zlviw4.jpg

lfw1x.jpg

Izgled po prvoj rekonstrukciji, 1922.

Sledeći plan rekonstrukcije iz 1940. isprva je poveren Gojku Tadiću a potom je predate u ruke Dragutinu Gudoviću, arhitekti Ministarstva građevina. Zbog aprilskog bombardovanja 1941. kada je bomba uništila pozornicu I gledalište, ova rekonstrukcija koja je trebalo da bude izvedena u duhu ‘’monumentalnog neoklasicizma’’ nije izvršena.
289ioeh.jpg

Međutim, već krajem iste godine, pozorište je dobilo novu scensku opremu, električne instalacije a bina je još jednom I to znatno proširena. Sa pročelja (tj. glavna fasada, ka Trgu) izbrisana je gotovo sva dotadašnja dekorativna plastika. U drugoj fazi ove rekonstrukcije,odmah posle rata, dograđen je modernistički oblikovan aneks radnih i upravnih prostorija objekata, sve do Ulice braće Jugovića, što je povećalo dužinu zgrade za 48.5 metara.
eiw76t.jpg

1231wz5.jpg

2nm3906.jpg

Izgled treće rekonstrukcije sa dograđenim delom

Rekonstrukcija enterijera je opet izvršena 1965. pod rukovodstvom Nikole Šercera.

U razdoblju 1986-89. preduzeta je najobuhvatnija i najcelovitija od svih dotadašnjih intervencija. Uprkos zalaganju stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada da se pozorištu vrati izgled iz 1869. obnovljen je Bukavčev model iz 1922. po meni – nažalost!
 
eeee bravo goldštajn, ovo je bilo iscrpniji odgovor nego što sam se nadao ;)
 
Goldstein, hvala na svom trudu koji ulazes da nas kvalitetno informises u cilju naseg daljeg duhovno-mentalnog usavrsavanja. :)
Uhh, ala sam zvanican... :)

Ne, stvarno, svaka cast na podacima i fotografijama. Medju njima sam video i neke Branibora Debeljkovica, sto me je jako obradovalo.
 
relja":2upmz8wz je napisao(la):
"ko drukčije kaže kleveće i laže", :lool: izmedju parade i bine dva ešalona gardista na rastojanju od 10 m (ko zna shvatiće)

E Dobroviću, Dobroviću, i zbog ovoga si srušio fontanu i cvetne leje? :bash:
To i ja kazem :rolleyes:

Mora da je bio mnogo ljubomoran na Jelisavetu Nacic :notok:
 
WOW, evo balavim na ovu sliku plaze na Savi.

Keva mi je pricala kako je ona isla tamo ko klinka, ali uopste nisam to zamisljao ovako. Koja perverzija.
 
meni je mama cak rekla da su imali i svlacionice,ili kabine za presvlacenje na toj istoj plazi..eh, gde je taj pristojan svet nestao...
 
Jel to sa velikim P neka aluzija? hmm.. mozda treba da odem u Jagodinu, da predlozim coveku...
 
Da, kad ste već kod Palme, a pošto ste već elaborirali tu temu, interesuje me ''stručno'' mišljenje stanja jagodinskog ZOO vrta :laugh:
 
Vrh