Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Meni je zao sto nema vise JELKI u centru, samo listopadno drvece...videla sam na slikama neke gradove koji uglavnom imaju jelke u gradovima i tako izgleda dobro...a nikad ne bih rekla da je to dobra ideja da nisam videla primere u tim gradovima... Ja bas volim jelke i nekako ide vise u duhu nase zemlje da imamo to u gradu nego palme...Palme su nekako zapadne i idu vise za Spaniju, Kaliforniju itd...
 
Ne znam, mislim da ima previse cetinara, s obizrom da bioloski i geografski ne pripadaju ovom podrucju uopste (tj. pripadaju koliko i palme), ali ako bih vec birao, mnogo bi vise voleo borove nego jelke. Ali o tome vec ima topic u Relax podsekciji pa mozes pisati tamo. Ja samo mislim da nije fer to sto bas trenutno iz prozora vidim nekoliko stotina jelki, a nijednu palmu. Mislim da ste vi sa planinskim drvecem vec prilicno dobro predstavljeni po gradu.
 
Terazije početkom 60-ih:
16lwleq.jpg
 
што је леееепо, све је лепо, и зграде (без глупавих клима) и аутобуси и аутомобили и...
и фиће су лепе.
и људи су лепи.
а шта је оно на сред теразија, неки бициклиста?
...на игумановој палати не видим ону скулптуру коју сте помињали да се налазила на врху зграде...
 
Ono sto se primecuje na slikama starog Beograda, a vezano za estetiku i lepo jeste nedostatak reklama i reklamnih panoa (mislim na ove moderne umotvorine) kao i klima. Kada bi danas samo poskidali te silne reklame i klime napredak bi bio ogroman i bez restauracije fasada (normalno da treba i njih restaurirati).

Mislim da bi grad trebalo da razmisli malo o reklamama makar u centru, kao i da pokusa da definise neke uslove koje izlog mora da zadovolji (tipa: ukoliko su prozori i vrata na celoj zgradi drveni ne moze izlog u prizemlju te zgrade da odudara (no alu-panels and similar stuff)).
 
sta imas protiv onih divniv panoredda na bulevaru npr_ radmila i bobic su objasnili kako oni ynanto doprinose osvetjlenju...
 
jovanovm":2ktos9ug je napisao(la):
^^ Ne vidim, sta ne bi smelo da se tolerise?
Na prvoj slici konkretno ne bi smeli da se tolerišu ovi alu-paneli oko vrata i izloga, već je to trebalo odraditi u skladu sa ostatkom zgrade.
 
Haha, ja tako oguglao, vidis nisam ni primetio! A kuku ja trazim zeznute nadogradnje i klima uredjaje. ;)
 
Pa zgrada na prvoj slici i jeste nadogradjena i to izgleda cak dva puta, s tim sto je drugo nadzidjivanje promasaj.

Milose, naocare pod hitno :p
 
Haha, video sam da je nadogradjena, slazem se da je mogla bolje, ali mi nije bilo nista skandalozno ili zabranjivo. Otprilike jednako kvalitetu nadogradnji u manje srednjeklasnim cetvrtima u Americi ili Evropi... (ne bode oci)...

P.S. Trenutno bas nosim naocere

:laugh:
 
shmeksi":1x6qnhjl je napisao(la):
Pa zgrada na prvoj slici i jeste nadogradjena i to izgleda cak dva puta, s tim sto je drugo nadzidjivanje promasaj.

Milose, naocare pod hitno :p
и ја би могао да набацим некакве наочаре.... :D
ипак, каквих све надоградњи има, ова је златна. :|
 
Jeli Goldstein jel ti to pod parolom hleba i igara? S vremena na vreme nas malo nahranis fantasticnom dokumentacijom, pa mi onda trazimo jos! Navuko si nas zlikovce!!! :kk:
 
Ma provereno radi za CIU ili neku slicnu balavurdiju, vidis kako manipulise nama koji volemo ovu varos... :D
 
Ma hajte molim vas!

Evo dve sličice zgrade dvorske straže (ona zgrada potkovičastog oblika koja se do pedesetih nalazila između dva dvora u Kralja Milana).
Arh. Momir Korunović:
99jfkh.jpg

fwljf9.jpg
 
Prostor budućeg parka Manjež, 1931:
16m57nr.jpg


Park Manjež, početni radovi, 1931:
24w7uy1.jpg


Park Manjež, snimljeno 1937:
5nqd8l.jpg
 
Svaka čast Goldi. Imam jedno pitanje vezano za zgradu između starog i novog dvora. Šta se tačno nalazilo u njoj? Meni je neko rekao da je to bila zgrada generalštaba ili tako nešto slično, ali pojma nemam koliko je to tačno.

Opet ja sa jednom molbom. Da li neko ima slike izgradnje pojedinih naselja u Beogradu, kao što su npr. Jerković, Medaković, žuto crvene zgrade kod Više elektrotehničke, onda čitav kompleks Banjice. Baš me zanima ko je tu bio glavni investitor (pretpostavljam da je država bila u pitanju, ali ko zna). Ukoliko neko ima slike iz tog doba gradnje bio bih mu prezahvalan na doprinosu.
 
Evo par fotografija nekih naselja u izgradnji ili neposredno po završetku izgradnje:

Soliteri na Konjarniku:
2nvtgfb.jpg


Požeška ulica na Banovom brdu:
2ms117m.jpg


Stambeni blok u Šumicama:
2vj3ad5.jpg


Soliteri na Dedinju:
2vxgjlf.jpg
 
@goldstein

Majstore, jesi li siguran da je “potkovicasta zgrada” izmedju dva dvora srusena pedesetih godina. Koliko ja znam, to je bio dvor Obrenovica, sa cijeg su balkona 3. maja 1903. bacena iskasapljena tela Aleksandra Obrenovica i Drage Masin. Navodno, dvor je srusen po naredjenju Karadjordjevica. No, bez obzira da li je takva zgrada ociscena pocetkom veka ili nakon Drugog svetskog rata, mi smo se dokazali kao narod Vandala. Sto nam ne poruse drugi – porusimo sami.

:rant:
 
Da, evo i dokaza:

25f1sgp.jpg

ovo je slikano sredinom tridesetih

veputl.jpg

a ovo je posleratna razglednica gde se vidi deo te zgrade u levom uglu.

A kuca sa cijeg balkona su 29. Maja 1903 baceni Aleksandar i Draga je srusena ubrzo nakon ubistva. Ona se nalazila blize ulici, na mestu gde je sad fontana
 
Vrh